Топ-7 шкідливих продуктів

Кожного дня ми споживаємо у їжу продукти, про шкідливість яких навіть не здогадуємось. Які харчі очолюють цей рейтинг і від яких варто відмовитися назавжди? Про це далі у публікації.

Фаст-фуд

На перше місце, звичайно, віднесемо фаст-фуд. Але не забувайте, що до цієї ж категорії відносяться і чипси, і сухарики, і горішки, і навіть поп-корн, якщо його їсти великими порціями. У цих продуктах міститься багато жирів і вуглеводів, але вони не приносять ніякої користі для організму. Варто згадати про підсилювачі смаку і добавки, які містяться в цих продуктах. Зокрема, усім відомий глутамат натрію( Е-621), який може зробити смачною найжахливішу їжу та прищепити до неї залежність. Як наслідок - ожиріння та проблеми із здоров'ям.

Вермішель та пюре швидкого приготування

Так зручно - залити пакетик окропом і готово. Але куди без сюрпризів. У такій їжі швидкого приготування міститься цілий букет харчових замінників, консерваторів і підсилювачів смаку. Власне, ми отримуємо з цього багато калорій, але як тільки організм розуміє, що там немає потрібних йому елементів - знову подає сигнал голоду. Тут головне не забувати про списки харчових добавок, які не несуть шкоди організму. Їх легко знайти в інтернеті.

А ось перелік "ешок", які заборонені в Україні: Е-240 - консервант-формальдегід, Е-123 - червоний амарант, Е-121 - барвник червоний цитрусовий.

Майонез та кетчуп

Ці продукти сміло займають роль лідерів. Майже будь-яка страва не обходиться без цих соусів. Кетчуп містить в собі масу емульгаторів, стабілізаторів та інших харчових добавок, а ще на 1/5 складається із цукру. Тому й не дивно, що він може зробити смачною та привабливою навіть ту їжу, яка уже на межі своєї придатності. Щодо майонезу, то він в своєму складі містить трансжири, які здатні збільшити ризик розвитку цукрового діабету і призвести до ослаблення імунітету.

Якщо ви не можете відмовитись від цих соусів, то є лише один варіант - майонез та кетчуп домашнього приготування.

Газовані напої та соки

Наступними у нашому рейтингу - газовані напої. Щодо цих "красенів", то вони можуть похвалитися вмістом цукру. На одну літру такого напою припадає приблизно 110 грамів цукру. А якщо додати до цього барвники, кофеїн, ортофосфатну кислоту (вимиває кальцій з організму), вуглекислий газ (переносить шкідливі елементи по тілу), то отримуємо вбивчу суміш.

Соки також не відстають за вмістом цукру. Але не тільки цим вони можуть похизуватися. Пакетовані соки на диво довго придатні, що вже викликає підозру. Вони відновлюються з концентрату і не несуть користі, навідміну від домашнього, натурального соку.


Ковбаса

Для того, щоб ковбасні вироби мали рожевий колір - додають нітрит натрію, який поступово перетворюється в концероген. Хрящі, шкіра, м'ясні залишки, субпродукти, соя і харчові добавки - ковбаса готова. Звичайно, різні виробники додають різну кількість чистого м'яса, але зазвичай його там небагато, або й взагалі немає. Перед покупкою не полінуйтеся детально вивчити склад і знайти більш-менш не шкідливий. Якщо ви не можете обійтись без цих продуктів, то виходом буде домашня ковбаса.

Консерви

Звичайно, така їжа ідеально підійте для подорожей та походів, але захоплюватися консервами не варто. Самі по собі продукти, які в них містяться - не шкідливі, проте при довготривалій обробці, яку вони проходять - втрачаються всі корисні властивості. Тобто, склад консерв тримається на "ешках", солі (приблизно 15 грам в одній банці, при тому, що добова норма солі для людини - 7-10 грам) оцтовій кислоті та цукрі. Тому користуйтеся такими продуктами лише за потреби і не забувайте про їхню шкідливість.

Шоколадні батончики, льодяники, жувальні цукерки

Список негативних наслідків, які можуть заподіяти такі солодощі - великий. Діабет, ожиріння, онкологія, проблеми з зубами, алергії і т.д. Та кількість цукру, яка міститься в цих ласощах - в рази перевищує добову норму. І це ще не врахувуємо те, що ми добавляємо цукор в інші продукти протягом дня. Щодо яскравих льодяників та мармеладок, то це лише набір цукрозамінників, стабілізаторів, підсолоджувачів і інших харчових добавок. Варто зменшити кількість споживання таких продуктів, а ще краще - замінити їх на натуральні.