Wilno mapa naszej rodziny.

  • 1. Kościół św.Rafała - parafialny rodziny Sztejnwaldów. Tu kliknij
  • 2.Ulica Krakowska 67 - tu mieszkała ciocia Stasia Staszewska - Mama Jagody Staszewskiej ze Słupska. Tu kliknij
  • 3.Ulica Słomianki III Nr.30- tu żona Mateusza Kazimiera Nowicka miała po rodzinie ziemię, tam też zamieszkało to małżeństwo.
  • 4.Ulica Kalwaryjska 24/7. tu stał dom w którym po śmierci pradziadka Mateusza i męża naszej babci Wiktorii - zamieszkała babcia Wikcia z córkami Kazią i Czesią.
  • 5.Kościół św.Piotra i Pawła na Antokolu (zdjęcie z lewej).Tu na przykościelnym cmentarzu leży Jan Kochanowski mąż naszej babci Gertrudy Kochanowskiej -Sztejnawald.

W tym samym grobie spoczywa nasz pradziadek Mateusz Sztejnwald.Na tym samym cmentarzu leżą dwaj synowie Mateusza i Kazimiery.Od głównej bramy tak można odnaleźć ten grób:

Trzecia alejka - dróżka w prawo, mniej więcej w połowie alejki, grób w drugim rzędzie po lewej (nie bezpośrednio przy alejce, nie ma krzyża który leży obok, napis słabo widoczny. Na tym cmentarzu leży sześć osób z naszej rodziny:

    • 6.Ulica Żubrowa 9/2 -tu mieszkała Babcia Wikcia po wyjściu za mąż za Antoniego Żejme,był to dom Piotra Ostaniewicza męża Emilki Ostaniewicz.
  • 7.Plac Łukiski - obok więzienie łukiszki,tam nasza mama siedziała za służbę Polsce w oddziałach Armii Krajowej.
  • Ulica Werkowska 7-3 to adres zamieszkania w roku 1920 brata naszej babci Wiktorii Ignacego Sztejnwalda.Był on starszym bratem Ignacia Michajlenki.
  • Ignacy pracował w latach 1917 do 1920 w posterunku policji numer 4 w Wilnie.

W pozaprzeszłym wieku na Placu Łukiskim odbywały się publiczne egzekucje uczestników powstania styczniowego. Tu zostali straceni przywódcy powstania Zygmunt Sierakowski oraz Konstanty Kalinowski. W okresie międzywojennym na placu odbywały się słynne Kaziuki Wileńskie. W roku 1953 sowieci postawili pomink Lenina, który w roku 1991 został usunięty.

Dnia 27 czerwca 1863 r. na Placu Łukiskim w Wilnie z rozkazu cara Rosji Aleksandra II Nikołajewicza powieszono przywódcę powstania styczniowego na Żmudzi Zygmunta Sierakowskiego. W jego nekrologu Aleksander Hercen napisał: "Ukochanym jego marzeniem była niepodległa Polska i zaprzyjaźniona z nią wolna Rosja"

Linki:

Zygmunt Sierakowski

Zygmunt Sierakowski

Taki krzyż upamiętniający jego śmierś zachował się do dnia dzisiejszego

8. Podwórko na Zamkowej 22 (d.24) to jest to podwórko, które kiedyś dawno dawno temu było ogrodem botanicznym, a później było sławne, gdyż mieszkał tam Słowacki ze swoim ojczymem, a potem mieszkał też tam Ferdynand Ruszczyc. Nasza mama bardzo lubiła to miejsce i mamy kilka bardzo ładnych zdjęć- Tu kliknij.

9.Dzielnica Zarzecze i ulica Zarzeczna - w domu na ulicy Zarzecznej 21 (Użupio). jeszcze do roku 1914 była zameldowana Kazimiera Nowicka.Ten wątek należy sprawdzić być może nasz pradziadek Mateusz też tam mieszkał ? Dom na Zarzecznej z nr 21 należał do Mordechaja Mindesa. Zobacz zdjęcia.

* Rok 2019/Informacja sprawdzona, niestety była to osoba w żaden sposób nie związana z rodziną Nowickich.

10.Ulica Starogrodzieńskiej nie daleko cmentarza na Rossie.Mieszkali tu rodzice babci Emilki Ostaniewicz .Emilia to matka męża naszej babci Wikci (Wiktorii). Tu kliknij.

12.Cegielnia "Szeszkinie" M. Uciechowskiego na Strycharskiej 28.Tu na początku nasi pradziadkowie pracowali - i mieszkali na następnej ulicy - Słomianki.

13.Zbór Luterański na ulicy Niemieckiej 20, czyli Vokiečių g. 20 - jest to z pewnością miejsce gdzie chodził nasz pradziadek Mateusz.Jego córka Wiktoria (nasza babcia) zawsze nam opowiadała że ojciec w niedziele chodził do kirchy. Tu kliknij.

14.Kościół św.Jakuba i Filipa tu w roku 1896 ślub wzięli Piotr Żejmo i Emilia Ostaniewicz.

15.Ulica Wiłkomrska 25,tam mieszkała nasza babcia Wiktoria Żejmo - Sztejnwald ze swoim mężem Antonim. Mieszkali tam przed rokiem 1929,po tym czasie Antoni zachorował i pozostawał w szpitalu Św.Jakuba aż do śmierci w roku 1933.

15. Dom w którym mieszkał i zmarł w roku 1919 nasz pradziadek Mateusz Sztejnwald.Dom nr 24 to obecnie Daugeliskiu 28 (nie wie czy jeszcze stoi foto niżej), natomiast dawnego domu Slomianka III nr 30 nie ma - w jego miejscu jest budowla sowiecka Daugeliskiu 32. Te dwa adresy to prawdopodobnie własność rodziny Nowickich.W jednym domu zmarł Mateusz a w drugim jego syn Edward.Śmierć dwu miesięcznego syna stała się przyczyną śmierci Mateusza dwa dni później.Ale to są moje domysły jednak nie słyszeliśmy w rodzinie o jakimś tragicznym wypadku w którym ci dwaj ludzie mogli tragicznie zginąć.

Akt zgonu Mateusza Sztejnwalda. LVIA, f.1504, ap.1, b.6, str.92v.

Akt zgonu Edwarda Sztejnwalda. LVIA, f.1669, ap.1, b.33, str.11v

https://drive.google.com/open?id=0Bw4CB9VPbQOwRXFBekdDZGk0RXM

16.Szpital żydowski w Wilnie: Tam zmarła w roku 1936 na brabacia Emilia żejmo- Ostaniewicz.

Sorokpol - Powiewiórka - Pavoverė

Powiewiórka (lit. Pavoverė) - wieś, dawniej miasteczko w gminie Podbrodzie rejonu święciańskiego w okręgu wileńskim Litwy jest oddalona od Wilna ok. 60 km.

Ma 423 mieszkańców (2001).

Miasteczko należało do dóbr Sorokpol i taką też nazwę nosiło. Przez lata było to dziedzictwo rodziny Soroków. W 1866 roku liczyło 15 domów i 158 mieszkańców, w 1887 roku - 103 mieszkańców.

W drewnianym kościele pw. św. Kazimierza z 1775 roku, wielokrotnie przebudowywanym, w dniu 15 grudnia 1867ochrzczony został Józef Piłsudski. Wydarzenie to upamiętnia umieszczona w kościele tablica pamiątkowa w języku polskim.

Józef Piłsudski, herbu Piłsudski, urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie,ten majątek leżał 3 kilometry od Sorokpola i pierwotnie należał do rodziny Giedrojców.

Nasz pradziadek Piotr urodził się w roku 1859 w tej parafii był tylko jeden kościół tak więc pradziadek Piotr był chrzczony w tym samym kościele co Józef Piłsudski.

............

Rok 1867, dnia 15 grudnia w Sorokpolu, w kościele rzymskokatolickim ksiądz Tomasz Woliński, proboszcz tego kościoła ochrzcił z zachowaniem wszystkich obrządków Sakramentu imieniem Józef Klemens niemowlę płci męskiej urodzone 1867 roku dnia 5 grudnia w dobrach Zułów parafii Sorokpolskiej, syna małżonków ślubnych Józefa i Marii z Billewiczów Piłsudskich stanu szlacheckiego. Trzymali do chrztu Józef Marcinowski z Konstancją Rogalską, oboje szlachetnie urodzeni.”

1858 r. metryka chrztu Piotra Żejmo.

Nr.32 , 1858.06.15. dnia w sorokpolskim parafialnym rzymsko- katolickim kościele , ochrzczono młodzieńca imieniem Piotr , prześwietnym ojcem Tomaszem Wolińskim proboszczem tego kościoła, z wszystkimi obrzędami chrztu świętego. Rodzice : Wlościanie Onufry i Tekla z Staskielów Żejmo prawowici małżonkowie , syn urodził się tegoż roku czerwca 4 dnia we wsi Balulach onej parafii.

Rodzice Chrzestni : Włoscianie Franciszek Bogdanowicz z Heleną Żejmówną dziewica.