Rod Kosteleckých a Moučků

Rody Kosteleckých a Moučků pochází pochází z oblasti severně od Svratouchu, z Hlinska a z vesnic Blatno a Krouna.

Grafický rodokmen rodu Kosteleckých a Moučků je k nahlédnutí zde.


ROD KOSTELECKÝCH


Jan Kostelecký   

Jan  žil podle nepotvrzených informací přibližně v letech 1615-1680 v Českém Herálci. Měl za ženu Kateřinu Jebasovou, se kterou měli syna Šimona.


Šimon Kostelecký   (-1733)

Šimon se roku 1682 oženil v Herálci s Magdalenou Burianovou. Nejstarší syn Matěj se narodil ve vsi Blatno, která je dnes součástí Hlinska. Další děti Kordula, Josef, Anna, Šimon, Zuzana a Mikuláš se pak narodili ve Svratouchu. Později však Šimon s Magdalenou žili nejspíše v Dědové, kde také zemřeli.


Matěj Kostelecký   (1683-1752)

Matěj si vzal za ženu Annu Svobodovou z Hlinska. Anny byla dcera Matěje Svobody z Hlinska a Salomeny Nešetřilové původem z Kladna u Chrudimi. Matěj s Annou žili nejprve ve Svratce, kolem roku 1717 přesídlili do Svratouchu.

Na rukopisné kolorované mapě Svratouchu z roku 1731, jejímž autorem je František Xaver Preitsch (http://chartae-antiquae.cz/cs/maps/19701), je Matěj uveden jako osedlý majitel pozemků, tzn. držel pole a obytné a hospodářské budovy, tzv. grunt. 

Měli nejméně sedm dětí. Jana, Matěje, Annu, Josefa, Kateřinu, Václava a Františka

Nejstarší Jan zemřel v devatenácti letech. Mladší synové se dožili dospělosti. Matěj byl tkalcem a podruhem, mladší Josef byl pekařem. Oba se dožili více než 70 let.

Nás nejvíce zajímají nejmladší synové, Václav a František, kteří jsou oba našimi přímými předky.


Václav Kostelecký (1720-1796)

Václav se roku 1743 oženil s Kateřinou,  dcerou Václava Suchého ze Svratouchu.

Václav Suchý (1678-)

Václav se narodil ve Svratouchu jako syn Matěje Suchého a Marie. Na kolorované rukopisné mapě Svratouchu (viz výše) je uveden jako osedlý majitel pozemků. 

Se ženou Kateřinou měli nejméně devět dětí, ale nejméně čtyři děti zemřeli v kojeneckém věku. Starší syn František se přiženil do Herálce, kde je uváděn jako sedlák. Na rodném gruntu zůstala dcera Kateřina, která se provdala za výše uvedeného Václava Kosteleckého.

Přiženil se na grunt později označovaný jako Svratouch č.89. S Kateřinou měli asi deset dětí. Naše historie pokračuje jejich nejstarší dcerou Kateřinou, která si vzala za muže půlláníka Františka Hartmana ze Svratouchu č.82 a historie pokračuje v rodě Hartmanů.


František Kostelecký  (1723-1765)

František zůstal na rodném gruntu a byl uváděn jako půlláník ve Svratouchu č.91. Oženil se s Alžbětou Moučkovou, dcerou Jakuba Moučky z Krouny - viz Rod Moučků níže.

Františkovi s Alžbětou se postupně narodilo sedm dcer. Teprve po sedmnácti letech přišel na svět syn Jan, avšak krátce před jeho narozením otec rodiny František zemřel. Alžběta zůstala s dcerami a malým synkem sama. 

Nejstarší Anna již byla na vdávání a tak se brzy po smrti Františka konala svatba. Vzala si Václava Myšku z Chlumětína. Tak se Myškovi dostali do Svratouchu a historie pokračuje v kapitole rodu Myšků.

Malý Jan vyrostl a roku 1781 byl spolu s matkou Alžbětou uveden na seznamu protestantů, kteří se přihlásili k helvetské víře. Z ostatních dětí víme jen o Terezii, která se provdala za Václava Paseku.



ROD  MOUČKŮ

Krouna

Obec Krouna vznikala jako údolní lánová ves rozkládající se v malebném údolí potoka Krounky. Zástavbu tvořily v minulosti především větší zemědělské usedlosti a roubené chalupy, z nichž se některé dochovaly dodnes. 

První písemné zmínky pochází ze 14. století, kdy patřila pod rychmburské panství. Od konce 15. století byla v Krouně rychta. Krouna vždy patřila k větším a bohatším obcím regionu. V roce 1833 měla Krouna 224 domů a 1353 obyvatel, dále se uvádí 5 mlýnů, panský dvůr s ovčínem, pila, několik šenků a mysliven. Jako druh obživy obyvatelstva bylo kromě zemědělství tkalcovství a vyšívání. Proslulá byla krounská dřevovýroba, především známé dřevěné hračky, které obec dodnes reprezentují doma i v zahraničí. 

Ves byla silně nekatolická, již v roce 1784 zřízena vedle katolické školy také škola evangelická


Matěj Moučka

Nejstarší nalezení předkové rodu Moučků patrně žili v Oldříši. S určitostí víme, že nejmladší děti Matěje a Doroty se v Oldříši narodily. Matěj se ženou Dorotou měli celkem šest dětí, z nichž nás zajímá nejvíce syn Tomáš, kterým pokračuje náš rod.


Tomáš Moučka 

Tomáš žil v Krouně. Se ženou Annou měli nejméně pět dětí, dva syny, Tomáše a Augustina a tři dcery, Annu, Alžbětu a Polyxenu. Náš rod pokračuje synem Tomášem.


Tomáš Moučka  ( - 1753)

Tomáš se narodil kolem roku 1663. Roku 1682 se oženil s Alynou, dcerou Martina Makovského z Krouny. Alyna  je též někdy uváděna jako Alžběta. V Krouně se jim narodili tři synové, Matěj, Jakub a Jan a dvě dcery, Kateřina a Alžběta. Naším přímým předkem je Jakub.

Tomáš byl tkadlec, kromě toho je na kolorované rukopisné mapě Krouny (viz výše) uveden jako osedlý majitel pozemků, tj. držel chalupu a menší pole. 


Jakub Moučka  (1688- 1757)

Jakub byl podobně  jako jeho otec tkadlec , žil v chalupě, kterou držel a k ní měl menší pole (viz mapa Krouny z roku 1731). Později byl též rychtářem.

Se ženou Annou měli tři syny, Jana, jakuba a Františka a tři dcery, Annu, Alžbětu a Kateřinu. Pro nás je důležitá Alžběta, kterou pokračuje naše historie.  Alžběta se provdala za Františka Kosteleckého viz výše.