Przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami za pomocą metody "WiFi Direckt" i po "WiFi" cz. 2

Po uruchomieniu aplikacji, w przykładzie zaczynam przesyłać pliki z telefonu na telefon z Androidem, decydujemy czy odbieramy pliki, czy wysyłamy :

 

21mf1oy.jpg

 

Następnie wybieramy, co przesyłamy, ja wybrałem zdjęcie :

 

2nitqig.jpg

 

Dalej następuje skanowanie urządzeń w pobliżu, wybieramy je z menu :

 

213iyz7.jpg

 

Znajomych możemy także zapraszać do naszego punktu dostępu przez zeskanowanie kodu QR czy przeglądarkę :

 

2l8hoyf.jpg

 

Aby połączyć się z komputerem, wybieramy opcje "Połącz z komputerem", zaczyna się skanowanie w poszukiwaniu komputera:

 

im1pae.jpg
347wazd.jpg

 

Na odbieranym urządzeniu za każdym razem trzeba potwierdzić odbiór przesyłanego pliku. Przedstawię także jak to wygląda z poziomu komputera gdy zaczynamy transfer danych. Tworzymy wpierw punkt dostępu,lub dołączmy dla punktu urządzeń mobilnych:

 

708l69.jpg
124ye0h.jpg

 Kolejnym ciekawym programikiem do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami jest "SendAnywhere".

 SendAnywhere

 

Aplikacja tak samo jak  "SHAREit" służy do przesyłania plików pomiędzy urządzeniami w sieci lokalnej i za pomocą "WiFiDirect". Jedynym mankamentem może być to, że jest ona w języku angielskim, ale nie ma się czego bać, jest również bardzo łatwa i intuicyjna w obsłudze. Także nie jest to przeszkodą i osoby nieznające angielskiego bez problemu sobie z nią poradzą. Aplikacja jest dostępna na komputery z Windows, Adroida, IOS. Jeśli chodzi o komputery z Windows, to można ją zainstalować ze sklepu "Windows Store" jak i można pobrać osobny plik instalacyjny "exe". Co ciekawe i bardzo przydatne aplikacja jest także jako rozszerzenie do przeglądarki "Chrome". Mnie chyba najlepiej poza "Es Explorer" przypadła do gustu, ale to tylko moje odczucie. Aplikacja przesyła pliki także przez internet w sieci "P2P", także można z niej skorzystać także do transferu danych na dalsze odległości. Można także użyć w przeglądarce internetowej  opcji przesyłu danych. Aplikacja szyfruje transferowane pliki.

​W przykładach i opisie posłużyłem się rozszerzeniem do przeglądarki "Chrome" na komputerze i aplikacją, zainstalowaną na telefonie i tablecie z Androidem. Aplikacja z komputerem z Windows komunikuje się przez "WiFi" lub internet, tu opcji "WiFi Direrct" nie da się włączyć. Ta opcja działa pomiędzy urządzeniami z Androidem. Podaję linki do pobrania aplikacji:

Strona producenta.

Sklep Play.

Apss Store.

 

Zaczynamy od pobrania i zainstalowania aplikacji, w przykładzie instaluję na swoich urządzeniach Androidowych i w Windows jako dodatek do Chrome:

egv5zo.jpg
2gw7tiw.jpg

 Uruchamiamy aplikację na swoim sprzęcie czy także na sprzętach, z których mamy zamiar pobierać lub przesyłać na nie pliki. Możemy założyć konto,lub nie, nie jest to wymagana opcja.

Zaczniemy od komputera z Windows, uruchamiamy aplikację, przechodzimy na zakładkę odbioru plików. Nadajemy nazwę komputerowi, opcja opcjonalna:

21azo0k.jpg

 

W zakładce "Storage" jest historia wysyłanych plików z komputera. Zaczynamy, wybieramy plik, jaki chcemy przesłać i wklejamy w okno programu przez opcję "Przeciągnij i upuść". Ja przesyłam zdjęcie :

 

1z53zn5.jpg
295v49j.jpg

 Po wklejeniu plików do przesłania klikamy na opcję "Send Directly". Opcja druga ,to udostępnienie pliku przez 24 godziny - "Share For 24h". Plik jest wysyłany na serwer producenta aplikacji w tej opcji, zostanie generowany kod do odbioru pliku/plików . Ten kod należy podać osobie, do której mają trafić pliki lub wpisać go na swoim docelowym urządzeniu w celu rozpoczęcia pobierania.

Tu skupimy się na przesyłaniu bezpośrednim, czyli wybieramy opcję "Send Directly". Po jej naciśnięciu rozpocznie się transfer danych, otrzymamy klucz do pobrania pliku, który powinien być przekazany osobie, do której dane mają trafić. Mamy też dostępne jeszcze dwie opcje pod wygenerowanym kodem "QR" i "Device", czyli zamiast kodu wygenerowanego możemy przeszukać sieć opcja "Device" i wysłać dane na któreś ze znalezionych urządzeń przez "WiFi". Można także użyć opcji "QR", która wygeneruje kod, który należy zeskanować w aplikacji na urządzeniu docelowym. Ta metoda w zasadzie jest przydatna tylko, gdy urządzenia są w pobliżu siebie. Dalej omawiam przesyłanie za pomocą kodu, to najpewniejsza i najlepsza metoda. Do tego opcja "Device" u mnie poza znalezieniem sprzętu nie przesyłała danych.

2cpb8co.jpg

 

Po udanym transferze otrzymamy potwierdzenie przesyłu :

 

axfic4.jpg

 

Na telefonie lub tablecie, by odebrać plik w aplikacji, przechodzimy na zakładkę "Receive" na samym dole i wpisujemy wygenerowany klucz na komputerze, opcjonalnie możemy się zalogować jeszcze, ewentualnie stworzyć konto:

 

2ise5wy.jpg

 

Po przejściu do zakładki odbioru plików naciskamy na opcję "Input Key" i wpisujemy tu nasz kod do odbioru pliku :

 

i4ejcx.jpg

 

Rozpocznie się przesyłanie plików  i po jego zakończaniu zostaną wyświetlone tak jak w przykładzie zdjęcie u mnie :

 

34rg9wp.jpg

 Jeśli chcemy przesłać coś na komputer, to wybieramy w aplikacji na smartfonie/tablecie przechodzimy na samym dole na zakładkę "Send", wybieramy kategorię pliku na górze, czyli czy to zdjęcie, video itp. Po wybraniu plików klikamy na samym dole na ikonę samolocika, która symbolizuje rozpoczęcie operacji transferu:

fp70j5.jpg

 Analogicznie zostanie wygenerowany kod, który należy wpisać na komputerze, możemy także zeskanować kod "QR" w celu przesyłu, wyszukać urządzenie docelowe opcją "To Device" lub udostępnić przez serwer aplikacji przez 24h opcją "Share Link" :

2z7pjyg.jpg

 W przypadku transferu plików na komputer z Windows opcja "Wifi Direct" dostępna w prawym górnym logu powinna być wyłączona. Zakończenie wysyłki zostanie zakomunikowane sukcesem lub porażką, w przykładzie nie było żadnych problemów. Zadziałała dobrze nawet opcja "To Device" która bez problemu znalazła komputer i przesłała pliki :

sp9b44.jpg

 Na komputerze z kolei należy zacząć od wpisania kodu w zakładce "Receive" :

3133xid.jpg

 Dalej określamy miejsce zapisu danych :

2yxhd9h.jpg

 Zakończenie operacji jest sygnalizowane jako "Complete".

W programie możemy także zarządzać plikami, usuwać, przenosić, kopiować, dotyczy to tylko aplikacji mobilnej, opcje edycyjne wybieramy po zaznaczeniu plików na górze, nad opcją wysyłania (samolocik na samym dole w prawym dolnym rogu):

209jejs.jpg
fp70j5.jpg

Zapraszam dalej do następnej części poradnika pod adresem:

>> Przesyłanie plików pomiędzy urządzeniami za pomocą metody "WiFi Direckt" i po "WiFi" cz. 3 <<


 Poradnik opracowany przez Andrzej Świech (Illidan) ©® 09.01.2017

Aktualizacja: 20.04.2024

Artykuł na licencji Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska (CC BY-NC-SA 3.0 PL)