Franz i Ferdi - multikomunikatory

Omówienie Franz

Chciałem tutaj przedstawić programik Franz, jest to nowoczesny multikomunikator, który wykorzystuje warianty webowe komunikatorów, czyli wyświetla strony WEB komunikatorów. Aplikacja przyda się wszystkim tym, którzy korzystają z dużej ilości komunikatorów i zamiast załączać każdy z osobna, czy wczytywać stronę internetową komunikatora mogą mieć wszystko w jednym. Aplikacja może zastąpić nam takie komunikatory jak:

Gadu-Gadu, Facebook Messenger, Telegram, Hangouts, Skype, WhatsApp, Twitter, Steam Chat, Slack Discord, Gitter, ChatWork, WeChat i HipChat itd. Można dodać do niego nawet konto pocztowe Gmail, Wiadomości Google, Kalendarz Google itd. Każda z usług będzie widoczna w osobnej karcie głównego komunikatora po lewej stronie okna . Franz wykorzystuje wszystkie obsługiwane komunikatory jak już wspomniałem w wersjach przeglądarkowych. Franz'a możemy korzystać w takich systemach jak Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 , Linux, MacOS. Program może zastąpić nam także z powodzeniem inne znane multikomunikatory jak Miranda czy WTW. Aby zacząć korzystać z komunikatora, pobieramy go ze strony jego producenta:

Gdy zainstalujemy aplikację to możemy w niej założyć darmowe konto, nie jest to wymagane, ale dzięki niemu, gdy zainstalujemy komunikator na innym komputerze, czy po reinstalacji Windows nie musimy konfigurować komunikatora od początku. Po zalogowaniu wszystkie usługi zostaną załadowane, z których korzystaliśmy do tej pory. Jedynie będzie trzeba do każdej z osobna się zalogować. Konto te w każdej chwili możemy usunąć, jeśli nie będziemy już chcieli z niego korzystać. Następnie dodajemy usługi, z których chcemy korzystać, robimy to najprościej z lewej strony okna, przez plusik na jego dole , lub przez zakładkę "Usługi" na górnej belce programu i dalej opcję "Dodaj nową usługę..." . Na moim przykładzie po lewej stronie komunikatora widać, z jakich ja usług korzystam. Dla przykładu pokaże jak dodać tutaj Gmail. Na razie pokaże jak wygląda zakłądanie i modyfikacja konta w aplikacji:



A tak przechodzimy do dodawania usług, czyli jak wspomniałem na przykładzie Gmail:

Tutaj pokaże dostępne usługi w aplikacji, jakie możemy do niej dodać, lista jest imponująca:

Pokażę jeszcze przykładowe widoki innych usług, jak GG czy Twitter:

Teraz omówię opcje i ustawienia aplikacji. Jeśli chcemy dostać się do ustawien aolikacji to wystarczy ze na górnej belce aplikacji wejdziemy w "plik" i tam dalej w "Ustawienia". Inna droga do ustawień to najechanie na koło zębate pod naszymi usługami na belce lewej aplikacji. Po otwarciu "Ustawień" przywita nas okno z opcjami, które możemy zmienić w aplikacji:

Ustawienia aplikacji są podzielone na sekcje:

  • Ogólne — Gdzie możemy zadecydować o starcie aplikacji razem z Windows, zachowaniu aplikacji w tle po zamknięciu okna. Możemy ustawić by aplikacja była widoczna w obszarze powiadomień Windows czy też o jej minimalizacji po uruchomieniu systemu.

  • Wygląd — Tutaj zadecydujemy czy chcemy wyświetlać zakładki z usługami, zadecydujemy czy ma być pokazywany licznik nieprzeczytanych wiadomości przy wyłączonych powiadomieniach. Można też włączyć ciemny motyw aplikacji.

  • Język — Tu decydujemy o ustawieniu jeżyka aplikacji i o sprawdzaniu pisowni przez zaznaczenie odpowiedniej opcji i wyborze słownika. Jest też opcja pomocy w tłumaczeniu aplikacji, gdyby ktoś chciał wspomóc rozwój programu.

  • Zaawansowane — Tutaj znajdziemy takie opcje jak włączenie, czy też wyłączenie akceleracji GPU, czyli tak jak w przeglądarkach internetowych. Opcja ta daje możliwość przyspieszenia działania programu i ładowania stron usług w niej. Dalej znajdziemy możliwość wyczyszczenia pamieci podręcznej aplikacji jak i informacje ile ona zajmuje przestrzeni dyskowej.

  • Aktualizacje-Tutaj możemy sprawdzić aktualizacje programu, zobaczyć, jaką mamy obecnie wersję, czy jest ona najnowsza. Można też włączyć aktualizację do wersji beta aplikacji.

Poza ustawieniami po lewej stronie okna znajdziemy także inne możliwości konfiguracji programu. A są to:

  • Dostępne usługi — Czyli są to usługi, jakie możemy dodać do aplikacji.

  • Twoje usługi — Tutaj znajdziemy wszystkie usługi, jakie już dodaliśmy do aplikacji.

  • Konto- Są to opcje zarządzania kontem, jak i wybór wsparcia aplikacji. Jest to opcja wsparcia rocznego i miesięcznego. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty w euro uzyskamy takie opcje jak brak reklam, usługa proxy dla usług, sprawdzanie pisowni, brak opóźnień w aplikacji, możliwość dodania usług lokalnych. Na razie nie spotkałem się z jakimiś opóźnieniami w programie, czy nagabywaniem o licencje, nie spotkałem też reklam, poza tymi w komunikatorach, które są w ich wersjach WWW. Nie wiem też, o jakie usługi lokalne chodzi i jakie można dodać poza tymi z repozytorium aplikacji. Omawiana tu aplikacja jest w wersji beta, więc możliwe, że niektóre rzeczy pojawia się w niej dopiero przyszłościowo, jak wspomniane reklamy. Jak już tez wspomniałem wcześniej wyżej, znajdziemy tu tez opcje usunięcia naszego konta.

  • Zaproś znajomych — Jest to możliwość zaproszenia trzech znajomych na raz lub współpracowników do korzystania z aplikacji.

Teraz jeszcze omówię górną belkę opcji aplikacji. Zacznę od lewej strony:

  • Plik — Tutaj znajdziemy opcje przejścia do omówionych wyżej "Ustawień" jak i opcje zakończenia działania aplikacji.

  • Edytuj — Są tu opcje edycyjne jak zaznaczanie wszystkiego, kopiowanie, cofanie, wklejanie, dopasowywanie stylu.

  • Widok — Tutaj znajdziemy takie pomocne opcje jak "Przeładuj Usługę", która jest pomocna w razie problemów z działaniem którejś z nich. W razie problemów z aplikacją mamy opcje "Przeładuj Franz". Jest tu tez opcja powiększania, zmniejszania wnętrza okna danej usługi, czy przywracania jej domyślnego rozmiaru. Możemy włączyć tutaj tez widok pełnoekranowy całej aplikacji. Jest też możliwość włączenia, zobaczenia narzędzi deweloperskich. Opcja ta się raczej normalnemu użytkownikowi nie przyda. Jest ona pomocna, gdy planujemy modyfikować aplikację czy dodać własną usługę.

  • Usługi — To widok listy wszystkich naszych usług w aplikacji i możliwość przejścia do dodawania kolejnych usług do aplikacji.

  • Okno — Tutaj możemy zminimalizować lub zamknąć aplikację, czyli zamknąć jej aktywne okno, nie ją samą. Aplikacja nadal będzie widoczna w zasobniku systemowym skąd możemy ja przywołać w każdej chwili ponownie na pulpit komputera.

  • ? - Mamy tu opcje informacyjne na temat aplikacji jak "Dowiedz się więcej", która przenosi nas na stronę producenta gdzie możemy się dowiedzieć o niej czegoś więcej, strona w jeżyku angielskim. "Lista zmian" przenosi nas za to na stronę gdzie zobaczymy listę zmian w kolejnych wersjach aplikacji. Dalej mamy "Wsparcie", jest to strona wsparcia aplikacji gdzie są omówione najczestrze problemy z aplikacją czy danymi usługami. "Warunki świadczenia usług", przenoszą nas na stronę gdzie są omówione warunki korzystania z aplikacji i usług. Z kolei "Polityka prywatności" przenosi nas na strone gdzie jest ona omówiona. Czyli jakie nasze dane aplikacja zbiera i do czego są one potrzebne. Na końcu mamy "O Franz", tu jest okno informacyjne, z jakiej wersji aplikacji aktualnie korzystamy.

Uwagi

Omówiona wersja aplikacji jest ciągle w wersji beta, więc nie wszystko działa jeszcze jak należy. Napotkane problemy, jakie doświadczyłem przez kilka miesięcy korzystania z aplikacji to takie, że usługa GG działa niestabilnie, jej okno się zawiesza. Pomaga czasami przeładowanie jej lub całego komunikatora, ale nie zawsze, czasem trzeba czynność przeładowania powtarzać kilkakrotnie. Drugi problem, w zasadzie niedogodność to brak obsługi rozmów głosowych w usłudze Skype'a. Wcześniej, zanim pojawiła się wersja beta aplikacji 5.0.0 była dostępna wersja stabilna 4.0.4, która nie miała tych problemów, działało wszystko. Działa ona inaczej, nie ma opcji konta, usługi są dodawane inaczej, respozytoruim można znaleźć na GitHub. Nie są dostępne wszystkie usługi jak w wersji 5.0.0, np. "Wiadomości Google". W starszej wersji również nie było problemów z GG. Poniżej zamieszczam stronę do starszej wersji tego programu, jak i do respozytorum usług dla niej.

Franz 4.0.4 (64 Bit)

Franz 4.0.4 (32 Bit)

Respozytoruim usług.

Poniżej podaje także wszytko dostępne w jednej paczce z mojego dysku w chmurze:

Franz 4.0.4 + Plugins

Paczkę spakowałem, po pobraniu należy rozpakować archiwum np. "7-Zip".

Omówienie Ferdi

Ferdi to alternatywa dla programu Franz. Aplikacja ta wyglądem i funkcjonalnością przypomina bardzo Franz. Co ciekawe moim zdaniem działa dużo lepiej, płynniej, usługi w niej działają lepiej i nie powodują błędów jak w Franz. Mamy tu też większy dostęp do usług, które możemy dodać, jak np. serwis społecznościowy MeWe, czy menadżery haseł jak Bitwarden itp. Aplikacja jest po prostu lepiej rozwijana i na chwile oberzną zalecam na nią przejść z Franz. Co ciekawe, nie musimy nawet zakładać nowego konta w aplikacji, możemy importować nasze istniejące konto z Franz do Ferdi! Co za tym idzie Ferdi jest kompatybilny z wszystkimi usługami Franza. W odróżnieniu od niego Ferdi jest całkowicie bezpłatny. Posiada też wersje Portable, czyli bezinstalacyjna, wystarczy ja tylko uruchomić. Działa ona w Windows 7-11. Poniżej postaram się przedstawić tę aplikację. Zacznę może od przedstawienia jej cech:

Cechy programu Ferdi:

-wszystkie usługi przesyłania wiadomości i nie tylko w jednej aplikacji,

-kompatybilny z programem Franz, czyli kontem w usłudze Franz,

-chroni wiadomości za pomocą hasła (Ferdi Lock),

-korzystanie z każdej usługi wielokrotnie, można ja dodać kilka razy i na każdej zalogować się na inne konto,

-można wybierać między zalogowaniem się na swoje konto Ferdi, aby zsynchronizować usługi między urządzeniami lub używać aplikacji bez posiadania w niej konta, aby twoje dane nie były wysyłane na serwery zewnętrzne,

-można skonfigurować własny serwer w celach bezpieczeństwa, gdy nie chcemy przekazywać danych i informacji innym stronom w zakresie przechowywania informacji, możemy skonfigurować własny serwer, jest to opcja dla zaawansowanych użytkowników,

-domyślnie program utrzymuje usługi w tle – może to zużywać wiele zasobów komputera, głównie pamięci RAM, ale możemy włączyć hibernację usługi w ustawieniach Ferdiego , co spowoduje zwolnienie pamięci RAM z nieużywanych usług, aby nie obciążać mocno komputera i działał on płynniej,

-lista zadani Ferdi Todos (korzystasz już z innej usługi Todo, takiej jak Todoist? Wystarczy zmienić serwer Todo w ustawieniach Ferdi),

-jeśli chcemy otrzymywać powiadomienia bez ujawniania ich treści, wystarczy włączyć prywatne powiadomienia, aby chronić informacje o wiadomościach,

-umożliwia c ładowanie poszczególnych zdefiniowanych obszarów roboczych,

-można zdefiniować czas, w których Ferdi nie powiadamia o wiadomościach, tryb "Nie przeszkadzać",

-ustawianie trybu jasnego czy ciemnego, lub możliwość jego automatyzacji,

-synchronizacja usług i obszarów roboczych między wszystkimi komputerami z synchronizacją w chmurze,

-może korzystać z serwera proxy na podstawie usługi

-jako że aplikacja opiera się na ElectronJS, jest kompatybilny z Windows, Mac i Linux.


Aby zacząć pracę z aplikacją, musimy ja pobrać, to najlepiej zrobić z oficjalnej strony, lub np. z serwisu z programami jak Instalki.pl .

Pobieramy wersje programu na nasz system, czy to Windows, Linux Itp. W przypadku Windows decydujemy jeszcze czy chcemy wersje instalacyjna, przenośną i czy ma być to aplikacja 64-Bitowa, czy też 32-Bitowa. Instalujemy lub uruchamiamy.

Teraz decydujemy się, jak chcemy używać aplikacji. Czyli decydujemy czy zakładamy konto, importujemy konto z komunikatora Franz, lub używamy apki bez konta. Ja importowałem konto z Franza i dodałem kolejne usługi do komunikatora, jak np. Pinterest.

Nie będę się tutaj więcej rozpisywał o aplikacji, gdyż działa ona tak samo jak Franz, ma po prostu więcej usług, poniżej zdjęcia z dodanej usługi Pinterest i z Twitter.

Dostęp do wszystkich usług mamy z lewej strony okna, po dodaniu usługi konieczne jest logowanie się do nich na swoje konto. Przełączmy się pomiędzy usługami, klikając muszka na ikonę usługi z listy po lewej stronie okna aplikacji. Przedstawię teraz opcje aplikacji, do opcji wchodzimy, przez klikniecie ikonę koła zębatego, pod listą usług z lewej strony okna apki. Otworzy się nam okno z dostępnymi opcjami. Po lewej stronie okna mamy na samej gurze opcje dodawania usług do aplikacji. Wybieramy po prostu daną usługę z listy i dodajemy. Po dodaniu pojawi się ona na liście po lewej stronie okna aplikacji, musimy się jeszcze w niej zalogować na swoje konto w usłudze, ale to po wybraniu już dodanej usługi z listy.

Niżej znajdziemy opcje "Twoje usługi", tutaj mamy listę wszystkich usług dodanych przez nas do aplikacji.

Dalej znajdziemy opcję dodawania obszarów roboczych, w obszarach roboczych możemy grupować usługi.

W opcji "Konto" znajdziemy możliwość modyfikacji swojego konta. Opcja przenosi nas do logowania na swoje konto w przeglądarce, gdzie możemy zmienić jego dane, hasło lub je usunąć.

W opcji ustawienia znajdziemy szereg przydatnych ustawień, jak włączenie trybu ciemnego, włączenie hibernacji usług, włączenie czy też wyłączenie autosrtartu apki z Windows. Tutaj opcje są podzielone na zakładki, jak opcje "Ogólne", czy też "Zaawansowane". Poniżej jak to wygląda. Ważną rzeczą po uruchomieniu aplikacji jest zmiana języka z angielskiego na polski właśnie w opcjach. Nie wszystkie opcje są spolszczone.

W zakładce "Prywatność" znajdziemy m.in. opcje zablokowania aplikacji hasłem.

W zakładce "Język" znajdziemy możliwość zmiany języka aplikacji na Polski.

"Zaawansowane" ma możliwość ustawienia akceleracji GPU, w moim przypadku dało to lepsza płynność aplikacji. Możemy też tutaj czyścić pamięć podręczną , przejść do folderów z usługami czy profilem, lub tez profilami jeśli mamy ich więcej.

"Aktualizacje" znajdziemy możliwość sprawdzenia, czy jest nowsza wersja apki .

Z kolei w "O Ferdi" znajdziemy opis apki w języku angielskim i możliwość wzięcia udziału w ankiecie oceniającej aplikacje.

To tyle. Życzę udanych doświadczeń z aplikacją. Jak dla mnie jest to obecnie najlepszy multikomunikator na komputery osobiste.

Aktualizacja

"Ferdi" przestał działać jakiś czas temu, program zmienił stronę internetową i nazwę na "Ferdium". Podaję linka do nowej strony projektu i do opcji pobrania nowej wersji oprogramowania. Nie działa w niej na razie logowanie na stare konto, czy zakładanie nowego, ale bez konta nadal działa wyśmienicie. I na razie nie ma lepszej darmowej alternatywy na aplikacje tego typu.

Artykuł opracowany przez Andrzej Świech ( Illidan ) ©® 18.02.2019.

Aktualizacja: 23.06.2022

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)