"Odzyskiwania plików systemu Windows” firmy Microsoft - instrukcja

"Odzyskiwanie plików systemu Windows" firmy Microsoft to narzędzie do odzyskiwania usuniętych plików z dysków twardych, kart SD, dysków USB i innych nośników danych. Poniżej pokaże w kilku krokach jak korzystać z tego darmowego narzędzia w "Wierszu poleceń", gdyż nie ma ono interfejsu graficznego. Narzędzie do odzyskiwania wymaga zainstalowania systemu Windows 10 / 11. Nie działa na starszych wersjach systemu Windows.

To, czy narzędzie Microsoftu rzeczywiście będzie w stanie znaleźć i odzyskać usunięty plik, zależy od dysku. Usunięte pliki nie są natychmiast usuwane z dysków twardych, ale często są natychmiastowo usuwane z dysków SSD. Jeśli od czasu usunięcia pliku zapisaliśmy dużo danych na urządzeniu takim jak karta SD, prawdopodobnie dane pliku mogły zostać nadpisane. Nawet jeśli uda się odzyskać plik, możemy jedynie odzyskać tylko część danych pliku, plik może być uszkodzony. Możemy pobrać tylko te dane, które nadal znajdują się na dysku. Nie ma tutaj żadnych gwarancji i dlatego wykonywanie kopii zapasowych danych jest bardzo ważne. Narzędzie ma również wiele trybów przeznaczonych dla różnych sytuacji i systemów plików.

Instalacja "Odzyskiwania plików systemu Windows"


Zaczynamy od pobrania i instalacji narzędzia do odzyskiwania plików systemu Windows ze sklepu Microsoft Store. Możemy otworzyć Sklep i wyszukać „Odzyskiwanie plików systemu Windows” lub po prostu kliknąć to łącze, aby otworzyć Sklep Microsoft i zainstalować aplikację.


Po zainstalowaniu otwieramy menu "Start" i wyszukujemy "Odzyskiwanie plików". Uruchomiamy skrót "Odzyskiwanie plików systemu Windows" i "Tak" w odpowiedzi na monit UAC jeśli mamy włączoną tę ochronę w Windows i wyskoczy nam okienko z prośbą o udzielenie zgody. Otworzy się okno "Wiersza poleceń (CMD)" z dostępem do konta administratora. W nim uruchomiamy polecenia odzyskiwania plików.

Możemy używać innych środowisk wiersza poleceń, takich jak "Terminal Windows" i "PowerShell", należy jedynie pamiętać, aby uruchomić je z dostępem do konta administratora. (W menu "Start" klikamy prawym przyciskiem myszy na aplikację, którą chcemy użyć i wybieramy opcję "Uruchom jako administrator”).

Odzyskiwanie usuniętych plików w Windows 10 / 11

Aby skorzystać z narzędzia, uruchomiamy polecenie "winfr", określając dysk, na którym chcemy wyszukać usunięty plik, miejsce docelowe, w którym chcemy go zapisać, oraz różne przełączniki kontrolujące, czego i jak ma szukać narzędzie. Koniecznie musimy zapisać usunięty plik na innym dysku, aby nie nadpisać plików odzyskiwanych na tym samym dysku. 

Podstawowy format polecenia:

winfr dysk źródłowy: dysk docelowy: /przełączniki

Po uruchomieniu polecenia narzędzie automatycznie utworzy katalog o nazwie "Recovery_[data i godzina]” na określonym dysku docelowym.

Jakiego trybu używać?


Na wstępie powinniśmy określić "tryb", w którym chcemy skanować w poszukiwaniu usuniętego pliku. Dostępne są trzy tryby: Domyślny, Segment i Podpis. Domyślny to najszybszy tryb, natomiast Segment jest podobny, ale wolniejszy i dokładniejszy. Tryb podpisu umożliwia wyszukiwanie plików według typu, obsługuje pliki ASF, JPEG, MP3, MPEG, PDF, PNG i ZIP. (Wyszukiwanie plików "ZIP" spowoduje również znalezienie dokumentów pakietu Office przechowywanych w formatach takich jak DOCX, XLSX i PPTX.) Musimy wiedzieć, w jakim systemie plików sformatowany jest dysk, który będziemy skanować. Aby to sprawdzić, otwieramy Eksplorator plików, klikamy prawym przyciskiem myszy dysk w obszarze Ten komputer i wybieramy "Właściwości". Zobaczymy system plików wyświetlony na karcie "Ogólne".

Oto kiedy należy używać danych trybów:


Najlepiej na start zacząć od trybu domyślnego. Następnie możemy wypróbować tryb Segment, a następnie Podpis, jeśli tryb domyślny nie działa.

Odzyskiwanie plików w trybie domyślnym


Aby użyć trybu domyślnego, użyjmy /n ścieżki wyszukiwania:

/n \Users\andrz\Documents\document.docx

W przykładzie "andrz" to nazwa mojego konta użytkownika w Windows.

/n \Users\andrz\Documents.

/n \Users\andrz\Documents\*.docx 

znajdzie wszystkie pliki DOCX, które znajdowały się w folderze Dokumenty.

Połączmy to teraz w jedną całość. Aby wyszukać wszystkie pliki DOCX na dysku C: i skopiować je na dysk D:, uruchomiamy następujące polecenie:

winfr C: D: /n *.docx

Aby kontynuować, będziemy musieli wpisać "y” na klawiaturze, czyli zatwierdzić "Tak".

Odzyskane pliki znajdziemy w katalogu o nazwie „Recovery_[data i godzina]” na dysku docelowym określonym w wierszu poleceń.

Aby znaleźć wszystkie pliki zawierające dane słowo w nazwie, użyjemy symboli wieloznacznych. Aby więc znaleźć wszystkie dokumenty zawierające w nazwie "umowa" w dowolnym miejscu, należy uruchomić:

winfr C: D: /n *umowa*

Można określić wiele wyszukiwań za pomocą wielu /n przełączników. Aby znaleźć wszystkie pliki programów Word, Excel czy PowerPoint, wykonajcie następujące czynności:

winfr C: D: /n *.docx /n *.xlsx /n *.pptx

Aby wyszukać konkretny plik o nazwie np. "umowa.pdf", który znajdował się w folderze: \Users\andrz\Documents na dysku C:, a następnie zapisać go na dysku D:, używamy komendy:

winfr C: D: /n \Users\Bob\Documents\umowa.pdf

Odzyskiwanie plików w trybie segmentu

Tryb segmentowy działa prawie dokładnie tak samo jak tryb domyślny. Aby skorzystać z trybu segmentowania, który bada segmenty rekordów plików, użyjemy dodatkowo przełącznika /r dodatkowo z przełącznikiem /n.

Możemy konstruować polecenia odzyskiwania w trybie segmentu w taki sam sposób, w jaki konstruujemy polecenia w trybie domyślnym, wystarczy dodać rozszerzenie /r.

Na przykład, aby odzyskać wszystkie usunięte pliki MP3 z dysku C: i zapisać je na dysku D:, uruchomiamy polecenie:

winfr C: D: /r /n *.mp3

Jeśli więc wyszukiwanie w trybie domyślnym nie znajduje tego, czego szukamy, to dodajemy /r i próbujemy ponownie.

Może się zdarzyć, że dany plik zostanie wykryty kilka razy o tej samej nazwie, otrzymamy wtedy taki komunikat jak w przykładzie niżej:

File D:\Recovery_20240220_202735\Media\mp3\jenny.mp3 exists: (o)verwrite, (s)kip, (a)lways overwrite, (n)ever overwrite, (k)eep both once, keep (b)oth always

Gdzie musimy zdecydować, co chcemy zrobić, wybierając odpowiedni klawisz na klawiaturze i zatwierdzając decyzję "Enterem". A możemy zdecydować:

Odzyskiwanie plików w trybie podpisu

Tryb podpisu działa trochę inaczej. Sprawdza typy plików, więc może znaleźć usunięte pliki tylko niektórych typów. Aby skorzystać z trybu podpisu, należy dać przełącznik/x określić tryb podpisu i przełącznik /y: wyświetlić listę grup typów plików, które chcemy wyszukać i odzyskać.

Oto lista obsługiwanych typów plików i grup, na które są podzielone, zaczerpnięta z dokumentacji Microsoftu:

Należy pamiętać, że grupa "ZIP" obejmuje oprócz dokumentów Microsoft Office i OpenDocument pliki ZIP.

Możemy wyświetlić tę listę w dowolnym momencie, uruchamiając następujące polecenie:

winfr /#

Dla przykładu załóżmy, że chcemy przeszukać dysk D: w poszukiwaniu obrazów w formacie JPEG i zapisać je na dysku C:. Uruchomiamy następujące polecenie:

winfr D: C: /x /y:JPEG

Można określić wiele grup plików, oddzielając je spacją. Jeśli chcemy znaleźć pliki JPEG, PDF i dokumenty Word, uruchomiamy polecenie:

winfr D: C: /x /y: JPEG,PDF,ZIP

Więcej o komendzie "winfr"

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie dokumentacji firmy Microsoft:

Microsoft’s official winfr documentation page

Znajdziecie też na niej szczegółową listę wszystkich opcji "Wiersza poleceń (CMD)" w celu odzyskiwania plików.

Aby odświeżyć podstawy, po prostu uruchomcie w "CMD" komendę:

 winfr 

lub 

winfr /? 

Istnieją również dodatkowe zaawansowane opcje, które można wyświetlić, uruchamiając polecenie:

 winfr /!

Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 20.02.2024

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)