Особливості підліткового віку



Підлітковий вік недарма називають перехідним бо діти виказують одночасно ознаки властиві дорослим та дітям. Їх тіло, мозок та розум розвивається шаленими темпами, перед яким тільки поступається розвиток дітей до року. Вони вже не діти, але ще й не дорослі. Для цього віку характерні свої потреби та проблеми. Треба мати велике терпіння, ставитися з делікатністю, бути розважливим, треба заспокоювати їх, не принижувати адже від цього залежить їх подальше життя та ваші з ними стосунки.

Особливості розвитку підлітків

1.Пошук власної особистості 

У цей час тіло підлітків активно росте, розвивається мозок, з'являються нові зв'язки у головному мозку, формується психіка тому дуже важливо розвивати усі здібності дітей та не зациклюватися на чомусь одному.  Діти стають дуже емоційні, емоції відчуваються гостро, розширюється спектр емоцій. Непідсвідома психіка працює над формуванням почуттів і переконань.   Тому важливо формувати духовно- моральні якості ненав'язливо, не з позиції сили, а переконуючі та роз'яснюючи хибності у поведінки та думках підлітків

2. Відчуття дорослості. 

Дійсно у наш час підлітки можуть виглядати як дорослі, та чи являються вони ними? Чи можуть вони повноцінно відповідати за себе, захищати себе, забезпечувати, вирішувати проблеми? До справжнього дорослого життя ще далеко. Та дорослий світ вабить своїми правами, можливостями, а брати відповідальність вони ще не бажають і цим схожі на дітей. Тому-то підлітки зовні наслідують дорослих, так з’являються атрибути «псевдодорослості»: куріння, алкоголь, вечірні прогулянки гуртом, поїздки з друзями, дискотеки.  На формування почуття дорослості впливає і соціум і взаємовідносини дитини з  батьками, вчителями, друзями. Під час проблем, складнощів, бід діти дорослішають швидше і болючіше, виникають травми які впливають на доросле життя. 

3.Самостійність. 

 Це надбання підліткового віку то чім повинен закінчитися підлітковий вік. У кожної особистості період дорослішання відбувається своєрідно. Будьте готові, що ваша до цього часу мила і привітна дитина стане грубою та закриється від вас. Треба прийняти зміни і плинність життя, діти ростуть той відноситися до них необхідно по дорослому - поважаючі їх особисте життя, емоції та потреби. 

4. Емоційність

Треба враховувати вразливість, емоційність підлітків, їм складно ще аналізувати інформацію та розібратися з усіма явищами життя.  У пошуках правди та свободи можуть виникати залежності, погані компанії, співзалежності, потрапляння до субкультур, підліткових групоутворень та сект.  Деякі підлітки постійно провокують, виказують неповагу, втрапляють у пригоди немов викликаючи негатив дорослих на себе таким чином привертають увагу та не бажають щоб їх виховували, адже вони і так усе знають. Друга проблема потреба відчувати цей світ, прагнення до гострих відчуттів - захоплення травматичними та небезпечними заняттями ( паркур, гонки, бійки, крадіжки).  Важливо допомогти дитині знайти таке захоплення, яке допоможе підлітку реалізувати себе на рівні дорослих і буде лежати у межах дозволу батьків.  Наприклад агресію можна проявити на полі, рингі, басейні, бажання гострих відчуттів - велогонки, триборство чи п'ятиборство, гімнастика, атлетика, танці, музика.

5. Самоствердження

Виникає потреба  самоутвердитись та поки відсутнє вміння це робити. Гостра потреба в пораді, допомозі—і водночас небажання звернутись до старшого. У прагнення до самостійності відкидається  контроль і допомога. З’являються власні думки, смаки, погляди, оцінки, позиції та лінії поведінки. 

5.Соціалізація. 

Будь-який підліток мріє про нерозлучного справжнього друга. У другу шукають схожості, розуміння, довіри та вірності, другу можна довірити усе і про це не буде знати ніхто крім них. Другий варіант соціалізації - приналежність до певної групи є однією з основних потреб підліткового віку.

Для соціалізації та самоствердження дуже важливий і зовнішній вигляд. Змінюється манери, зовнішній вигляд, хода, часто діти наслідують героїв кіно, аніме, блогерів.  Зовнішній вигляд підлітка часто стає джерелом постійних конфліктів в сім’ї. Батьків не влаштовує ні молодіжна мода, ні ціни на речі, які необхідні дитині щоб належати до певної групи.  Бо вважаючи себе унікальною особистістю, в той же час прагнуть нічим не відрізнятися від вибраної групи однолітків. 

         Поради батькам для розбудови довірливого спілкування з підлітками

      Для нас з вами підлітковий вік це лише 2-3 роки складнощів у спілкуванні, а для наших дітей це складний час дорослішання, чуттєвий час першого кохання, важкі  пошуки власного "Я", постійна робота над самоствердженням, розбудова цінностей та потреб, розвиток інтересів та здібностей  та самовиховання самостійності.