Вступ

Маркетинг як наука та особливий вид діяльності з’явився внаслідок пізнання низки закономірностей, особливостей та механізмів функціонування суспільно-економічних відносин, що притаманні ринковій економіці. Розвиток маркетингу та його методологічних підходів віддзеркалює весь комплекс взаємодії між виробником, продавцем та споживачем у процесі товарообмінних операцій і вказує шляхи знаходження можливостей найбільш повного задоволення потреб споживачів, а на цій основі — досягнення цілей організації на ринку та виконання її місії. Сучасний маркетинг вже подолав суто товарообмінний ринковий простір і впевнено заявляє про свою присутність у соціальній сфері, діяльності громадських і політичних організацій, у спорті, культурі тощо. Тому кожен, хто оволодіває знаннями цієї науки, здатний віднайти своє місце у складному середовищі сучасних суспільно!економічних відносин, щоб досягти успіху в майбутньому та допомогти іншим.

З метою формування базових знань і вмінь з маркетингу запропоновано даний навчальний посібник. Його навчальний матеріал містить основні засади цієї ринкової науки і покликаний розтлумачити основні її положення у стислому, однак придатному для практичного використання викладі. Такий підхід буде корисним у двох аспектах: по-перше, для швидкого й зручного засвоєння теоретичних основ і практичних рекомендацій, а по-друге — сформована у посібнику інформаційна база може слугувати надійним путівником у подальшому засвоєнні наукових і прикладних знань з маркетингу. Для глибшого вивчення маркетингу та врахування практичного досвіду різних фірм слід ознайомитися з літературною спадщиною цієї потрібної та цікавої науки, надбаннями, набутими через успіхи та невдачі суб’єктів підприємництва. Разом з тим, сучасні маркетингові знання можна отримувати у процесі спостережень за навколишнім ринковим середовищем, поведінкою покупців товарів і послуг, підйомами та спадами ринкової активності тощо.

Навчальний матеріал цього посібника призначений для студентів економічних спеціальностей, що навчаються за дистанційною формою навчання. Однак його цільовою аудиторією можуть стати й ті студенти, що вивчають маркетинг як спеціальну чи допоміжну дисципліну. Крім того, він може допомогти у засвоєнні знань з маркетингу тим, хто вирішив змінити кваліфікацію, навчається заочно чи просто цікавиться напрямами вирішення сучасних ринкових проблем.

Структуру навчального посібника складають чотири основні частини: у першій — інструктивний матеріал щодо користування посібником, тематичний план і навчальна програма курсу з відповідною розбивкою за навчальними модулями; у другій — матеріал подано як тексти з ілюстраціями, із запитаннями для самоперевірки, тестами, розрахунковими та ситуаційними завданнями; у третій — словник маркетингових термінів, який пояснює деякі маркетингові категорії та поняття; у четвертій — список рекомендованої літератури та інших джерел отримання інформації. Кожна тема супроводжується переліком запитань для самоперевірки, списком літератури із зазначеними сторінками.

Головною метою навчального посібника, окрім ознайомлення аудиторії з теоретичними основами маркетингу та його прикладними функціями, є формування сталого інтересу до проблем маркетингу, розуміння його як дієвого засобу впливу на ринок і потужного інструмента для досягнення цілей підприємства та виконання його місії з одночасним забезпеченням особистого добробуту працівників, суспільства та зростання національного багатства нашої країни.