11 sposobów na zablokowanie komputera z systemem Windows

Zablokowanie komputera z systemem Windows 10 to najlepszy sposób na zabezpieczenie komputera, gdy odejdziemy od ekranu monitora. Czynność ta nie spowoduje zamknięcia ani przerwania żadnych działań w systemie, aby wyłączyć ekran blokady systemu, musimy wpisać kod PIN, czy też hasło logowania Oto 11 sposobów na zablokowanie komputera.

  1. Blokada komputera w Menu Start systemu

Wystarczy kliknąć przycisk "Start" (ikona Windows), wybrać nazwę swojego konta, a następnie kliknąć „Zablokuj”.

2. Użycie klawisza Windows

Każdy komputer z systemem Windows ma klawisz "Windows" na klawiaturze. Jest to klawisz z ikoną Windows. Aby zablokować komputer, wystarczy nacisnąć klawisz Windows + L.

3. Ctrl + Alt + Delete

Skrót klawiaturowy "Ctrl + Alt + Delete "jest powszechnie używany do usuwania niereagującego oprogramowania, ale możemy go również użyć do zablokowania komputera. Wystarczy nacisnąć "Ctrl + Alt + Delete", a następnie kliknąć "Zablokuj” w wyświetlonym menu.

4. Blokada komputera w "Menedżerze zadań"

Można także zablokować komputer w "Menedżerze zadań". Naciśnij "Ctrl + Alt + Delete", a następnie kliknij "Menedżer zadań”. Można też wpisać „Menedżer zadań” w polu wyszukiwania systemu Windows, a następnie wybrać go w wynikach wyszukiwania. Po otwarciu okna "Menedżera Zadań" jeśli nie mamy wyświetlonych szczegółów to klikamy na opcję "Więcej szczegółów", dalej przechodzimy na zakładkę "Użytkownicy" zaznaczmy swoje konto i klikamy na opcje "Rozłącz w prawym dolnym rogu okna "Menedżera Zadań". W następnym oknie potwierdzamy czynność opcją "Rozłącz użytkownika".

5. Blokada z "Wiersza polecenia"

Można także wpisać „CMD” w polu wyszukiwania systemu Windows, aby otworzyć "Wiersz polecenia" . Dlalej trzeba wybrać „Wiersz polecenia” w wynikach wyszukiwania. Można też uruchomić "PowerShell" w Windows 10, przez wpisanie "PowerShell" w pole wyszukiwania, lub przez drugie menu startowe w Windows 10, czyli przez klikniecie "Start" p. p. myszki i wybranie "PowerShell" z listy. Po uruchomieniu "CMD" czy "PowerShell" należy wpisać komendę:

Rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation

Następnie potwierdzić ja klawiszem "Enter" na klawiaturze. Komputer zostanie zablokowany.

6. Użycie polecenia uruchomienia

Ta metoda jest dokładnie taka sama jak powyższa metoda "Wiersza polecenia" czy "PowerShell", wyjątkiem jest to, że zamiast uruchamiać "CMD" lub "KowerShell" korzystamy z opcji "Uruchamiania" w Windows. Należy wpisać „uruchom” w polu wyszukiwania systemu Windows, a następnie kliknąć "Uruchom” w wynikach wyszukiwania. Ponownie wpisujemy komendę:

Rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation

Następnie klikamy na "OK". Komputer zostanie zablokowany.

7. Utworzenie ikony na Pulpicie Windows w celu blokowania komputera.

Ten sposób szerzej opisałem w osobnym artykule. Więc aby ponownie sie nie rozpisywać na ten temat, odsyłam poniżej do wspomnianego artykułu.

8. Skonfigurowanie w ustawieniach wygaszacza ekranu

Możemy też ustawić swój komputer tak, aby blokował się, gdy wygaszacz ekranu jest włączony przez określony czas. Aby to zrobić, wpisujemy "Wygaszacz ekranu” w polu wyszukiwania systemu Windows. W wynikach wyszukiwania klikamy na "Zmień wygaszacz ekranu”. W menu "Ustawienia wygaszacza ekranu” zaznaczamy pole wyboru obok opcji „Po wznowieniu, wyświetl ekran logowania”. Używamy przycisków strzałek w polu „Czekaj:”, aby wybrać, ile minut powinno upłynąć, zanim komputer zostanie zablokowany, a następnie klikamy na „Zastosuj”. Tej metody ze względów bezpieczeństwa nie polecam. Zawsze najlepiej jest zablokować komputer, zanim od niego odejdziemy.

9. Użycie blokady dynamicznej

"Blokada dynamiczna" to funkcja, która automatycznie blokuje komputer po odejściu od niego. Czyni to poprzez wykrywanie siły sygnału Bluetooth. Kiedy sygnał słabnie, system Windows zakłada, że ​​został opuszczony najbliższy obszar komputera i blokuje go. Aby użyć blokady dynamicznej, musimy najpierw sparować smartfon z komputerem. Aby to zrobić, przechodzimy do "Ustawienia >> Bluetooth" (w systemie Android lub iOS) i włączamy suwakiem opcje "Bluetooth. Na komputerze przechodzimy do opcji "Ustawienia >> Urządzenia >> Bluetooth i inne urządzenia", a następnie klikamy na opcję „Dodaj Bluetooth lub inne urządzenie”. Wybieramy swój smartfon, potwierdzamy kod PIN, urządzenia zostaną sparowane. Teraz pozostaje tylko włączyć funkcję "Blokada dynamiczna". Wybieramy "Ustawienia >> Konta >> Opcje logowania", przewijamy w dół do sekcji „Blokada dynamiczna”. Zaznaczamy pole wyboru obok opcji „Zezwól systemowi Windows na automatyczne blokowanie urządzenia, gdy jesteś z dala od niego”. Od tego momentu komputer będzie blokowany gdy za daleko od niego odejdziemy.

10. Użycie funkcji zdalnego blokowania

Funkcji Remote Lock należy używać tylko w ostateczności. Zawsze najlepiej blokować komputer przed odejściem od niego. Jednak wszyscy czasami zapominamy o tym. Jeśli pozostawialiśmy dostęp do komputera po odejściu od niego, firma Microsoft zapewniła sposób na zdalne zablokowanie go. Zadziała ona jednak to tylko wtedy, gdy włączymy „Znajdź moje urządzenie” na swoim komputerze i mamy konto Microsoft na urządzeniu z uprawnieniami administratora, a urządzenie to jest połączone z Internetem. Aby skorzystać z funkcji Remote Lock, trzeba zalogować się na swoje konto Microsoft, a następnie kliknąć „Pokaż szczegóły” pod urządzeniem, które chcesz zablokować. Następnie klikamy kartę „Znajdź moje urządzenie”, a następnie klikamy na „Zablokuj”. Potwierdzamy wszystko we wszystkich wyświetlanych komunikatach, aby zakończyć blokowanie komputera.

11. Użycie programu "ScreenBlur"

Gdy zdecydujemy się na użycie wyżej wymienionego programu, to zalecam wpierw wyłączenie blokady automatycznej w Windows. A to z tego względu, żeby nie dochodziło do błedów gdy obie blokady zaczną działać jednocześnie. Program możemy pobrać z odnośnika poniżej.

Podaje też stronę producenta programu.

Aplikacje omówiłem szerzej w artykule "Zapytanie o hasło przy wmawianiu Windows. Jak je włączyć i wyłączyć", niżej podaję odnośnik do artykułu.

Poradnik opracowany przez Illidan ( Andrzej Świech ) ©® 03.11.2020. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.