Przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami za pomocą metody "WiFi Direckt" i po "WiFi" cz. 1

W temacie tym chce opisać po krotce sposoby komunikacji pomiędzy urządzeniami w celu wymiany plików. Czyli wymiany pomiędzy telefonami, komputerami itp.

Jedna z metod łączenia się urządzeń jest "Wifi Direct". Technologia ta umożliwia na nawiązywanie połączenia pomiędzy urządzeniami bez dostępu do punktu dostępowego w postaci rutera i co najważniejsze tylko jedno urządzenie musi wspierać tę technologię. Przesyłanie przez sieć "WiFi" jest dużo skuteczniejsze niż przez "Bluetooth", połączenie takie oferuje dużo większą przepustowość,nieoceniona kiedy trzeba przesłać większą ilość danych. Oferuje także o wiele większy zasięg. Jest to także alternatywa  dla połączenia "Komputer-Telefon/Tablet" jeśli nie posiadamy kabla USB do komunikacji urządzeń lub jest z tym inny problem, np. nie działa sterownik i komputer nie wykrywa urządzenia. Jest to także alternatywa dla połączenia "Android-PC" metodą serwera FTP. Ten sposób opisałem w poradniku poniżej:

Różnica w transferze pomiędzy "Bluetooth" a "WiFi Direct":

*Bluetooth

-Prędkość do 25 Mbps

-zasięg 10-60m

*WiFi Direct

-prędkość do 250 mbps

-Zasięg do ok. 200 m.

Są to wartości teoretyczne w rzeczywistości i w praktyce mogą być zweryfikowane. Ogólnie technologia "Wifi Direct" daje nam większe możliwości.

Nie jest ona też doskonała i do jej wykorzystania potrzebna jest zewnętrzna aplikacja. Tutaj chcę omówić kilka możliwości i kilka aplikacji do tego celu.

Zacznę od moim zdaniem najprostszej metody komunikacji pomiędzy urządzeniami z systemem Android za pomocą Menedżer plików "ES File Explorer". Wszystkie urządzenia muszą mieć zainstalowaną tę aplikację, jest ona darmowa i można ją pobrać ze sklepu "Play":

Uwaga!

Niestety, ta aplikacja już dawno została usunięta ze sklepu Play za naruszenia zasad sklepu do tego i za umieszczanie oprogramowania, który automatycznie klika w banery reklamowe. Także tu trzeba si dobrze zastanowić czy nadal korzystać z aplikacji.

Popularny ES File Manager usunięty ze Sklepu Play

jeśli ktoś nadal zainteresowany tą aplikacją to podaję link do sklepu APKPure, gdzie ona nadal jest. trzeba zaznaczyć ze pomimo upływu lat od czasu kiedy pisałem ten artykuł i kiedy korzystałem z tej aplikacji, był to i nadal jest najlepszy moim zdaniem Menedżer plików na Androida, z jakiego do tej pory korzystałem.

>> Pobierz ES File Explorer z APKPure <<

Po jej zainstalowaniu na jednym urządzeniu musimy utworzyć Punkt dostępu, a na drugim do niego dołączyć. Czyli robimy to tak, otwieramy "ES Explorer" i przechodzimy do sekcji" Menedżer Sieci" :

 

rr1dky.jpg
2588e81.jpg

 

W następnym oknie możemy od razy przejść do tworzenia hotspota lub kliknąć na prawym górnym rogu na ikonę ustawień i wybrać opcję losowego hotspota, lub użyć ustawień systemowych. Opcje w zasadzie bez znaczenia, bardziej tu chodzi o identyfikację dla drugiego użytkownika.

 

k975f8.jpg
2ik49vq.jpg
al3hq8.jpg

 

Aby utworzyć hotspot, musimy wpierw wylogować się z obecnie zalogowanej sieci, jak u mnie opcja (2), dopiero możemy włączyć tworzenie hotspota (1), w przeciwnym wypadku opcja jest nieaktywna :

 

20potnn.jpg
29wnyg4.jpg

 

Zostaniemy poinformowani o użyciu powstałej sieci i pokaże się nam hasło do niej. Teraz na drugim urządzeniu musimy po otwarciu "ES Explorera" i po wejściu do opcji sieciowych zalogować się do hostpota.

Czyli jeśli jesteśmy w sieci "WiFi" to wpierw się z niej wylogowujemy lub z listy na dole wybieramy nazwę utworzonego hotspota i  łączymy się z nim podając hasło do niego :

 

in4cwn.jpg
2vcyy49.jpg

 

Jeśli to urządzenie znajomego to musimy mu przesłać jakoś hasło czy podać jeśli jest w pobliżu.

Po połączeniu się urządzeń po "WiFi Direct" możemy przystąpić do przesyłania plików. W moim przykładzie jest to przesyłanie albumów "MP3". Czyli w chodzimy w "Es Eksplorer" w odpowiedni katalog, wybieramy odpowiednie pliki na jednym z nich i przesyłamy po ich zaznaczeniu i po kliknięciu opcji "Wyślij" w menu kontekstowym "ES Explorer", rozpocznie się skanowanie urządzeń w sieci, po jego zakończeniu wybieramy te, na które chcemy przesłać pliki :

 

2wns2z5.jpg
5xsrqv.jpg
5nrz0y.jpg

 

 Zaczynamy przesyłanie, na drugim urządzeniu potrzebna jeszcze akceptacja :

 

2dtzudh.jpg
34rg6sm.jpg

 

Dalej wybieramy katalog i miejsce zapisu plików :

 

o04h8w.jpg

 

Czekamy na zakończenie kopiowania:

 

2dtzudh.jpg

 

W ten sposób możemy połączyć z sobą w jednym hotspocie kilka urządzeń. Ten sposób możemy jedynie wykorzystać do przesyłania plików w sprzętach z systemem Android.

Teraz przedstawię inny sposób przesyłu danych pomiędzy sprzętami w tym i komputerami, a jest to aplikacja SHAREit.

 

 SHAREit

 Aplikacja jest rozwijana przez firmę "Lenovo". Jest ona w języku polskim. Charakteryzuje się prostym i przejrzystym interfejsem. Nie jest także ograniczona dla urządzeń marki "Lenovo", także bez problemu zainstalujemy ją także na innych markach sprzętowych. W wersji na Android wyświetla tylko reklamy, na szczęście nie agresywnie. Także da się bez problemu z niej korzystać. Aplikacja pozwala na komunikację urządzeń po "WiFi Direkt", WiFi" i "Bluetooth" pomiędzy Android, Windows, MAC i IOS.

>> Download SHAREit: Transfer, Share Files ze sklepu Play <<

>> SHAREit 2023 z Microsoft Store <<

Aby skorzystać z aplikacji i przesyłu danych, należy ją uruchomić na wszystkich urządzeniach, na które mamy zamiar przesyłać dane. Po jej uruchomieniu musimy założyć swój profil. Tak to wygląda na aplikacji na Adroida :

jzy0xd.jpg
2w69zed.jpg

 

Tak to wygląda w Windows Phone czy w komputerze z systemem Windows 8,8.1,10. Aplikacja pobrana ze sklepu "Windows Store" :

 

vou73c.jpg

 

Tu jeszcze ustawiamy, gdzie mają być zapisywane pliki:

 

21mf1oy.jpg

 

 

 

(Dalsza cześć poradnika w drugiej cześci,musiałem podzielić go ze względu na ograniczenia w wklejaniu grafiki,dalsza cześć znajduje się pod tym adresem:

>> Przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami za pomocą metody "WiFi Direckt" i po "WiFi" cz. 2 <<

Zapraszam.)

 

 

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 08.01.2017


Aktualizacja: 20.04.2024

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)