Søren Mygind
Lektor, PhD matematik og biologi på Køge Gymnasium
Erfaring fra STX i mere end X år
Erfaring fra forskningsmiljø
Klavs Kokseby Frisdahl
Lektor, matematik på Køge Gymnasium
Erfaring fra HHX, STX i mere end 20 år
Underviser på Master in Science Education på KU
Fonden for Entreprenørskab blev etableret i 2010 af et tværministerielt partnerskab mellem fire ministerier på baggrund af den daværende regerings målsætning om at entreprenørskab skal være for alle da det giver børn og unge evner til at skabe, forandre og gøre en forskel i verden.
Fonden for Entreprenørskab blev etableret inden for rammerne af Selvstændighedsfonden og med medlemskab af den internationale organisation Junior Achievement. Junior Achievement (JA Worldwide) er en non-profit organisation, der har til formål at fremme unges kompetencer inden for selvstændighed, innovation og iværksætteri.
Fonden hjælper skoler og uddannelser med at fremme entreprenante og innovative evner hos elever og studerende. Målet er, at entreprenørskab skal være en naturlig del af undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Helt konkret arbejder Fonden for at sikre, at alle elever og studerende færdiggør skole og uddannelse med evner til at tænke nyt, se muligheder og omsætte ideer til værdi som både talentfulde iværksættere og værdifulde medarbejdere til gavn for Danmark; entreprenant dannelse ved at bistå uddannelsesinstitutioner med råd, vejledning, undervisningsmaterialer, workshops, konkurrencer samt at fungere som det centrale nationale videncenter og omdrejningspunkt for udvikling af entreprenørskab i undervisningen på alle uddannelsesniveauer i Danmark.
Se evt mere på videoen her