Naprawa oprogramowania AMD Software-Adrenalin Edition, które nie działa i nie uruchamia się

Ostatnio borykałem się przez dwa dni z problemem takim, że oprogramowanie sterownika graficznego "AMD Software - Adrenalin Edition" przestało się uruchamiać, wszystko działało, gry itp. Jedynie nie dało się zarządzać ustawieniami karty graficznej w Windows. Nie pomogła nawet instalacja naprawcza sterownika graficznego. Poniżej przedstawię, jak udało mi się naprawić problem i podam jeszcze kilka innych alternatywnych sposobów naprawy, gdyby sposób, który pomógł mnie, u was nie zadziałał. Oprogramowanie AMD zarządza procesorem graficznym AMD zainstalowanym w systemie, niezależnie od tego, czy jest to dedykowany procesor graficzny, czy zintegrowany. Gdy system nie uruchamia oprogramowania AMD, nie da się zarządzać ustawieniami karty graficznej.

Aplikacja przeważnie nie uruchamia się, gdy występują komplikacje z układem graficznym AMD, ale przestarzała aplikacja lub uszkodzony folder profilu może również powodować taki właśnie problem. Niezależnie od przyczyny, poniżej przedstawię kilka sposobów, jakie możecie zrobić, aby rozwiązać problem z oprogramowaniem AMD.

https://windows.atsit.in/pl/9285/

Wszelkie zmiany wprowadzone w oprogramowaniu "AMD" zapisywane są w folderze o nazwie "CN". Zapisuje również ustawienia w aplikacji dla naszych gier i ustawienia profilu karty globalne karty graficznej. Pliki te mogą ulec uszkodzeniu i powodować problemy z oprogramowaniem AMD, czyli z jego uruchamianiem. Możemy spróbować usunąć cały folder "CN", a aplikacja "AMD Software Adrenalin" automatycznie utworzy nowy folder na jego miejsce. W moim przypadku ten sposób okazał się skuteczny i po dwóch dniach walki aplikacja "AMD Adrenalin Software" zaczęła się ponownie uruchamiać. 

Zaczynamy od przejścia do folderu "AppData", normalnie ten folder jest ukryty w systemie i nie zobaczymy go, znajduje się on w naszym folderze profilowym. Aby go zobaczyć, trzeba w opcjach folderów włączyć pokazywanie ukrytych plików w Windows. Możemy też przejść do niego przez opcję "Uruchom" w Windows, w tym celu naciskamy skrót klawiaturowy:

Windows + R

Wpisujemy w pole adresowe "appdata" i zatwierdzamy "OK" lub klawiszem "Enter" na klawiaturze.

Jeśli chcecie ręcznie przejść do tego folderu i go odkryć, to wpierw w "Eksploratorze Windows" musicie przejść do "Opcji Folderów, w przykładzie u mnie pokazuję to w Windows 11, w pozostałych systemach opcja będzie w innym miejscu.

"W "Opcjach folderów" przechodzicie na zakładkę "Widok", tutaj na liście odnajdujecie opcję "Pokaż ukryte pliki i foldery", zaznaczamy ją i zatwierdzamy "Zastosuj" i zamykamy okno opcją "OK".

Teraz folder "AppData" jest widoczny już w naszym folderze profilowym i możemy do niego przejść swobodnie w "eksploratorze Windows".

Jeśli już wejdziecie do folderu "AppData", to teraz wejdźcie do folderu "lokal", tu odszukajcie folder "AMD" i wejdźcie do niego. Tutaj odnajdziecie folder "CN" i ten folder usuwamy. System zapyta, czy na pewno chcemy to zrobić, zaznaczamy "Tak" i usuwamy. Może się zdarzyć, że wyskoczy komunikat, że oprogramowanie jest w użyciu i nie można usunąć folderu, w takiej sytuacji musicie w "menedżer zadań" zabić wszystkie procesy "AMD" i spróbować ponownie, ewentualnie zrobić to w trybie awaryjnym Windows. po ponownym normalnym uruchomieniu systemu folder zostanie odbudowany przez aplikację "AMD Software Adrenalin" i aplikacja powinna się już uruchamiać normalnie.

2. Ponowna instalacja pakietu oprogramowania "AMD Software Adrenalin Edition"

Użytkownicy na forum społeczności "AMD" i ogólnie w sieci zgłaszają, że ponowna instalacja pakietu oprogramowania "AMD Software: Adrenalin Edition" rozwiązała problem. Kiedy ponownie instalujesz pakiet oprogramowania dla karty graficznej Radeon, tworzy on nową partię plików na dysku, usuwając błędy, nadpisując istniejące pliki. 

Zaczynamy od otwarcia "Eksploratora plików", możemy to zrobić w dowolny sposób jak np. przez naciśnięcie skrótu klawiaturowego:

Windows + E

Przechodzimy teraz do lokalizacji:

C:\Program Files\AMD\CNext\CNext

Odszukujemy plik o nazwie "RSXPackage" z rozszerzeniem ".msix".

Klikamy na plik dwukrotnie lewym przyciskiem myszy i wybiera opcję "Zainstaluj ponownie". System Windows po ponownej instalacji powiadomi, że nowe oprogramowanie "AMD  Software" zostało zainstalowane ponownie. Po reinstalacji dowieramy "AMD Software: Andrenalin Edition klikając prawym przyciskiem myszy na pulpit Windows i wybierając opcję uruchomienia aplikacji lub odnajdujemy ją na liście aplikacji w menu "Start" systemu i uruchamiamy. Sprawdzamy, czy aplikacja się uruchamia.

3. Ponowna instalacja oprogramowania i sterownika karty graficznej "AMD"

Problem z oprogramowaniem "AMD Software: Adrenalin Edition"może wynikać z błędu w sterowniku karty graficznej. Komplikacje mogą dotyczyć wszystkiego, czyli uszkodzonego pliku sterownika po błędy w samym oprogramowaniu AMD. Zaczynamy od odinstalowania sterownika i jego oprogramowania z systemu. Tutaj zalecam użyć darmowej aplikacji do deinstalacji sterowników graficznych "DisplayDriver". Aplikacja ta skrupulatnie oczyszcza system z wszelkich plików sterownika i oprogramowania jego, robi to dokładniej od samego deinstalatora Windows. Aplikacje szerzej opisałem w osobnym poradniku, tutaj podaję do niego linka:

Jeśli zechcemy bez dodatkowej aplikacji pozbyć się sterownika, aczkolwiek radzę mimo to skorzystać z "DisplayDriver", który posiada nawet wersję bezinstalacyjną aplikacji. W takim razie ponownie uruchamiamy aplikację "Uruchamianie" w Windows przez skrót klawiaturowy:

Windows +R

W pole wpisujemy "appwiz.cpl" i zatwierdzamy "OK" lub klawiszem "Enter" na klawiaturze.

Otworzy się okno "Panelu sterowania"  o nazwie "programy i funkcje", sąd możecie dokonać deinstalacji sterownika graficznego "AMD Radeon". Odnajdujecie na liście aplikację "AMD Software", zaznaczacie ją klikiem myszki i wybieracie w oknie opcję "Odinstaluj.

Wcześniej, jeszcze zanim odinstalujecie sterownik, pobieracie najnowszą wersję sterownika graficznego "AMD" z jego oficjalnej strony, zgodnego ze sprzętem posiadanym i wersją systemu Windows. Sterownik też możecie pobrać po deinstalacji obecnego, ale lepiej moim zdaniem zrobić to wcześniej.

Możesz też użyć aplikacji "AMD Cleanup Utility", aby odinstalować w systemie sterownik ekranu AMD zamiast "DDU (DisplayDriver)". Aczkolwiek osobiście jej jeszcze nie używałem ani nie testowałem.

4. Włączanie zintegrowanego procesora graficznego

Jeśli używany i mamy procesor "AMD" ze zintegrowanym procesorem graficznym, oprogramowanie "AMD Software: Adrenalin Edition" może odmówić uruchomienia, jeśli wyłączyliśmy zintegrowany układ graficzny. Możemy więc spróbować włączyć zintegrowaną kartę graficzną w swoim systemie.

Naciskamy skrót klawiaturowy :

 Windows + X

Z menu kontekstowego wybieramy "Menedżer urządzeń". Po jego uruchomieniu rozwijamy sekcję "Karty graficzne". Klikamy prawym przyciskiem myszy zintegrowany procesor graficzny i wybieramy opcję  "Włącz urządzenie".

Niestety nie mam na chwilę obecną sprzętu z zintegrowanym i dedykowanym układem graficznym, aby to pokazać na zdjęciu

Zmiany zatwierdzamy opcją "OK".

Jeśli procesor ma iGPU, czyli zintegrowany układ graficzny, ale nie wyświetla się w sekcji "Karty graficzne", prawdopodobnie został wyłączony w systemie BIOS / UEFI. Uruchamiamy ponownie komputer i kilkakrotnie przed startem Windows naciskamy klawisz "Del", aby wejść do systemu BIOS / UEFI. Może się zdarzyć, że dla waszej płyty głównej jest przypisany inny klawisz, aby wejść do BIO / UEFI, to możecie sprawdzić w dokumentacji płyty głównej, lub na w sieci wyszukując informacje o płycie głównej. Najczęściej jest to jednak klawisz "Del". Po wejściu do BIO / UEFI odszukujecie  ustawienia o nazwie "Zintegrowany procesor graficzny" lub "Grafika procesora" i włączacie ją. Zapisujemy zmiany i zamykamy system BIOS / UEFI , ponownie uruchamiamy Windows. Teraz powinno bez problemu uruchomić się oprogramowanie "AMD Software: Adrenalin Edition".

Niestety, jak wspomniałem już, nie mam na potrzeby artykułu żadnego sprzętu z zintegrowanym układem graficznym, aby to ładnie pokazać na zdjęciach, więc daję jedno zdjęcie poglądowe z internetu.

5. Aktualizacja Windows

Jeśli mamy starą wersja systemu Windows, szczególnie już niewspieraną i bez wszelkich łatek poprawiających funkcjonowanie systemu, oprogramowanie "AMD Software: Adrenalin Edition" może napotkać problemy podczas uruchamiania. Spróbujcie zaktualizować system Windows, aby sprawdzić, czy rozwiąże to problem z oprogramowaniem układu graficznego od "AMD". Naciskamy skrót klawiaturowy:

Windows + I

Spowoduje to otwarcie "Ustawień w Windows 10 / 11. W starszych wersjach systemu musicie wejść do "panelu Sterowania" i tam odszukać opcję "Windows Update". Aczkolwiek z nowe sterowniki mogą nie wspierać już starszych wersji Windows, więc to nic nie da. W takiej sytuacji po prostu trzeba zainstalować nowszą wersję Windows, ale to też tylko w przypadku, o ile dla naszego układu graficznego są sterowniki dla najnowszych wersji Windows.

Po otwarciu "Ustawień przechodzimy do sekcji "Windows Update", sprawdzamy dostępność aktualizacji, jeśli się pojawią takowe, aktualizujemy system. Po zainstalowaniu wszystkiego restartujemy komputer.

6. Deinstalacja ukrytych urządzeń

Jeśli włączenie zintegrowanego "GPU" nie dałożadnych efektów i "AMD Software: Adrenalin Edition"  nadal nie działa, przyczyną problemu może być ukryty sterownik. Czasami system Windows może pobrać nieprawidłowe sterowniki za pośrednictwem opcji aktualizacji sterownika w "Menadżer urządzeń" lub przez "Windows update". w takiej sytuacji należy sprawdzić tę opcję, jeśli już wszystkie powyższe metody zawiodły.

Otwieramy "Menadżer urządzeń", skrótem klawiatury:

Windows + X

Z menu wybieramy "Menadżer urządzeń". W nim klikamy na opcję "Widok" i z listy wybieramy opcję "Pokaż ukryte urządzenia".

Rozwijamy teraz sekcję "Karty graficzne". Kliknij dwukrotnie odkryty szary sterownik karty graficznej na liście lewym przyciskiem myszy. W nowo otwartym oknie w zakładce "Sterownik" odinstalowujemy do opcją "Odinstaluj" lub "Odinstaluj urządzenie". Niestety nie zobrazuj`e też tego na przykładzie, bo nie mam takiej możliwości, więc poniżej tylko zdjęcie poglądowe jak to mniej więcej wygląda.

Może się zdarzyć, że Windows ponownie pobierze te niepotrzebne sterowniki, które powodują problemy z "Windows update". Dlatego najlepiej jest wyłączyć automatyczną aktualizację sterowników w systemie. To rozwiązanie może pomóc, niedawno był głośny przypadek aktualizacji przez Windows update własnych sterowników graficznych "AMD Software: Adrenalin Edition", co powodowało problemy z grafiką i oprogramowaniem jej w Windows. System pomimo najnowszych sterowników i tak aktualizował swoje z "Windows Update" nakładając je na prawidłowe i w ten sposób psując pliki sterownika. Poniżej daję link do jednego z artykułów w tej sprawie:

Otwieramy "Uruchamianie" w przez skrót klawiatury:

Window + R

W pole wpisujemy "gpedit.msc"  potwierdzamy "Enterem" lub "OK" w oknie

Opcja zadziała tylko w systemach "Windows Pro" i "Enterprise", gdzie są "Zasady grupy".

W oknie  "Zasad grupy" po lewej stronie panelu przechodzimy do:

Konfiguracja komputera >> Szablony administracyjne >> Składniki systemu Windows >> Usługa Windows Update

Teraz w prawym panelu klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszy opcję "Zarządzaj aktualizacjami oferowanymi przez Windows Update".

Otwieramy teraz opcję "Nie uwzględniaj sterowników do aktualizacji systemu Windows" przez dwukrotne kliknięcie opcji lewym przyciskiem myszy. Zaznaczamy w oknie opcję "Włączone". Zmiany zatwierdzamy opcją "Zastosuj" i "OK".

Jeśli mamy system "Windows home" i co za tym idzie, nie posiadamy "Zasad grupy", to aktualizację sterowników możemy w systemie wyłączyć, modyfikując rejestr systemowy. "Edytor rejestru" otwieramy opcją "uruchamianie przez skrót klawiaturowy "Win + R". W pole wpisujemy "regedit".

Przechodzimy teraz do klucza podanego niżej, kopiując jego ścieżkę i wklejają w pole adresowe edytora:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows 

Po wklejeniu ścieżki przejście do niej zatwierdzamy klawiszem "Enter".

Teraz musimy utworzyć nowy klucz w katalogu "Windows." Klikamy prawym przyciskiem myszy na katalog Windows, z rozwijanego menu wybieramy kolejno:

 Nowy >> Klucz 

 Nazywamy go "Windows Update".

Teraz w nowo utworzonym katalogu klikamy prawym przyciskiem myszy wybieramy:

 Nowy >> Wartość DWORD (32-bitowa)

 Nowo utworzoną wartość nazywamy "ExcludeWUDriversInQualityUpdate".

Ostatnim rzeczą do zrobienia jest dwukrotne kliknięcie "ExcludeWUDriversInQualityUpdate" lewym przyciskiem myszki i zmiana wartości z "0"na "1" i zatwierdzenie zmian klawiszem "OK". Gotowe, restartujemy jeszcze system. Od tej pory usługa "Windows Update" nie będzie instalować sterowników.

Wszelkie zmiany opisywane tutaj możecie w razie czego cofnąć przez usunięcie utworzonego klucza w "Edytorze rejestru" lub ustawienie jak wyżej, tylko wartości "O".  Z kolei w "Edytor Zasad grupy" zmieniamy wyżej opisaną opcję na "Wyłączone" lub "Automatycznie". Możemy np. po zażegnaniu problemu w Windows przez łatkę z "Windows update" ponownie przywrócić aktualizację sterowników.

Osobiście nie korzystam z aktualizacji ich przez "Windows update", odkąd pamiętam, jeszcze za czasów "Windows 7" zawsze opcja ta sprawiała problemy, albo instalowała przestarzałe sterowniki, złe, lub powodowała problemy. Dlatego sam wyłączam tę opcję w Windows i sterowniki aktualizuję za pomocą dedykowanych aplikacji do tego lub pobieram je bezpośrednio ze stron producentów komponentów komputera.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 31.12.2023


Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)