блек аут

💥Блекауту в Україні поглиблює проблему гуманітарної кризи та виводить війну у психологічну площіну. Пора року , тривалість світлового дня додає більше тривожності, невизначеності, заглиблює фобії та поведінкові розлади, що виникли у багатьох за вісім місяців воєнних дій. Здається, ніби ситуацію контролювати неможливо: ми не знаємо, коли відключать світло в позапланових відключеннях та коли воно з’явиться. Та всеж ми сильна нація і можемо підтримувати себе простими діями, щоб не дозволити ворогу залякати.

❓ Що ж можна з цим можна робити?

  1. Повертай собі контроль над ситуацією, навіть якщо це здається неможливим:

🔸 заряджай павербанки,

🔸 зроби запаси води і готової їжі

🔸 ліхтарики та світловідбивачі для пересування вночі (пам‘ятай про безпеку!),

🔸 роби будь-що, що додасть тобі відчуття контролю.

Ми не можемо полагодити пошкоджені об’єкти. Але кожен може контролювати процеси в межах своєї відповідальності. Це допомогає знизити тривожність.

  1. Не бійся міняти плани, навпаки продумай декілька варіантів

  • забудьте про ефективність та дедлайни

  • заздалегідь створюй альтернативи

  • склади алгоритм роботи при відключенні електрики

  • закладай резервний час у тижні на незвичайні ситуації

  • пам'ятай, що зараз усі в схожій ситуації і усім нелегко.

  1. Не сиди в цілковитій темряві увесь вдень (в укритті) чи ввечері, коли сонце зайшло, якщо ти ще не лягаєш спати. Наш мозок регулює біологічні ритми, які в свою чергу відповідають за злагоджену роботу організму на клітинному рівні. Астрономічна зміна освітлення протягом доби часто не збігається з нашим соціальним життям. Наприклад, коли сонце сідає о 17, ми ж ще не лягаємо спати, а зазвичай ще маємо певні справи. Тобто плануй щось робити після заходу сонця, для активності мозку необхідно світло ( екран телефона, ліхтарик чи полум'я свічки. Тож якщо маєш, запали невеличку свічку чи ввімкни лампу на акумуляторах. Це допоможе не збивати біоритми організму. Допоможе як психологічно так і фізіологічно. Бо світло вечорі асоціюється з теплом та затишком.

  2. Придумайте чим ви могли б займатися на період відключень.

Наприклад, якщо це день - можна приділити час прогулянці, якщо вечір - гра в ігри при свічках, слухати аудіокнигу, гра в телефоні (якщо пристрій на акумуляторах), запросити сусідів чи друзів. Коли ми з кимось - проживати тривожність легше. Дітям можна запропонувати театр тіней, ліплення, або гру " Пізнай навпомацки предмет", пограйте з ними в халабуду, як в своєму дитинстві, пригадайте кумедні історії.

Зараз ми як ніколи потребуємо близькості та підтримки тож бережіть себе, рідних та спокій у душі та родині.