Kopia sterowników w Windows 10/11 bez żadnych dodatkowych aplikacji.

Spis treści:

Backup sterowników metodą skopiowania folderu "FileRepository"

 System Windows 10 wszystkie sterowniki przechowuje w specjalnym wyodrębnionym folderze "FileRepository". Wystarczy, że skopiujemy go w bezpieczne inne miejsce. Aby wykonać kopię,  otwieramy Eksplorator Windows i przechodzimy do wspomnianego folderu "FileRepository":

C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository.

W przykładzie dysk "C" jest domyślnym dyskiem, gdzie jest zainstalowany Windows, może to być oczywiście inny dysk z inną literą jak np. "D" czy "E" itp.


 Kopiujemy folder "FileRepository" na inny dysk twardy, partycję, nośnik USB czy na płytkę DVD/ BlueRay. Lokalizacja kopii sterownika musi być odpowiednio pojemna, gdyż folder zajmuje kilka GB, w moim przypadku to aż 2,49 GB.

To wszystko, backup sterowników wykonany.

Przywracanie sterowników, ponowna ich instalacja

Z kopii zapasowej możemy skorzystać w przypadku wykonania czystej instalacji systemu, lub w momencie kiedy chcemy przywrócić wcześniejszą wersję sterownika z kopii zapasowej  gdy nowsza wersja sterownika sprawia jakieś problemy. Aby przywrócić jakiś sterownik, musimy otworzyć "Menadżer Urządzeń" w Windows. Najprościej możemy zrobić to, klikając p. p. myszki na "Start" na pasku narzędzi. Po uruchomieniu "Menedżera Urządzeń" wybieramy w nim sterownik, który chcemy zainstalować. Na wybranym sterowniku klikamy p. p. myszki i wybieramy opcję "Aktualizuj sterownik".

W kolejnym oknie wybieramy opcję "Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika". Dalej wskazujemy lokalizacje backupu i klikamy na opcje "Dalej". Zostanie przeszukany folder backupu sterowników i zainstalowany odpowiedni. W przypadku gdy chcemy przywrócić tylko starszą wersję sternika, to wcześniej musimy przez "Menedżer Urządzeń" odinstalować wersję obecną w systemie. Inaczej wyświetli się nam komunikat, że nie znaleziono aktualniejszego sternika niż obecny.

Backup sterowników za pomocą  narzędzia DISM (Deployment Image Servicing and Management). 

 Uruchamiamy "Wiersz polecenia" lub "PowerShell" jako administrator i w pierwszej kolejności tworzymy folder, do którego wyeksportujemy backup sterowników. Folder taki możemy utworzyć też w tradycyjny sposób na dysku i potem przenieść go w razie czego w inne miejsce. Wpisujemy komendę w "PowerShell":

Możemy od razu utworzyć kopie na innym dysku, dysk "C" to tylko przykładowa lokalizacja. Następnie komendę zatwierdzamy "Enter". Folder został utworzony.

Teraz musimy nakazać DISM wykonanie backupu sterowników do wyżej wymienionej lokalizacji. W tym celu w "PowerShell" wpisujemy komendę:

Gdzie oczywiście "C" nadal jest lokalizacją przykładową, w razie czego podajemy zamiast "C"literę dysku gdzie znajduje się nasz wcześniej utworzony folder. Komendę zatwierdzamy klawiszem "Enter" na klawiaturze i czekamy chwile na wykonanie kopii. Jeśli wszystko się powiedzie, otrzymamy na koniec komunikat: The operation completed successfully.

Przywracanie sterowników z backupu wykonanym DISM

 DISM nie tworzy nam paczek zawierających instalatory sterowników i gdy zajdzie potrzeba ich przywrócenia musimy to zrobić ręcznie. W tym celu uruchamiamy "Menadżer urządzeń" (devmgmt.msc) i jak już omówiłem to wyżej, wybieramy z listy urządzenie, do którego chcemy przywrócić sterownik, klikamy p. p. myszki na nie  i wybieramy opcję "Aktualizuj sterownik". Wcześniej możemy usunąć  obecny sterownik przez opcję "Odinstaluj urządzenie". Dalej w oknie wybieramy  „Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu oprogramowania sterownika” i wskazujemy nasz folder zawierający kopię naszych sterowników. Windows odszuka w folderze z backupem  odpowiedni sterownik i go zainstaluje automatyczne.

Tak wykonane kopię zapasowe sterowników przydadzą się nam w razie problemów z nowszymi sterownikami i w razie konieczności re instalacji Windows.



Eksport sterowników systemowym, wbudowanym narzędziem "pnputil" w Windows 10/11

Eksport bazy sterowników tym narzędziem Windowsa wykorzystać najlepiej do urządzeń z klasycznymi sterownikami, czyli do kart sieciowych, kontrolerów dyskowych i koncentratorów. Wyeksportowana baza będzie zawierać też pliki sterownika karty graficznej, bez dodatkowych funkcjonalności w tym menadżera zarządzania ustawieniami karty graficznej jak np. "AMD Software Andrenalin Edition". Dlatego jeśli najlepiej jest do karty grafiki zainstalować sterownik pobrany uprzednio ze strony producenta czipu graficznego dedykowanym instalatorem.

Do eksportu sterowników i zarządzania służy narzędzie wbudowane narzędzie "pnputil". W systemach Windows 10 i 11 jest ono bardziej rozbudowane niż w przypadku starych wersji Windows 7 czy Windows 8. Zawiera ono parametr "/export-driver", umożliwiający eksport sterownika pasującego do wzorca. Zastosowanie wzorca "*" wyeksportuje wszystkie sterowniki. Aby wyeksportować wszystkie sterowniki do katalogu "Sterowniki" na dysku C, należy wykonać polecenie:

pnputil /export-driver * C:\Sterowniki

Polecenie wykonujemy w "Terminalu Windows" lub "PowerShell". Aby otworzyć "Terminal" czy "PowerShell" w Windows klikamy prawym przyciskiem myszy na "Start" paska zadań i wybieramy z menu kontekstowego stosowną opcję. Wcześniej jeszcze na dysku C należy utworzyć folder, do którego chcemy eksportować sterowniki, w moim przykładzie to folder o nazwie "Sterowniki".

Po otwarciu "Terminala" wpisujemy wspomnianą wyżej komendę. Zatwierdzamy ją na klawiaturze klawiszem "Enter".

Gotowe, sterowniki zostały wyeksportowane do wcześniej utworzonego folderu o nazwie "Sterowniki" na dysku "C".

Wszystkie pliki sterowników związane z danym urządzeniem w komputerze zostaną wyeksportowane z podpisem cyfrowym i definicją urządzenia. Jest to zawsze kilkanaście zbiorów. 

Przywracanie sterowników wykonanych metodą "pnputil" w Windows 10/11

 Aby przywrócić sterowniki, wykonujemy polecenie:

gci -Recurse C:\Sterowniki\ -Filter *.inf -File | ForEach-Object { pnputil /add-driver $_.FullName 

Komenda zainstaluje wcześniej wyeksportowane sterowniki w systemie. Może się zdarzyć, że system nie zdecyduje się ich użyć, narzędzie "pnputil" umieści je w bazie dostępnych sterowników. Jeżeli Windows stwierdzi, że sterownik nie jest zgodny, urządzenie ma awarię, konieczne będzie ręczne wskazanie w "Menedżerze Urządzeń" by sterownik został użyty i  zainstalowany. 

Utworzony katalog ze sterownikami w  razie potrzeby umieszczamy w świeżo zainstalowanym systemie, najlepiej na dysku "C".

Inne metody wykonania Backupu sterowników

Artykuł opracowany przez Illidan ©® 02.05.2020

Aktualizacja: 16.04.2024

Kopiowanie i rozpowszechnianie bez zgody zabronione. Możliwe linkowanie do artykułu.