Чому восени листя змінює колір і опадає?

Чи задумувались ви колись про те, чому дерева скидають листя на осінь? І чому змінюють своє забарвлення? Якщо так, тоді будемо це з'ясовувати разом.

Отож, можливо ви вже знаєте, що листя зеленого кольору завдяки тому, що містить в собі хлорофіл (зелений пігмент, наявний у клітинах рослин). Саме він поглинає сонячне світло і використовує цю енергію, щоб виробляти поживні речовини. Але з приходом осені, деревам потрібно готуватися до зимових холодів. Тому в листі рослин відбуваються хімічні перетворення пов'язані з хлорофілом. Поживні речовини переміщуються до гілок, стовбуру, коренів та підтримують життєздатність на період морозів. І лише весною, коли небезпека минула, дерева використовують накопичену енергію і вирощують нове зелене листя.

Як тільки енергія запасних речовин вичерпується, синтез хлорофілу припиняється і він частково розпадається, то настає період, коли листя забарвлюється у інші кольори.

Жовтий колір листю надають каротиноїди (природні органічні пігменти, що виробляються бактеріями, грибами, водоростями і рослинами), які є і в зеленому листі, проте хлорофіл їх маскує. Ці елементи допомагають у фотосинтезі, збільшуючи поглинання світла. Що цікаво, каротиноїди змінюють колір не лише осіннього листя, але й жовтих фруктів, овочів і квітів.

Червоний, багряний, бордовий та рожевий кольори надають барвники антоціани (барвні речовини синього, червоного і фіолетового кольору, що містяться в багатьох рослинних клітинах). Вони утворюються восени під дією світла, коли температура знижується. Але антоціани відсутні у зелених листках, а їх утворення відбувається лише у певний період. Також ці барвники допомагають "одягнути" у синій, фіолетовий та червоний кольори різні квіти та ягоди (вишні, смородина та ін.).

Отже, тепер ми знаємо звідки беруться ці різнокольорові листочки. Але сила осені саме у палітрі фарб і чарівності її краси, тому насолодіться цією порою сповна.