Паніка

Паніка?     

З давньогрецької «паніка» перекладається як «підсвідомий жах», викликаний дійсною чи уявною небезпекою. Страх перед невідомим – природна реакція мозку. Захисний механізм, який мобілізовував наших пращурів перед невідомим та допомагав залишатися живими. Тобто тривога – це основа , на якій будується інстинкт самозбереження. Цей інстинкт -  один з найголовніших інстинктів людства, який залишився в нас від стародавніх предків у незмінному вигляді. 

Звичайно, ми стикалися з панікою під час воєнної операції у регіоні та у декого є вже свої методи боротьби з цим психічним явищем, але я пропоную вам методи, які можуть вам допомогти не впадати в паніку.

Менше коментуйте та поширюйте інформацію про хвилюючу вас інформацію ( війна, карантин,  вакцини, віруси і т. ін.). Чим більше втягуєтеся в розмови, що нагнітають ситуацію, тим страшнішу картину змальовує мозок. І чим густішими стають «фарби», тим важче «променю» раціональності пробитися крізь них та достукатися до вас. Тест для мозку: якщо вам почали снитися сни про війну, якщо ви починаєте чути вибухи чи іншу інформацію, яку ніхто інший не чує ,( причому чутися не означає почути від когось, означає додумати собі інформацію) -  знайте, ви вже панікуєте.  

Небезпека паніки в тому, що починає діяти не розумно, виснажується психіка, може сформуватися схильність до виникнення панічних атак ( з якими боротися важче ніж з панікою).

Що робити?

1. Краще витратьте час, який проводите в інтернеті, на спілкування з рідними, розвиток, читання, перегляд кінострічок ( але не страхіть).

2. Навчіться чомусь новому. Це допоможе вашій психіці відпочити й «очиститися» та дасть змогу більш спокійно й раціонально опрацьовувати інформацію.

Відпочили, знизили рівень тривоги -  тож далі перейдемо до раціональних дій:

1. Розробіть план дій. Розробіть та запишіть план дій на різні випадки.

2. Опишіть детально свої дії в кожному випадку. Це дасть вам відчуття контролю та розуміння, що зможете впоратися з будь-якою ситуацією.

3. Записуйте те, що хвилює. Це допоможе перенести тривогу в іншу площину (на папір чи електронні носії) та трохи заспокоїтися. АЛЕ! Не викладайте написане, не діліться з іншими панікерами, не розбурхуйте їхню та вашу паніку.

4. Будьте тут і зараз.   Хвилювання й тривожність – це проєкція себе в майбутньому. Якщо є реальні причини, які загрожують здоров'ю, вашому чи близьких, поміркуйте, як можете мінімізувати чи усунути їх. Якщо цей страх продукується просто прочитанням ( прослуха-нням) новин, спробуйте відпустити його та зосередитися на тому, що дійсно відбувається тут і зараз.

5. Перемкніть діяльність. Робіть монотонні домашні справи одразу, коли почали відчувати, що страх та паніка зростають. Прання, прибирання, приготування їжі дають певний релакс та можливість відволіктися від факторів стресу.  Піклуйтеся про себе та інших.

6. Говоріть про почуття . Говоріть з рідними та близькими про свої почуття чи зверніться до психолога ( графік телефонних консультацій викладу на шкільному сайті). Відчувати страх та тривогу не соромно. Що більше:хвилюватися про здоров'я та життя, своє й рідних – природно.

7. Будьте на позитиві. Наш мозок гостріше реагує на негативні події. Крім того, він схильний робити з невідомого погане. Через це нам здається, що навкруги більше негативу, ніж позитиву. Інтернет та телебачення підсилюють це відчуття. Результати досліджень показують: щоб нівелювати вплив однієї негативної події, потрібно в середньому три позитивні. Тож, щоб заспокоїтися, вам доведеться читати( дивитися) втричі більше позитивних новин. Це дієва практика, що допоможе усвідомлено ставитися до власної реакції на події і заспокоїть ту ділянку мозку, яка викликає емоції.

Якщо накрило панікою не вас, а людину поруч – не треба трусити її чи давати ляпасів! Зверніть на себе увагу голосом, говоріть дуже чітко, як би наказуйте: «Я тут. Подивись на мене.  Я тут для тебе. Дивись на мене. Дихай. Візьми води. Пий».

У такі моменти не запитуйте людину, а давайте чітку інструкцію. І не робіть замість неї те, що вона може зробити сама. Тобто не поїть водою, наказуйте :   " Візьми воду. Пий. Дихай. Вмийся."  Можливо це буде чутися як грубість, але саме так потрібно робити, тому що у людини у стані паніки ускладнюється  робота  кори великих півкуль.

Впоратися з панікою непросто, тим паче для жінок, але можливо. Головне – робота над собою. 

Усе буде добре!