Головна  >  Методична робота  >  Модернізація освіти

Модернізація освіти

Модернізація змісту дошкільної освіти

   Модернізація дошкільної освіти в Україні — складова процесу оновлення світових та європейських освітніх систем.

   Стратегія розбудови дошкільної освітньої системи в частині осучаснення її змісту передбачена державними документами, зокрема Державною цільовою програмою розвитку дошкільної освіти. 

Пріоритетами модернізації змісту дошкільної освіти є :

   Цілісна система дошкільної освіти в районні склалася завдяки десятирічному досвіду введення в дію варіативних форм , моделей , типів дошкільних навчальних закладів.

   Крім того , варіативні форми створюють рівні стартові умови для дітей п'ятирічного віку до майбутнього навчання, сприятливу атмосферу для реалізації педагогічних ініціатив , втілення принципів оновленого змісту, що ефективно позначається на якості дошкільної освіти. Тому надзвичайно важливим завданням є науково — методичне сприяння розвиткові різних форм , моделей дошкільної освіти; виявлення , узагальнення та організація цілеспрямованого поширення перспективного досвіду.

   Сьогодні особливої значущості набуває проблема інклюзивної освіти дітей з обмежиними можливостями здоров'я, їх інтеграції в загальноосвітній простір.

   Випереджувальне навчання продовжено на районних семінарах , круглих столах , що забезпечує надання адресної допомоги педагогам та їх адаптацію до роботи в умовах модернізованої освіти.

   Одним із пріоритетних завдань є науково — методична підтримка інноваційної діяльності окремих педагогів та педагогічних колективів дошкільних закладів.

   Спостерігається тенденція збільшення кількості установ , що системно впроваджують інновації . Результативно здійснюється трансформування в педагогічну практику інноваційних технологій , прогресивних систем.

   Потребує активізація робота з батьками дітей старшого дошкільного віку. Важливо постійно інформувати батьків про можливі шляхи залучення дітей до здобуття дошкільної освіти. Задля цього необхідно поширити практику організації різних форм співпраці , зокрема : центри консультування, школи для батьків, лекторії.

   Сьогодні для прийняття ефективних та своєчасних управлінських рішень необхідна вичерпна , об'єктивна та вірогідна інформація про різні аспекти діяльності дошкільного закладу. Це потребує налагодженої системи моніторингу дошкільної освіти, що є передумовою вибору стратегії змін , необхідних для її розвитку. Результати моніторингу з метою оновлення освітньої роботи.

   Для виконання означених завдань особливо важливим є усвідомлення працівниками дошкільної галузі невідворотності переходу на сучасний стиль роботи, посилення уваги до формування у педагогів потреб та навиків самоосвітньої роботи , їх професійного зростання, самореалізації.

   По — друге, характерною є логічна структура , що складається з вступної частини — входження в ігровий сюжет , визначення загальної мети руху ( дій, пошуку), розподілу обов'язків та ролей ;основної частини — власне розгортання ігрового сюжету , виконання дітьми відповідних дій; та заключної частини , в якій обов'язковим елементом є післядія, обговорення підсумків гри, складання карти, запису розходів, створення пам'ятного альбому чи щось інше.

   Специфічним видом заняття на основі гри є заняття — гра, яке може бути побудовано на основі певного сюжету — ігрового. Окрім ігрового сюжету , це заняття повинно мати всі інші ознаки гри: ігрові ролі, ігрові правила .ігрові дії , підведення підсумків гри.

   Окреме місце в освітньому просторі дошкільного закладу має зайняти гра -стратегія як інтерактивна форма навчання дошкільників, що дає змогу спонукати формування суб'єктивності як надзвичайно важливої особистісної якості дитини. Дана гра стає можливою за умови здатності її учасників передбачити можливі наслідки своїх дій, готовності до планування послідовних кроків, уміння визнавати помилки та власно корегувати їх, знаходити нестандартні способи розв'язання проблеми. Вона надає вихователям унікальну можливість спостерігати за процесом збагачення соціального досвіду дітей, їхніми ціннісними пріоритетами,особистісними проявами у зовсім не простих , наближених до реальних ситуаціях. Дає можливість оцінити здатність кожної дитини до конструктивних рішень , самостійного вибору.

   Аналіз результатів спостережень зумовлює подальші виховні дії педагога. І в цьому особлива корисність гри. Отже, варіантів інтеграції ігрової та навчально — пізнавальної діяльності в дошкільному закладі безліч. Головне для дорослих ставиться до дитячої гри з величезною повагою і терпінням.  

Головна  >  Методична робота  >  Модернізація освіти