Backup sterowników za pomocą aplikacji "Driver Magician Lite"

Spis treści:

Wykonanie Backupu

Aplikacja "Driver Magician Lite" to bezpłatna wersja narzędzia przeznaczonego do tworzenia kopii zapasowych wszystkich sterowników zainstalowanych w systemie operacyjnym i zarządzania nimi. Aplikacja nie jest zasobożerna, działa z każdym systemem Windows. Apkę możemy pobrać w wersji instalacyjnej i w wersji portable. Po uruchomieniu aplikacji zobaczymy okno z wszystkimi zainstalowanymi sterownikami w systemie z podaną nazwą urządzenia, podzespołu komputera i nazwę sterownika, z którym jest ono powiązane. Pokazana jest też data instalacji sterownika i jego wersja. "Driver Magician Lite" jest darmową wersją komercyjnego oprogramowania "Driver Magician", który ma większe możliwości, jak aktualizowanie sterowników, przez wyszukiwanie ich najnowszych wersji. Aplikacje oczywiście możemy uaktualnić do wersji płatnej.

Backup sterowników zaczynamy od pobrania aplikacji na komputer, możemy zrobić to z oficjalnej strony producenta, czy też z jakiegoś serwisu z programami jak np. "Instalki.pl". Poniżej podaje strony skąd można pobrać apkę:

Pobierając aplikację z innych źródeł niż oficjalna strona, należy uważać na tak zwane "Downloadery", przez które możemy dodatkowo zainstalować niechciane oprogramowanie. Więc trzeba uważać podczas instalacji, czytać co pisze i nie klikać bezmyślnie. Jak jest możliwość, to należy też wybrać opcję pobieranie bezpośrednie, jak jest w serwisie "instalki.pl".

Po pobraniu apki instalujemy ją i uruchamiamy, lub tylko uruchamiamy, jeśli pobraliśmy wersje portable. Po jej uruchomieniu zobaczymy okno aplikacji z listą wszystkich znalezionych sterowników.

Okno możemy powiększyć na cały ekran monitora, aby mieć większą przejrzystość.

W oknie będą pokazane sterowniki zaznaczone na czarno i na czerwono. Te zaznaczone na czerwono to sterowniki niezawarte w Windowsie, czyli takie, które zostały zainstalowane z pominięciem Windows Update i które nie są częścią Windows. Czyli są to sterowniki, które pobraliśmy ze stron producentów podzespołów komputera, lub zostały one pobrane przez aplikacje do aktualizacji sterowników w Windows i zainstalowane jak, np. "SnailDriver". Oznacza to, że głównie musimy wykonać kopię zapasową właśnie tych sterowników, reszty nie trzeba ale jeśli chcemy, to możemy zrobić kopię wszystkich sterowników zainstalowanych w Windows, wybierając opcję "Select All". Jeśli chcemy uzyskać bardziej szczegółowe informacje o urządzeniu na liście i sterowniku, wystarczy kliknąć liście na nim l. p. myszki, a na dole w polu tekstowym wyświetlą nam się informacje.

W przykładzie wyżej pokazałem informację o Urządzeniu Wielofunkcyjnym Epson 4400, w oknie mamy taki informacje jak:

  • Identyfikator urządzenia (USB\VID_04B8&PID_083F&REV_0001&MI_00)
  • Plik informacji o urządzeniu (C: \ Windows \ inf \ oem12.inf)
  • Plik sterownika i numer urządzenia (53)
  • Informacje czy pliki urządzenia są zawarte w systemie Windows, czy nie i czy jest wymagana kopia zapasowa sterownika (Pliki sterowników tego urządzenia nie są zawarte w systemie Microsoft Windows, dlatego konieczne jest utworzenie ich kopii zapasowej).

Zaznaczamy sterowniki, dla których chcemy wykonać backup, ja zaznaczyłem tylko te pokazane na czerwono, czyli niezawarte w Windows. Wykonywanie Backupu zaczynamy, klikając w oknie aplikacji na komendę "Start Backup".


W następnym kroku wskazujemy, gdzie ma zostać zapisany Backup. W moim przykładzie jest to folder na dysku "D" o nazwie "DM Backup Driver":

Wykonanie backupu zajmie chwilkę, jej długość jest zależna od zaznaczonej ilości sterowników do skopiowania. Po jej wykonaniu zostaniemy poinformowani dźwiękiem w Windows i zobaczymy stosowny komunikat o jej zakończeniu. Jeśli zechcemy przerwać Backup w trakcie jego wykonywania, bo np. nie zaznaczyliśmy na liście jakiegoś sterownika, to należy skorzystać z opcji "Stop Backup".

Wykonana kopię sterowników w wybranej lokalizacji znajdziemy w folderze "Drivers backup".

Przywracanie sterowników z Backupu

Kopię sterowników wykonane przez "Driver Magocian Lite" nie zawierają typowego instalatora, by z takiej kopii zainstalować lub przywrócić potrzebny sterownik uruchamiamy "Menadżer urządzeń" (devmgmt.msc). Najprościej uruchomić go w Windows 10 możemy, klikając p. p. myszki na "Start" na pasku narzędzi . Teraz wybieramy z listy urządzenie, do którego chcemy przywrócić sterownik, klikamy p. p. myszki na nie i wybieramy opcję "Aktualizuj sterownik". Wcześniej możemy usunąć obecny sterownik przez opcję "Odinstaluj urządzenie". Dalej w oknie wybieramy „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” i wskazujemy nasz folder zawierający kopię naszych sterowników. Windows odszuka w folderze z backupem odpowiedni sterownik i go zainstaluje automatyczne.

Tak wykonane kopię zapasowe sterowników przydadzą się nam w razie problemów z nowszymi sterownikami i w razie konieczności re instalacji Windows.

Pozostałe opcje aplikacji

Opcja:

About - to informacje na temat aplikacji, strona producenta i e-mail wsparcia technicznego, czyli:

Driver Magician Lite jest darmowy i stanowi część Driver Magician, może tworzyć kopię sterowników urządzeń tylko w folderach. Aby zaktualizować i usuwać sterowniki, spróbuj użyć Driver Magician. Co więcej, może także wykryć nieznane urządzenia w twoim komputerze i zainstalować sterowniki

Upgrade - to opcja, która przenosi nas do strony producenta w celu zakupienia pełnej wersji aplikacji. Czyli:

  • Wykonywanie Backupu sterowników w pakiecie automatycznej konfiguracji w aplikacji i ich przywracania bez instalacji "Driver Magician".
  • Aktualizacja sterowników urządzeń, aby poprawić wydajność i stabilność systemu.
  • Wykrywanie nieznanych urządzeń w systemie i instalowanie sterowników do nich.
  • Odinstalowywanie sterowników urządzeń.
  • DARMOWE aktualizacje aplikacji.
  • Priorytetowe wsparcie techniczne.

Inne metody Backupu sterowników

Artykuł opracowany przez Andrzej Świech ( Illidan ) ©® 03.05.2020

Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.