КРАЇНА ЧИТАЙЛИКІВ

Як привернути увагу дитини до книги, викликати бажання читати? З впевненістю можна сказати, що ці питання хвилюють багатьох батьків та педагогів. Ми інколи констатуємо той факт, що діти втратили інтерес до книги і що сьогодні навіть дошкільнята віддають перевагу телебаченню, кіно, комп'ютеру. Але це помилкова думка. Наприклад, педагоги нашого закладу знайшли вихід, як можна протистояти цьому явищу. Виховуючи інтерес у дітей до книги, ми застосовуємо різноманітні традиційні методи та прийоми. Але є у нас свій «фірмовий рецепт» —співпраця з бібліотекою-філією для дітей 21.

Щира дружба єднає ці два колективи понад 6 років. Їхні працівники — люди відповідальні, творчі, ініціативні, віддані своїй справі. Тож і працюють у тісній співпраці відповідно до плану роботи. На базі бібліотеки організовуються різноманітні заходи: цікаві зустрічі, екскурсії по захоплюючих сторінках книг, хвилинки пізнання, поетичні вернісажі, конкурси дитячих малюнків, книжкові мозаїки. Все це не може залишити байдужим будь кого.

Завдання, що ставлять перед собою педагогічні працівники Балашівської гімназії та працівники бібліотеки - філії №21, - залучення дітей до народознавства, історії, культури, традицій, звичаїв українського народу, виховання дитини в любові до рідного краю. Дорослі допомагають розбудити, схвилювати дитячу душу, засіяти в ній зерна любові до малої батьківщини та свого роду. Тож саме завдяки постійній і копіткій роботі працівників в непростих умовах сьогодення здійснюється виховання громадянина-патріота, відповідального та відданого своїй країні. Вони прокладають першу сходинку в житті малечі, які в майбутньому станутьт успішними людьми і зможуть змінити світ на краще.

29  березня 2024 р.  І сумували, і сміялися, і вірші складали.

Всеукраїнський тиждень дитячого читання впевнено крокує Україною. Він приніс багато нових знайомств, зустрічей, подій.  От і сьогодні спеціалісти бібліотеки для дітей №21 м.Кропивницького завітали до третьокласників Балашівської гімназії, щоб познайомити їх з творчістю однієї із найбільш улюблених сучасних дитячих письменниць України – Лесею Мовчун.

 Виявилося, що діти досить добре знайомі з її творчим доробком. Учні з задоволенням тренували свою дикцію, вимовляючи Лесині скоромовки, а вони досить складні  і для дорослих.  Спробували  себе і в віршуванні: вміло підбирали рими і знаходили «пропущені» слова у лічилках.  Та найбільше захопили маленьких читачів «безконечні» віршики поетеси. «А скільки разів їх можна повторювати?» - сипалися запитання від дітвори. 

Було весело. А іноді і сумно. Так, маленькі читачі дуже співчували  герою казки «Арфа для павучка», бо його не зрозуміли дорослі. Зате дружно сміялися та дивувалися : «Ну як не впізнати свого синочка?», при обговорення  казочки «Як  чепурили їжачка». 

Найбільшими знавцями творчості Лесі Мовчун виявилися Синьоок Василіса, Волочай Дмитро, Паламарчук Богдан, Мінович Поліна та Кожухар Софія. 

Чекаємо продовження цікавого знайомства з творчістю Лесі Мовчун в нашій бібліотеці.  ЗАВАНТАЖИТИ 

8 березня 2024 року  Початок березня кожного року – Шевченківські дні. В ці дні в Україні і по всьому світі звучать поезії  великого сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Ось і сьогодні читачі бібліотеки-філії для дітей №21 м.Кропивницького  (учні 4-го класу Балашівської гімназії)  на літературній годині «Іду з дитинства до Тараса» декламували Шевченка: найулюбленіші, найвідоміші твори Кобзаря.  Виявилося, що найпопулярнішими серед дітей є вірші “Тече вода з-під явора”, “Мені 13-й минало”, уривки з поеми “Катерина”. Але, іноді вони беруться за вивчення “дорослих” віршів, що приємно вразило.

Діти  показали гарні знання і у вікторині про життєвий та творчий шлях Тараса Григоровича, познайомилися з Шевченком- художником. Бібліотекарі розповіли  маловідомі факти з біографії поета  та запропонували дітям   прослухати  музичні  твори на слова поета в виконанні сучасних музичних гуртів.

#школа_безпеки_для_маленьких  ТРИВОЖНИЙ РЮКЗАЧОК ДЛЯ ДИТИНИ, Що потрібно в нього покласти? 

В нинішніх умовах військового стану важливо бути готовим до будь-яких несподіванок. Тому кожному необхідно мати рятівний рюкзачок в якому буде все необхідне. Такий наплічник сьогодні складали читачі бібліотеки-філії для дітей №21 разом з лейтенантом патрульної поліції Антоном Левандовським під час уроку безпеки «Рятівний рюкзачок».

Що саме повинно бути в такому наплічнику?  

За рекомендаціями Національної поліції України у тривожному рюкзаку школяра завжди має бути:  пляшка питної води;поживні батончики або снеки (злакові батончики чи сухофрукти); записка, у якій вказані ПІБ дитини, контактні дані батьків та найближчих родичів (імена, телефони, адреси);телефон та заряджений пристрій; індивідуальний набір ліків; комплект змінної білизни та одягу;  засоби гігієни; ліхтарик ; свисток; улюблена іграшка (це допоможе дитині заспокоїтися в укритті). Щоб його було зручно носити, він повинен мати ортопедичну спинку.

Звичайно, забезпечити дитину евакуаційним рюкзаком доведеться батькам, але діти повинні чітко знати  вміст наплічника і, при потребі , допомогти батькам його сформувати. Тривожний рюкзачок не є дорогим, але може стати критично важливим у надзвичайній ситуації.

Захід проведено спільно з Балашівською гімназією.

16 лютого патріотичний урок "Друзі, єднаймося і не цураймося, бо Україна - Одна!" для учнів 2 - 3 кл. провела бібліотекар філії 21 Чебанова Людмила Олександрівна. Під час заходу діти ознайомилися з історією свята, створили символічну карту України  та прикріпили на неї "долоньки - побажання". Учні об'єднували різні куточки України,  відповідаючи на питання "Вікторини для справжніх українців". Вшанували пам'ять загиблих воїнів, хвилиною мовчання.

Завершився захід флешмобом "Коло єднання". Діти утворили спільне коло, промовляючи гасло : "Моя Батьківщина - то прадідів слава, єдина родина,  єдина держава ".  ЗАВАНТАЖИТИ ФОТО 

#Школа_безпеки_для_маленьких Бібліотекарі філії  для дітей №21 реалізовуючи Всеукраїнську  програму ментального здоров'я "Ти як?"  спільно з волонтерами Товариства Червоного Хреста України  провели для читачів заняття на тему «Стрес. Турбота про себе».  Стресу  піддаються в тій чи іншій мірі всі люди. Значно посилюється кількість негативних  емоцій під час повітряних тривог. Як опанувати себе? Про це розповіла волонтер Краснопольська Ольга. Учасники заходу навчилися відрізняти стрес від  дистресу – стан, коли ми вже не можемо впоратися зі своєю звичайною життєдіяльністю: порушується сон, харчування, спілкування. В таких випадках  варто скористатися такими методиками зняття психологічної напруги, як дихальні вправи, «заземлення».  Методиці їх проведення навчила волонтер Наталя Комнатна. Бібліотекар Вікторія Пічкуренко наголосила, що одним з найбільш дієвих способів зняття стресових ситуацій являється читання книг. Дослідження показують, що всього шість хвилин читання можуть допомогти знизити стрес до 60%. Це на 68% краще, ніж прослуховування музики, і на 300% ефективніше, ніж прогулянка.

Приходьте до бібліотеки! Читайте книги! Це Вам допоможе зберегти і ментальне і фізичне здоров’я.

#Школа_безпеки_для_маленьких Навчаємо підлітків правил поведінки, щоби вберегти їх від небезпеки

На запрошення бібліотеки-філії №21  представники Британської  неурядової  організації  Mine Advisory Group (MAG) Марченко М. та Козіна Ю. провели для читачів урок з мінної безпеки «Ризики від вибухонебезпечних предметів». Урок виявився  супер цікавим  для старших школярів. Адже на ньому були спростовані кілька поширених тверджень, що були навіяні кінематографістами:  про можливість перенесення міни, що не спрацювала  в інше місце, відсутність вибуху при натисканні на вибухонебезпечний предмет та ін. Любителям пригодницьких трилерів не слід довіряти міфам  про міни, адже ці міфи створені лише для вражаючої картинки.  Учасники заходу познайомилися з різними видами  вибухонебезпечних предметів і виробили правила, яких необхідно дотримуватися при їх виявленні.

#Школа_безпеки_для_маленьких #MAG Реалізуючи проект «Школа безпеки для маленьких» бібліотекарі філії для дітей №21  спільно з Британською  неурядовою  організацією  Mine Advisory Group (MAG) провели інформування молодших школярів КЗ «Балашівська гімназія»  про ризики пов’язані з вибухонебезпечними речовинами. В доступній для четвертокласників  формі - історії про трьох нерозлучних друзів-школярів,  які ненароком потрапили  на місце в якому раніше перебували військові, спікер Юлія Гула розповіла про небезпеку таких місць. Адже тут можна натрапити на залишені боєприпаси, що в будь-яку хвилину здатні  вибухнути.  Нажаль небезпека може  чатувати і в на перший погляд   «безпечних» місцях, таких як покинуті будівлі, лісосмуги.  За зізнанням самих дітей  вони залюбки тут граються. Шкода, якої можуть завдати вибухонебезпечні предмети, що тут можуть знаходитися непоправна та навіть смертельна.   Ілюстрації, продемонстровані  спікером Пержинською Світланою, познайомили школярів з різними видами вибухонебезпечних предметів. Разом із ведучими діти виробили логарифм дій в ситуаціях, коли виявлено підозрілі предмети.  А закріпити отримані знання та навички діти зможуть за допомогою книжки-гри з доповненою реальністю  «Небезпечний квест», яку отримали в подарунок. Щиро вдячні співробітникам Mine Advisory Group (MAG) Орєхову Є.В., Пержинській С.Г., Гулій Ю .Ю. за цікаве, змістовне, повчальне заняття. 

15 листопада 2023 р. Необхідність популяризації Правил дорожнього руху, особливо серед дітей, завжди є важливою, адже цього вимагає саме життя. Тому в рамках Тижня безпеки дорожнього руху , бібліотека - філія для дітей №21 м. Кропивницького  провела урок «Безпека руху – це життя».

Присутні мали можливість поглибити свої знання про правила дорожнього руху, грали в тематичні ігри, розв’язували ситуативні задачі, навчалися читати дорожні знаки.

А на завершення зустрічі відбувся майстер-клас з виготовлення флікерів. Діти разом із бібліотекарем виготовляли флікери для своєї безпеки, щоб бути видимими на дорозі у темну пору доби.

Тож бережіть своє життя й здоров’я, неухильно дотримуйтеся правил дорожнього руху, не забувайте про власну безпеку та безпеку інших учасників дорожнього руху!


26 жовтня   Любити, шанувати і плекати рідну мову — святий обов’язок кожного українця. 26 жовтня напередодні Дня української писемності та мови бібліотека - філія для дітей №21 м. Кропивницького вирішила відсвяткувати це свято разом зі своїми читачами, активними користувачами, партнерами та друзями.

«Магія рідного слова» саме з такою назвою відбулося свято рідної мови. Під час заходу присутні познайомилися з історію свята, зі скарбами української мови, з її величезними можливостями.

Цікавий пізнавальний екскурс плавно перейшов у філологічну гру «Чарівний мовограй», де читачі вправно відгадували літературні загадки,кросворди, доповнювали прислів’я та приказки, розповідали скоромовки. Завершальною самобутньою ноткою святкування Дня української писемності та мови стало декламування віршів про мову.  Дякуємо Людмилі Олександрівні, за цікаве і таке потрібне свято для наших школярів.  ЗАВАНТАЖИТИ 

6 жовтня 2023 р. гостем дитячої бібліотеки №21 був журналіст, учитель, радіоведучий Василь Левицький. Він презентував маленьким читачам дві збірки «Маленькі шуканчики» та «Маленькі дивунчики». А допомагав йому синочок Дмитрик. Веселі віршики, лічилки, і загадки сподобалися балашівським читайликам. І хоч зла «Пані Тривога» намагалася завадити зустрічі , їй це не вдалося, бо віршики та лічилки звучали і в бомбосховищі.

Бажаємо Василю Вікторовичу і Дмитрику нових творчих звершень. До нових зустрічей, до нових книжок! ЗАВАНТАЖИТИ 

16  червня 2023 р. З веселим, розважальним заходом завітали бібліотекарі філії для дітей №21 до вихованців Центру дитячого дозвілля "Веселка" Балашівської гімназії. А запропонували вони маленьким читачам пограти в жмурки. Але не звичайні,а літературні. Тут потрібно було не тільки проявити знання народних та літературних казок, а й проявити неабиякі акторські здібності. Діти створили нову версію української народної казки «Ріпка». Кожен хто хотів міг виконати роль в новоствореному спектаклі. Імпровізація вдалася! Було весело і цікаво! 

9 червня фахівці бібліотеки- філії №21 організували для учнів Балашівської гімназії бібліолавочку під відкритим небом «Читання теж імідж». Мета заходу – відпочинок від гаджетів та відкрите спілкування з книгою на природі. На дитячій локації бібліотекарі не лише читали цікаві оповідання, а й організували різноманітні розваги для дітей: майстер-клас із виготовлення орігамі, вікторину, енергійні руханки. Юні читайлики охоче розгадували загадки, доповнювали прислів’я та приказки.

Діти наповнилися позитивом і отримали заряд енергії від активного та корисного відпочинку на свіжому повітрі.

#Балашівськагімназія    #Школа_безпеки_для_маленьких         12 квітня 2023 р. В рамках Тижня знань безпеки життєдіяльності   "Помічай, упізнавай, поводься безпечно" та спільної роботи з  бібліотекою - філією №21 МЦБС м. Кропивницького  над проектом «Школа безпеки для маленьких», для учнів 5-Б класу був проведений брейн-ринг  "Як поводитись з вогнем?". 

23 березня 2023 року. Не тривожать нас тривоги – ми йдемо до перемоги!

Повітряна тривога, що прозвучала сьогодні з самого ранку, не стала на заваді знайомству балашівських  читайликів з творчістю кропивницької письменниці Олени Надутенко.  Організована бібліотекарями філії №21, зустріч відбулася в бомбосховищі. Олена Валентинівна зачитала власні поезії, серед  яких і вірші про символи нашої Батьківщини,  і про традиції та свята нашого народу. Зацікавилися діти і дотепними віршиками в яких розповідалося  про дитячі забави та  кумедних тварин. Із  неабияким  задоволенням  діти декламували  поезії Олени Валентинівни, які  найбільше припали їм до душі.  Зустріч пройшла в невимушеній,  дружній обстановці.  Дякуємо  поетесі  за  рішучість та креативність.

2 грудня 2022 року   Бібліотекарі  провели практикум для першокласників Балашівської гімназії з правил дорожнього руху на якому діти дізналися про те, хто є учасником дорожнього руху, пригадали правила. Захід завершився майстернею з виготовлення флікерів. Майстерня проведена бібліотекою в рамках проєкту “Громадський хаб "Амбасадори безпеки”, що втілюється ГО Агенція сталого розвитку "Хмарочос" за підтримки Канадсько-українського проєкту розвитку поліції (CUPDP) коштом уряду Канади через Міністерство закордонних справ Канади

#АмбасадориБезпеки

Листопад 2022 р. Бібліотека-філія №21 м.Кропивницького  спільно з Балашівською гімназією (#балашівськічитайлики)  проводить поетичний флешмоб "Мова єднання". Мелодійна, солов'їна, ніжна, милозвучна, пристрасна, грізна, могутня... наша українська мова! Нею ми говоримо, читаємо, думаємо, радіємо, любимо...  Не забуваймо, що її треба оберігати, плекати, примножувати, удосконалювати, збагачувати та відстоювати. Вітаємо всіх з  Днем української мови та писемності . Запрошуємо долучитися до флешмобу усіх бажаючих. Для цього потрібно зняти відеопоезію та викласти в фейсбуці під хештегом  #мова_барвінкова .

8 листопада 2022 р.   День бібліографії « О, мово моя, як спів солов’я». З  інтелектуальною грою-вікториною «Мово українська – мово солов’їна» бібліотекарі завітали до учнів Балашівської гімназії. На змаганнях учні змогли показати свої знання та кмітливість в різних мовних конкурсах.