5.3. Класифікація товарів

Теорія та практика маркетингу передбачають класифікацію товарів, що ґрунтується на загальних маркетингових характеристиках. Згідно з цим товари класифікують за терміном використання та їхньою природою (табл. 5.1).

Таблиця 5.1

Класифікація товарів за терміном використання та їх природою

У споживчому маркетингу широко застосовується класифікація товарів широкого вжитку (табл. 5.2). Схильність до купівлі таких товарів найчастіше визначається купівельними звичками споживача. Використання правильної класифікації таких товарів дає змогу підприємству багато в чому визначитися щодо особливостей їхньої купівлі.

Таблиця 5.2

Класифікація товарів широкого вжитку

Товари виробничого призначення, або промислові товари, можуть бути ідентифіковані за тією роллю, яку вони відіграють у виробничому процесі, та за відносними затратами (рис. 5.5).

З погляду концептуальних засад маркетинг товарів виробничого призначення та маркетинг споживчих товарів ґрунтуються на однакових ключових принципах. Однак на практиці підходи до вирішення багатьох проблем можуть суттєво відрізнятися один від одного (табл. 5.3).

Таблиця 5.3

Особливості підходів до вирішення проблем маркетингу на ринках товарів виробничого призначення та споживчих товарів

Формуючи власний комплекс маркетингу та розробляючи товарну політику маркетингу, підприємству слід чітко усвідомлювати, на який саме ринок воно спрямовуватиме зусилля. Добре розроблена та оптимально реалізована товарна політика маркетингу спроможна убезпечити підприємство від невиправданих витрат або навіть втрати конкурентних переваг чи банкрутства.