Україна вишивана

                                    Розпочинаємо роботу над проектом : " Україна вишивана"

Шановні учні. Звертаю вашу увагу , на період коли ми працюємо дистанційно.

                                                                      УВАГА !!!.

Надсилайте фото виконаних практичних робіт, які не встигли з різних причин виконати впродовж минулих тижнів  на адресу natalia.pokhyl@gmail.com

Також на цій сторінці ви можете знайти ті завдання які не встигли виконати.  УСПІХІВ!

Кейси проекту

І кейс проекту  Історія

•особливості українського декоративно-ужиткового мистецтва;


ІІ кейс  проекту  Географія

• осередки художніх промислів України;

ІІІ кейс проекту Технологічний

• традиційні й сучасні техніки і технології вишивки та їхні особливості;

кількість вишивальних технік

IV. кейс проекту Математика

геометричні фігури у орнаментах;

значення фігур у вишивці.

математичні розрахунки для вишивки

V. кейс проекту. Графічний редактор для створення вишивки 


Заключний  етап 

ПОВТОРЕННЯ  

І кейс проекту  Історія вишивки

Історія народної вишивки на Україні.

Вишивка - поширений вид декоративно-прикладного мистецтва, в якому узор та зображення виконуються ручним або машинним способом на різних тканинах, шкірі, повсті та інших матеріалах лляними, бавовняними, шовковими, вовняними нитками, а також бісером, перлами, коштовним камінням. Цей вид мистецтва виник давно - корені його сягають у глибину віків. Мабуть, ніколи не зможемо ми довідатися, хто і коли вперше здогадався втілити в узорний мотив красу рідної природи, свої переживання та відчуття, бо з огляду на недовговічність тканини та ниток наука позбавлена можливості точно визначити час виникнення цього мистецтва. Адже зразки найдавнішої вишивки у музеях Європи відносять до а пам'ятки української вишивки збереглися лише за кілька останніх століть. 

Вишивка — один із давніх і найпоширеніших видів народного декоративно-прикладного мистецтва. Археологи стверджують, що на теренах України вишивка існує ще з часів трипільської культури. 

Вишиванням споконвіку займалися жінки. Це чудово робила прекрасна Олена, винуватиця Троянської війни. Дар вишивання греки пов’язували з ім’ям мудрої богині Афіни. У середні віки вишивка стала улюбленим заняттям королев і принцес, придворних дам і черниць.

Жаданою і дорогою гостею була вишивка і в селянській хаті. Психологи радять жінкам займатися вишиванням, вважаючи, що це благотворно впливає на їх характер, виховуючи такі риси, як терпіння, вправність, майстерність, художній смак.

Але ще в більшій мірі цей вид рукоділля відтворює душу і характер жінки, бо у вишивку вона вкладає свої почуття та мрії, щоб принести радість собі та людям.

Так, у селі Мартинівка Черкаської області було знайдено скарб, що датується VІ століттям нової ери. Серед інших речей тут виявлено срібні бляшки з фігурками чоловіків, одягнених у широкі сорочки з вишивкою на грудях, — ще недавно саме так одягалися українські селяни.

Арабський мандрівник Ібн-Фадлан у своїй оповіді про русів Х ст. зазначає, що вони мали вишитий одяг.

У часи Київської Русі мистецтво художньої вишивки дуже високо цінувалося. Сестра Володимира Мономаха Анна-Янка організувала в Києві, в Андріївському монастирі, школу, де молоді дівчата вчилися вишивати золотом і сріблом.

Вісім віків живуть легенди про незвичної краси посаг, яким здивувала Францію донька Ярослава Мудрого. Не перед парчевими шатами завмирали вибагливі французи, а перед вишиванками нареченої.

Французький мандрівник Жільбер де Лануа, який перебував у ХV ст. на території України, згадував, що одяг у  русичів були оздоблені вишивкою.

На малюнках та іконах того часу бачимо зображення людей у вишиваному одязі, що своїми візерунками мало чим відрізняється від сучасних орнаментів певних місцевостей.

Збереглися вишивки також і з козацьких часів. З часом на різних українських територіях вишивки зазнавали чималих змін у мотивах і барвах, однак при цьому не втратили оригінального власне українського стилю, тому їх не важко розпізнати серед вишивок інших народів – слов’янських і неслов’янських

ІІ кейс  проекту  Географія

1.Перегляньте презентацію. Уважно!

 2.Виконайте  вправу 1 та 2.

3. Особливості вишивки по областях ПЕРЕГЛЯНУТИ

Рушникова Україна.pptm

ІІІ. кейс проекту Технологічний

IV. кейс проекту Математика


Математика у вишивці

Математика — це не тільки чітка система законів, теорем і задач, але й унікальний засіб пізнання краси. Математичні закономірності діють однаково ефективно в кристалах і жи­вих організмах, в атомі й у Всесвіті, у витворах мистецтва і наукових відкриттях. Зокрема і у вишивці

У вишивці яскраво й повно розкривається душа народу, споконвічне прагнення до прекрасного. Найбільш поши­реним в українській вишивці є геометричний орнамент.

Як усе розмаїття форм життя вмістити у певні межі, у конкретну форму? Це питання хвилювало людство з давніх часів.  І  відповідь було знайдено: прості геометричні форми використовувалися як графічний знак, що символізував природні  явища, стихії, людину у світі.

Магічним значенням наділяли кожну геометричну форму, графічний знак-символ застосовували як оберіг від злих духів, як втілення космічного порядку і гармонії

Коло

Символ сонця, неба, символ нескінченності, вічності, довершеності, досконалості. Оточені колом предмети з одного боку символізують обмеженість, а з іншого - захист від небезпеки, яка існує в навколишньому світі.

Квадрат

символ упорядкованості, стабільності, визначеності, раціонального інтелекту, Квадрат символізує землю, цілісність, повноту та справедливість. Квадрат асоціює чотири сторони світу; чотири стану доби: ра­нок, день, вечір та ніч; пори року; дитинство, юність, зрілість, старість.

Трикутник

Символ святої Трійці, вогню, прагнення до вдосконалення; міг символізувати воду, дощову хмару, богиню неба.

Трикутник з основою внизу символізує вогонь і потяг до небесних сил. Трикутник з вершиною внизу символізує воду. Два такі трикутники при накладанні один на одного утворюють шестикутну зірку - символ людської душі. Це три стихії — вода, вогонь та повітря. Також мати, батько і дитина. Різно­видом трикутника є тризуб, він символізує мир і творчу працю, спорідненість поколінь.

Ромб

Ромб є улюбленим символом українців, в орнаменті він зустрічається найчастіше. Ромб перекреслений двома лініями - знак плодо­витості та родючості. 

Іноді зовнішній контур ромба збагачений гострими зубцями, гачкоподібними елементами у вигляді кучерів та ріг, у середину ромба вписують восьмикутну зірку або хрест, який ділить ромб на 4 частини, сим­волізуючи засіяне поле. ще в первіснообщинну епоху символізував матеріальне благополуччя та продовження роду, йому близька символіка квадрата. Як і квадрат, він уособлював земельну ділянку

Лінії

За допомогою прямої горизонтальної лінії майстрині зображали землю, горизонтальними хвилястими лініями описували воду, а верти­кальними хвилястими — дощ.

Меандр

Цей візерунок у вигляді ламаної або кри­вої лінії зі звивинами є прадавнім орнаментом. Меандр є символом води, вічності, безкінечної зміни дня ніччю, зміни пір року. У буковин­ських та галицьких узорах зустрічаються по­ловинки меандрів. Меандрами зображали воду, що є символом морального та духовного очи­щення.

Спіраль

Спіраль є давнім символом сили Сонця та Місяця, природної енергії — повітря, води, вогню та вітру.

Майже в кожній українській вишивці за­стосовано геометричні перетворення: паралель­не перенесення, поворот, центральну та осьові симетрії. Однакові малюнки, які періодично повторюються на тканинах, шпалерах, вишивках , можна вважати виконаним за допомогою паралельних перенесень.

При повороті пряма відоброжається на пряму, а будь-яка фігура – на рівну їй фігуру, що присутьнє і у вишивці.

Іноді мотиви у візерунку не повторюються. Візерунок  будується на основі симетріі та асиметріі. Для візерунків української вишивки характерна симетрія-закономірне розташування  основних ліній,форм. Симетрія відносно прямої: з однією віссю, з двома осями, з декількома осями. Симетрія відносно точки.

Низкою вчених були розроблені методи опи­су складних симетричних зображень-орнаментів української вишивки, які базуються на алго­ритмах перетворень зображень на основі осьо­вих симетрій, описі мінімальних рисунків та алгоритмах формалізації рапортів.

Можна сказати, що прадавні майстрині до­думались до піксельного зображення. Принцип, який використовують для побудови вишивки хрестиком, ідентичний побудові піксельної гра­фіки.

Кросворд «Геометричні фігури — символи української вишивки»

1. Геометрична фігура, яка в українській ви­шивці символізує Сонце, Місяць. (Коло)

2. Геометрична фігура, яка в українській ви­шивці символізує плодовитість, родючість. (Ромб)

3. Геометрична фігура, що в українській ви­шивці  символізує  чотири  сторони  світу. (Квадрат)

4. Геометрична фігура, що в українській ви­шивці символізує вічний'рух життя. (Ла­мана)

5. Лінія, що символізує землю. (Пряма)

6. В алгебрі цей знак означає дію додавання, а в українській вишивці символізує вічне життя, є символом вогню і життя. (Хрест)

7. Геометрична фігура,  яка  в  українській вишивці символізує єдність трьох світів. (Трикутник)

8. Геометричні фігури, що в українській ви­шивці символізують зорі, янголів. (Точки)


V. кейс проекту.Графічний редактор для створення вишивки 


 Хочу ознайомити Вас з онлайн-сервісами, за допомогою яких можна реалізувати будь-який свій  вишивальний проєкт та згенерувати текст або зображення в схему для вишивання.

1.Ornament Name - це сервіс (https://ornament.name/  )для створення унікального текстового орнаменту для вишивки.

Це зручний для кожного онлайн-конструктор, який зроблений для людей всіх рівнів і пристроїв всіх типів.   Натискаєте на «Створити орнамент».  Завантажується програма. З правого боку Ви побачите два варіанти символів літер. Натискаєте на один з них, символ з’являється на «полотні».  Наводити на обраний символ курсор, натискаєте лівою кнопкою «миші» и перетягуєте в будь-який напрям, щоб утворився узор. Далі обираєте наступну літеру (символ)  и знов на «полотні» перетягуєте її в потрібне місце. Таким чином можна закодувати ім’я, слова, фрази. Орнамент збирається з букв і символів, за правилами Бродівського письма, яке описано в книзі "Текстова вишивка. Бродівське письмо" Володимира Підгірняка. Ornament UA робить створення візерунка швидше і простіше. Ресурс створено для людей всіх рівнів і пристроїв всіх типів.   Вгорі на панелі інструментів Ви обираєте колір символів, повернути їх, дублювати та видалити. З правого боку розташована панель, на якій Ви зможете обрати фон полотна, колір сітки,  зберегти орнамент та завантажити його на свій ПК. 

2. Текстова вишивка ( http://vyshyvka.ukrzen.in.ua ).

У відповідному (вгорі) віконці напишить ім’я або той текст, який ви плануєте вишити. Далі натисніть на кнопку «Вишити».  Програма пропонує 4 варіанти схеми вишивки.  Оберіть ту, яка вам до вподоби. Натисніть на кнопку «Зберегти на диск», щоб зберегти малюнок вишивки на ПК.

 Ресурсу Ornament UA http://ornament.name/ – це єдиний онлайн-конструктор для створення унікального національного українського орнаменту з літер українського алфавіту.

Онлайн-конструктор «Текстова вишивка» http://vyshyvka.ukrzen.in.ua/ дозволяє створювати орнамент зі слів або речень, вибирати кольори та варіанти вишивки. 

моя мирненська школа

Джерело:

1. https://allavakula.blogspot.com/2018/10/function-if-window.html Авторське право належить © Вакулі А.Г.

2.Гоч Н.М Математика у вишивці