Rootowanie sprzętów z systemem Android.

Chciałem tutaj przedstawić prosty sposób na zrótowanie prawie każdego sprzętu z systemem Android.Metoda jest prosta i szybka.Testowałem ją ,a w zasadzie "je" na kilku sprzętach z różnymi systemami Android.Mam tu na myśli dwie specjalne do tego aplikacje.Oboma metodami zrótowałem kilka sprzętów jak wspomniałem,czyli:

Alcatel Pixi 7,

Alcatel Pixi 3(8)-(trzy tablety tego typu),

Archos 50e Helium,

Alcatel One Touch Mini 6012x (dwa telefony w sumie)

Manta Mid 7803,

Auchan Qlive Q5.

Sprzęty te posiadały wersje systemu android 4.2.2 ; 4.4.2 ; 4.4.4 ; 5.0 ; 5.0.1 ; 5.1.1 .

Pierwszy sposób na szybki ROOT to użycie oprogramowania "KingRooT". Strona producenta oprogramowania do "rootowania" znajduje się tutaj:

Zobacz

[Obrazek: oi7szr.jpg]

Możemy pobrać aplikację do rootowania bezspośrednio na Smartphon/Tablet..Pobierajac aplikację na Smartphona musimy wpierw właczyć instalację aplikacji z nieznanych żródeł w ustawieniach,Robimy to przechodząc do ustawień systemu,dalej musimy przejść do "Informacje o telefonie" ,tam klikamy 5 razy na numer kompilacji w celu odblokowania "Funkcji programistycznych" jeśli tego nie zrobiliśmy wcześniej i mamy zablokowaną tą opcję.W odblokowanych funkcjach właczamy "Debugowanie USB".Teraz wystarczy już tylko odpalić aplikację na kompuetrze i postępowac zgodnie z kreatorem podłaczając nasz sprzet przez kabel USB.Po paru chwilach powinniśmy mieć już "zrootowanego" Androida.

Pomocne zdjecia:

[Obrazek: 11bus7o.jpg]
[Obrazek: 5v9ilx.jpg]
[Obrazek: 2i2lw4.jpg]
[Obrazek: hx3vig.jpg]

Po "zrrotowaniu" zostaną zainstalowane dwie aplikacje "KingUser" do zarządzania prawami ROOT i "Purify",do czyszczenia i optymalizacji systemu.Tą druga możemy usunąć jeśli nam nie odpowiada,jednak jest ona powiązana z "KingUser" i zalecam zostawić,moze się przydać do czynności o których wspomniałem.Jej usunięcie w zasadzie nic nie spowoduje,poza tym ze odnośniki do optymalizacji w "KingUser" przestaną działąć do niej i aplikacja moze sugerować jej instalację.Pojawienie się tych aplikacji oznacza ze "rootowanie" zosało zakończone sukcesem.

Z kolei jeśli pobierzemy aplikację "KingoRoot" na nasz sprzęt to wpierw w telefonie w ustawieniach i opcji "Zabezpieczenia" musimy włączyć pozwolenie na instalację z nieznanych żródeł.Instalujemy aplikację,po jej instalacji uruchamiamy i przechodzimy do "rootowania" przez opcję "Try It".

Pomocne zdjęcia:

[Obrazek: 29hdo8.jpg]
[Obrazek: qpndbr.jpg]
[Obrazek: 14ub6v4.jpg]

Moze się zdarzyć ze system wyświetli ostrzeżenie że aplikacja jest niebezpieczna i by ja nie instalować,ignorujemy ostrzeżenie.

[Obrazek: s1p1cl.jpg]

Drugi sposób to alternatywna aplikacja "KingoRoot",działą ona w analogiczny sposób.Tak samo możemy pobrać aplikację na PC i na telefon.Tak samo musimy zrobić wszystkie kroki które opisałem przy okazji "KingRoot".

Aplikację możemy pobrać z tej strony:

Zobacz

[Obrazek: ejwvme.jpg]

Aplikacja po "zrootowaniu" Androida tworzy dwie aplikacje "SuperSU" i "Super Battery".Ta pierwsza służy do zarządzania uprawnieniami ROOT,tej nie usuwamy za żadne skarby ani nie deinstalujemy gdyż jest ona już aplikacja systemową."Super" Battery" służy do optymalizacji podobnie jak "Purify",ją możemy usunąć.Aplikacja ta nie jest powiązana z "SuperSU" jak "Purify" z "KingRoot".Nie ma żadnych odnośników.

Oba sposoby charakteryzują się prostym sposobem na "UnRoot",czyli na "odrootowanie" naszego sprzętu. Wystarczy uruchomić aplikację "KingUser/SuperSU" i przejść do opcji jej deinstalacji w ustawieniach. Odinstalowując ją pozbywamy się "root'a" z systemu.

Pomocne zdjęcie:

[Obrazek: kbu6gz.jpg]

Na stronach producentów aplikacji do rootowania są także zamieszczone szczegółowe poradniki jak i co robić w języku angielski,ale dobrze okraszone zdjęciami co ułatwia w zasadzie całe zadanie stawiania "ROOT'a".

Ja jeszcze pokaże tu na przykładzie zdjęć jak rootowałem "Alcatel 8070 ( Pixi 3(8) )" za pomocą "KingRoot".Zacząłem od pobrania aplikacji,ustawienia potem możliwości instalacji z "Nieznanych źródeł" jak omawiałem na początku.Dalej zaczynamy instalację,po drodze jest prośba o "Sprawdzanie aktywności Urządzenia przez Google w celu wykrywania problemów".Jeśli zaakceptujemy otrzymamy jak na następnym zdjęciu ostrzeżenie przed niebezpieczną aplikacją,ignorujemy i i instalujemy apkę. W razie braku akceptacji ten monit nie powinien się ukazać:

[Obrazek: 2mmeff9.jpg]

Po instalacji uruchamiamy aplikację,dokona ona sprawdzenia uradzenia ( Checking...) po sprawdzeniu akceptujemy jeszcze licencję "KingRoot" ( Try It ):

[Obrazek: 2vulanp.jpg]

Jeśli będzie możliwość "rootowania" to wyświetli się monit "Try Root" .W innym przypadku otrzymamy komunikat ze urządzenie jest nie wspierane.Jeśli jest wszystko "ok" rozpoczyna się proces "rootowania":

[Obrazek: 245ztp3.jpg]

Podczas tego procesu może nastąpić restart Smartphone/Tabletu i proces będzie dalej kontynuowany. Może się zdarzyć ze nic po restarcie się nie dzieje,wtedy trzeba powtórzyć proces.Z mojego doświadczenia wynika ze jest różnie,raz udaje się wszystko od razu bez restartu,raz z restartem,a raz trzeba próbować kilka razy.Przeważnie udaje się za drugim podejściem,w przypadku telefonu "Auchan Qlive Q5" miałem tak ze próbowałem nawet z 10 razy.W końcu się udało.

Dalej następuje optymalizacja naszego sprzętu pod kotem bezpieczeństwa i sprawności,aplikacja jest wstanie wykryć potencjalnie niebezpieczne aplikacje.Po wyświetleniu "Security index" możemy od razu przejść do "Purify" i tam dalej dokonać optymalizacji. Możemy też skorzystać z modułu "GameBooster" do optymalizacji sprzętu pod gry:

[Obrazek: 2a8rofq.jpg]

Tutaj optymalizacja w "Purifi" i czyszczenie. Możemy też podejrzeć na fajnym ekranie statystyki naszego sprzętu w "KingRoots"pod zakładką "KinRoots Labs":

[Obrazek: 2yjvn6f.jpg]

Poradnik opracowany przez Illidan ©® 04.07.2017.

Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.