Rod Langkramerů

Příjmení Langkramer je čistě německé a lze téměř s určitostí předpokládat, že nejstarší předkové Langkramerů podobně jako předkové Krobshoferů přišli do Čech z Německa. 

Náš rod Langkramerů pochází z Jičína, kde naši předkové žili po několik generací. Byli to převážně kožešníci, kupci a později také hostinští a obchodníci. Kožešníci žili na Pražském předměstí u řeky Cidliny, kupci, hostinští a obchodníci bydleli  v měšťanských domech v centru Starého Města, často přímo na náměstí, avšak pokud je nám známo žádný dům nevlastnili.

Grafický rodokmen Langkramerů naleznete zde.

Jičín

Město Jičín bylo založeno jako královské v místech dnešního Starého Města před rokem 1300. Byly postaveny první gotické hradby a rozvíjel se obchod a řemesla. Od roku 1337, kdy český král Jan Lucemburský město prodal, byl Jičín majetkem několika šlechtických rodů, které město dál rozvíjely. Po bitvě na Bílé hoře se Jičín stal majetkem ctižádostivého vojevůdce a politika Albrechta  z Valdštejna. Albert z Valdštejna se zasloužil o zvelebení a přeměnu  původně dřevěného na  výstavné kamenné město. Zřízením úřadů, škol a manufaktur se město stalo hospodářským centrem oblasti.

Veduta Jičína, mědiryt z roku 1756 od Josefa Sikory 

Nejstarším nalezeným předkem rodu Langkramerů v Jičíně byl Václav Langkramer, který se zde roku 1750 oženil s Rozálií Rauprikovou. V matričním zápisu o jejich svatbě je uveden jako Wenzeslaus Longromer Pragensis. Pátráním v pražských matrikách byl skutečně  Václav objeven, takže úplně nejstarší historie rodu Langkramerů, resp. tehdy Longlomerů, Longhomerů či Longkromerů, začíná v Praze. Do Prahy se nejstarší předkové Langkramerů mohli dostat v rámci dosídlování po třicetileté válce nebo patřili mezi německé měšťany a obchodníky, kteří žili v Praze již od 12.století.


Filip Jakub Langkramer 

Filip Longhomer, jak se tehdy jmenoval, se narodil koncem sedmnáctého století v Praze a roku 1716 se v kostele sv. Štěpána na Novém Městě pražském oženil s Annou Wahnerovou. Žili spolu v Praze na Novém Městě a v kostele sv. Štěpána pokřtili svých pět dětí: Marii, Václava, Josefa, Kateřinu a Annu. Naše historie pokračuje synem Václavem.


Václav Josef Langkramer (1721-1773)

Jakým způsobem se Václav dostal do Jičína těžko zjistíme, jisté však je, že se v Jičíně, jak již bylo uvedeno výše, roku 1750 oženil s Rozálií Rauprikovou. Rozálie byla dcerou Bernarda Rauprika a Alžběty.

Bernard Rauprik (cca 1690-1765)

Bernard Rauprik, syn Václava a Anny,  byl jičínským radním. Na jednom zápisu je též uveden jako koželuh. Roku 1716 se oženil s Alžbětou, se kterou přivedli na svět osm dětí, tři syny a pět dcer. Nejmladší dcerou byla Rozálie, která se provdala za výše uvedeného Václava Langkramera. 

Za zmínku stojí  ještě starší dcera s neobvyklým jménem Sekundina, česky Druhoslava. Byla pojmenována po jičínské patronce svaté Sekundině.  Svatá Sekundina byla raně křesťanská mučednice, jejíž ostatky původně spočívaly v římských katakombách. Počátkem sedmnáctého století  byly ostatky převezeny do českých zemí a rozděleny do několika relikviářů. Roku 1658 byl jeden relikviář slavnostně umístěn v jezuitském kostele sv. Ignáce v Jičíně a Sekundina byla prohlášena patronkou Jičína a celého tehdejšího Kumburského  panství.  

Václav měl s Rozálií třináct dětí, z nichž nejméně sedm zemřelo ještě v dětském věku. Roku 1768 zemřela i Václavova žena Rozálie. Bylo jí 40 let a nejmladšímu Františkovi pět let. Rok poté se Václav znovu oženil s 35letou Alžbětou Kaplalovou, dcerou již zemřelého Karla Kaplala. S Alžbětou již Václav zřejmě žádné děti neměl.

Z Václavových dětí se dospělosti dožil prvorozený syn Václav, kterým pokračuje náš rod a další syn František, který byl později bednářem v Jičíně. S Annou Fialovou měli nejméně čtyři děti. Dcera Kateřina zemřela svobodná ve věku 25 let. O osudech Josefa a Rozálie nebyly zjištěny žádné informace.

V dostupných záznamech není obvykle uváděno jaké  měl Václav povolání, pouze jednou je uveden jako krupař a v zápise o smrti Václava jako mlynář. V Jičíně byly v té době tři mlýny, Valchovský mlýn jižně od města, Vodarský mlýn na Holínském předměstí č.39 a Podbranský mlýn na Pražském předměstí č.16. Ve kterém mlýně měl být údajně Václav mlynářem se nepodařilo zjistit.


Václav Jan Langkramer (1751-1812)

Václav je uváděn jako krupař a kupec. Roku 1781 se ve svých 30 letech oženil s Kateřinou Jiráskovou z Jičína. Manželé žili v Jičíně č.25 na Pražském předměstí, kde se jim narodily tři děti: Jan, Anna a Viktorie. 

Jan je naším přímým předkem, Anna zemřela v jednom roce života a Viktorie zemřela ve svých 13 letech.

Dům na Pražském předměstí č.13 ve 20.letech minulého století


Po roce 1792 se rodina přestěhovala do domu č.13 na Pražském předměstí, kde rodina Langkramerů žila po další dvě generace. Dům se dochoval do dvacátého století. Dnes však už nestojí, byl zbourán.


V roce 1806 zemřela manželka Kateřina na zimnici a zároveň zemřela i 13letá dcera Viktorie.  Václav na jejich památku vlastnoručně vytesal kříž, který dodnes stojí na jičínském hřbitově.

Jan František Langkramer (1787-1865)

Jan se vyučil kožešníkem a již jako mistr kožešnický se ve svých 23 letech se oženil s Barborou Machačkovou, dcerou Josefa Machačky, mlynáře na Vodarském mlýně v Jičíně č.39. S Barborou měl Jan tři děti: Františka, Jana a Annu

Barbora brzy zemřela a tak se Jan roku 1820 znovu oženil s Marií Nápravníkovou, dcerou  Josefa Nápravníka, měšťana a mistra ševcovského z Jičína. S Marií se jim narodilo dalších osm dětí: Alois, Jan, Ignác, Marie, Josef, Adolf, Václav a Marie. 

Jako měšťan a mistr kožešnický žil s rodinou v Jičíně č.13 na Pražském předměstí.

Šest z devíti Janových dětí zemřelo v dětském věku nebo o jejich dalších osudech nic nevíme. Pět synů se dožilo dospělosti a tři z nich pokračovali v kožešnickém řemesle. 

František pokračoval v rodinném kožešnickém řemesle. Oženil se s Annou Erbenovou, dcerou měšťana Erbena z Jičína č.60.  Jako měšťan a kožešník žil v Jičíně na Starém městě č.59 na náměstí. S Annou přivedli na svět deset dětí. Roku 1859 Anna ve svých 44 letech zemřela. František se po druhé oženil s Annou Čapkovou, se  kterou měl další čtyři děti. Kolem roku 1865 se František stal hostinským v Jičíně na Starém městě č.34, na  náměstí v domě U Anděla. V tomto domě je hostinec provozován do dnešních dnů jako restaurace Kozlovna U Anděla.

Staré město č.34 , dům U Anděla na začátku 20.století
Dům č.34 na začátku 21.století

Alois byl také kožešníkem. Se ženou Barborou Kvapilovou žil v Jičíně a měli asi sedm dětí.

Ignác také pokračoval v rodinném řemesle a jako mistr kožešnický žil dál v domě na Pražském předměstí č.13. Se ženou Františkou Kracíkovou měli asi šest dětí. Jeho syn Josef byl řídícím učitelem v Nábzí. Zemřel ve  věku 45 let - byl na dočasném odpočinku v Jičíně a oběsil se. 

Josef se oženil a měl tři dcery.

Adolfem pokračuje náš rod.

Jičín - náměstí  roku 1914

Adolf Ignác Langkramer (1833-1881)

Adolf byl měšťanem a kupcem v Jičíně č.59. Později bydlel v Jičíně č.10 a ještě později byl obchodníkem papírem v Jičíně č.33. Dům č.33 na náměstí je starý Rathaus, nazývaný dům U Slunce. Roku 1864 otevřel v Jičíně  č.35 obchod s obrazy a porcelánem, který později provozoval jeho syn Bohuslav. 

Roku 1860 se Adolf oženil s Antonií Annou Melicharovou. Antonie je již poměrně blízký předek - moje praprababička. Kromě toho, že máme spolu stejný monogram AM za svobodna,  máme na ni i jinou památku - vinné skleničky s uvedeným monogramem. 

Antonie byla dcerou Václava Melichara, který se do Jičína přiženil sňatkem s Annou Kompasovou. Václav Melichar a jeho předci pocházeli z Bělohradu a jejich historie je popsána v rodu Melicharů. Otec Anny  Václav byl měšťan a mistr pekařský v Jičíně na Starém městě č.33.

Adolf s Marií měli devět dětí: Adolfa, Annu, Václava, Antonína, dvojčata Bohuslava a Bohumila, Jana, Antonína a Marii.  Anna, Bohumil a Antonín a Jan zemřely jako malé děti. 

Rodina Adolfa a Antonie Langkramerových kolem roku 1878

Roku 1881 zemřel ve 47 letech otec rodiny Adolf. Nejmladší Marii bylo pouhých 7 let. Antonie se již po druhé neprovdala a žila dál v Jičíně č.33. Později, když synové a dcera dospěli a založili svoje vlastní rodiny, žila Antonie u své dcery Marie provdané Bayerové v Novém Městě nad Metují, kde se živila jako soukromnice a později ve Vysokém Mýtě, kam se rodina její dcery přestěhovala a kde roku 1915 ve věku  80 let zemřela.

Adolf Langkramer (1861-1891)

Prvorozený syn Adolf byl učitelem na obecné škole. Naposledy učil  v Dolním Bousově u Sobotky. Ve věku 29 let zemřel na ochrnutí plic.  

Václav Langkramer
Irma roz.Neffová

Václav Langkramer (1865-1906)

Další syn Václav se stal advokátem v Praze. Za ženu si vzal Irmu Neffovou, blízkou příbuznou spisovatele Vladimíra Neffa. Měli spolu tři dcery: Mášu, Alenu a Evu. Jejich manželství netrvalo dlouho, roku 1906 Vladimír ve svých 41 letech zemřel. Je pochován na  vyšehradském hřbitově v Praze. Nejmladší dcera Eva se narodila až po Václavově smrti. Irma se brzy vdala podruhé za MUDr. Václava Pexu, se kterým měla ještě syna Miloše, který ale v osmi měsících zemřel.

Bohuslav Langkramer (1868-1929)

Syn Bohuslav byl obchodníkem. Po svém otci převzal obchod s obrazy a porcelánem v domě č.35 na náměstí, který vlastnil až do roku 1913. Roku 1898 se oženil s Annou Letovskou. Na Starém městě č.33 se jim narodily dvě děti: Ladislav a Irena.  Po dvanácti letech, kdy již bydleli v ulici Vrchlického č.341,  se narodil ještě Otakar. Bohuslav byl později vrchním zástupcem banky Slavie.


Anna roz.Letovská
Bohuslav Langkramer

Ladislav byl úředníkem finančního ředitelství a později jeho účetním ředitelem a kromě toho byl vynikající amatérský houslista. 

Irena byla stejně stará jako moje babička Alena roz.Bayerová, byly to sestřenice. Dobře si rozuměly a stýkaly se po celý život. 

Otakar byl lesním inženýrem, pracoval na lesnické fakultě VŠZ v Praze a nakonec jako vědecký pracovník ve výzkumném ústavu lesnickém na Zbraslavi.

Jičínské náměstí s obchodem Bohuslava Langkramera v domě č.35  z počátku 20.století(zleva domy č.33, č.34 a č.35)
Marie roz.Zahradníčková
Antonín Langkramer

Antonín Langkramer (1872-1928)

Antonín byl knihkupcem v Lipníku nad Bečvou.  Za ženu měl Marii Zahradníčkovou, se kterou jim narodili tři děti: Jiří, Václav a Jiřina.  

Jiří zemřel ve třech letech.

Václav byl vojákem z povolání, v 50.letech byl vyloučen z armády a pracoval jako dělník v ČKD.

Jiřina se provdala a žila ve Valašském Meziříčí.

Marie Langkramerová (1874-1943)

Nejmladší dcera Marie je naším přímým předkem.  V letech 1881 až1888 navštěvovala měšťanskou dívčí školu v Jičíně, kde byla pilnou žákyní.

Roku 1899 se provdala za Otakara Bayera. Historie naší rodiny tak pokračuje v rodě Bayerů.