Tworzenie kopii Systemu Windows i plików narzędziem wbudowanym w system Windows i jej przywracanie

W tym poradniku chciałem pokazać jak wykonać kopię zapasową systemu i wybranych plików za pomocą narzędzia wbudowanego w sam system. Opcja ta nie jest nowością, bo została już wbudowana w system Windows 7. Wykonywana tą opcją jest kopia całego systemu operacyjnego na danej maszynie, czyli dosłownie wszystko, co jest na partycji, czy też dysku systemowym, a mianowicie zainstalowane aplikacje, pliki i ustawienia systemu. Kopii tej można używać do przywrócenia systemu w sytuacjach, gdy system nie działa w prawidłowy sposób, został zainfekowany, odmawia posłuszeństwa całkowicie, bo został uszkodzony. Możemy też zabezpieczyć w ten sposób, tylko wybrane przez nas pliki, nie tylko z dysku, czy partycji systemowej. Do wykonania takiej kopii potrzebujemy sporej ilości wolnego miejsca na dysku, najlepiej jest ją wykonywać na nośniku zewnętrznym, podłączonym na czas kopii przez USB. Jest także opcja wykonania jej na nośnikach optycznych, ale tego nie zalecam ze względu na ilość płytek, które musielibyśmy użyć do wykonania takiej kopii. Zależeć ona będzie od rozmiaru naszej partycji czy dysku, na którym jest system, ale na pewno kilka ich będzie potrzeba, Do tego też taka forma kopii jest moim zdaniem mniej bezpieczna i trwała, niż wykonanie jej na dysku zewnętrznym. Jest też możliwość wykonania takiej kopii na dysku sieciowym.

Wykonanie kopii zaczynamy od uruchomienia opcji "Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7)". Aby uruchomić tę opcję, wchodzimy w:

Start >> Ustawienia >> Aktualizacje i zabezpieczenia >> Kopia zapasowa >> Przejdź do obszaru kopia zapasowa i przywracanie (Windows7)

Opcje możemy też uruchomić przez Panel Sterowania w systemie, czyli:

Panel sterowania >> System i zabezpieczenia >> Kopia zapasowa i przywracanie (Windows7)

Sam Panel sterowania najszybciej możemy uruchomić przez wyszukiwanie w systemie, wpisując w nie "panel" i wybierając odpowiednią opcję z listy wyszukiwania.

Po uruchomieniu narzędzia możemy przejść od razu do Tworzenia obrazu systemu, wybierając opcje po lewej stronie okna, czyli "Tworzenie obrazu systemu".

W następnym etapie określamy, gdzie chcemy umieścić obraz systemu, czyli na jakim dysku twardym, na płytach, czy w lokalizacji sieciowej. W moim przykładzie wybrałem dysk zewnętrzny, podłączony przez USB do komputera. Po wybraniu lokalizacji klikamy na opcje "Dalej". Potwierdzamy jej rozpoczęcie i rozpoczyna się tworzenie obrazu partycji systemowej.

Czekamy na zakończenie tworzenia się kopii systemu, możemy jeszcze ja anulować w każdym momencie, gdy zajdzie taka potrzeba. Po zakończeniu jej wykonania, zielony pasek postępu dojdzie do końca i otrzymamy potwierdzenie jej wykonania. Zamykamy okno.

Możemy także ustalić harmonogram wykonania kopii i określić jej parametry, to robimy w opcji po lewej stronie okna głównego programu do backupu, czyli wybieramy opcję "Konfiguruj wykonywanie kopii zapasowej". Tutaj określamy lokalizację, gdzie będzie ona wykonywana. Określamy, co chcemy mieć w Backupie, opcja domyślna to backup obrazu systemu ze zwartością folderów systemowych, czyli tak jak to wybraliśmy wyżej, druga opcja to dodanie do domyślnego obrazu innych danych czy ich wykluczenia. Tę opcję omówię za chwile przy wykonywaniu backupu plików.

Możemy tutaj też ustalić harmonogram wykonywania backupu, czyli kiedy i o jakiej godzinie będzie ona wykonywana. Nowe pliki, które zostały utworzone lub zmienione od ostatniej kopii, zostaną do niej dodane. Jest to tak zwana kopia "przyrostowa".

Backupy przyrostowe służą redukcji czasu i obciążenia sieci, które są potrzebne do wykonywania pełnych backupów. Punktem wyjścia do robienia backupów przyrostowych jest zrobienie pełnej kopii zapasowej. Następnie backup wykonywany jest na zasadzie porównywania infrastruktury obecnej ze stanem zapisanym w pełnej kopii. Zapisywane są jedynie te bloki danych, które uległy zmianie od czasu wykonania poprzedniego backupu. Zależnie od polityki retencji danych, po jakimś określonym czasie wykonywany jest kolejny pełny backup i cały cykl jest powtarzany.

Co do "Dysku naprawy systemu", to jego wykonanie omówię w dalszej części artykułu.

Jeśli zechcemy zrobić backup innych plików niż systemowych, innej partycji, lub dodać coś do backupu systemu, jak inne pliki, partycje czy dyski, wtedy wybieramy opcję "Konfiguruj wykonanie kopii zapasowej" i dalej opcję "Pozwól mi wybrać". Tutaj wybieramy sami, co chcemy, by znalazło się w backupie. Kopia ta może być wykonywana regularnie, określamy też jej harmonogram w razie potrzeby.

Jeśli będziemy chcieli wykonać kopie innych danych i plików to klikamy na dole w narzędziu do backupu opcje "Zmień Ustawienia".

Przywracanie obrazu systemu czy kopii plików

Jeśli zechcemy przywrócić obraz systemu z poziomu Windows, to nie zobaczymy wykonanej kopii systemu, pomimo jej poprawnego wykonania. W ten sposób możemy zobaczyć i przywrócić inne kopie partycji dysków, one pokażą się nam tutaj na liście. Nie wiem, czy zawsze się tak dzieje z kopią systemu, ale jest to zabezpieczenie i nie jest ona widoczna z poziomu uruchomionego Windows. Nawet gdy będziemy chcieli się do niej dostać, to za każdym razem system będzie pytał, czy chcemy dany plik otworzyć z uprawnieniami Administratora.

Backup taki przywrócimy, wybierając z menu "Ustawienia" systemu opcję "Odzyskiwanie", dalej "Uruchamianie zaawansowane i "Uruchom teraz"

Następnie musimy zalogować się na swoje konto w systemie.

Dalej wybieramy nośnik, z którego chcemy przywrócić system i backup.

Zatwierdzamy przywrócenie backupu i czekamy, aż cała operacja dobiegnie końca. Potem uruchamiamy system z naszej kopii.

Pliki z kolei możemy przywracać z poziomu Windows, czyli wybieramy opcję "Przywróć moje pliki". Wyszukujemy w następnym oknie nasz backup, z którego chcemy przywracać dane, potwierdzamy wybór opcją "Dalej". W kolejnym oknie decydujemy czy chcemy dane przywrócić do oryginalnej lokalizacji, czy może do innej. Czekamy na zakończenie przywracania i zamykamy okno gdy otrzymamy komunikat "Pliki przywrócone.

Tworzenie dysku naprawy systemu

Dysk taki warto stworzyć w momencie kiedy system Windows odmówi całkowicie współpracy i z jego poziomu nie będzie możliwe wejście do zaawansowanych opcji rozruchu, by wybrać opcje przywrócenia obrazu systemu. Dysk naprawy systemu to nic innego jak możliwość dokonania naprawy Windows przez "Wiersz poleceń", punkt przywracania systemu i możliwość przywrócenia backupu systemu. Z niej w razie niestartującego Windows uruchamiamy komputer. Aby utworzyć płytkę, wybieramy opcję "Utwórz dysk naprawy systemu w głównym oknie po lewej stronie. W kolejnym oknie wybieramy stacje dysków CD/DVD gdzie chcemy taki dysk utworzyć. Wkładamy do napędu płytkę, wystarczy zwykła płytka CD i klikamy na opcje "Utwórz dysk". Czekamy na zakończenie operacji.

Poradnik opracowany przez Illidan ©® 23.12.2019

Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.