Експедиція «Моя Батьківщина – Україна»

Положення Всеукраїнської експедиції учнівської та студентської молоді

«Моя Батьківщина Україна»

З метою вдосконалення патріотичного та громадянського виховання підростаючого покоління була започаткована Всеукраїнська експедиція учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина ‒ Україна», яка має довгостроковий характер.

Основними завданнями експедиції є:

- виховання учнівської та студентської молоді патріотизму, любові до України, поваги до народних звичаїв, традицій, духовних і культурних цінностей усіх націй і народів, які живуть в Україні;

- формування в учнівської та студентської молоді активної громадянської позиції;

- залучення молоді до активної діяльності з вивчення історії рідного краю та довкілля, географічних, етнографічних, історичних об’єктів і явищ соціального життя, а також до природоохоронної та дослідницької роботи;

- створення умов для оволодіння учнівською та студентською молоддю практичними навичками пошукової роботи, розширення напрямів краєзнавчих досліджень;

- задоволення потреб учнівської молоді у професійному самовизначенні;

- просвітницька діяльність.

- Дані методичні рекомендації будуть корисні керівникам експедиційних загонів та учням загальноосвітніх, позашкільних закладів, які беруть участь в експедиції «Моя Батьківщина - Україна».

Умови участі експедиції

Для участі в експедиції учасниками проводиться пошукова, науково – дослідницька робота, збір емпіричних даних (спостереження у природних умовах), фактичних матеріалів, статистичної інформації під час походів, експедицій, подорожей.

Експедиція проводиться за напрямами, зміст яких визначається ПОЛОЖЕННЯМ

Напрями експедиції:

1. «Духовно-культурна спадщина мого роду»;

2. «Козацькому роду нема переводу»;

3. «Із батьківської криниці»;

4. «З попелу забуття»;

5. «Геологічними стежками України»;

6. «Географія рідного краю»;

Зміст напрямів:

1.«Духовна спадщина мого роду»

У рамках напряму проводяться дослідження духовних джерел українського народу (історія релігії, різноманіття вірувань в Україні, роль релігійних конфесій у державотворчих процесах нашого народу); вивчення взаємовідносин людини та суспільства, людини та церкви; роль і місце відбудованих, відроджених соборів і монастирів, новозбудованих церков, каплиць у відродженні вікових моральних цінностей українців.

2.«Козацькому роду нема переводу»

У рамках напряму проводиться вивчення історії розвитку культури й мистецтва регіону. Учасники експедиції досліджують особливості розвитку літератури, образотворчого мистецтва, музики, архітектури, кіномистецтва.

Пошуково – дослідницька робота спрямовується на збір матеріалів про видатних діячів культури та мистецтва регіону (їх творчий шлях, головні здобутки, вплив на розвиток культури регіону та України); про культурні традиції (запровадження регіональних традиційних свят: пісні, танцю, поезії, музики, мови). Учасники експедиції узагальнюють матеріали щодо розвитку музеїв,залів,виставок в регіоні та навчальних закладах.

Проводяться зустрічі з діячами культури та мистецтва, конференції, фестивалі, виставки, конкурси, свята різного рівня,на яких учасники матимуть можливість представити власні твори,здобутки творчих та сімейних колективів.

3.«З батьківської криниці»

У рамках напряму вивчаються традиційні свята, обряди, побутова культура, народні ремесла,народна творчість, медицина і педагогіка, народні ігри та забави, проводяться дослідження виникнення давніх музичних інструментів, історії зеленого будівництва, cадово-паркового мистецтва та природокористування.

Робота може бути спрямована на вивчення діалектів рідного краю, створення етнографічних словників, запис легенд, дум тощо, вивчення народної творчості (зокрема фольклорних свят і свят народних обрядів свого краю), створення дитячих, юнацьких і сімейних фольклорних колективів.

4.«З попелу забуття»

У рамках напрямку проводяться дослідження сторінок історії України періоду Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 років, інших знакових подій, пов’язаних з прагненням народу України до волі та незалежності, подій і розповідей очевидців про українців - учасників військових конфліктів ХХ – поч. ХХІ ст.(зокрема війни в Афганістані).

Учасники експедиції зустрічаються із свідками цих подій, записують їх спогади; відтворюють маловідомі та невідомі факти історії, місця боїв, імена їх учасників, місцезнаходження поховань людей, які загинули за рідну землю, вивчають документальні свідчення, впорядковують садиби ветеранів війни та праці, учасників визвольного руху, репресованих, вдів, доглядають могили патріотів України.

Учасники експедиції можуть досліджувати історико – публіцистичну спадщину з цього напряму, беруть участь у створенні книг пам’яті свого села, міста, району.

5. «Геологічними стежками України»

У рамках напряму проводиться пошукова і науково – дослідницька робота щодо вивчення унікальних ландшафтів та природних об’єктів на території рідного краю: віковічних дерев, унікальних лісових насаджень, урочищ, балок, джерел, гірських скель, болотяних масивів, цілинних степових ділянок тощо.

Учасники експедиції проводять просвітницьку роботу щодо економічної, рекреаційної, культурної цінності біорізноманіття, необхідності збереження та відтворення природи.

6. «Географія рідного краю»

У рамках напряму вивчається природа рідного краю, виявляються, обліковуються пам’ятки природи, досліджуються природні ресурси, унікальні ландшафти певного регіону України.

Учасники експедиції проводять дослідження природного середовища з урахуванням антропогенних змін, окреслюючи проблеми раціонального природокористування і охорони природи, описують територіальні особливості розміщення промислового виробництва, сільського господарства, населення, транспорту тощо.

Вимоги до оформлення пошукових і науково – дослідницьких робіт

Усі матеріали подаються українською мовою, в друкованому вигляді та на електронних носіях(документ MicrosoftWord, шрифт TimesNewRomans – 14 pt, інтервал – 1,5 у форматі RTF) обсягом до 15 друкованих сторінок разом з додатками. Ілюстрації подаються окремо в кількості до 10 сторінок і на електронних носіях. Також вироби можуть бути подані фотографії, малюнки, фотокопії, вироби 13 х18 см або формату А4 і відеоматеріали.

На титульній сторінці зазначаються назва регіону, тема науково – практичної роботи та рік виконання.

На другій сторінці зазначаються назва колективу (пошукової групи), прізвище,ім’я та по батькові керівника або керівників пошукової групи, наукових консультантів (у разі їх наявності), місця їх роботи та номери телефонів, списки учасників групи із зазначенням місця їх навчання.

Пошукові та науково – дослідницька роботи не рецензуються і не повертаються. Матеріали для участі у ІІ етапі експедиції надсилати за адресою:......... до 1 грудня.

Висновки

Використання методичних рекомендацій для написання конкурсних робіт експедиції «Моя Батьківщина - Україна» допоможе виконавцям якісно і в повному обсязі розкрити обрану тему дослідження:

- в розділі «Вступ» чітко і виразно окреслити тему, завдання, актуальність дослідження, узагальнити його практичне значення;

- викласти матеріал в повному об’ємі;

- зробити висновки;

- грамотно написати список використаних джерел та літератури;

- скласти додатки.

- Написання конкурсних робіт експедиції «Моя Батьківщина – Україна » залучить учнівську молодь до науково – дослідницької роботи, допоможе більш пізнати полюбити свою країну.