Rodzina Sawiczów Ostaniewiczów Giedrów.

Rodzice Emilii Ostaniewicz to Ignacy Ostaniewicz i Ludwika Ostaniewicz z domu Sawicz,ojciec Ludwiki nazywał się Piotr Sawicz,matka Ludwiki to Wiktoria Giedrówna.

Akt ślubu Piotra Sawicza z Wiktorią Giedrówną.

Parafia p.w. św. Jerzego w Dubinkach Akt małżeństwa Nr 30, Dubinki

Piotr Sawicz & Wiktoria Giedro - 20.11.1828

Roku Pańskiego tysiącznego ośmsetnego dwudziestego ósmego, miesiąca listo-pada, dwudziestego dnia, w Kościele Parafialnym Rzymsko Katolickim Dubiń-skim, WJ Ksiądz Aleksy Dobrejko, Wikary tegoż kościoła, po wyszłych trzech zapowiedziach, pierwszej dnia dwudziestego ósmego w miesiącu październiku, drugiej dnia czwartego, trzeciej zaś dnia jedynastego w miesiącu listopadzie, w przytomności ludu na nabożeństwie zgromadzonego. Urodzonych Piotra Sawicza, młodziana, lat trzydziestu dwóch, ze wsi Biłduny z Wiktorią Giedrówną, panną, lat dwudziestu, ze wsi Baździuny oboich tegoż Kościoła Dubińskiego parafian, po ścisłym obu stron na piśmie uczynionym o przeszko-dach do małżeństwa egzaminie, i po nieodkryciu z nich żadnej, niemniej po oświadczeniu przez nowożeńców na takowy związek wzajemnego zgodzenia się, znakami zewnętrznemi wyrażonego. Urodzonych Franciszka i Marianny z Butkiewiczów, Sawiczów ślubnych małżonków syna, z Pracowitych Józefa i Karoliny z Wereckich, Giedrów ślubnych małżonków córką, przez słowa czas teraźniejszy oznaczające związkiem małżeńskim połączył, i ich w obliczu Kościoła uroczyście pobłogosławił, przy wiary godnych świadkach na ten cel mianowicie użytych, Urodzonego Wincentego Jastrzębskiego, oraz Pracowitych Wincentego Kuleszy, Ignacego Giedrysa, i Jakuba Walentynowicza, i w przytomności wielu innych zgromadzonych.

*****

Nasza prababcia Emilia urodziła się w roku 1868.

W roku 1896 wyszła za mąż za Piotra Żejmę, z tego małżeństwa narodził się syn o imieniu Antoni.Antoni poślubił Wiktorię Sztejnwald naszą babcię, córkę Mateusza Sztejnwalda.

Ludwika została wdową w wieku 43 lat.Podejrzewam że wyszła ona ponownie za mąż za Giedrojcia i dlatego w akcie zgonu naszej prababci Emilii zapisano:Córka Ignacego Ostaniewicza i Ludwiki z Giedrojciów. Jak widać w metryce ślubu Ignacego i Ludwiki który odbył się w parafii w miejscowości Giedrojcie,jednym ze świadków tego ślubu był pan Klemens Giedrojć. Należy wnioskować że rodzina Sawiczów w jakiś sposób była związana z Giedrojciami jeszcze przed ślubem Ludwiki.

************************************************

ZGON KLEMENSA GIEDROJCIA SAWICZA

iRoku pańskiego 1845 miesiąca grudnia drugiego we wsi Baranach umarło dziecko z ospy imieniem Klemens.Jednodworców Józefa i Wiktorii z Giedrojciów - Sawiczów,umarł syn z urodzenia lat dwóch w tejże parafii Niemenczyńskiej,którego zwłoki przez tamtejszych mieszkańców na mogiłe zaniesionych,roku tegoż miesiąca, czwartego dnia pogrzebane zostało.

******************

1896 rok metryka ślubu Piotra Zejmy z Emilią Ostaniewicz.

28 stycznia 1896 r. w Wileńskim Rzymsko Katolickim parafialnym kościele pod wezwaniem św. Filipa i Jakuba zawarli związek małżeński:

Włościanin Piotr Żejmo 37 lat (syn Onufrego Żejmo i Tekli ze Staśkielów) i Emilja Ostaniewicz 28 lat (córka włościan Ignacego Ostaniewicza i Ludwiki Sawicz).

Świadkami byli Józef Lipiszonok, Stefan Rudkowski, Mikołaj Gerleszc i inni.

************

Ślub rodziców naszej prababci Emilii Ostaniewicz.

14 lutego 1856 r. w Niemenczyńskim Rzymsko Katolickim parafialnym kościele zawarli związek małżeński:

Jednodworzec Ignacy Ostaniewicz 24 lat (syn Stanisława Ostaniewicza i Marianny Strumiłówny) z parafii Giedrojcie i Ludwika Sawicz 27 lat (córka jednodworców Piotra Sawicza i Wiktorii Giedrównej) z zaścianka Berezina na błotach.

Świadkami byli Tomasz Jastrzębski, Justyn Sawicz, Klemens Giedrojć i inni.

********************

Zdjęcie z lewej strony to Ignacy Ostaniewicz ze swoją małżonką Ludwiką Ostaniewicz z/d Sawicz

Fotografia pochodzi z prywatnego zbioru rodziny Ostaniewiczów.

*******************

Akt zgonu ojca naszej prababci Emilii Ostaniewicz - Ignacego Ostaniewicza..

Nr. 104. W 1872.09.07. W zaścianku Pasynie zmarł jednodworzec Ignacy Ostaniewicz 42 lat od ospy, parafianin giedrojcki , zostawił wdowę Ludwikę z Sawiczów i dzieci : Napoleona, Aleksandra, Franciszka , Edwarda i córek Karolinę i Emilię . Ciało zostało pogrzebane na cmentarzu parafilanym giedrojckim przez księdza Grigaliunasa 1872.09.09.

1936 r. Metryka zgonu Emilii Ostaniewicz - Żejmo.

Roku tysiąc dziewięćset trzydziestego szóstego dnia dziewiętnastego czerwca w szpitalu Żydowskim* w Wilnie zmarła Emilia Żejmowa lat 67 św.sakramentami opatrzona.Córka Ignacego Ostaniewicza i Ludwiki z Giedrojciów – wdowa zostawiła synów Michała lat 33, Piotra lat 29, córki Stanisławę lat 38 i Marję lat 30.

Zwłoki jej dn.21.Czerwca 1936r. na cmentarzu Rossa pogrzebał ks.Abachurzesoski.

**********************

Szpital Żydowski na ulicy Zawalna 38 ( Pylimo 38 ) w którym zmarła nasza prababcia Emilia Żejmo - Ostaniewicz.

Szpital Żydowski na ulicy Zawalna 38 ( Pylimo 38 ) w którym zmarła nasza prababcia Emilia Żejmo - Ostaniewicz.

Objaśnienie.

Urodzony to szlachcic: sławetny mieszczanin a pracowity to chłop.Takich określeń używano kiedyś do określania klas społecznych.

A 'jednodworzec' to - kat.podatkowa ustanowiona przez carat po powstaniu listopadowym -zubożały szlachcic,niemogący przedstawić poświadczenia o szlachectwie.

Majątki te często były tracone na skutek carskich represji po powstaniu, kiedy carat rozpoczął okrutne i planowe niszczenie arystokracji na litewsko-białoruskich ziemiach.

Ulica Sawicz,miała ona różne nazwy: Sawicz Druga, Aleksandrijewskaja.

Została nazwana na cześć Sawiczów, którzy mieszkali w Wilnie w XVI w.

Dzieje rodu Sawiczów herbu Sulima są nierozerwalną częścią historii Wielkiego Księstwa Litewskiego. Pierwsze wzmianki o rodzie pojawiają się już na początku XV wieku, ale apogeum jego znaczenia przypada na przełom wieków XV i XVI — gdy Lew Sawicz, wraz z trzema synami, służył wiernie królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Ród ten wydał

wielu przedstawicieli na trwałe wpisanych w historię Wilna. Maksym Sawicz w XVI wieku był burmistrzem wileńskim. Jego imieniem bądź imieniem jego ojca — radcy magistratu — Jana Sawicza została nazwana ulica.