Головна  >  Сторінка методиста  >  Рольові ігри для розвитку соціальних навичок

Рольові ігри для розвитку соціальних навичок

Діти дуже люблять рольові ігри, адже на відміну від шкільних завдань вони дозволяють їм вивільняти творчу енергію більш активним і доброзичливим способом. Рольові ігри є безпечною моделлю реальних життєвих ситуацій, в яких діти можуть багато чого довідатися про навколишній світ і про самих себе.

Рольові ігри можуть допомогти дітям у вирішенні найрізноманітніших академічних або поведінкових проблем та навчити попереджати їх, а також оволодіти соціальними навичками й ознайомитися з правилами поведінки в мікросоціальних групах.

Соціальні навички – це вміння спілкуватись, вирішувати проблеми, приймати ситуативні рішення, правильно поводитись і взаємодіяти з однолітками – одним словом, це ті здібності, які дозволяють ініціювати та підтримувати позитивні й ефективні стосунки з іншими людьми.

Відсутність даних навичок перешкоджає навчанню, здоровій самооцінці й хорошому настрою дитини, а також формуванню сприятливої атмосфери в тому середовищі, в якій їй доводиться перебувати.

Багато дітей демонструють неправильні реакції й неправильну поведінку у звичайних ситуаціях, оскільки ще не мають достатньої кількості знань і наочних прикладів більш ефективних рішень і вчинків. Щоб виробити правильні моделі реагування на різні обставини, батьки можуть використовувати рольові ігри.

Далі пропонуються тематика й деякі ввідні дані для рольових ігор, що допоможуть розвинути у вашої дитини соціальні навички.

Якщо вас турбує можливість виникнення інших проблемних ситуацій, ви можете розробити відповідні сценарії й обігрувати їх до того часу, доки дитина не оволодіє бажаними моделями поведінки.

До важливих соціальних навичок, безумовно, належать правильні та непохитні реакції на пропозиції «закурити», «випити», «зловити кайф», відвідати непристойні Інтернет-сайти (див. статтю «Як забезпечити безпеку дітей в Інтернеті»), взяти участь в асоціальному заході або приєднатись до сумнівного товариства.

Щоби попередити небажані реакції вашої дитини в небезпечних ситуаціях, моделюйте її грамотну поведінку, а також ілюструйте можливі наслідки небажаної поведінки за допомогою рольових ігор. 

 

Рольові ігри: уроки співчуття для дітей

Слухати й бути терплячим. Усі ми зіштовхуємося з труднощами й обмеженнями. Але завжди є люди, яким важче, ніж нам. Тому, незважаючи на наші власні проблеми, ми повинні помічати їх, співчувати їм і по можливості допомагати.

Для того щоб дитина могла зрозуміти стан нужденної людини або людини, яка зазнає великих труднощів, запропонуйте їй зіграти роль тих людей, яких ми часто зустрічаємо в повсякденному житті.

Записуйте й аналізуйте всі складнощі, негаразди й емоції, пов'язані з кожною конкретною ситуацією. Найголовніше, щоб дитина відчула на собі, яку реакцію викликає прояв співчуття до людини (наша емпатія у ставленні до неї), і завдяки своєму новому ігровому досвіду в подальшому діяла трохи інакше, зустрічаючи людей, ролі яких вона виконувала.

Рольова гра № 1. Як живеться людині з переломом руки

Уранці візьміть атласну стрічку або звичайний бинт і забинтуйте праву руку дитини в зігнутому положенні під кутом 90°, як це зазвичай буває в таких випадках. Використовуйте також широку стрічку як фіксатор, вона буде утримувати руку в горизонтальному положенні.

Нехай дитина продовжує проводити свій день, як зазвичай, але з пов'язкою на руці. У результаті вона на власному досвіді зрозуміє, що при цьому важко:

Після дня, проведеного в рольовій грі, запропонуйте дитині зробити висновки з серії «Що я буду робити наступного разу, коли побачу іншу дитину зі зламаною рукою»:

Рольова гра № 2. Як живеться сліпій або зі слабким зором людині

Дитина вдягає темну пов'язку на очі й намагається в супроводі дорослого виконати хоча б малу частину того, що вона робить щодня вдома й за межами дому, наприклад, на дитячому майданчику.

Побувавши в ролі сліпої або зі слабким зором людини, дитина усвідомлює, що:

Після дня, проведеного в рольовій грі, запропонуйте дитині зробити висновки з серії «Що я буду робити наступного разу, коли побачу іншу дитину, яка не бачить або бачить дуже погано»:

Рольова гра № 3. Як живеться людині, якій нема чого їсти

Запропонуйте дитині добровільно відмовитись від сніданку чи обіду для того, щоби краще зрозуміти тих дітей, які часто опиняються в такій ситуації. У цьому випадку вона зрозуміє на власному досвіді, що:

Після такого досвіду запропонуйте дитині зробити висновки з серії «Що я буду робити наступного разу, коли побачу іншу дитину, яка потребує їжі»:

На завершення циклу рольових ігор поясніть дитині, що емпатія та співчуття означають:

Головна  >  Сторінка методиста  >  Рольові ігри для розвитку соціальних навичок