Головна  >  Фізичне виховання

Фізичне виховання

Зміст фізкультурно-оздоровчої роботи

   Фізичний розвиток дитини - важлива функція дитячих закладів. Сьогодні йдеться мова в програмі КЗДО вже не про фізкультуру, як таку, а про фізичний розвиток в цілому, що передбачає розвиток рухової активності, фізичних якостей дошкільників, знання свого тіла, його функцій, призначення його основних частин, можливостей організму, вміння бути домірним до нього, розвиватися в межах індивідуальних можливостей, власного потенціалу. 

   Треба досконало знати сьогодні стан здоров'я кожного вихованця (фізичного, психічного, духовного, соціального), особливості його розвитку - щоб створити найбільш сприятливі умови для гармонійного розвитку малюка, його фізичної пристосованості до навколишнього життя. 

   Фізкультурно-оздоровча робота у КЗДО містить проведення таких форм: ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, фізкультурні паузи і хвилинки, фізкультурні заняття, спортивні свята, розваги, змагання, індивідуальні заняття з ЛФК, "Школа м'яча" та інше. Педагоги систематично здійснюють моніторинг фізичного розвитку дітей. 

   Одне з головних завдань нашого дошкільного закладу - створити якнайсприятливіші умови для правильного фізичного розвитку дитячого організму, для підвищення його опірності інфекціям, а також для поступового та систематичного загартування дітей з активним використанням здоров'язбережувальних технологій; зберігати і зміцнювати фізичне, психічне, соціальне і духовне здоров'я дітей, підвищувати їх фізичну і розумову працездатність, розвивати кожну дитину за її індивідуальною природною програмою. 

   Колектив нашого КЗДО проаналізував усі фактори, які можуть впливати на погіршення здоров'я дітей, а тому поставив перед собою завдання викорінити їх та вдосконалити систему фізкультурно-оздоровчої роботи у своєму закладі. Режим дня є досить обґрунтований, виважений, гнучкий, але незмінними завжди є прогулянки, прийом їжі, сон дітей.

   Система фізкультурно-оздоровчої роботи в КЗДО включає досить великий перелік різноманітних і життєвоважливих заходів. Основою цієї системи залишається руховий режим. 

   В межах активного рухового режиму щоденний обсяг рухової активності в нашому дошкільному закладі для дітей раннього віку становить до 2 год. 20 хв., для дітей молодшого дошкільного віку: 3 - 4 години, середнього дошкільного віку: 4 год., 20 хв., старшого дошкільного віку: 4,5 год. (для шестирічок - до 5 годин).  

https://sunveter.ru/uploads/posts/2013-05/1369053961_kids-on-see-saw.gif
Спортивні свята та розваги в ДНЗ № 220 ‎(49 фото)‎

Ранкова гімнастика та фізкультурні заняття

   Ранкова гімнастика проводиться з 8-ої години. Комплекси ранкової гімнастики добираємо так, щоб різні види гімнастичних вправ поступово охоплювали всі великі та дрібні м'язи, а напруга в них постійно збільшувалася, переходила від однієї групи м'язів до іншої, створюючи в організмі дитини оптимальні навантаження. Тому ранкову гімнастику починаємо з динамічних рухів: різновидів ходьби, бігу, підстрибувань, які виконуються в помірному темпі з переходом на середній і швидкий. Потім діти виконують загальнорозвивальні вправи - для розвитку м'язів верхніх кінцівок і лопаткової ділянки, м'язів спини, живота, нижніх кінцівок. Для розвитку гнучкості хребта та зміцнення його м'язів, зняття напруження та втоми іноді виконуємо вправи з вихідного положення лежачи - з різними рухами тулуба, рук і ніг.

   Фізкультурні заняття - найефективніша форма оптимізації рухового режиму в ДНЗ. Тривалість фізкультурних занять в дошкільних групах подовжуємо:

   Найоптимальнішим є фізкультурне заняття побудоване за типовим планом: вступна, основна, заключна частини. Якщо виділити окремо рухову активність дітей на прогулянках, то варто зазначити, що вона повинна становити на кожній з них: 

   На ранкову та вечірню прогулянку плануємо по три - чотири гри різної рухливості. При цьому першу гру розпочинаємо через 10 - 15 хв. після початку прогулянки, коли діти дещо адаптуються до погодних умов та активізуються фізіологічні функції організму дітей перед руховою діяльністю.

   Руховий режим у КЗДО насичуємо протягом дня різноманітними рухливими іграми. В усіх вікових групах вони добираються відповідно до теми навчально-виховного блоку тижня та підтеми дня, і посідають важливе місце як самостійна форма роботи з фізвиховання. 

   Розвивально-виховний та оздоровчий ефект рухливих ігор забезпечується правильним добором їх відповідно до віку дітей, рівня їхньої рухової підготовленості, стану працездатності, базових рухів в іграх та їх впливу на різні м'язові рухи і системи організму, пори року та погоди, місця в режимі дня та місця проведення, а також обов'язковим педагогічним керівництвом, дотриманням оптимальних навантажень, введенням до рухового режиму різних видів ігор (сюжетних, безсюжетних, змагального, естафетного характеру, атракціонів, спортивних ігор і забав, ігор з елементами спортивних вправ).

   Мотивацію ігрової діяльності продумуємо обов'язково. Обов'язковий також і її підсумок, де аналізується рухова активність кожної дитини та рівень виконання нею правил.

   Для підтримки працездатності дітей у подальшій активізації діяльності використовуємо і проводимо фізкультурні хвилинки на заняттях, пов'язаних з напруженою інтелектуальною діяльністю, тривалість яких 2 - 3 хвилини.  

   Основні вимоги до підбору вправ для фізкультхвилинок:

   Починаючи з середньої групи проводимо фізкультурні свята. Їх періодичність 2 - 3 рази на рік. Місцем проведення слугує спортивний зал чи спортивний майданчик. Тривалість свята для дітей середньої групи - до 50 хв., для старшої - до 1 години. 

   В кожній віковій групі дошкільного закладу проводимо фізкультурні розваги 1 - 2 рази на місяць, переважно у другій половині дня. Їх тривалість становить: 

Розваги проводяться як у фізкультурній залі (музичній залі), так і в груповій кімнаті, на ігровому майданчику, на спортивному майданчику тощо. Обов'язковою є участь кожної дитини.

   Отже, умовами ефективності моделі фізкультурно-оздоровчої роботи нашого закладу з дітьми є:

   Всебічний розвиток дитини неможливий без повноцінного фізичного виховання, бо це є фундаментом її здоров’я. Серед багатьох чинників, що впливають на здоров’я та працездатність дитячого організму, що росте важливе значення має рухова активність як біологічна потреба, задоволення якої є найважливішою умовою гармонійного розвитку та виховання дитини. Це  здійснюється завдяки раціональній організації рухового режиму впродовж дня з використанням нестандартного обладнання.

Фізкультурні заняття

   Фізкультурні заняття є однією з основних форм організації рухової діяльності дитини в дитячому саду.

Фізкультурне заняття в залежності від конкретних завдань можна провести в наступних формах:

Алгоритм класичного заняття з фізичної культури в дитячому садку:

I. Вступна частина:

II. Основна частина:

      в) елементи йоги.

III. Заключна частина:

   Спортивна зала обладнана необхідним спортивним обладнанням та інвентарем, відповідно до вимог Базової програми розвитку дитини дошкільного віку "Дитина в дошкільні роки".

*******

Спливає час за віком вік.

Життя незмінне тріумфує.

Скрізь, де проходить чоловік,

Там завжди поруч спорт крокує.


Супутник нашого буття,

Одвічний дух його вирує,

Нам щирі радості життя

Душі і тілу він дарує.


Ожив з віків на новий лад,

Ти з краху встав, вогнем залитий,

І факели Олімпіад

Зумів нам знову запалити.


Слова знайти тобі які?

О, спорт — примирення і згода!

Ти — естафета всіх віків,

Безсмертна наша насолода!


(П'єр де Кубертен)

Головна  >  Фізичне виховання