Урок 15 

Уважно ознайомтеся зі змістом уроку. Виконайте всі пункти уроку в порядку, вказаному вчителем. Обов’язково перегляньте відео до уроку.

Шедеври Північного Відродження

-        Давайте подивимося, чому ми сьогодні повинні навчитися.

Оголошення  Smart – мети  уроку.

Виконати перевірку засвоєного матеріалу . Пройти тести 

Подивіться на екран. Що ви бачите?

-        Руки. Руки кого?  А що роблять ці руки?  - « Руки в молитві».

Спочатку полонені складали долоні разом і простягали їх для укладення в окови. Тобто жест означав підпорядкування.

-        Це руки старої людини чи молодої?

Про цю картину існує красива  притча. ( ПРОЧИТАТИ  ПРИТЧУ).

Сьогодні ми будемо говорити про людей, котрі в 15 -16 ст. внесли свій внесок у мистецтво Північного Відродження.  І Альбехт  Дюрер – це один з них

Активізувати свої знання я пропоную вам  зігравши в Laerningapps.

Для цього зверніть увагу на QR–код, який знаходиться у вас на парті. Візьміть телефони  та  відскануйте його. Відкривається гра « Ідеали і образи Ренесансу». Потрібно  знайти пару.  


Запишіть у зошит

1. Робота з Інтелект – картою  – групова   робота ( клас поділити  на 5 груп).

2.    Перевірка роботи. Кожна  група  відповідає на питання  інтелект–карти та  пояснює його.

 Ренесанс на території України

Живопис Північного Відродження

Хто такі " малі" та " великі " голандці ?

Нові сміливі ідеї італійського Відродження знайшли відгук у різних європейських країнах. Одна з головних особливостей, характерних для мистецтва Пізнього Відродження (Нідерланди, Німеччина) – зв'язок з пізньою готикою та взаємодія місцевих традицій з італійським Ренесансом. Майстри Північного Відродження по-своєму бачили дійсність: вивчали оточуючий світ, проявляли інтерес до побуту, до конкретних особистостей.

Коли мова заходить про живопис так званого Північного Відродження, про мистецтво Нідерландів XVII ст., згадують «малих» і «великих» голландців. До «малих» зараховували художників, які писали картини невеликого розміру, переважно пейзажного та побутового жанрів, тобто звертались до поезії повсякденності на противагу мистецтву «великого» стилю з домінуванням «високих» історичних і міфологічних сюжетів. До найвідоміших «малих» голландців належали Ян Ван Ейк, Ієронім Босх, Пітер Брейгель (старший), Ян Вермер, Франс Халс, Пітер Клас та інші, до «великих» Пітер Пауль Рубенс і Рембрандт ван Рейн. Через історичні події Нідерланди поділилися на Голландію та Фландрію, а мистецтво – на дві школи – голландську і фламандську. Представники першої зображали переважно повсякдення, тому тут набули популярності прості за композицією натюрморти і скромні камерні портрети.

Фламандці зверталися насамперед до релігійного та міфологічного жанрів, парадного портрета, а натюрморт прагнули перетворити на гімн багатству.


Живопис Північного Відродження: «малі» голландці (Я. Ван Ейк, І. Босх, Я. Вермер та ін.) та «великі» голландці (П. П. Рубенс і Рембрандт) 

Ян Ван Эйк (1385 р. або 1390—1441 рр.) – фламандський живописець раннього Відродження, один з перших в Європі майстрів портрета, що виділився в його творчості в самостійний жанр, автор понад 100 композицій на релігійні сюжети, один з перших художників, що освоїв техніку живопису олійними фарбами.

Босх володів особливим стилем і передачею реальності. Головна особливість творчості – алегоричність.  У своїх картинах він критикував пороки суспільства, демонструючи негативні епізоди життя, був художником - моралістом. Зло зображує під різним обличчям. 

Про твори І.Босха

І. Босх «Корабель дурнів» (1495-1500 рр.) Центральна тема проходить через усю творчість художника. Це осміяння і засудження вад людського суспільства, дурості і зла, які панують в світі. Пасажири корабля Босха – представники різних верств суспільства. Головне місце займають монах і монахиня, пияцтво з групою селян, якігорланять якусь пісню під бренькіт лютні. Замість щогли – дерево, зламана гілка служить кермом, ківш з довгою ручкою – веслом. На щоглі примостився блазень в безглуздому ковпаку, п'є вино. Композиційною побудовою своєї картини Босх підкреслює нестійкість і ефемерність корабля, безглуздість того, що відбувається. Фігури плоскі, грубі і потворні, нагадують гротескні маски. Вони кривляються, кричать, скаженіють, ризикуючи перевернути корабель. Кожна фігура і кожен предмет мають символічне значення і натякають на людські пороки: нестриманість, розпуста, пияцтво, обжерливість, марнославство. Автор явно хоче зачепити глядача за живе, шокувати, щоб мимоволі на думку прийшов питання: куди ж пливе такий корабель?

На зовнішній поверхні закритих стулок художник зобразив Землю на третій день творіння. Вона показана як прозора сфера, до половини заповнена водою. З темної вологи виступають обриси суші. Вдалині, в космічній імлі, постає Творець, що спостерігає за народженням нового світу … На лівій стулці триптиха зображений Бог, що представляе Єву Адаму в безтурботному і мирному Раю. У центральній частині ряд сцен, по-різному трактуючи, зображує істинний сад насолод, де з райським спокоєм рухаються загадкові фігури. У правій стулці відображені найстрашніші і тривожні образи всього твору Босха: складні машини для тортур і чудовиська, породжені його фантазією. І. Босх. «Сад земних насолод» (триптих) (1500 – 1510 рр.)


Проаналізуйте картину

« Пейзаж з ковзанярами  і  пасткою  для птахів» ( написана у 1565 р.)  127 копій.

Мистецтво пов’язане з життям. Тоді  катались на ковзанах і зараз. Тоді ковзани були іншими.

На картині "Пастка для птахів" художник зобразив засніжене село на березі річки під  панциром льоду   і людей на ковзанах.

Де ж пастка? 

Дайте письмову відповідь у зошиті 

Пройти тест



Злет хорового мистецтва у північних країнах. Гомофонний стиль. Орландо Лассо «Луна».

Прослухати «Три фантазії для лютні зі Львіської табалатури ХVІ ст.» М. Скорика


Список джерел:

1Порожнюк Ганна Володимирівна презентація 

2 Ткач Наталія презентація Всеосвіта