Rod Makovských

Příjmení Makovský je pravděpodobně odvozeno od názvu obce Makov, který se nachází u Litomyšle (viz mapka v rodě Kroulíků). Z Makova přišli Makovští do Borové u Poličky (viz mapka v rodě Myšků), kde se usadili a rychle se rozšířili i do okolních vesnic.

Grafický rodokmen Makovských naleznete zde.

Borová u Poličky

Makovští většinou náleželi k tzv. tajným evangelíkům, jak je popisováno v historii rodu Kroulíků a Roušarů. Později patřili mezi časté emigranty do Ameriky. Asi nejstarším známým emigrantem byl Václav Makovský, syn našeho předka Jana Makovského z Borové č.71, který odešel krátce po vydání tolerančního patentu s 80 zl. v kapse.

Grafický rodokmen Makovských naleznete zde.

Podle soupisu poddaných žil v polovině sedmnáctého století v Borové chalupník Pavel Makovský se ženou Kateřinou a dcerou Mandalenou a sedlák a konšel Jan Makovský se ženou Alžbětou.

Pavel je tedy nejstarším nalezeným Makovským v Borové a otcem zmíněného Jana.


Jan Makovský (cca 1621-1677)

Sedlák a konšel Jan Makovský měl v té době se ženou Alžbětou tři malé děti, Kašpara, Matěje a Jana, které se ale do soupisu poddaných nezapisovali. Později dali život ještě dalším pěti dětem.

Všechny děti se dožily dospělosti, měly rodiny a tak v následujících letech bylo v Borové a okolí mnoho rodin téhož jména. Vzhledem ke kusým údajům v matrikách není vždy možné jednotlivé rodiny rozlišit.

Naším předkem je syn Kašpar.


Kašpar Makovský (nar.cca 1646)

Kašpar se roku 1675 oženil s Marianou Šindlerovou, dcerou Ondřeje Šindlera z Borové. O Kašparovi a jeho rodině jsme mnoho údajů nenalezli, jeho děti nejsou zapsané v matrikách a dovídáme se o nich jen ze zápisů jejich sňatků. Je možné, že Kašpar byl tajným evangelíkem a děti nenechal do matriky zapsat. Mariana

Nejstarším synem byl zřejmě Václav, který je naším předkem. Dcera Kateřina se roku 1702 provdala za Václava Kučeru z Borové, syn Stanislav si roku 1707 vzal za ženu Marianu Tichou z Lubné a Pavel se oženil s Dorotou Mlynářovou.

Podle zápisu ze svatby dcery Kateřiny vyplývá, že Kašpar zemřel již před rokem 1702. Jeho žena Kateřina zemřela roku 1718 údajně ve věku 78 let.


Václav Makovský (nar.cca 1676 )

Nejstarší záznam o Václavovi máme z roku 1697, kdy si již jako vdovec bere za ženu Annu Žváčkovou, dceru Václava Žváčka a Magdaleny roz. Vedřelové z Telecího. O jeho předchozím manželství jsme žádné záznamy nedohledali.

Václav byl sedlák a rychtář. Se ženou Annou, později uváděnou jako Magdalena, dali život nejméně dvanácti dětem.

Ze synů nás nejvíce zajímá náš předek Jan. Další synové Pavel, Václav a Vojtěch se oženili a dál žili v Borové. Nejmladším synem byl Matěj, po jehož porodu manželka Anna zemřela. Malý Matěj zemřel asi měsíc po ní.


Jan Makovský (1705-1760)

Jan byl, tak jako jeho otec, rychtářem v Borové. Roku 1729 se oženil s Kateřinou Andrlíkovou, dcerou Václava Andrlíka a Ludmily z Betléma. Měli nejméně devět dětí.

Nejstarší syn Václav se oženil s Annou Ehrenbergovou, mladším Janem pokračuje náš rod a nejmladší František se narodil téměř 20 let po Václavovi. O jeho osudu, stejně jako o osudu dcer, nic nevíme.


Jan Makovský (1735-1807)

Tak jako otec a děd byl Janem sedlákem a rychtářem. Za ženu si roku 1762 vzal Kateřinu Lorencovou ze Sádku. Rodina žila v Borové č.71.

Jan měl s Kateřinou asi 12 dětí. Některé zemřely jako malé, ale jiné se dožily dospělosti. Syn Josef si vzal Annu Fajmonovou, Mariana si vzala Františka Kučeru, a Pavlem pokračuje náš rod.


Pavel Makovský (1783-1850)

Pavel pokračuje v rodinné tradici jako sedlák a rychtář v Borové č. 69. Roku 1808 si bere za ženu Františku Jankovou z Pusté Rybné. Františka byla dcerou mlynáře Gottfrieda Janko z Pusté Rybné č.32 a jeho ženy Terezie rozené Bednářové z Trhonic, druhá nejmladší z deseti dětí. Historie rodu Jankových je popsána v samostatné kapitole.

Pavel s Františkou spolu žili v Borové č.32, kde se jim narodilo 7 dětí. Nejstarší syn Pavel (pokračovatel naší větve rodu) se narodil roku 1809, po něm následovaly vždy po dvou letech dcery Františka a Josefa, roku 1816 se narodil druhý syn Johann a po něm další tři dcery, Katharina (1819), Paulina (1822) a Anna (1826).


Pavel Makovský (1809-1880)

Pavel se ženil mlád, bylo mu teprve 18 let, když si vzal za ženu již zmíněnou Annu Roušarovou z Telecího č.34. Manželé Makovských žili na gruntu v Borové č.32, Pavel byl ½ sedlákem (to znamená, že měl ½ lánu). Makovským se hned roku 1828 narodila dcera Anna a o rok později roku 1829 syn František (tehdy nazývaný Franc). Kolik měli dalších dětí po Františkovi nevíme, ale třináct let po prvorozené Anně se narodila další dcera Terezie.

Neobvyklé na této rodině je to, že rodinná historie pokračuje oběma dcerami. Terezií přes rod Musilů a Kroulíků a Annou přes rod Hartmanů a Myšků. Příběhy se spojují až ve dvacátém století sňatkem mé babičky Kroulíkové s dědečkem Myškou.

Někdy mezi lety 1841 a 1849 přesídlila rodina do rodné vsi manželky Pavla Makovského Anny, do Telecího, do usedlosti č.106, kde hospodařila Annina sestra Terezie Kadlecová se svým manželem Františkem. František s Terezií neměli děti, za to byli za kmotry oběma dcerám Makovských a později i vnučkám Anně a Terezii. Když roku 1853 František zemřel, vdova po něm grunt prodala Pavlovi Makovskému - viz rod Roušarů.

Dcera Anna Makovská (1828) se roku 1849 provdala za Ignáce (Hynka) Hartmana, mlynáře ve Svratce č.80. Tím se dostáváme do historie rodu Hartmanů.

O třináct let mladší dcera Terezie (1841-1902) se provdala za Václava Musila z Německého (dnes Sněžné) – viz dále rod Musilů.

Manželé Makovských žili v Telecím do konce svého života. Pavel Makovský je pohřben na evangelickém hřbitově v hrobce rodiny Musilů.