Tworzenie kopii zapasowej systemu Windows "EaseUS Todo Backup" , kopii danych, dysków i partycji.

Chciałbym na początek przedstawić tutaj możliwość wykonania kopii zapasowej Windows za pomocą programu " EaseuS Todo Backup Free " . Program jest darmowy. Możemy go używać Windows 2000 / XP / Vista / 7 /8 8.1 /10 /11. Stanowi on też świetną alternatywę dla wykonywania "Kopii zapasowej i przywracania Windows 7", a to też głównie dlatego, że dzięki temu programowi możemy zapisać kopie systemu na dysku z systemem plików FAT32 pomimo dużego rozmiaru kopii zapasowej. A to dlatego, że program wykonuje kopie w częściach/paczkach, które nie przekraczają 4 GB. Tworzenie kopii zapasowej może trwać 30 min lub dłużej, zależy od rozmiaru partycji systemowej. Kopię możemy również wykonać na nośniku optycznym.

Na początek należy pobrać i zainstalować program:

Download,

Download.

Po instalacji uruchamiamy program i wybieramy opcję:

Następnie wskazujemy miejsce wykonania kopii zapasowej systemu:

Rozpoczyna się jej wykonywanie, czekamy cierpliwie aż pasek postępu dojdzie do końca, może to potrwać trochę, zależy od wagi wykonywanej kopii :

Gdy wykonamy już kopie systemu kolejnym krokiem jest utworzenie bootowalnej płytki(startowej płytki CD?DVD z której uruchomimy komputer w celu przywrócenia kopii) czy bootowalnego nośnika USB dzięki czemu w razie awarii przywrócimy system z nośnika na którym wcześniej zapisaliśmy kopie systemu.W tym celu w menu programu musimy kliknąć na:

Opcje specjalne wykonania kopii danych

Po kliknięciu na niebieską strzałkę "Kopia zapasowa wyświetla się nam trzy opcje jej wykonania:

-Pełna kopia zapasowa:

Kopiowane tutaj są wszystkie dane,pliki, foldery ,inaczej całą zawartość dysku,systemu. Pełna kopia zapasowa wykonywana jest jako pierwsza. Ten rodzaj kopii zajmuje najwięcej miejsca i wykonywany jest najdłużej .Jest także najprostszy do odtworzenia, ponieważ zawiera w sobie tylko jedną, ostatnią wersję danych.

-Kopia przyrostowa:

Kopia przyrostowa jest kopią zapasową danych, które zostały zmienione lub dodane, od czasu utworzenia ostatniej, dowolnej kopii zapasowej. Kopia przyrostowa, nie kumuluje plików nowych i zmodyfikowanych. Odnosi się do ostatniej wykonanej kopii zapasowej, pomijając poprzednie kopie.Takie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca w ramach tworzenia kolejnych kopii zapasowej systemu czy plików, proces jej trwa najkrócej. Kopia przyrostowa wymaga także najwięcej czasu na jej przywrócenie. Do przywrócenia kopii przyrostowej, będzie potrzeba pełnej kopii zapasowej oraz wszystkich kopii przyrostowych, które zostały wykonane. W przypadku wielu zmian na plikach, odtworzenie kopii bedzie czasochłonne i pracochłonne.

-Kopia różnicowa:

Ten rodzaj kopii polega na tworzeniu kopii zapasowej danych, które zostały zmienione lub dodane, od czasu utworzenia ostatniej pełnej kopii zapasowej.Ten rodzaj kopii nie zajmuje dużo miejsca,wykonywany jest szybko w zależności od kopiowanych danych,jeśli jest ich stosunkowa mało to kopia utworzona zostanie w krótkim czasie.Jest ona też prosta do odtworzenia, ponieważ nie potrzeba pełnej kopii zapasowej i ostatniej różnicowej .Wykonane kopie wcześniej,nie są wymagane do przywrócenia danych,czyli starsze kopie od ostatniej.

Zaawansowane opcje

Edytuj Plan-To opcja edycji wykonania naszej kopii,ustalamy jej plan wykonania. Możemy tu zaplanować częstotliwość wykonywania kopii ,ustawić jej parametry, ustawić hasło logowania do systemu w celu kontynuacji tworzenia backupu:

Menedżer obrazów - Dzięki tej opcji możemy przeglądać utworzone obrazy z backupem, edytować poprzez scalanie z sobą lub usuwać je:

Sprawdź obraz - Weryfikacja pliku kopii / obrazu. Sprawdzanie obrazu kopii czy występują jakieś błędy. Jeśli takowe zostaną wykryte nie bedzie można z tej kopii przywrócić danych. jest ona uszkodzona.

Ważne!:

Wszystkie obrazy w ramach tej opcji jakie posiadamy zostaną sprawdzone. Więc jeśli posiadamy ich duża ilość to weryfikacja zajmie sporo czasu:

Usuń kopię zapasową - Usuwanie wykonanych backupów i zadań ich wykonania:

Opcje kopii zapasowej

Spacja - Ustalanie poziomu kompresji backupu, dzielenia backupu na paczki plików o zadanej wielkości:

Kodowanie - Ustalamy w razie potrzeby hasło dla naszej kopii, zabezpieczamy ją:

Wydajność - Ustalamy priorytet wykonania ,czyli jakie mają być przeznaczone na jej wykonanie zasoby systemu, jaki ma być transfer sieciowy, jeśli zapisujemy ją w chmurze. Jest tez opcja na dole by wszystkie opcje przywrócić do ustawień domyślnych:

Powiadomienia e-mail - Możemy ustawić wysyłanie raportu z wykonania kopii na zdefiniowany adres e-mail. Opcja zablokowana w wersji darmowej programu:

Polecenia standardowe - Tu można zawiesić wykonywanie kopii ustawiając do tego wcześniej hasło opcja dostępna w w półtajnej wersji programu:

Kopia offsite - Wykonywanie kopii na serwerze FTP, trzeba odpowiednio go tu wcześniej zdefiniować, opcja dostępna w płatnej wersji:

Wyłączenie plików - Wykluczenie wykonywania plików o odpowiednich rozszerzeniach, opcja także dostępna w płatnej wersji:

Przywracanie kopii systemu

Przywrócenie kopii możemy wykonać z poziomu programu gdy system się jeszcze uruchamia za pomocą opcji od razu widocznej na starcie programu:

Zaznaczamy opcje "Odzyskiwanie" ,dalej wskazujemy partycje do odzyskania, czyli jak w przykładzie niżej systemową i "System Reserved" mamy już zaznaczone i nie można tego zmienić. Na partycji "System Reserved" znajdują się pliki rozruchowe Windows. :

W dalszym etapie wakujemy miejsce docelowe odzyskiwanej kopii, czyli jak w naszym przykładzie dysk "C" :

W dalszym etapie możemy zaznaczyć opcje zaawansowane by wybrać dwie dostępne opcje , jak "Optymalizator SSD". Opcja ta zoptymalizuje kopię dla dysku SSD, zoptymalizuje ona wydajność dysku SSD. Druga opcja to "Odzyskiwanie danych sektor po sektorze", zapewni ona integralność danych. Opcje zaawansowane zalecam użyć głównie gdy przenosimy kopie systemu na nowy dysk twardy:

Aby rozpocząć odzyskiwanie systemu zaznaczmy opcje "Kontynuuj". komputer zostanie zrestartowany, uruchomi się aplikacja z postępem odzyskiwania. Jeśli użyjemy dysku odzyskiwania,czy pendrive z którego zbootujemy program "EASEUS todo Backup" to wizualnie wygląda on tak samo jak z poziomu Windows i tak samo przeprowadzamy operację odzyskiwania systemu.

Pozostałe opcje programu

Aplikacja możemy także wykonać kopie zapasowe danych, plików na dyskach twardych, czyli w ten sposób zabezpieczyć np. zdjęcia czy dokumenty. Odpowiada za to opcja " Kopia zapasowa pliku":

Po otworzeniu tej opcji wskazujemy pliki które chcemy zabezpieczyć:

Wskazujemy tutaj cel, czyli miejsce wykonania kopii, możemy określić jej nazwę i dodać opis. Potwierdzenie wykonania kopii danych potwierdzamy opcją "kontynuuj". Opcja "Zachowaj ustawienia bezpieczeństwa plików kopii zapasowej " , to opcja zabezpieczeń plików zaszyfrowanych "NTFS" są zarezerwowane z ustawieniami "Zachowaj zabezpieczenia plików w sprawdzonej kopii zapasowej" . Opcja "Reparse Point" to z kolei opcja której nie zaleca się włączać,, bo może ona prowadzić do powstania ogromnej wagi pliku kopii zapasowej. Oznacza ona wszystkie punkty ponownej analizy Windows lub łącza są dołączone do opcji "Uwzględnij wszystkie treści", o których mowa w "Punkcie Reparacji".

Możliwe jest wykonanie kopii innego dysku w aplikacji, nie tylko systemowego, lub dowolnej partycji. Do tego celu służy opcja "Kopia zapasowa Dysku/Partycji":

Wskazujemy dysk/partycję , której chcemy zrobić kopię zapasową, dalej możemy określić jej nazwę i wskazać miejsce docelowe jej wykonania. Odzyskiwanie skopiowanej partycji możemy potem odzyskać z okna głównego aplikacji, która pamięta wykonany backup, tak samo jak w przypadku wykonania kopii systemu.

kolejna opcją jest opcja "Smart Backup", jest to nic innego jak zaplanowane zadanie wykonywania kopii zapasowej określonych plików przez nas. Odbywa się ono co 30 minut , jeśli sami nie zmieniliśmy w opcjach częstotliwości jej wykonywania:

Po wyborze plików określamy cel wykonywania kopii zapasowej, czyli jej miejsce docelowe. Opcja "Smart Backup" nie obsługuje tworzenia kopii zapasowych dysków/partycji, nie

obsługuje także dysków sieciowych. Pierwsza kopia wykonana opcją "Smart Backup jest zawsze pełną kopią. Pełne kopie są tworzone co siedem dni. Backup w dniu pierwszym po pełnej kopii to kopia róznicowa . Co to takiego "Kopia różnicowa", "Kopia przyrostowa i "Kopia pełna" wyjaśnię w dalszej części artykułu. Pozostałe kopie są już kopiami przyrostowymi. Aby nie zabrakło miejsca na kopie zapasowe są usuwane starsze obrazy wykonanych kopii zapasowych, czyli usunięte zostaną starsze kopie do wykonania pełnej nowej kopii plików. "Smart Backup" obsługuje tworzenie kopii zapasowych folderów/plików przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy w "Eksploratorze Windows" na dane pliki. Wybierz "Utwórz inteligentną kopię zapasową" dla wybranych plików w menu Windows.

Opcja " Kopia zapasowa wiadomości e-mail" jak już sama nazwa wskazuje służy do wykonania kopii poczty e-mail. niestety jest to opcja dostępna w wersji płatnej aplikacji. nie obsługuje ona wykonywania kopii wiadomości z programu "Mozilla Thunderbird" gdyż nie ma wsparcia dla tej aplikacji:

Tutaj po wskazaniu naszej skrzynki pocztowej dalej określamy miejsce wykonania kopii wiadomości. Możemy odpowiedni opisać ja i nazwać. Mamy jeszcze takie opcje jak "Harmonogram" gdzie możemy określić kiedy taka kopia ma zostać wykonana. Następnie to "Opcje kopii ",tutaj jest więcej możliwości jak określenie jej kompresji, szyfrowanie, określenie priorytetu zasobów sprzętowych na jej wykonania. Nie będę tutaj więcej się rozpisywał na ten temat, gdyż w artykule skupiam się na opcjach darmowych ogólnie dostępnych dla wszystkich. ale jeśli jest ktoś zainteresowany bardziej tymi opcjami to odstałam do oficjalnego poradnika który jest w języku angielski i dostępny na tej stronie. jest jeszcze opcja "Strategia przechowywania obrazu" , tutaj tak samo jak w przypadku "Smart backup" określamy kiedy i jak maja zostać osunięte starsze kopie zapasowe wiadomości, zachowane zostaną ostatnie 3 backupy. więcej informacji na ten temat także w oficjalnym poradniku dostępnym tutaj.

Z kolei opcja "Klonuj" i "System klonowanie" pozwala nam sklonować zawartość dysku lub partycji na inny dysk czy partycje. Opcja może być przydatna gdy na przykład planujemy wymianę dysku na inny. Możemy w ten sposób sklonować dysk systemowy na nowy np. pojemniejszy:

Przy klonowaniu partycji możemy określić jej rozmiar na dysku docelowym,czy ma mieć taki sam rozmiar jak miała wcześniej,czy chcemy przydzielić jej więcej miejsca. Dostępne są tutaj także "Opcje zaawansowane" , czyli :

Optymalizuj pod kątem SSD - Jeśli dysk docelowy jest dyskiem SSD, zaznaczenie tej opcji zapewni wyrównanie sektorów dysku w procesie klonowania.

Klon sektor po sektorze - Klon sektor po sektorze zapewnia, że ​​docelowy dysk twardy / partycja jest dokładnie taka sama, jak źródłowy dysk twardy / partycja. Opcja sklonuje wszystkie sektory, , nawet jeśli sektor jest pusty. W rezultacie sklonowany dysk / partycja będzie miała taką samą wielkość jak dysk / partycja źródłowa. Jest to bardzo dokładna metoda klonowania.

Uwaga:

Po wybraniu tej opcji nie będzie można zmienić rozmiaru dysku / partycji.

Utwórz przenośny dysk USB systemu Windows - ta opcja gwarantuje, że sklonowany dysk systemowy na nośnik USB bedzie mógł normalnie się uruchomić. Czyli będzie mógł wystartować z niego komputer.

Opcja "kup teraz" to po prostu opcja pozwalająca na wykupienie pełnej wersji aplikacji ,dzięki czemu odblokujemy jej pełna funkcjonalność:

Jeśli posiadamy już klucz licencji to możemy uaktualnić darmową wersje do wersji płatnej "Home" klikając na dolny lewy róg gdzie znajduje się opcja "Aktywuj teraz":

"Narzędzia" to opcje takie jak :

* Logi - Aplikacje rejestruje wszystkie wykonywane operacje. Przejrzeć dany log z wykonywanej operacji możemy naciskając na opcje "Szczegóły". "Eksportuj wszystko" daje możliwość wyeksportowania logu do pliku TXT lub XLS. "Wyczyść wszystko" jest opcją usuwającą wszystkie dzienniki.

*Utwórz dysk awaryjny -Opcja ta pozwala uruchomić dyski USB lub CD / DVD. Jest ona niezbędna w przypadku , gdy system Windows nie uruchamia się. Dzięki nośnikowi awaryjnemu będziemy mogli wskazać kopie systemu do odzyskania. Jak już wspominałem wyżej nie różni się ona niczym od aplikacji działającej w Windows. Tworzenie takiego nośnika omówiłem już przy okazji tworzenia kopii systemu. Dodam jeszcze ze opcja "Tryb zgodności" pobiera podczas tworzenia sterowniki niezbędne sterowniki do uruchomienia WinPe jeśli zdecydujemy sie utworzyć akurat taki nośnik awaryjny, także zalecam by opcja ta była załączona.

Odznacz opcję Tryb zgodności, aby pobrać niezbędne sterowniki z bieżącego komputera i dodać do dysku awaryjnego WinPE. Jeśli utworzony awaryjny dysk nie może się normalnie uruchomić, możesz tylko sprawdzić tryb zgodności, aby odtworzyć. Jeśli po raz pierwszy tworzymy WinPe i zaznaczamy ta opcje to "EaseUS Todo Backup" wyświetli okno z prośbą o wybranie opcji tworzenia nośnika, czyli "Pobierz z Microsoft" lub "Ręcznie określ lokalizację" w przypadku gdy mamy już pobrany obraz WinPe. jeśli mamy połączenie z internetem zalecam skorzystanie z opcji pobrania z Microsoft.

*Wymaż dane - To trwale usuwanie danych z dysków lub partycji. Możesz ustawić czas wymazywania, aby wyczyścić dane. Zachowaj ostrożność, ponieważ po wykonaniu tej operacji nie można jej cofnąć, a dane zostaną trwale utracone:

Możemy określić liczbę wymazań,czyli ile razy zostanie nadpisany bezużytecznymi danymi dysk twardy by jak najskuteczniej wykasować dane na nim zawarta.

Sprawdź obraz -Została ona już także omówiona wyżej. Weryfikacja pliku kopii / obrazu. Sprawdzanie obrazu kopii czy występują jakieś błędy. Jeśli takowe zostaną wykryte nie bedzie można z tej kopii przywrócić danych. jest ona uszkodzona.

Ważne!:

Wszystkie obrazy w ramach tej opcji jakie posiadamy zostaną sprawdzone. Więc jeśli posiadamy ich duża ilość to weryfikacja zajmie sporo czasu:

Udostępnij PreOS - Jest to opcja która utworzymy dysk awaryjny na CD/ DVD/ USB i dodamy w Do menu rozruchowego Windows możliwość wybrania bootowania od razu EaseUS Todo Backup w celu odzyskiwania kopii partycji czy dysku. Istnieją dwa rodzaje środowiska pre-OS :

-Linux Pre-OS

Jest oparty na środowisku Linux i zawiera tylko podstawowe opcje Odzyskiwania i Klonowania .

-Windows Pre-OS

Jest oparty na środowisku WinPE i prawie wszystkie funkcje są dostępne w tym środowisku.

Inicjator ISCI -to Backup danych w "Chmurze", chodź nie jest to do końca "Chmura" ,to tylko ja tak nazywam. Czyli zaczynamy od podłączenia i konfiguracji urządzenia iSCSI. Dostępne są dwa tryby połączenia:

-Szybkie połączenie

Na karcie Cele wpisz nazwę lub adres IP urządzenia docelowego w polu tekstowym "Szybkie połączenie" , a następnie kliknij przycisk "Szybkie połączenie" .

-Zaawansowane połączenie

1. Kliknij kartę "Discovery" .

2. Kliknij "Discover Portal", aby dodać portal docelowy. Wpisz adres IP lub nazwę, aby się połączyć.

Po podłączeniu można wykonać kopię zapasową i przywrócić napęd iSCSI, taki jak lokalny dysk twardy. Tu niestety więcej na temat tej opcji na razie nie powiem gdyż nie mam możliwości jej sprawdzenia,ale podam kilka linków informacyjnych na jej temat:

https://pl.wikipedia.org/wiki/ISCSI

http://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Podstawowe_informacje_o_iSCSI

Montuj / Demontuj - Aby przeglądać zawartość plików i folderów w obrazie dysku / partycji lub obrazie systemu (* .PBD), służy do tego opcja montowania. Użytkownicy mogą bezpośrednio kopiować potrzebne pliki z zamontowanego napędu bez przywracania całego obrazu. Poza tym funkcja montowania jest dobrym sposobem sprawdzenia, czy utworzony obraz jest wykonany dobrze i nie ma żadnych błędów.

Odśwież dysk - opcja służy do ładowania najnowszego stanu lokalnych dysków twardych po aktualizacji dysku lub nowo gdy dodamy nowy, podczas działania aplikacji. Konieczne jest również użycie tej opcji po dodaniu pliku sterownika dysku w środowisku WinPE.

Opcje Aplikacji

Ustawienia - To wybór jerzyka aplikacji, miejsca docelowego domyślnego tworzonych backupów, sprawdzanie automatyczne aktualizacji. To najważniejsze opcje. Potem mamy jeszcze dołączenie do programu "Poprawy Doświadczenia klienta", czyli poprawiamy ulepszać produkt przekazując dane z codziennego korzystania z aplikacji. Z kolei "Pokaż zawiadomienia taca podczas tworzenia kopii zapasowych to opcja włączenia / wyłączenia

powiadomień podczas tworzenia kopii zapasowych:

Sprawdź dostępne aktualizacje - Sprawdzanie czy jest dostępna nowsza wersja oprogramowania:

Wygeneruj raport - Generowanie raportu z działania aplikacji, raportu o jej błędach:

Pomoc Online - uzyskanie pomocy na stronie producenta oprogramowania, czyli wyjaśnienie najchytrzejszych problemów, instrukcje, kontakt z konsultantem:

Na temat - Informacje o aplikacji, jej wersji , możliwość zmiany darmowej licencji na komercyjna:

Transfer systemu - Opcja dostępna po wykupieniu wersji komercyjnej aplikacji. Jest to opcja przenoszenia systemu na nowy komputer. Ma ona pomóc rozwiązać problemy braków odpowiednich sterowników by system zadziałał na nowym komputerze z pomocą dysku ratunkowego "WinPE". Nie będę się więcej o tym rozpisywać, gdyż opcja jest dostępna w płatnej wersji programu. Zainteresowanych odsyłam do poradnika ze strony producenta aplikacji:

Zobacz.

Przeglądaj by odzyskać - Czasami, jeśli plany tworzenia kopii zapasowych zostaną utracone z powodu ponownego zainstalowania "EaseUS Todo Backup" , nie są wyświetlane w oknie głównym aplikacji, lub próbujesz przywrócić w awaryjnym dysku "WinPE". Konieczne jest użycie opcji "Przeglądaj w celu odzyskania" .Opcja zlokalizuje kopie do przywrócenia.

Sortuj wg- Opcja sortowania wykonanych kopii według daty ,typu, nazwy. daty modyfikacji:

Artykuł opracowany na podstawie własnych doświadczeń z aplikacją i na podstawie tutorialu do aplikacji na stronie producenta, który znajduje się tutaj.

Oprogramowanie alternatywne i darmowe:

"Macrium Reflect Free Edition":

Poradnik opracowany przez Illidan ( Andrzej Świech ) ©® 12.05.2018.

Aktualizacja: 04.01.2020

Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.