Uruchomienie komputera bezpośrednio na pulpicie w Windows 10 i 11

Windows 10 i 11 ma kilka ekranów, które uniemożliwiają bezpośrednie przejście do pulpitu po uruchomieniu systemu. Wpierw trzeba zamknąć ekran blokady, a następnie się zalogować. Tutaj omówię jak trochę przyspieszyć i usprawnić uruchamianie systemu. Ekran blokady systemu Windows 10/11 jest podobny do ekranu blokady telefonu. Kiedy zależy nam na szybkim uruchomieniu systemu, to jest to dla nas dodatkową barierą przed ekranem logowania. Ekran logowania jest ważnym elementem, ale niekoniecznie potrzebnym. Aby uruchomić system bezpośrednio na pulpicie, pokaże jak wyłączyć oba te ekrany.

Wyłączenie ekranu blokady w Windows 10/11

Aby usunąć ekran blokady w systemie Windows 10/11, najpierw musimy wiedzieć, jaką masz wersję systemu. Możemy w prosty sposób sprawdzić, czy mamy system Windows 10/11 Home lub Profesjonał w menu „Informacje o komputerze”. To określi, której metody powinniśmy użyć. Użytkownicy systemu Windows 10/11 Home będą musieli skorzystać z "Edytora rejestru", żeby usunąć ekran blokady, użytkownicy systemu Windows 10/11 Professional edytują „Zasady grupy ”. Oba sposoby wymagają kilku kroków, ale łatwo je wykonać. Przechodzimy teraz do ukrywania ekranu blokady w systemie Windows 10/11. Ekran blokady może być przydatny na tabletach, ale jeśli mamy tradycyjny komputer stacjonarny to niekoniecznie musi być przydatny, tym bardziej jeśli zależy nam na szybkim stracie Windows i pracy z systemem. Ekranu blokady nie możemy wyłączyć z głównej aplikacji "Ustawienia systemu Windows", ale nie jest to skomplikowane. Musimy wiedzieć na początek, jaką mamy wersje Windows, o czym już wspomniałem wyżej. Zaczynamy od otwarcia "Edytora rejestru", w tym celu naciskamy na klawiaturze klawisze "Windows + R", wpierw otworzy się nam okno "Uruchom". Wpisujemy w nie „regedit” i potwierdzamy "Enter" na klawiaturze, lub "OK" w oknie. Po otwarciu "Edytora Rejestru" przechodzimy do klucza:

HKEY_LOCAL_MACHINE >> SOFTWARE >> Policies >> Windows

Teraz musimy utworzyć nowy klucz "Rejestru", w tym celu klikamy na klucz Windows p. p. myszki i wybieramy opcję "Nowy" i "Klucz" z menu kontekstowego.

Utworzonemu kluczowi nadajemy teraz nazwę , zamiast „Nowy klucz nr 1” zmieniamy np. na " Ekran blokady".

Teraz klikamy prawym p. myszki ponownie na utworzony folder "Ekran blokady"i wybieramy z menu kontekstowego opcję:

Nowa >. Wartość DWORD (32-bitowa).

Zmieniamy nazwę nowego klucza na "Bez ekranu blokady" i klikamy na niego dwukrotnie l. p. myszki

Teraz kliknij dwukrotnie "NoLockScreen" i wpisz "1" w polu "Dane wartości". Po zakończeniu kliknij „OK”. Teraz po ponownym uruchomieniu systemu nie zobaczymy już ekrany blokady. Przygotowałem też gotowe haki rejestru, które możecie pobrać i zastosować poprzez podwójne klikniecie nie. Ta opcje możemy wykorzystać w systemie Windows 10/11 Home i Professional.

Usuniecie ekranu blokady systemu Windows 10 za pomocą "Edytora zasad grupy"

Jeśli posiadamy Windows 10/11 Professional, możemy zmienić tę opcję za pomocą zasad grupy. Aby to zrobić, najpierw skrót na klawiaturze:

Win + R

Wpisujemy "gpedit.msc" i zatwardzamy klawiszem "Enter".

Wybieramy "Szablony administracyjne",i dalej po prawej stronie klikamy na "Panel sterowania".

Kolejne przechodzimy do "Personalizacja", przez dwukrotne kliknięcie l. p . myszki.

Klikamy teraz dwukrotnie l. p. myszki "Nie wyświetlaj ekranu blokady", a następnie wybierz "Włączone" w wyskakującym menu. Po zakończeniu klikamy „OK”.

To tyle. Nie będzie już ekranu blokady przed ekranem logowania. Jeśli nie używamy "loginu", komputer z systemem "Windows 10 /11 uruchomi się bezpośrednio na "Pulpicie". Może nie jest to najprostszy i szybki proces, ale nadal jest to dość prosty sposób na zaoszczędzenie czasu uruchamiania Windows.

Wyłączenie ekranu logowania w systemie Windows 10/11

Aby całkowicie wyłączyć ekran logowania w Windows 10/11 urucamiamy pole 'Uruchom" w Windows przz naciśnięcie razem klawiszy:

Win +R

W pole szukania wpisujemy:

netplwiz

Otworzy się menu „Konta użytkowników”. Wybieramy swoje konto i odznaczamy pole „Użytkownicy muszą wprowadzić nazwę użytkownika i hasło, aby korzystać z tego komputera”, a następnie potwierdzamy opcja „Zastosuj”.

Tutaj mogą zdarzyć się teraz problemy. Jeśli używamy funkcji „ Windows Hello” do logowania, np. odcisku palca lub kodu PIN, to pole wyboru nie będzie tam widoczne. Menu Konta użytkowników będzie wyglądać tak:

Musimy teraz wyłączyć funkcję "Windows Hello". Możemy to zrobić w:

Ustawienia >> Konta >> Opcje logowania

Wyłącz opcję „Wymagaj logowania Windows Hello dla kont Microsoft” lub w Windows 11 -"Używaj twarzy do logowania się do systemu Windows, aplikacji i usług".

Teraz odznaczamy pole:

Po kliknięciu „Zastosuj” musimy podać hasło i kliknięcie „OK”.

Klikamy na "OK", aby zamknąć menu "Konta użytkowników". Teraz zalogujemy się automatycznie na swoje konto po uruchomieniu systemu. Ponieważ został usunięty ekran blokady, uruchomimy system bezpośrednio na pulpicie.

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 09.10.2021

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)