Шедеври українського кіно XX століття

Земля (1930)

Знаменитий фільм Олександра Довженка, який висвітлює перші роки колективізації в Українській РСР. Сюжет змальовує картину крізь конфлікти колгоспників і куркулів. Багато критиків вважає цей фільм найкращим за всю історію кінематографії, проте в СРСР "Земля" зазнала великого осуду за недостатню комуністичну ідеологічність і натуралізм. В результаті цього всі покази зняли з прокату вже за кілька днів після прем'єри.

Тіні забутих предків (1965)

В міжнародному прокаті фільм має назву "Дикі коні вогню". Це екранізація однойменної повісті Михайла Коцюбинського. Режисер - Сергій Параджанов. Зйомки фільму здійснювалися у справжніх гуцульських хатах села Криворівні. Цікавий факт: Гарвардський університет додав стрічку до списку обов'язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві.

Камінний хрест (1968)

Фільм знятий за мотивами новел Василя Стефаника "Камінний хрест" та "Злодій". Режисер - Леонід Осика. У центрі сюжету - старий селянин Іван Дідух. Він готується покинути батьківщину разом з синами та дружиною, але боїться, що буде забутий. Тому в пам'ять про себе зводить на горі камінний хрест.

Білий птах з чорною ознакою (1971)

Фільм розповідає про трагічну історію сім'ї Дзвонарів. Події відбуваються у період 1937-1947 років. Фільм знятий на кіностудії імені Довженка. Українське поетичне кіно. Режисер - Юрій Іллєнко.

Довгі проводи (1971)

Режисер фільму - Кіра Муратова. Стрічка була відзнята у 1971 році, але на екрани вийшла лише у 1987 році. Сюжет: мати Зінаїда Шарко завжди була зайнята лише вихованням сина, але з появою вільного часу до неї почав залицятися Микола Сергійович. Влітку син їздив у гості до батька і тепер хоче виїхати, а мати, в свою чергу, не може обрати розумне рішення.

Пропала грамота (1972)

Фільм режисера Бориса Івченка, заснований на однойменному оповіданні Миколи Гоголя. Був відзнятий ще у 1972, але перше представлення відбулось на початку 1980-х. Одразу після виходу, стрічку було закритиковано партійними чиновниками-цензорами і її заборонили до показу.

Вавилон-XX (1979)

Фільм знятий в селищі Витачів Обухівського району Київської області. Створений за мотивами роману Василя Земляка «Лебедина зграя» про перші кроки колективізації в українському селі. Режисер - Іван Миколайчук.

Вечір на Івана Купала (1968)

Художній фільм-драма режисера Юрія Іллєнка. Знятий на кіностудії ім.Олександра Довженка. Варіації на теми оповідань Миколи Гоголя та українських народних казок.

Іду до тебе (1971)

Фільм присвячений 100-річчю з дня народження української поетеси Лесі Українки. У стрічці відворюють чотири роки її життя: 1897-1901. Режисер - Микола Мащенко.

Лісова пісня. Мавка (1980)

Фільм створений на кіностудії ім.Олександра Довженка за мотивами драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня». Режисер - Юрій Іллєнко.

Польоти уві сні та наяву (1982)

Фільм режисера Романа Балаяна. Через цензуру вийшов лише у 1987 році. Зйомки відбувались у російському місті Владимир. Головну роль виконав актор Олег Янковський.

Голод-33 (1991)

Український фільм кінорежисера Олеся Янчука. Знятий за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь». Це перший художній фільм, який розкриває злочини сталінсько-більшовицького режиму проти народу України - голодомор 1932-1933-х років.

Дивись українське!