14.12.23

Розділ 3. Європейське суспільство і держави в X—XV ст.

§ 15. Скандинавія в добу Середньовіччя. Походи вікінгів та їхні завоювання

1. «ПІВНІЧНІ ЛЮДИ». ВІКІНГИ Здавна Скандинавський півострів заселяли північні германські племена, яких у Західній Європі називали норманами, тобто «людьми Півночі». Неврожаї, голод та інші лиха змушували багатьох людей залишати батьківщину. Вони вирушали в далекі морські походи для захоплення здобичі або родючих земель.

Історичні подробиці У Скандинавії воїнів, які здійснювали походи в інші країни, іменували вікінгами, у Франції — норманами. В Англії «північних людей» називали данцями, у Візантії — варантами, у Русі-Україні — варягами.

У 787 р. нормани з'явилися біля берегів Північно-Східної Англії. Відтоді понад три століття «північні люди» нападали на Британію та інші країни Європи. Ці події ввійшли в історію як «Північні війни», або «доба вікінгів». Нормани добре знали морську справу, майстерно володіли залізною зброєю, тому були дуже небезпечними ворогами. Спершу вони нападали на узбережжя, згодом почали здійснювати походи усередину країн і земель. Кораблі вікінгів — дракари — були безпалубні, довгі та вміщали до сотні осіб кожний. Самі нормани з гордістю називали свої кораблі «кіньми моря».

Історичні подробиці

Дракари були швидкохідними й надійними човнами, легкими як для веслування, так і для перенесення на руках у разі потреби. Вони могли заходити в мілководдя й швартуватися до низьких берегів. Найбільший з відомих кораблів вікінгів сягав 28 м завдовжки та 4,5 м завширшки. На кожному дракарі по обидва боки було 26-70 веслувальників. Для їхнього захисту вздовж бортів вивішували щити.

• Висловте припущення, які знання потрібні були вікінгам, щоб побудувати дракари та здійснювати на них завойовницькі рейди світом.

2. ЗАГАРБНИЦЬКІ ПОХОДИ ВІКІНГІВ Нормани з берегів Данії (англійці, як ви пам'ятаєте, називали їх данцями) спустошували і грабували узбережжя Англії, а згодом почали завойовувати її території і засновувати постійні поселення. Боротьбу англосаксів проти данців очолив король Альфред, прозваний Великим (871-900 рр.). Він був освіченою людиною, сприяв розвитку науки, запрошував до Англії вчених ченців з інших країн Європи. За його вказівкою було складено перший загальноанглійський звід законів. Здійснюючи боротьбу з данцями, сприяв їх хрещенню.

878 р. Альфред відбив натиск данців і відкинув їх за річку Темза. Лондон було звільнено. У другій половині X ст. англосакси підкорили данців, і Англія об'єдналася в єдину державу. Наприкінці X ст. данська навала на Англію відновилася. Данці в 1016 р. підкорили всю країну та встановили там владу данських королів.

Діємо: практичні завдання

Працюємо з картою (у тексті параграфа) як історичним джерелом. Проведіть дослідження за допомогою карти, даючи відповіді на запитання.

Один із данських королів — Кнут Великий (початок XI ст.) — був одночасно королем Англії, Данії і Норвегії. Однак влада норманів-данців в Англії не була міцною. Діставалися північні завойовники і до Франції та Німеччини. Королям доводилося відкуповуватися від норманів сріблом. На початку X ст. нормани захопили частину території північної Франції. Ця земля дістала назву Нормандія (у перекладі з французької — країна норманів; назва цього регіону збереглася в сучасній Франції). Захопивши південну частину Італії і острів Сицилія, нормани об'єднали ці території в Сицилійське королівство. Їхні успіхи були зумовлені слабкістю країн Європи, виснажених міжусобними війнами.

Роль норманів-варягів у становленні давньоруської держави

Річкою Дніпро варяги рухалися до Чорного моря і досягали Константинополя. Це був торговельний шлях «із варягів у греки». Частина варягів осіла на Русі та змішалася з місцевим населенням. Сучасні історики відзначають важливу роль норманів-варягів у становленні давньоруської держави. У 882 р. Київ захопила варязька дружина на чолі з Олегом, який був родичем (за іншою версією — воєначальником) варязького князя Рюрика. Нащадки Рюрика правили в Русі-Україні.

Походи норманів дали потужний поштовх утворенню держав Північної Європи. Так у VІІІ—ІХ ст. постали Данія, Норвегія і Швеція.

3. ГЕОГРАФІЧНІ ВІДКРИТТЯ ВІКІНГІВ

У 870-х роках нормани з Норвегії відкрили й заселили Ісландію — Країну криг, як назвали нові землі перші поселенці. У IX—X ст. нормани почали заселяти острови північної частини Атлантичного океану. Вікінг Ерік Рудий відкрив Ґренландію — Зелену землю. Сміливий мореплавець Лейв Щасливий і його супутники близько 1000 р. досягли островів поблизу узбережжя Північної Америки. У сагах ці місця називають Лісовою країною, Країною пласких каменів і Країною дикого винограду. На островах вони зустріли місцевих жителів, яких назвали скрелінгами. Ці відомості підтвердила археологічна знахідка поселення вікінгів на острові Ньюфаундленд. Отже, Америку було відкрито за 500 років До Колумба! Проте це відкриття не мало великих наслідків, оскільки у вікінгів не було можливості освоювати новий континент.

На початку ХІ ст. набіги норманів припинилися. Останньою важливою подією доби «Північних війн» було завоювання норманами Англії. На цьому доба вікінгів закінчилася.

22.02.2023р.

Тема: "Тематичне оцінювання з теми "Європейське суспільство і держави Х-ХV ст."

Виконати завдання за посиланням: Тематичне оцінювання 

Термін виконання: до 01.03.2023р.

08.02.2023р.

Тема: "Італійські торгівельні республіки"

Перегляньте відео: Італійські торгівельні республіки 

Прочитати: параграф 20, стор. 96-97

Виконати: усно відповісти на питання після параграфа, за бажанням підготувати повідомлення або презентацію про життя в одній з італійських республік ХІ-ХV ст. (Венеція, Генуя, Фло)

25.01.2023р.

Тема: "Англія В ХІ-ХVст. Війна троянд"

Перегляньте відео:   Англія і Франція в ХІ-ХV ст.;   Велика хатрія вольностей 

Прочитайте: параграф 18;

Виконайте: усно дайте відповіді на питання після параграфу, за бажанням підготуйте повідомлення "Значення Великої хартії вольностей" 

30.11.2022р.

Тема: "Середньовічне   місто. Ремесло, цехи, торгівля"

Перегляньте відео: Середньовічне місто 

Прочитати: параграфи  12, 13. 

Виконайте: усно дайте відповідь на питання після параграфів, випишіть всі поняття та їх визначення; за бажанням складіть розповідь про життя в середньовічному місті.

23.11.2022р.

Практична робота "Замок. Рицарські традиції. Життя селян"

Перегляньте відео: Замок. Рицарські традиції 

Прочитайте: параграф 11.

Виконайте завдання:  За допомогою додаткових джерел інформації дізнайтеся імена легендарних  середньовічних рицарів і підготуйте творчу презентацію про їхні подвиги або на тему "Життя в середньовічному замку" (форму оберіть самостійно: розповідь, есе, презентація за допомогою комп’ютерних технологій, тощо).

Результати: до 30.11.2022р. на електронну адресу

19.10.2022р.

Тема: Практична робота "Варварські королівства"

Підключитися до конференції Zoom

https://us05web.zoom.us/j/89979420568?pwd=M2pMTGVBTTR1VUlwQkZCTHo2bCsxZz09

Ідентифікатор конференції: 899 7942 0568

Код доступу: 6MVUXv

Виконати завдання за посиланням: Практична робота 

Результати: до 31.10.2022р. на електронну пошту


Повітряна тривога! Залишайтесь в безпеці!

12.10.2022р.

Тема: Природно-географічні умови Аравії. Виникнення ісламу.

Перегляньте відео: Природно-географічні умови Аравії 

Виконати: прочитати параграф 6, заповнити таблицю на стор. 33 (Арабські завоювання ), усно відповісти на питання після параграфа

Результати: на електронну пошту до 19.10.2022р.

21.09.2022р.

Тема: Імперія Карла Великого

Перегляньте відео: Імперія Карла Великого 

Перегляньте презентацію: Карл Великий 

Домашнє завдання: прочитати параграф 4. Усно дати відповіді на запитання після параграфа. Виконайте онлайн - вправи на стор. 23.

14.09.2022р.

Тема: Утворення варварських королівств. Франкська держава

Час: 14 вересня. 2022 13:30 PM Київ

Перегляньте презентацію: Утворення варварських королівств 

Домашнє завдання: прочитати параграф 3; усно дайте відповіді на питання 1-4.