Emilia Ostaniewicz Żejmo i Piotr Żejmo

Śp.Piotr Żejmo ur.1859 -1926 r. i jego żona Śp.Emilia Żejmo ur.1868 - 1936 r. z/d Ostaniewicz.

W roku 1899,włościanie włości Michałowskiej.

Piotr miał dwóch braci- Bronisława i Stefana, żona Stefana miała na imię Regina.

Piotr i Emilia mieli pięcioro dzieci:

Antoni (nasz dziadek),Michał,Piotr.

Dwie córki :Stanisława Tatol i Maria.

Emilia to córka Ignacego Ostaniewicza i Ludwiki Sawicz.

Emilia miała czterech braci:Napoleona, Aleksandra, Franciszka , Edwarda i siostrę Karolinę

Ojciec Emilii zmarł wroku 1872.09.07. W zaścianku Pasynie zmarł jednodworzec Ignacy Ostaniewicz 42 lat od ospy, parafianin giedrojcki , zostawił wdowę Ludwikę z Sawiczów i dzieci : Napoleona, Aleksandra, Franciszka , Edwarda i córek Karolinę i Emilię . Ciało zostało pogrzebane na cmentarzu parafilanym giedrojckim przez księdza Grigaliunasa 1872.09.09.

Wilno rok 1926

Trzecia od lewej to prababcia Emilia.od brzegu z lewej strony Antoni Żejmo razem ze swoją żoną, naszą babcią Wikcią. Na końcu z prawej strony to brat Antoniego Żejmo- Michał z żoną Stefanią Ragucką, i siostra Maria Żejmo z mężem Siekmakiem. Jest to pożegnanie seniora rodu Żejmo Piotra. Podejrzewam że mężczyzna obok Emilii to albo brat Piotra - Stefan albo brat -Bronisław.

Pradziadek Piotr Żejmo

Emilia Żejmo z/d Ostaniewicz - żona Piotra Żejmy

Emilia miała 3 braci Napoleona, Aleksandra, Franciszka i Edwarda.Nie wiem czy taka akurat była ich kolejność.

Emilia była najmłodsza.Rodzice babci Emilii mieli dom w Wilnie na ulicy Starogrodzieńskiej-za cmentarzem na Rossie.

Stefan Żejmo - brat Piotra miał trzech synów:

Wiktor,Stanisław (Mieszkał w Wilnie na ul Lubrowej 22),Aleksander.

Brat Piotra Bronisław miał dwóch synów ? i dwie córki:

Maria (Mania) nazywana z powodu pięknej urody princes i Helena.

Maria po mężu - Krasowska zmarła nagle na wylew krwi do mózgu w roku 1951.

Małożeństwo Marii zaowocowało dwoma córkami:

Barbara po mężu Korniacho i Lilianna.

Mąż mani był przedsiębiorcą - firma stawiająca piece.Zmarł w Gdańsku Wrzeszczu.

Nasza mama Kazimiera Żejmo - Paradowska tak wspominała swoją babcie Emilie:

Babcia,Emilka Żejmowa-matka mojego ojca urodziła się w Wilnie-Rodzice to Ignacy Ostaniewicz i Ludwika z domu Sawicz.

Emilia była najmłodsza.Rodzice babci Emilii mieli dom w Wilnie na ulicy Starogrodzieńskiej - za cmentarzem na Rossie.

Byłam tam dwa razy-raz na obiedzie wielkanocnym,a raz z jakiejś innej okazji,za każdym razem było dużo gości.Babcia Emilia zaprowadziła mnie do sypialni swego brata

Napoleona i pokazała mi obraz namalowany na płótnie nad małżeńskim łożem.Było to dzieło Piotra Ostaniewicza.

Piotr to syn Napoleona Ostaniewicza który to był synem Ignacego Ostaniewicza ,a ten był ojcem naszej prababci Emilii.

Obraz ten to modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu.Nie wiem ile ja miałam lat-myślę że 5.Mam ten obraz w oczach-w sypialni panował półmrok,a na obrazie bardzo jasno księżyc świecił.

Piotr był z zawodu malarzem artystą-bez studiów samoukiem trudnił się przeważnie malowaniem kościołów i kaplic w Wilnie i okolicach m.inn w Kalwarii Wileńskiej.

Po latach poznałam córkę Piotra która była już zamężna

i pracowała w szpitalu św.Jakuba jako przełożona położnych.Brat Piotra Bolesław miał do spółki z kuzynem drukarnie w Wilnie.

Minęło więcej niż pół wieku!

- Zrobiłam to z nadzieją że być może znajdę jakieś choćby skromne informacje o moim bliskim bracie mojego pradziadka. Tak też się stało, pierwsze informacje na liście Google pochodziły z WileńskaRodzina.com.

Okazało się że, dom na ulicy Starogrodzkiej przy cmentarzu Rossa nadal stoi a obraz o którym nasza mama opowiadała leży w szafie w Olsztynie.Tak oto udało się nie tylko przywrócić pamięć o ks.Stefanie ale również jego całej rodzinie i zapomnianym przez wszystkich obrazie. Na zdjęciu które dostałem od Rodziny Ostaniewiczów z Olsztyna na tle wspominanego obrazu są następujące osoby:

Finał tego opowiadania naszej mamy nastąpił po blisko 80 latach,otrzymałem ostatnio list od pewnej Pani z Olsztyna.Powiedziała mi że kilka dni temu oglądała film w telewizji o dywizjonie 303 i po zakończeniu programu wpisała w przeglądarkę Google hasło ..ks.Stefan Ostaniewicz''

1. Napoleon Ostaniewicz (metryka),brat Emilii Ostaniewicz,żony Piotra Żejmy naszej prababci.- Rodzeństwo Napoleona: Aleksander (metryka), Franciszek, Edward, Karololina i Emilia.

2. Piotr -malarz,brat Stefana Ostaniewicza ks.kapelana.

3. Hipolit Krzanowski,mąż babci Tońci,pracował w policji

4. Stefan ks.kapelan - brat Bolesława Ostaniewicza i Piotra - malarza.

5. Babcia Tońcia, położna, chrzestna mojej mamy.

6. Halina Ostaniewicz ,córka Bolesława # 9

7. Pradziadek Napoleon-najstarszy w rodzinie, brat Emilii

8. Stanisława Ostaniewicz,córka Napoleona - brata naszej prababci Emilii,siostra- Bolesława i Stefana księdza.Gospodyni na plebanii u ks,Stefana w miejscowości - Prozaroki.

9. Bolesław Ostaniewicz - Syn Napoleona, dziadek Jolanty , miał na spółkę - z kuzynem drukarnię.

10. Helena, żona Bolesława, babcia Jolanty z Olsztyna.

11 i 12 To bracia mamy Jolanty.

NARODZINY ALEKSANDRA OSTANIEWICZA

25 listopada 1862 roku w Bujwidzkim rzymsko-katolickim parafialnym kościele ochrzczono dziecię imieniem Aleksander przez księdza Mikołaja Kasperowicza, wikariusza tego koscioła, z wypełnieniem wszystkich obrzędów sakramentu". Rodzice to jednodworzec Ignacy i Ludwika urodzona (z domu) Sawicz z Ostaniewiczów ,prawowitych? Małżonków.Syn urodzony tego roku i miesiąca dnia o 9 rano w tejże parafii we wsi Nowosiołki. Rodzicami chrzestnymi byli szlachcianie Lucjan Franceson z Natalią Monginową, Karola żoną"

NARODZINY FRANCISZKA OSTANIEWICZA

1865 roku lutego 25 dnia w Balingródzkim rzymsko-katolickim parafialnym? kościele było ochrzczone niemowlę imieniem Franciszek przez Wielebnego Ojca Benigna? Janczewskiego, kapelana tegoż Balingródzkiego kościoła z wykonaniem) wszystkich obrządków sakramentu. Mieszczan Ignacego i Ludwiki z Sawiczów Ostaniewiczów, prawowitych małżonków, syn, urodzony tego roku lutego miesiąca 2 dnia we wsi Nowosiółki.Rodzicami chrzestnymi byli szlachcic Felicjan Boguszewicz z szlachcianką Stefanią Szostakówną,dziewicą.

NARODZINY NAPOLEONA OSTANIEWICZA

SYNA Ignacego i Ludwiki z domu Sawicz.

1858 roku listopada piątego dnia w Bujwidzkim rzymsko- katolickiej parafialnej parafialnym kościele ochrzczono niemowlę imieniem Napoleon przez wielebnego ojca Alberta Witkiewicza, proboszcza Bujwidzkiego kościoła z wykonaniem wszystkich obrzędów sakramentu. Jednodworzana Ignacego i Ludwiki, urodzonej z Sawiczów, Ostaniewiczów prawowitych? małżonków, synek, urodzony tegoż roku, w październiku siódmego dnia wieczorem w Bujnickiej parafii w zaścianku Balince? (w Balincach?)"

Rodzicami chrzestnymi byli Kajetan? Ostaniewicz z Weroniką, Aleksandra Gulbinowicza?

Babcia Zejmowa z domu Ostaniewicz - Emilia Ostaniewicz a ojciec Antoniego (mąż Babci Emilki) to Piotr Żejmo. Rodzina Ostaniewiczów to znana tatarska, rodzina szlachecka. Babcia Emilia miała na to papiery, trzymała je w kufrze wyciągała jak się pokłóciła z dziadkiem. Machała mu przed nosem i przypominała, ze jest szlachcianką. Podobnie jak wiele Polskich rodzin szlacheckich byli bardzo spauperyzowani, ze szlachectwa został właściwie tylko papier, żyli jak

prości ludzie, byli niezbyt bogaci prababcia była analfabetka. Pradziadek Piotr pochodził ze wsi Sorokpol.

Zdjęcie przedstawia uroczystość pogrzebową Piotra Żejmo - męża Emilki Ostaniewicz - Żejmo.

Roku tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego dnia dwunastego lipca w mieście Wilnie przy ulicy Żubrowej 9 zmarł Piotr Żejmo,lat 67

Trzecia od lewej to prababcia Emilia.od brzegu z lewej strony Antoni Żejmo razem ze swoją żoną, naszą babcią Wikcią. Na końcu z prawej strony to brat Antoniego Żejmo- Michał z żoną Stefanią Ragucką, i siostra Maria Żejmo z mężem Siekmakiem. Jest to pożegnanie seniora rodu Żejmo Piotra. Podejrzewam że mężczyzna obok Emilii to albo brat Piotra - Stefan albo brat -Bronisław.Nie znamy daty śmierci, ale na pewno było to po 1926 r

Żubrowa 9/2 (tak ten dom wyglądał w roku 1970)

Żubrowa 9/2 (tak ten dom wyglądał w roku 1970)

Rok 1933 - orszak żałobny i trumna na karawanie rusza z pod domu na ulicy Żubrowej.Nasza mama Kazia (na pierwszym planie w białym kapeluszu).

Niestety nie wiadomo kto zmarł i czyja jest to ostatnia droga.

Obok Naszej babci Wiktorii z gromnicą w reku stoi chyba Emilia Ostaniewicz - Żejmo - matka Antoniego-naszego dziadka.Kim może być mężczyzna z prawej strony Wiktorii? pewnie ktoś z najbliższej rodziny?

Sorokpol - Powiewiórka - Pavoverė

Zdjęcie z lewej strony to chrzcielnica z której Piotr Żejmo został ochrzczony


Powiewiórka (lit. Pavoverė) - wieś, dawniej miasteczko w gminie Podbrodzie rejonu święciańskiego w okręgu wileńskim Litwy. Ma 423 mieszkańców (2001).

Miasteczko należało do dóbr Sorokpol i taką też nazwę nosiło. Przez lata było to dziedzictwo rodziny Soroków. W 1866 roku liczyło 15 domów i 158 mieszkańców, w 1887 roku - 103 mieszkańców.

W drewnianym kościele pw. św. Kazimierza z 1775 roku, wielokrotnie przebudowywanym, w dniu 15 grudnia 1867 ochrzczony został Józef Piłsudski. Wydarzenie to upamiętnia umieszczona w kościele tablica pamiątkowa w języku polskim.

Józef Piłsudski, herbu Piłsudski, urodził się 5 grudnia 1867 w Żułowie, ten majątek leżał 3 kilometry od Sorokpola i pierwotnie należał do rodziny Giedrojców.

Nasz pradziadek Piotr urodził się w roku 1859 w tej parafii był tylko jeden kościół tak więc pradziadek Piotr był chrzczony w tym samym kościele co Józef Piłsudski.

Świadectwo chrztu św.naszego dziadka Antoniego Żejmo.


1 grudnia 1896 r. w Wileńskim Rzymsko Katolickim parafialnym kościele pod wezwaniem Św. Rafała ksiądz ochrzcił niemowlę imieniem Antoni, który urodził się 17 listopada 1896 r. na Sołtaniszkach. Rodzice są włościanie włości Michałowskiej małżonkowie Piotr i Emilia z domu Ostaniewicz, Żejmo. Rodzice chrzestni- Hipolit Wasilewski i Regina Żejmo żona Stefana.

Oto najnowsze ustalenia w sprawie naszego pradziadka Piotra Żejmy.

SPIS PARAFIAN SOROKPOLSKICH W LATACH 1885-1889

Rodzina Żejmów była jak widać spora,wszyscy mieszkali w jednej parafii. Nasz pradziadek Piotr Żejma Urodził się w zaścianku Baluliszki a przed przeprowadzką do Wilna był właścicielem Zaścianka Michałowo. Oto lista wszystkich zaścianków które należały do Żejmów:

Żejma

Zaśc. Baluliszki ,Żejma Zaśc. Gurzeli,Żejma Zaśc. Zagórzelki,Żejma Zaśc. Zakole,Żejma Zaśc.Jodówka,Żejma Zaśc. Klonowo,Żejma Zaśc. Ksemenowo,Żejma Zaśc. Międzyrzecze,

Żejma Zaśc.Michałowo,Żejma Zaśc. Popiszki,Żejma Zaśc. Pozelwa,Żejma Zaśc. Strypiszki

To jest link do tego spisu /zakładka powiat Święciański:

http://genealogia.lt/pdfs/sorokpolska.pdf