Урок 8

Мистецтво 8 клас

Уважно ознайомтеся зі змістом уроку. Виконайте всі пункти уроку в порядку, вказаному вчителем. 

ТЕМА: Романський стиль

Пригадайте, що вам відомо про лицарство.

«Важка безмовність» — так лаконічно схарактеризував скульптор Огюст Роден романський стиль, що панував у середньовічній Європі. І не дивно, адже цей стиль набув поширення саме в архітектурі (його назва підкреслює зв’язок зодчества із давньоримськими традиціями).

Для початку романської доби характерне бурхливе будівництво. Провідними типами споруд стають собори, монастирі й замки, які створювати для потреб церкви та лицарства. І релігійні, і світські споруди нагадували неприступні фортеці. Оборонні й монастирські комплекси захищати зубчасті мури з високими вежами (головна називалася донжон). Романська архітектура вирізнялася монументальністю, простотою і суворістю геометричних форм (паралелепіпед, циліндр, конус, піраміда), лаконічністю зовнішнього декору. Фасад споруди та и портал (вхід) прикрашати рельєфами. Вузькі вікна-бійниці на масивних стінах обрамляли арками. У церковному' будівництві панували базиліки, що зводилися за зразком римських світських споруд.

Найбільша кількість пам’яток романської архітектури розташована у Франції та Німеччині. 

Завдання на урок

Виконай вправу" знайди пару"

ПЕРЕВІРКА засвоєного матеріалу 

Аккерманська фортеця

Взірець раннього військово-оборонного зодчества України —, споруджена в романському стилі на руїнах античного міста Tip (нині м. Былгород-Дністровський, Одеська обл.). Стіни потужної споруди укріплювалися 34 вежами (збереглося лише 26), різних за формою: циліндричні, трьохярусні тощо. До замку можна було дістатися крізь ворота підйомним мостом. Сьогодні тут щоліта проводять молодіжний музичний фестиваль «Фортеця» та лицарські бої. 

Хотинська фортеця (Чернівецька обл.)

 Належить до найвідоміших пам’яток романської архітектури в Україні  . До архітектурного комплексу входять чотири оборонні вежі, палац і церква. В'їздом до замку слугує дерев’яний міст. У центрі подвір’я розташовано колодязь. Тривалий час фортеця була форпостом Галицько-Волинського князівства. Згодом замість дерев’яних укріплень звели кам’яні. Під стінами замку відбувалися великі битви. Упродовж віків фортецю неодноразово руйнували завойовники, потім її відбудовували знову. Нині відреставрована Хотинська фортеця — Державний історико-архітектурний заповідник. 

За бажанням передивіться історичні й пригодницькі кінофільми, де стародавні фортеці використовували як декорації. Зверніть увагу, як оператори знімали архітектурні споруди.

Рекомендований перелік фільмів: «Дорогою ціною», «Орлиний острів», «Рустам і Сухраб», «Поема двох сердець», «Сказання про Сиявуша», «Капітан Немо», «Лицарський замок», «Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго», «Д’Артаньян і три мушкетери», «Стріли Робін Гуда», «Тарас Бульба».