Jak zablokować komputer z systemem Windows 10/11 za pomocą Wiersza Poleceń

Jedną z zasad cyberbezpieczeństwa jest zawsze zablokowanie komputera przed odejściem od niego. Chociaż może to nie być najszybszy sposób na zablokowanie komputera z systemem Windows 10, możesz to zrobić za pomocą Wiersza Poleceń (CMD) w Windows.

Zablokuj komputer z systemem Windows 10 za pomocą wiersza polecenia

Najpierw otwieramy Wiersz Poleceń na komputerze. W Windows 10 możemy to w prosty sposób zrobić, klikając p. p. myszy na Start na paku zadań Windows i wybierając zależnie od wersji Windows 10 Wiersz Poleceń lub PowerShell. W starszej wersji Windows najszybciej Wiersz Poleceń otworzymy, klikając na klawiaturze skrót klawiszy Win + R, w pole uruchamiania wpisujemy CMD i zatwierdzamy klawiszem Enter lub OK w oknie.  Wiersz poleceń możemy też szybko otworzyć wpisując w pole wyszukiwania systemu CMD.

Po otwarciu Wiersza Poleceń wpisujemy teraz komendę poniżej, aby zablokować komputer:

Rundll32.exe user32.dll, LockWorkStation

Zatwierdzamy ją klawiszem Enter.

Po jej wykonaniu komputer zostanie zablokowany. Będziemy musieli zalogować się ponownie do Windows za pomocą kodu PIN, hasła lub dowolnej metody logowania, której akurat używamy.

Konfigurujemy ustawienie limitu czasu blokady ekranu za pomocą Wiersza Poleceń

Po zablokowaniu komputera ekran blokady będzie zwykle wyświetlany przez pewien czas, zanim upłynie limit czasu. Możemy ustawić czas, który musi upłynąć, zanim upłynie limit czasu, używając Wiersza Poleceń. Aby to zrobić, musimy otworzyć Wiersz Poleceń jako administrator. Zrobimy to, wpisując CMD na pasku wyszukiwania systemu Windows, a następnie klikając w wyniku wyszukiwania komendę Uruchom jako administrator. Możemy też uruchomić PowerShell, jako administrator przez klikniecie p. p. myszki na ikonę Start na pasku zadań Windows i wybraniu z listy odpowiedniej opcji.

Po otwarciu Wiersza poleceń wpisujemy następująca komendę:

powercfg.exe / SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK (czas)

W nawiasie (czas) podajemy żądaną ilość czasu w sekundach. Dla przykładu, jeśli chcemy wygasić ekran blokady po dwóch minutach, wpisujemy polecenie:

powercfg.exe / SETACVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK 120

120 sekund, czyli dwie minuty

Uwaga: To polecenie ustawia limit czasu blokady ekranu na komputerze, jeśli jest podłączony do źródła zasilania. Aby ustawić limit czasu blokady ekranu na komputerze, jeśli jest zasilany z baterii, zmień /SETACVALUEINDEX na /SETDCVALUEINDEX i uruchom polecenie.

powercfg.exe /SETDCVALUEINDEX SCHEME_CURRENT SUB_VIDEO VIDEOCONLOCK 120

Następnie uruchamiamy polecenie

powercfg.exe / SETACTIVE SCHEME_CURRENT

Teraz ekran blokady wygaśnie po określonym czasie. 

Cały artykuł to w zasadzie ciekawostka, raczej nikt tego nie będzie na co dzień stosować, gdyż jest to niewygodny sposób blokady komputera, do tego trzeba zapamiętać komendy Wiesza Poleceń. Są szybsze i prostsze metody blokady komputera, jak np. użycie skrótu klawiszy Windows + L.

Artykuł opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 14.02.2021

                                                                                                                         Aktualizacja 02.10.2023


Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)