Diagnostyka pamięci RAM

Post date: Aug 4, 2012 1:13:45 AM

Spis treści:

Pamięć RAM warto zdiagnozować gdy z komputerem zaczynają dziać się problemy:

-Częste BlueScreen'y,

-Zawieszanie się komputera,

-Restarty,

-Komputer nie uruchamia się, wydaje przy tym dzwieki alarmowe z BIOS.

Dobrze jest też sprawdzic kość pamięci na obecność błędów gdy jest ona dopiero co zakupiona

Diagnozować Pamieć Ram możemy kilkoma programami jak:

-Memtest86+

-MemTest

-Windows Memory Diagnostik

-Diagnostyka pamięci systemu Windows w systemach Vista/7

Wymieniłem tutaj programy najbardziej znane i według mnie najbardziej popularne. W sieci znajdziemy jeszcze inne programy, którymi można zdiagnozować pamięć ,jak np. . "Prime95",GoldMemory itp.

Zacznę opisywać programy po kolei:



Memtest86+

Program "Memtest86+" pobrać go możemy w wersji "ISO" do wypalenia na płycie CD z ktłórej następnie uruchamiamy komputer, jak i w wersji na "Pendriva" z którego również uruchamiamy potem komputer.

Wcześniej należy w BIOS płyty głównej ustawić bootowanie komputera z napędu "CD/DVD" jako pierwszego lub w drugim przypadku jako "USB HD"

Jeżeli BIOS płyty głównej posiada menu startowe (Boot Menu), to możemy wykorzystać je, by uruchomić komputer z nośnika, nie przestawiając nic w BIOS, najczęściej menu to znajduje się pod klawiszem "F12", ale zależy to od płyty głównej.

Teraz tworzymy nośnik z programem, wersje "ISO" programu wypalamy na płycie "CD/DVD" lub przygotowujemy "Pendriva" uruchamiając Auto-instalator programu i podpinając "Pendrive" do USB.

Po przygotowaniu nośnika z programem i podpięciu go do USB czy włożeniu do napędu optycznego restartujemy komputer, po czym czekamy, aż uruchomi się program. Lub wybieramy po restarcie komputera "Boot menu" i wskazujemy nośnik, z którego chcemy uruchomić komputer, np. "CD/DVD".

Test rozpocznie się automatycznie, najlepiej jest go przeprowadzać w nocy, zostawiając komputer włączony na noc. Test ten powinien potrwać najlepiej kilka godzin, tak by parametr "Pass" miał co najmniej wartość "5-8". Test nie może wykazać ani jednego błędu, parametr "Errors". Program ten zaznacza też wykryte błędu na liście na czerwono. Jeżeli mamy kilka kości pamięci RAM najlepiej jest przeprowadzać test dla każdej kości pamięci RAM osobno. Możemy też diagnozować pamięć w całości, z tym że jeśli test wykaże jakieś błędy to by zdiagnozować,do której kości RAM on się odnosi, będziemy go musieli potem powtórzyć dla każdej z osobna.

Pamiętaj, aby przed wyjęciem kości RAM, rozładować ładunki elektrostatyczne na sobie dotykając np.kaloryfera, by nie uszkodzić nim Kości RAM!

Test programu możesz przerwać w każdej chwili naciskając klawisz "ESC".

Sam test twa w nieskończoność, więc po osiągnięciu zapętlenia testu,czyli powtórzenia jego 5-8 razy (Pass) wyłączamy program.

Program możemy pobrać z oficjalnej strony producenta:

http://www.memtest.org/

Download - Pre-Compiled Bootable ISO (.zip)

Download - Auto-installer for USB Key (Win 9x/2k/xp/7)

Program wersji "ISO" jest spakowany w archiwum ".zip", przed wypaleniem na płytkę należy je wypakować programem "WinRAr" czy darmowym "7-zip".



MemTest

MemTest to niewielka aplikacja pozwalająca na diagnostykę pamięci RAM z poziomu systemu WindowsProgram ten działa tak samo cyklicznie jak program "Memtest86+". Należy pozostawić komputer na kilka godzin i najlepiej w tym czasie z niego nie korzystać i powyłączać wszystkie aplikacje. W opcję "All Unused RAM" możemy wpisać ilość posiadanej pamięci RAM, czyli np. 2 GB >> 2048 GB. Możemy też zostawić opcję "All Unused RAM" by sprawdzić cały niewykorzystaną pamięć RAM w komputerze. Mimo wszystko lepszą opcją jest jednak moim zdaniem skorzystanie z programu "Memtest86+".


Program posiada jeszcze płatne wersje PRO i Deluxe, które między innymi oferują dokładniejsze sprawdzanie pamięci czy wykonanie nośnika bootującego . Ale więcej w tym temacie na stronie producenta programu. Program możemy pobrać ze strony producenta.

http://hcidesign.com/memtest/

Download

Diagnostyka pamięci systemu Windows

Jest to narzędzie obecne w systemie Windows Vista/7. Moduł do diagnostyki systemu możemy uruchomić na trzy sposoby. Pierwszy sposób to uruchomienie narzędzia z Windows. W tym Celu najprościej jest uruchomić je naciskając na "Start". W pole wyszukiwania wpisać "diagnostyka" i wybrać z listy "Diagnostyka pamięci systemu Windows". Uruchomiamy następnie program.


Mamy dwie opcje uruchomienia diagnostyki, czyli jak widać uruchomić teraz lub przy następnym uruchomienia komputera. Po ponownym uruchomieniu komputera rozpocznie się diagnostyka pamięci RAM, a moduł diagnostyczny po uruchomieniu wygląda tak:

Test rozpocznie się automatycznie,jak w przypadku programu "MemTest86+". Test pamięci potrwa ok. 30 minut. Test zakończy się automatycznie.Domyślnie startuje test "Podstawowy".Po ponownym uruchomieniu komputera i systemu zostanie pokazany wynik testu. Działanie programu możemy w każdej chwili przerwać naciskając klawisz "ESC" jak widać na zdjęciu. Jeśli zostały wykryte błędy, a posiadamy więcej kości RAM, to tak samo jak w "Memtest86+" musimy powtórzyć diagnostykę dla każdej kości osobno.. Program posiada też kilka opcji testowania pamięci RAM, są one dostępne pod klawiszem "F1" (zdjęcie). Możemy po wciśnięciu tego klawisza wybrać rodzaj testu, czyli do wyboru mamy test "Podstawowy","Standardowy","Rozszerzony". Dalej możemy określić czy pamięć podręczna (Cache) dla każdego testu ma zostać wyłączona czy włączona, jak i określamy, ile razy test pamięci ma być powtórzony.

Program możemy uruchomić też poza systemem Windows, czyli np. z płytki instalacyjnej Windows Vista/7,czy z płytki naprawy systemu Windows, którą możemy wykonać z poziomu systemu. W tym celu należy nacisnąć "Start", i w pole wyszukiwania wpisać "utwórz" a z listy wybrać "Utwórz dysk naprawy systemu":

Program diagnostyczny można uruchomić też z menu rozruchowego Windows wybierając klawisz "F8" po starcie BIOS, a potem z menu rozruchowego systemu opcje "Naprawy komputera" a dalej "Diagnostyka pamięci".

Jeśli ktoś nie ma możliwości wykonania płytki naprawczej systemu Windows Vista/7 czy nie ma płytki instalacyjnej systemu a jakim sposobem nie potrafi uruchomić "Naprawy systemu" z menu rozruchowego Windows przez klawisz "F8" to podaje gotowe obrazy tych płytek do ściągnięcia i wypalenia. Niestety na stronie tej obrazy są płatne, ale zawsze możecie poszukać gdzieś na innych stronach takich obrazów za free.

Zobacz.

Windows Memory Diagnostic

To osobna aplikacja stworzona do diagnostyki pamięci od Microsoft. Program możemy pobrać z tej strony jak i przeczytać jego opis.po pobraniu programu i uruchomieniu, należy utworzyć nośnik startowy z programem, z którego uruchomimy komputer do testu.

Po uruchomieniu testu rozpoczyna się on automatycznie. Trzeba pamiętać by tak jak w przypadku "MemTest86+" ustawić wpierw rozruch komputera z "CD/DVD" czy z dyskietki o ile jeszcze posiadamy napęd dyskietek 3,5", lub wybrać rozruch z napędu dyskietek albo "CD/DVD" z "Boot Menu"Test jest przeprowadzany cyklicznie jak "Memtest86+" aż do wyjścia z programu i przerwania testu. Program również oferuje test rozszerzony. Aby go wybrać, naciskamy klawisz "T". W tym przypadku test również jest dobrze wykonać przez kilaka godzin, najlepiej w nocy. Jeśli program wykryje błędy, zostaną one wyświetlone na dole ekranu programu. Czyli jeśli są błędy, należy wymienić kość RAM. Jeśli mamy kolka kości RAM, powtarzamy test dla każdej z osobna.

MemTest64

Program do diagnostyki pamięci RAM, jest bardzo prosty i nie wymaga instalacji. Ma bardzo przejrzysty interfejs. Aplikację uruchomimy we wszystkich 64-Bitowych wersjach Windows, czyli od "XP" aż po "10". Aplikacja testuje pamięć RAM za pomocą różnych algorytmów pod kątem występowania błędów, a co za tym idzie stabilności. Jest to stosunkowo świeża aplikacja, więc ciężko się wypowiedzieć co do jej skuteczności. Programik pobierzecie z linku poniżej:

Znajdziemy w niej takie opcje jak wybór ilości testowanej pamięci, najlepiej zostawić opcje "Maximum" (1). Dalej mamy "Parallel CPU Threads"(2), gdzie wybieramy, ile rdzeni procesora chcemy zaangażować w test. Najlepiej jest też pozostawić "maximum". Możemy też określić, jak ma być przeprowadzony test, czyli czy ma być przeprowadzony w nieskończoność "Run indefinitely", czy przez kilka godzin lub przez kilka pętli "loops". Tu moim zdaniem wystarczy ustawić od 5 do 8 pętli (3). Opcja "Begin Test", to rozpoczęcie testu "RAM" w aplikacji. Na dole znajdziemy okienko informacyjne o wykrytych przez aplikacje naszych kościach "RAM" i informacje z przebiegu i przeprowadzenia testu (5). Jest też informacja, że "Domyślnie pamięć jest testowana przez nieokreślony czas, ale możemy ustawić limit czasowy. Im dłużej trwa test, tym dokładniejsze jest wykrywanie usterek" (6). Jest możliwość przerwania testu pamięci, jeśli zostanie wykryty od razu błąd "Stop on Error" (7). Aplikacja jest darmowa.

Quick Memory Test OK

Aplikacja nie wymaga instalacji, po pobraniu tylko ja uruchamiamy. Cechuje się ładnym spolszczonym i przejrzystym interfejsem. Jest bardzo prosta. Możemy przez nią przejść do kilku narzędzi Windows. Program przeprowadza szybko test, najlepiej jest ustawić w nim od razu maksymalna wartość 10 pętli testu. Jest to też stosunkowo nowa aplikacja, wiec też ciężko się wypowiedzieć na temat jej skuteczności. Jest to całkowicie darmowa aplikacja. Uruchomimy ja w systemach Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7, Server 2012-2019. Pobrać możemy ja za strony producenta:

W oknie głównym aplikacji znajdziemy jeszcze informacje o zdeklarowanej pamięci, pamięci fizycznej, pamięci jądra i system. W zakładce "Język" znajdziemy listę z językami, w których możemy uruchomić aplikacje.

Poradnik opracowany przez Illidan ( Andrzej Świech ) ©® 04.08.2012. Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.

Aktualizacja: 28.09.2020

Poprawiono błędy i uzupełniono artykuł

Źródło: Internet

Moje własne doświadczenie i wiedza.