#Пам'ятаємоПеремагаємо

Восьмий рік поспіль на державному рівні впроваджується європейський підхід до пам’яті про Другу світову війну. Для нас пам’ятні дні символізують не тріумф переможців над переможеними, а є нагадуванням про страшну катастрофу, яка стала можливою в результаті приходу до влади і змови двох тоталітарних режимів — нацизму і комунізму.

Цього року Україна наближається до пам’ятних дат в умовах повномасштабної військової агресії Росії, яка посягає на нашу незалежність і територіальну цілісність, на саме існування українців, намагається зруйнувати міжнародну систему безпеки і загрожує миру у всій Європі.

У полі Фландрії поміж хрестами

Гойдає вітер мак рядами,

Щоб знали місце, де ми є… (переклад Наталії Безсонової)


Символом пам’яті про жертви війни в світі, а з 2014 року в Україні, є червоний мак. Це емблема скорботи, пам’ять про тих, хто загинув під час Першої, Другої світових воїн й сьогодні гине на Сході України в боротьбі за нашу незалежність.

Чому саме МАК -символ пам’яті в світі

Світова традиція вшановувати пам’ять жертв війни саме квіткою маку з’явилася після Першої світової. Її появу пов’язують з іменами двох людей: канадського військового лікаря Джона Мак-Крея та представниці Християнської асоціації молодих жінок Мойни Майкл. Під враженням боїв у Бельгії в 1915 році Мак-Крей написав вірш «На полях Фландрії», що починався словами:

У полі Фландрії поміж хрестами

Гойдає вітер мак рядами,

Щоб знали місце, де ми є… (переклад Наталії Безсонової)

У 1918 році викладачка Університету Джорджії Мойна Майкл під враженням від вірша Мак-Крея написала власний вірш «Ми збережемо віру», в якому заприсяглася завжди носити червоний мак на знак пам’яті за загиблими. Мойна Майкл опікувалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни і для того, щоб зібрати більше коштів, запропонувала виготовляти штучні маки з шовку і продавати їх. Вона ж уперше з’явилася на людях у чорному пальті, прикрашеному шовковим червоним маком.

У 1920 році Національний Американський легіон зробив червоний мак офіційним символом вшанування пам’яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. У 1921-му червоні маки стали емблемою Королівського Британського легіону. Пізніше цей символ поширився у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії. Після Другої світової мак став загальноприйнятим символом вшанування пам’яті жертв війни.

Квітка маку в українській традиції

В Україні здавна кажуть: маки цвітуть там, де була пролита козацька кров. Тому червоний мак не лише європейський, але й український символ скорботи про героїв, загиблих у кровопролитних світових війнах.

Червоний мак із давніх-давен є могутнім талісманом українського роду, адже означає красу, молодість та їхню скороминущість.

Із 2014 року Україна приєдналася до світової традиції. Харківський дизайнер Сергій Мішакін розробив символічне зображення маку у вигляді чотирьох кіл, що накладаються одне на одне.

Із 2014 року Україна приєдналася до світової традиції. Харківський дизайнер Сергій Мішакін розробив символічне зображення маку у вигляді чотирьох кіл, що накладаються одне на одне.


Мак пам'яті

Для того, аби виготовити символ пам'яті не треба спеціальних умінь та матеріалів.Для виготовлення червоного маку знадобляться наступні матеріали:

- червона атласна стрічка шириною 8 см завдовжки 16-24см (на один мак), можна замінити на ;

- чорний фетр, або чорна цупка тканина (можна замінити бісером, ґудзиком, бусиною);

- ножиці;

- свічка (запальничка);

- нитки з голкою або клей, гарячий пістолет.

Нарізати 2-3 квадрати з червоної стрічки 8х8 см, вирізати з них кола. Зробити одне коло діаметром 8 см, а решту кіл трохи зменшити.

Обпалити краї . Увага! Працюємо обережно!

Після того, як хвилясті кола будуть готові, приміряти, скільки шарів потрібно для маку.

Вирізати невелике коло з чорно фетру - це середина. Можна зробити її і з бісеру чи намистини.

Починайте збирати! Для цього можна скористатися клеєм, гарячим пістолетом або зшити нитками.

Наприкінці треба пришити (приклеїти) шпильку.


Хоч символіку Україна перейняла європейську, проте червоні квіти маку спрадавна слугували українським оберегом.

Пам'ятаємо, перемагаємо.

Шануймося , бо ми того варті.