Музичне мистецтво

05.09.2023

 Кожне з мистецтв, які існують у світі, покликане приносити людині емоційну насолоду, задоволення, радість, приємні відчуття. Упродовж багатьох століть людина намагалася емоційно передати своє ставлення до світу, створювала художні образи. Для цього використовувались різні засоби: слова, звуки, барви, форми, рухи. Так поступово сформувались різні види мистецтва: література, графіка, живопис, скульптура, архітектура, декоративне мистецтво, кіно, хореографія, театр, цирк і музика.

Музика – мова звуків та інтонацій – поряд з іншими видами мистецтва має особливу емоційну глибину. Саме емоційність змісту музики в першу чергу відчувають її слухачі. Можливості музичного мистецтва у втіленні внутрішнього світу людини безмежні.

Музика, як сонце, гріє нам серця,

Їй нема початку і нема кінця.

Музика, як море, то штормить, то ні

Там знаходить серце рятівні вогні

Звісно, кожен слухач по-своєму сприймає і розуміє музичний твір, складає власну думку про його зміст та засоби виразності відповідно до своїх поглядів, смаків, досвіду.

А як визначити, у якому жанрі написано твір?

У кожній сфері художньої діяльності людини класифікацію за жанрами здійснюють залежно від специфіки того чи іншого виду мистецтва.

Наприклад:

портретний жанр, пейзаж, натюрморт виділяють тільки в образотворчому мистецтві;

етюд, пісня, романс, п ’єса притаманні декільком видам мистецтва: літературі, музиці й театру,

а симфонія, соната, увертюра, арія, кантата, ораторія, хор — лише музиці.

Музичний словничок

Музичний жанр (франц. genre — рід, вид, тип, манера) — багатозначне поняття, що характеризує розподіл музичної творчості за родами та видами.

Музичні жанри класифікують за їхнім походженням, умовами виконання, сприймання або за іншими ознаками (змістом, структурою, засобами виразності, складом виконавців тощо).

Жанровий розподіл музики.

Жанри відрізняються один від одного особливостями змісту і форми, що зумовлено різними житгєвими й культурними цілями. Наприклад, марш: його ритм, темп, мелодика та інші засоби виразності ідеально пристосовані до кроку. Зовсім інша мета, зміст і форма у колискової пісні — адже вона має заспокоїти малюка, заколисати його.

Узагалі, музикознавці вважають марш, пісню і танець первинними жанрами, на основі яких у процесі розвитку музичного мистецтва виникали і продовжують виникати нові, доповнюючи багатоманітну жанрову палітру.

Ви вже знаєте, що музичні твори за способом виконання поділяють на вокальні та інструментальні. Відповідно до цього поділу розрізняють чотири види музичного мистецтва, які, у свою чергу, охоплюють певне коло жанрів.

Вокальні жанри

Камерно-вокальна музика Пісня, гімн, романс

Хорова музика Хор, меса, хорал, кантата, реквієм, літургія, ораторія

Інструментальні жанри

Камерно-інструментальна музика Прелюдія, скерцо, ноктюрн, етюд, рапсодія, соната, квартет, квінтет, варіації

Симфонічна музика Увертюра, симфонія, концерт, симфонічна фантазія, симфонічна поема, симфонічна сюїта, симфонічні варіації



Класифікація жанрів музики.

Варто зазначити, що деякі жанри одночасно можуть належати до різних видів мистецтва. Наприклад, пісня та гімн звучать не лише в сольному чи ансамблевому, а й у хоровому виконанні; романс визначають і як камерний вокальний твір, і як інструментальну п’єсу наспівного характеру, а рапсодію відносять і до камерно-інструментальної, і до симфонічної музики.

За іншими ознаками музичні жанри класифікують так:

— за призначенням — жанри прикладної, академічної та розважальної музики (в т. ч. музика сучасної естради);

— за змістом — ліричні, епічні, драматичні, а також жанри, пов’язані з рухом (марш, танець);

— за місцем та умовами виконання — жанри театральної, концертної та кіномузики і т.д.

Музичні жанри не залишаються незмінними — вони постійно оновлюються та розвиваються.


Д/з Перегляд відео. Прослуховування пісні "Од Києва до Лубен"

12.09.2023

2. На крилах пісні

Українська  пісня — це геніальна поетична

біографія українського народу. 

О. Довженко

Пісні живуть поруч з людиною вже багато тисячоліть. Адже у людини є голос, який може видавати милозвучні звуки різної висоти. І першу в світі мелодію відтворив, звичайно ж, людський голос. Пісня супроводжувала людину і в радості, і в горі, і в праці, і у відпочинку. Вони різнобарвні:  лагідні і бадьорі, спокійні й запальні, сумні й жартівливі.

Усі пісні - сучасні і класичні - мають коріння у народній творчості, увібрали її мудрість, традиції, мелодії і наспіви.

З народного напившись джерела,

як із Дніпра бере веселка воду,

о рідна пісне, знову ти прийшла

до матері й до батька - до народу.

О пісне! Від народу кров і плоть

Ти узяла, щоб лиш йому служити,

тебе ніхто не може побороть,

бо вільний дух твій - правдою повитий.

                                                                    М. Рильський

Народна пісня душа українського народу.  Український народ здавна любив співати . А як же до людей прийшла пісня ? Існує легенда про пісню.

«Розповідають, що Бог вирішив наділити  дітей світу талантами. Обдарувавши всіх, підвівся Господь зі свого трону і раптом побачив у куточку мене. Я  була одягнена у вишиту сорочку , у русу косу вплетена синя стрічка, а на голові в мене багрянів вінок із червоної калини.

-     Хто ти? Чого плачеш? – запитав мене Господь?

-     Я – Україна , а плачу , бо стогне моя земля від пролитої крові та пожеж. Сини мої на чужині ,  вороги знущаються з сиріт, у своїй хаті немає правди й волі.

-     Чого ж ти не підійшла до мене? Я всі таланти роздав. Як же зарадити твоєму горю?- промовив до мене Господь.

Я хотіла вже йти , та Господь Бог зупинив мене:

-     Є в мене неоціненний дар, який уславить тебе на цілий світ. Це – пісня.

Узяла я  дарунок і міцно притиснула його до серця. Поклонилася низенько Всевишньому і з ясним обличчям та вірою понесла пісню в народ. З тих пір пісня стала моєю долею» .

Пісня  завжди  була  віддзеркаленням  настрою  людини  і  душі  народу. Вона  супроводжує  нас  упродовж  усього  життя – ми  співаємо, коли нам  радісно  і  коли  сумно, на  свята  і  в  будні. 

Саме  пісня  виражає  характер  людини, викликає в неї  певні  почуття і  думки, формує  ставлення  до  інших  людей,  до навколишнього  світу. Вона  може  змінювати  характер, пробуджувати  сміливість, виховувати  доброту, шляхетність, гуманність.

 Пісня – це складова   самого  життя, засіб спілкування  між  людьми.  Пісня – це  велике  мистецтво. Для  того, хто  розуміє  її могутню  силу  і  красу, полюбить  її, - відкриється  неосяжний  світ  думок, високих  і натхненних  почуттів. Яскрава  та  різноманітна  народна  музика  може  розповісти  нам про  життя та  звичаї  народів  усіх  куточків  світу – Європи й Америки, Африки й Азії. Кожна країна має свою культуру, і пісня в ній займає одне з перших місць.

-        Про що ми можемо дізнатись з народних пісень? (про те як жили, трудились, відпочивали, любили, сумували, воювали  наші пращури)

-        Як називається перший музичний твір, з яким зустрічається людина у своєму житті? (колискова пісня)

-        Назвіть особливості жанру колискової пісні. (лагідна, ніжна, спокійна, заколисуюча, тиха, виконується без музичного супроводу)

-        Які колискові пісні ви знаєте або співала вам матуся? Заспівайте.

Українська народна колискова – перша пісенька матусі, в яку вона вкладає всі свої почуття ніжності, турботи, захоплення до своєї дитини. В піснях цього жанру використовуються пестливі,  лагідні слова , такі як : сонечко, коточку, сонько, зайчику, хлопчику, оченята, спатоньки.

-        Яка тематика колисанок? (Тематика колискових пов’язана з казковими сюжетами, головними героями виступають – Котик, Сон, Дрімота.)

Через незбагненно прості й мудрі, теплі гойдання колискового ритму й маминої інтонації передаються дитині душевна рівновага, любов і довір’я до всього живого, один до одного. Нажаль дійсність не завжди прекрасна. Та в душі дитини вже сформувався перший захисний редут — в пам’яті дитини залишається інформація про те, що в житті більше доброго, ніж поганого. Достеменно відомо, що діти, які не знали, не чули, не сприймали у своєму ранньому дитинстві ні колискових зростають черствими до людської біди і горя, жорстокими до людей і тварин. Не соромтесь плакати, слухаючи гарну пісню. Дайте волю сльозам. Це ваше очищення. Пісня лікує вашу душу.

Д/з Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=lwExA69tLRs 

Вивчення пісні "Од Києва до Лубен" https://www.youtube.com/watch?v=yulz4EEBMVU 


19.09.2023

3. Мелодії романсів, серенад, балад

Як можна висловити свої почуття коханій людині? Упродовж багатьох століть юнаки й чоловіки співали своїм коханим пісні. На сторінках старовинних романів, у драматичних виставах, в опері ми часто читаємо чи бачимо таку сцену: пізно ввечері під балконом дівчини-красуні співає ніжну пісню про кохання юнак, аком-пануючи собі на гітарі, лютні або мандоліні. До речі, такі романтичні події відбувалися не тільки за часів сивої давнини: на початку XX століття, за розповідями очевидців, в Іспанії співи під вікном або балконом коханої дівчини не були такими вже й рідкісними. Чи здогадались ви, про яку музику йдеться? Серенада

Серенади, що в минулому були дуже поширені в багатьох країнах, є нічим іншим, як нічним концертом. Співати серенади міг і юнак, і чоловік поважного віку — бажаючи засвідчити свої почуття дамі серця, він винаймав співака (або співаків) і музикантів, які грали на різних музичних інструментах. Кількість виконавців, вибір і кількість інструментів були не обмежені. Це залежало не стільки від смаку і полум'яності почуттів закоханого замовника, скільки від можливостей його гаманця.

І ось принишклими вулицями передвечірнього міста, іноді пішки, а іноді в кареті, прямувала процесія до будинку обраниці. Збігався натовп цікавих. Концерти були зазвичай досить тривалими: під балконом виконувалося безліч інструментальних і вокальних номерів.

Красуня ж або милостиво слухала, вийшовши на балкон, або, якщо вона не хотіла заохочувати закоханого, прислухалася, причаївшись, біля щілинки вікна, а то й просто міцно спала — неприступна і байдужа як до кавалера, що влаштував серенаду, так і до самої музики.

Нерідко та, заради якої виконували серенаду, і її родичі зустрічали музикантів вельми нелюб'язно: то на їхні голови виплескували глечиками воду, то слуги, за наказом господарів, проганяли музик палицями. Що ж, на помсту музиканти могли затягти «котячий концерт» — заграти не в лад і наробити шуму і скреготу на всю округу.

Лицар не був лицарем, якщо не вмів складати пісні про піднесене, неземне кохання до Прекрасної Дами. Побутували навіть змагання — турніри, в яких розв'язували лицарську суперечку: хто оспіває даму серця вишуканіше та шляхетніше. Про свою любов лицарі співали без утоми, вечорами поспіль, безперервно. Такі вечірні оспівування вони й називали серенадами.

Серенада — це пісня (виконується в супроводі лютні, мандоліни або гітари), що виражає почуття до коханої. Вона була поширена в Іспанії та Італії.

Отже, серенада — це лицарський винахід. Саме слово «серенада» коріниться у французькій (від слова «сірка» — вечір) та італійській («аль Серено» — на відкритому повітрі) мовах.

Ну а зародилася серенада на півдні Європи, під синім небом Італії та Іспанії. Там вона була неодмінною частиною життя міста. То з однієї, то з іншої вулиці завжди лунали звуки музики. Найчастіше це був спів під акомпанемент лютні або гітари.

Лютня — старовинний щипковий струнний музичний інструмент з ладами на грифі і овальним корпусом, на якому грали давні народи Єгипту, Китаю, Індії та Греції. Цей інструмент використовували для сольного виконання, а також для супроводу співу.

Мандоліна — струнний щипковий музичний інструмент. Мандоліна з'явилася в XVI столітті в Італії і вже незабаром стала найпоширенішим народним інструментом. Поступово вона стала популярна й в інших країнах. Мандоліну використовують як інструмент для акомпанування, сольного й ансамблевого виконання.

Часи лицарів давно минули, а серенади продовжували жити та радувати людей. Тільки тепер закоханий співав свою пісню кохання — серенаду — під акомпанемент власної гітари.

Послухайте «Іспанську серенаду» Хоакіна Малатса

Із дивовижною майстерністю поєднує композитор у «Серенаді» риси побутового музикування та поетичне натхнення.

Музичний образ наступного твору також відзначається м'якістю, задушевністю і разом із тим вишуканою витонченістю, сповненою світлих замріяних настроїв.

Це — всім відома «Серенада» Ф. Шуберта.

Франц Петер Шуберт, народився 31 січня 1797 року в передмісті Відня. Батько його був шкільним учителем. На свята в їхній оселі збирався гурток музикантів- аматорів, сам батько учив Франца гри на скрипці, а один із братів — на клавірі. Теорію музики Францу викладав церков¬ний регент, він же навчав хлопчика і гри на органі.

Незабаром оточуючим стало зрозуміло, що перед ними надзвичайно обдарована дитина. Коли Шуберту виповнилося 11 років, його віддали до церковно-співацької школи.

1810 року Шуберт написав свій перший твір. Пристрасть до музики охоплювала його все більше і більше і згодом витіснила всі інші інтереси. Поступаючись батькові, Франц вступив до вчительської семінарії, а потім виконував обов'язки помічника учителя в школі свого батька. Але намірам батька зробити з сина учителя з надійним заробітком так і не судилося здійснитися. Шуберт вступив у найінтенсивнішу пору своєї творчості (1814—1817). До кінця цього періоду він вже був автором п'яти симфоній, семи сонат і трьохсот пісень, серед яких — «Маргарита за прядкою», «Лісовий цар», «Форель», «Блукач», які знали та співали всі у Відні. Композиторові здалося, що світ ось-ось розкриє йому дружні обійми.

Довірливий і наївний, він часто ставав жертвою своїх видавців, що наживалися на його таланті. Автор величезної кількості творів ледве зводив кінці з кінцями.

Останні роки життя він багато хворів, бідував, але творча активність його не слабшала. Навіть навпаки — музика його стає все глибшою, масштабнішою і виразнішою, чи йде мова про його фортепіанні сонати, струнні квартети, Восьму симфонію, чи про пісні.

І все-таки, нехай тільки одного разу, він дізнався, що таке справжній успіх: 1828 року його друзі організували у Відні концерт з його творів, який перевершив усі очікування. Шуберт знову повний відважних планів, він інтенсивно працює над новими творами. Але до смерті залишається декілька місяців — Шуберт захворів на тиф. Ослаблений роками безгрошів'я організм не може чинити опір, і 19 листопада 1828 року Франц Шуберт помирає. Його спадок оцінюється в копійки.

Поховали Шуберта на віденському кладовищі, вигравіювавши на скромному пам'ятнику напис:

Смерть поховала тут багатий скарб, Але ще прекрасніші надії.

Пісні Ф. Шуберта за своїм складом близькі до народнопісенної творчості й призначені для домашнього музикування. Але яскравий образний зміст і художня досконалість, що були їй невідомі в XVIII столітті, зробили пісню рівноправною серед інших жанрів музичного мистецтва. Ф. П. Шуберт підніс рівень побутової пісні- романсу до рівня найкращої тогочасної поезії. Свої пісні композитор писав на вірші Ф. Шиллера, Й.-В. Ґете, Г. Гейне, Л. Релыптаба тощо. Саме на вірші Л. Релыптаба була написана знаменита «Серенада», що увійшла до останнього вокального циклу Ф. П. Шуберта «Лебедина пісня».

За рік до смерті Л. ван Бетховена поет Людвіґ Релыптаб, автор вірша «Серенада», звернувся до композитора з проханням написати музику до свого тексту. Але тяжка хвороба Л. ван Бетховена зава¬дила здійсненню цього задуму. Тоді його секретар запропонував цю роботу Ф. П. Шубертові. Так з'явилася шубертівська «Серенада».

Із дивовижною майстерністю поєднує композитор у «Серенаді» риси побутового музикування та поетичне натхнення. Музичний образ цього твору відзначається м'якістю, задушевністю і разом із тим вишуканою витонченістю, сповненою світлих замріяних настроїв. Незрівнянна чарівна мелодія «Серенади» споріднена з мелодикою італійських канцон (пісень).

Д/з Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=L4dV3ot9-4I 

Вивчення пісні "Од Києва до Лубен" https://www.youtube.com/watch?v=yulz4EEBMVU 

26.09.2023

4. Музичні цикли

Вокальний цикл (нім. liederkreis, liederzyklus, англ. song cycle) — цикл пісень або романсів, об'єднаних спільною поетичною ідеєю. Остання може бути втілена різними виразовими засобами, наприклад, системою лейтмотивів, схожими гармонійними і ритмічними формулами тощо[1]. Вокальні цикли часом важко відрізнити від звичайних збірок пісень, яким композитори часто надають ознак цілісності, але їх завжди об'єднує якась тема або ідея.  

Фактично початок цього жанру поклав Франц Шуберт своїми вокальними циклами «Прекрасна мельничиха» і «Зимовий шлях»[3].

У першій половині XIX сторіччя жанр був освоєний також іншим композитором-романтиком — Робертом Шуманом («Любов поета»). Слідом за Шубертом і Шуманом вокальні цикли писали й інші композитори, зокрема Михайло ГлінкаПрощання з Петербургом»).

До середини XIX сторіччя всі вокальні цикли писалися для голосу в супроводі фортеп'яно. Перший вокальний цикл з оркестровим супроводом — «П'ять пісень на вірші Матільди Везендонк» Ріхарда Вагнера (існує і версія з фортеп'янним супроводом). Вокальні цикли для голосу і оркестру на межі XIX і XX століть писав Густав МалерПісні мандрівного підмайстра», «Чарівний ріг хлопчика» та інші)

У XX сторіччі вокальні цикли писали Луїджі Даллапіккола, Аріберт Райман, Кароль Шимановський, Дмитро Шостакович, Вітольд Лютославський і інші композитори.

В українській музиці вокальні цикли: Я. Степовий «Барвінки», Ю. Мейтус «Кобзареві», Л. Дичко «Пастелі» та «Енгармонійне» тощо.


Д/з Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=Fr-5tnM_nfg 

Вивчення пісні "Од Києва до Лубен" https://www.youtube.com/watch?v=yulz4EEBMVU 

03.10.2023

5. Гімн у музиці

Чи замислювалися ви коли-небудь над тим, у чому полягає секрет популярності музичних творів? Дійсно, складно відповісти на це питання однозначно: майстерність чи мелодійний дар митця, виразні засоби чи правдивість та щирість. Чому одні музичні твори, які були написані багато років тому, продовжують своє життя у наш час і ми знову і знову повертаємось до них, тоді як інші не привертають нашої уваги надовго і поступово зникають у забутті? Саме з такими творами, що іноді стають навіть музичними символами, ми познайомимось сьогодні на уроці

У багатьох українських піснях відображується образ нашої Батьківщини. Найголовнішою такою піснею для кожного громадянина України є Державний Гімн.

У давнину гімнами називали музичні твори, написані на слова з Біблії, їх виконували церковні хори. Уперше гімни з'явилися у XVI ст.

Національний гімн — особлива пісня тієї або іншої держави. Національний Гімн України — урочиста пісня — символ нашої державної єдності.

Державний гімн — це урочиста пісня, прийнята як офіційний національний символ держави, що символізує і пропагує національні ідеї та ментальність країни, якій належить.  П. Чубинський

Слова вірша «Ще не вмерла України...», який згодом став Гімном нашої держави, написав у 50-ті роки XIX ст. відомий український поет, етнограф, фольклорист Павло Платонович Чубинський (1839—1884). Поезія, уперше надрукована 1863 року, невдовзі розі-йшлася в народі — серед інтелігенції, студентів, гімназистів. Певний час її навіть приписували перу Тараса Шевченка. Вірш «Ще не вмерла України...» одразу впав в око царській владі. Через рік Чубинський потрапив до заслання за свою незмірну любов до України, а заборонений вірш довгий час потайки читали і співали на різні мелодії.

Музику на ці вірші написав видатний західноукраїнський композитор і диригент Михайло Михайлович Вербицький (1815— 1870). Він тонко відчував дух і настрої громадськості, чим пояснюється популярність його творів, особливо пісні-хору «Ще не вмерла України...». Мажорні закличні ін¬тонації віддзеркалюють у собі характерні риси українських історичних пісень.

24 серпня 1991 року на церемонії затвердження «Акту проголошення незалежності України» в залі Верховної Ради було виконано національний гімн «Ще невмерла України...». Статусу Державного Гімну України ця пісня на-була 6 березня 2003 року. У статті 1 Закону «Про Державний Гімн України» записано, що Державним Гімном України є національний Гімн на музику М. М. Вербицького зі словами першого куплету та приспіву твору П. П. Чубинського. Конституція України затвер¬дила статус пісні як офіційного державного музичного символу.

Мелодія Гімну зазвичай звучить під час урочистих заходів, державних свят, демонстрацій, військових парадів, ушанування переможців на міжнародних спортивних змаганнях.

Гімн «Ще не вмерла України...» поряд із Державним Гербом — тризубом — і синьо-жовтим Прапором є офіційним символом нашої держави. За своїм змістом він є відображенням ідей боротьби за націо-нальну незалежність, гарячої любові до своєї землі, її героїчної історії.

Після проголошення незалежності України Державний Гімн відіграє роль заклику до ствердження самостійності й суверенітету України, надихає український народ на розбудову своєї держави.

Гімн звучить в ознаменування сили, слави і могутності держави. Слухати Гімн потрібно стоячи, мовчки,

Поряд із твором «Ще не вмерла України...» другим національним духовним гімном виступає «Молитва за Україну» — «Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни».

Пісня «Молитва за Україну» є символом духовно-патріотичних почуттів українського народу. Цей твір також пройшов довгий історичний шлях. Вірш Олександра Яковича Кониського (1836—1900),написаний у 90-ті роки XIX століття, був призначений для дітей, для українських шкіл Галичини, Буковини та Закарпаття. Водночас, покладений на музику Миколою Віталійовичем Лисенком (1842—1912), лунав на релігійних святах у церквах Галичини, хочай не належав до канонізованих релігійних текстів.

Спочатку пісня називалась «Боже Великий, Єдиний» і мала примітку композитора «Дитячий гімн», а згодом отримала назву «Молитва за Україну». У передмові до видання твору автори написали: «Вкласти... хотіли передусім в „неложнії уста" дітей, від яких Всевишній найскоріше міг почути це благання».

«Молитва за Україну» є одним із шести творів духовної музики Миколи Лисенка. У ній поєднані ніжно-ліричне та піднесено- величне звучання; розвиток образу простежується від молитовно-ліричного до енер- гійно-рішучого. За спогадами сучасників класик української музики Микола Лисенко був одним зі справжніх пропагандистів українства. Куди не дісталася наука, письменство — сміливо йшли національне мистецтво, рідна пісня, почуття — і перед ними розкривалися двері й душі.

Значення Миколи Лисенка для української музики можна порівняти зі значенням Тараса Шевченка для української літератури.

Уважно прослухайте пісню Миколи Лисенка та Олександра Кониського «Молитва за Україну»,

·       Поміркуйте: чому «Молитва за Україну» є образом-символом духовності українського народу?

Кожна країна має свій гімн, який виконується під час урочистих зібрань, подій. Багато спортивних клубів, Ліга Чемпіонів і навіть школи мають власний гімн. В усьому світі відомий і студентський гімн «Гаудеамус».

«Гаудеамус» (лат. gaudedmus — веселімося) — середньовічна студентська пісня, студентський гімн. Назва виникла за першим словом пісні.

Ця пісня з'явилася в XIII чи в XIV столітті або в Гейдельберзько¬му або в Паризькому університеті (Сорбонні). «Гаудеамус» належить до жанру застільних пісень вагантів — середньовічних мандрівних поетів і співаків, серед яких були і студенти. Протягом декіль¬кох століть пісня передавалася усно й тому має багато варіантів. У друкованому виді текст «Гаудеамуса» уперше з'явився 1776 року, а 1781-го мандрівний письменник Крістіан Вільгельм Кіндлебен надав йому форми, що збереглася і дотепер.

Відомий мотив пісні затвердив, імовірно, композитор XV століття Йоганнес Окегем. Російський композитор Петро Чайковський переклав мелодію для чотириголосого чоловічого хору з фортеп'яно. «Гаудеамус» використовували Ференц Ліст, Йоганнес Брамс, Анато-лій Кос-Анатольський. Цю пісню тепер співають на святах і зустрі¬чах студенти усього світу, вона є своєрідним символом студентства й молодості.


Д/з Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=KbcfMVTvW48 

Вивчення пісні "Од Києва до Лубен" https://www.youtube.com/watch?v=yulz4EEBMVU 

10.10.2023

6. Гімн у музиці

Цікаві факти з історії українського гімну

Справжнім всеукраїнським, спочатку національним, а згодом й офіційним державним гімном, впродовж XIX-XX століть стала пісня «Ще не вмерла Україна». Здається, чверть століття його сакральний зміст залишався десь на «периферії» суспільної свідомості. І лише з початком кривавої війни за справжню Незалежність українці усвідомили глибинне значення кожного слова у своєму офіційному славені. Про це повідомляє "Укрінформ".

Як з’явилися слова українського гімну

Одного з осінніх днів 1862 року в Києві 23-річний бориспільчанин, недавній випускник Петербургського університету Павло Чубинський, перебуваючи в гостях на вулиці Великій Васильківській (нині будинок 106, на фото), почув патріотичну сербську пісню «Већ се српска застава», яка його вразила. За спогадом сучасника, Чубинський пішов у сусідню кімнату і повернувся звідти з готовим текстом, який розпочинався словами «Ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля!».

За іншою версією – більш детальною, але менш документованою – учасниками вечірки були так звані  «хлопомани», тобто поляки-українофіли, Тадей Рильський (майбутній батько відомого поета) та Павлин Свєнціцький. Вони згадували дві події з попереднього 1861 року: похорон Шевченка та панахиду за п’ятьма вбитими маніфестантами у Варшаві, відтак - стали награвати «Jeszcze Polska nie zginęła» на фортепіано, імпровізуючи з українським перекладом. Тоді Чубинський і запротестував: «треба мати свій гімн», - і за півгодини його запропонував. Вже після цього присутні на вечірці сербські студенти, долучившись, заспівали свою пісню, в якій Павло Платонович і почув ті ключові рядки, яких йому бракувало.

За півтора сторіччя, що минули відтоді, багато хто зауважував, що аж надто перший рядок схожий на «Марш Домбровського» - нині офіційний гімн Польщі, а тоді відому «Пісню польських легіонів в Італії» (або «Мазурку Домбровського»), написану ще 1797 року. На що є слушна відповідь, що схожий не сам рядок, а становище, в якому перебували польські та українські патріоти – без держави, під імперією. І не тільки вони. «Još Hrvatska ni propala» написано 1833 року, коли Хорватія була розділена між Османською та Габсбурзькою імперіями – і перший рядок віршу так само констатує нездоланне прагнення до визволення.

Нова пісня швидко пішла по Києву, але невдовзі Чубинського арештували й вислали в Архангельську губернію без слідства і точного звинувачення – самим розпорядженням шефа жандармів «за вредное влияние на умы простолюдинов». Він повернувся із заслання через сім років. А ще через сім років стався сумнозвісний Емський указ (розпорядження російського імператора Олександра II спрямоване на витіснення української мови з культурної сфери і обмеження її побутовим вжитком), і Чубинський як «небезпечний агітатор» дістав заборону на проживання «в малороссийских губерниях».

Загалом, в українську культуру і науку Павло Чубинський увійшов також як видатний фольклорист і етнограф: за своє життя він зібрав близько чотирьох тисяч обрядових пісень, понад триста казок і зафіксував говірки, прикмети, звичаї у 60-х місцевостях.

Як з’явилася музика

У 1963 році у четвертому (грудневому) номері львівського часопису «Мета» вірш Чубинського був виданий анонімно, і до того ж - випадково чи навмисно, оскільки автор вже був під наглядом жандармів - «схований» серед трьох віршів Тараса Шевченка.

Греко-католицький священик села Млини (тоді Австрія, а нині Польща – 10 км від прикордонного переходу Краковець-Корчова) отець Михайло Вербицький, якому принесли часопис, загорівся покласти на музику слова, які вважав шевченковими. Помилитися було легко, бо стиль віршування подібний, адже як поет Чубинський формувався під впливом поезій Шевченка, навіть був особисто знайомий з Кобзарем під час навчання у Петербурзі.

Вперше твір панотця надрукували з нотами у 1865 році, а прозвучав він публічно на Шевченкових роковинах у Народному домі в Перемишлі 10 березня того ж року. Після цього урочисту пісню виконували в Наддніпрянщини й Галичини під час проведення патріотичних заходів. Як і творчість Тараса Шевченка, вона об’єднувала людей, незалежно від місця народження.

Сучасний композитор Валентин Сильвестров так характеризує український гімн: «Гімн України — дивовижний. Спочатку він начебто не справляє враження, але це лише на перший погляд. Його створив Михайло Вербицький — церковний композитор середини ХІХ століття… у нього був мелодійний дар — це помітно з його літургій. Він був церковним композитором. І ось цю патріотичну пісню він теж створив як церковний композитор. Це ж алілуя, розспів! У гімнах ніде такого немає! Це унікальний твір… у ньому є ознаки літургійного початку. У цьому гімні затонула якась пам'ять про літургію, про всеношну».

Отець Михайло Вербицький писав не тільки церковні, а й світські твори - йому належить збірка салонних пісень для чоловічих квартетів та перший в Україні підручник гри на гітарі. То був його улюблений інструмент, замолоду за «веселі пісні, гру на гітарі» його навіть двічі виключали з Львівської духовної семінарії. Цікаво, що й беручись за «Ще не вмерла Україна», спочатку Вербицький написав музику саме для гітари – твір задумувався як сольний, - а вже згодом адаптував її для хору.

На жаль, музична спадщина Вербицького ще далеко не вивчена.

Інші «претенденти на гімн»

Цікаво, що однією з перших пісень, яка також виконувала роль національного гімну, зокрема, у Центральній та Східній Україні, від середини ХІХ століття став «Заповіт» Тараса Шевченка. У різний час до нього писали музику і Михайло Вербицький, і Микола Лисенко, і Гордій Гладкий, зазначає Радіо Свобода.

Відомо також, що у 1848 році Головна Руська Рада у Львові визнала гімном галицьких українців пісню на слова отця Івана Гушалевича та музику… Михайла Вербицького «Мир вам, браття, всі приносим».

А от 1862 року поет Олександр Кониський написав вірш «Молитва», який починався словами «Боже великий, єдиний, нам Україну храни». Покладений згодом на музику Миколою Лисенком, цей твір став духовним гімном українців.

Як національний гімн українці, особливо в Галичині і на еміграції в Канаді та у Сполучених Штатах Америки, часто співали пісню Василя Щурата на музику Станіслава Людкевича «За тебе, Україно».

Роль гімну виконували також пісня Олександра Грицая на музику Людкевича «Для тебе, Україно, живемо», стрілецька пісня «Ой, у лузі червона калина» та пісня на слова Івана Франка і музику Миколи Лисенка «Вічний революціонер».

Значного визнання як один із варіантів національного гімну здобув марш «Не пора...». Слова для нього 1880 року написав 24-літній Іван Франко, а музику невдовзі створив композитор Денис Січинський.

Від «нелегального» гімну до Державного

У Російській імперії українські національні славені були заборонені, і тому їх співали тільки на нелегальних зібраннях.

З утворенням Української Народної Республіки 1917 року пісня «Ще не вмерла України» стала виконуватися як державний гімн, хоча офіційно у цьому статусі затверджена не була.

У США як народну пісню майбутній український гімн виконав емігрант зі Львова та житель Нью-Йорка Михайло Зозуляк у 1915 році. І він же в 1916 році зробив перший запис на вініловій платівці (видавець - Columbia Phonograph Company) українською мовою під назвою "Szcze ne wmerla Ukrainy ni slava ni volya".

Вперше національний гімн «Ще не вмерла України» як державний затвердив Сойм Карпатської України на своєму єдиному засіданні у Хусті 15 березня 1939 року.

У Радянській Україні український національний гімн був заборонений як буржуазно-націоналістичний, але 1966 року був виданий на Кубані у збірці кубанських козачих пісень під виглядом народної пісні. І тут доречно згадати, що восени 1919 р. приблизно в цих же краях денікінцями у вогонь було кинуто 60 примірників “Ще не вмерла Україна”, які в 1917 році випустила видавнича «Українська спілка». Як “біла”, так і “червона” імперії ненавиділи український гімн однаково і розуміли, що він є джерелом ідеологічної небезпеки для них.

1963 року до 100-річчя українського гімну «Ще не вмерла Україна» об’єднання лемків Канадивидало серію марок, наліпок, франкотипів, поштових листівок із зображенням авторів гімну Павла Чубинського і Михайла Вербицького

У липні 1991 року після урочистих зборів, присвячених першій річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України, в палаці “Україна” в Києві відбувся концерт, заключним акордом якого стало виконання всіма присутніми в залі пісні “Ще не вмерла Україна”. Ось так після десятиліть замовчування цей твір отримав майже офіційне визнання.

Після всенародного референдуму 1 грудня 1991 р., який підтвердив волевиявлення народу 24 серпня 1991 р., Президія Верховної Ради України 15 січня 1992 р. затвердила музичну редакцію національного гімну України. В статті 20 Конституції України зафіксовано: “Державний гімн України – національний гімн на музику Михайла Вербицького”.

15 січня 1992 року Президія Верховної Ради України ухвалила указ про Державний гімн України, яким затвердила його у музичній редакції Михайла Вербицького, а 6 березня 2003 року Верховна Рада, після дводенного обговорення, затвердила як текст Державного гімну - перший куплет та приспів з віршу Чубинського. З прийняттям цього закону стаття 20 Конституції набула завершеного вигляду, а Національний гімн на музику Вербицького отримав офіційні слова.


Д/з Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=1VCQDoYop64 (рок-версія),   https://www.youtube.com/watch?v=jy_TECJp5C8 (Aponcik Trap Remix), https://www.youtube.com/watch?v=YlbS4h6V7y8 (повна версія пісні)

Виконання пісні "Од Києва до Лубен" https://www.youtube.com/watch?v=yulz4EEBMVU 

Виконати тест https://naurok.com.ua/test/gimn---urochista-pisnya-1072901.html і прислати мені результат



17.10.2023

7. Хорові жанри 

Поняття музичного жанру – одне із найбільш складних. Жанр – вид (рід) музичного твору, що визначається сукупністю характерних прикмет. Існують різні типи жанрової класифікації музичних творів, які визначаються:

- конкретним життєвим (побутовим) призначенням твору (пісня, марш, вальс);

- умовами виконання (опера, балет, камерні твори);

- специфікою виконавських засобів (вокальний та інструментальні жанри);

- загальним характером твору аналогічно другим видам мистецтва (ліричний, епічний, героїчний та інші жанри).  

Найбільш загальною жанровою класифікацією є розділення всієї музики на вокальну та інструментальну. Вокальна музика може бути сольною, ансамблевою, хоровою. В свою чергу хорова творчість має свої жанрові  різновиди, які називаються хоровими жанрами. В сучасній творчій практиці існують такі  хорові жанри:

      -     хорова пісня;

      -     хорова обробка (народної пісні або оригінальних творів);

      -     хорова мініатюра;

      -     хори крупної форми;

   - оперно-хоровий жанр;

   - кантатно-ораторіальний жанр.

Хорові жанри можуть бути розділені на 3 групи. До першої групи відносяться «чисто хорові» жанри, де визначне значення хору – очевидно (хорова пісня, хорова мініатюра, хор крупної форми). До другої групи входять «синтетичні» жанри, в яких хор один із учасників виконання (кантатно-ораторіальний і оперно-хоровий жанри). Третю групу складають «допоміжні» жанри, які об’єднують твори, що не являються як правило наслідком оригінальної хорової творчості (хорові обробки, хоровий переклад). Пропонована класифікація дозволяє об'єднати і систематизувати твори, які різні за змістом, стилем, часом створення та специфікою виконання  - як старовинною, так і сучасною хоровою музикою.

Слід зазначити, що вид хорової музики - а саppella або із супроводом не є головним моментом при визначенні жанру.

Хорова пісня – найбільш масовий і широко доступний жанр хорової музики. Твори цього жанру невеликі за розміром, написані в куплетній формі. Музична мова доступна і пов’язана з широко побутовими в народі інтонаціями. Зміст таких пісень завжди конкретний, пов'язаний з найбільш близькими всім людям темами, почуттями та образами.  Хорові пісні виконуються як а саppella так із супроводом, нерідко за участю солістів.

Слід розпізнавати поняття: хорова пісня та масова пісня. В першому випадку мова йде про склад виконавців (хор), а в другому про широту розповсюдження, про популярність твору. Хорова пісня не завжди буває масовою, так як і не кожна масова пісня обов’язково є хоровою. Хорова пісня – це жанр, поняття масовості вказує на особливості його побутування. Хоровою масовою піснею називають твір, який хоровий по своїй природі, що отримав широке всенародне поширення. Іноді такі твори називають «масовими хорами». Пам'ятаймо: хоровий спів ґрунтується на співочій культурі.

Жанр хорової обробки (народної пісні або оригінальних творів) пов'язаний з творчим освоєнням народного пісенного мистецтва професійної музики. Створення обробки – серйозний творчий процес, що потребує від автора не меншої майстерності, чим створення оригінального твору. Опрацьовуючи народну пісню, композитор за допомогою музичних засобів глибше розкриває її зміст, передає настрій та характер, зберігає першоджерело пісні з використанням нових тембрів, фарб і гармонійних засобів, проявляє свою авторську індивідуальність. Видатними майстрами хорової обробки є українські композитори М. Леонтович, М .Лисенко, Я.Степовий, О.Кошиць та інш. У відповідності з народними виконавськими традиціями хорові обробки пишуться в куплетній або куплетно-варіаційній формі і в умовах концертного виконання часто звучать a cappella. В залежності від ступеня творчого впливу на фольклорний матеріал розрізняють три основні типи хорових обробок:

-        проста обробка-виклад в куплетно-віріаційній формі із збереженням мелодії і жанру пісні. Наприклад, «Ой з за гори кам’яної» - українська народна пісня в обробці М.Леонтовича;

-        розгорнута обробка – наявність оригінального композиторського задуму при збереженні мелодії в незмінному вигляді (можуть бути різні варіанти: однокуплетна, багатокуплетна з повторенням або без повторення куплетів, більш складна структура);

-        вільна обробка – активний творчий розвиток фольклорного матеріалу, що включає і мелодичні перетворення. Цей тип обробки близький оригінальним творам, що засновані на матеріалі народних пісень. З них найбільш характерною та розповсюдженою є розгорнута обробка. Але можна зустріти хорову обробку і оригінальних творів – наприклад пісень українських композиторів, що стали народними.

До жанру хорової мініатюри відносять невеликі хорові твори ліричного характеру без супроводу, написані в простих формах (період, проста двохчастинна і трьохчастинна, строфічна). В хоровій практиці мініатюра найбільш характерна для творів a cappella (творчість М.Леонтович, ). Твори з супроводом зустрічаються значно рідше, але не виключно. Особливу різновидність складають хорали та мадригали – твори переважно старовинної західної музики. Іноді до жанру хорової мініатюри відносять деякі хорові пісні, обробки та переклади. Для більш правильної і чіткої  класифікації треба мати на увазі:

-        по-перше, мініатюрі не властива куплетність, що характерна для пісенної форми;

-        по-друге, до цього жанру можуть бути віднесені тільки самостійні, оригінальні хорові твори, а не їх обробки. Хоровій мініатюрі як жанру властива камерність, «акварельність» музичних кольорів. 

Хори крупної форми являють собою масштабні хорові композиції як a cappella, так і з супроводом, що характеризуються значним змістом і мають складну структуру (складні двох- і трьохчастинні, рондо, варіації, соната). Важливе місце займають твори культової музики: мотети західно-європейських авторів та хорові концерти українських та російських композиторів. Чудові приклади розгорнутих хорових композицій a cappellа зустрічаємо в творчості М.С.Березовського, Д.С.Бортнянського та інш.

Поняття кантатно-ораторіального  жанру до певної міри умовне. Воно об’єднує велику кількість творів різних за характером, структурою, складом виконавців, маючи свої приватні жанрові характеристики (ораторія, кантата, поема, сюїта та інш.). Загальним для творів цього жанру є, перш за все їх масштабність, яка пов’язана з широтою, значною тематикою та змістом і пропонує використання, як правило, багаточастинних циклічних побудов, а також широкий та різноманітний склад виконавців, серед яких хор є головним та ведучим, але не єдиним учасником. До творів кантатно-ораторіального жанру можуть бути віднесені хорові симфонії, які дуже близькі ораторії, поемі, сюїті.

Хорові епізоди, що звучать в операх, відносяться до оперно-хорового жанру. Використання хору в опері аналогічно його ролі в кантатно-ораторіальному  жанрі і за складом виконавців (хор, оркестр, солісти, в опері кількість солістів, як правило більше і їх роль значна), і по масштабності композиції, і по звучанню хору з супроводом. Оперно-хоровий  жанр займає особливе місце в українській музиці. Це пов’язано з  ведучою лінією розвитку української опери як опери комічної,  історико-героїчної, де роль народу завжди велика (опери С.Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм», М.Лисенка «Тарас Бульба» та інш.)

З другої половини XV ст. починає підноситись освіта та культура. Найважливішою галуззю професійного музичного мистецтва залишається церковна творчість. Традиція давньоруського київського розспіву розвивається і надалі, проте його тепер частіше називають знаменним розспівом (назва походить від особливого способу запису, шо отримав назву «знам'я», в тодішній мові це слово означало «знак»). З XVI ст. в Києві виникає новий запис нот, так зване «київське знам'я», що пишеться на п’яти лінійках. Відома система  осьмогласія зберігається й надалі, як основний принцип використання музики в богослужінні. Разом з тим з'являється важливе писемне джерело, завдяки якому нащадки змогли пізнати найдавнішу музику нашої Батьківщини. Всі наспіви, що виконувалися в церкві в будні, а також у святкові дні, за календарем  - від вересня до серпня, збиралися поступово в одну велику, гарно прикрашену рукописну книгу, що отримала назву Ірмолай. Кожен монастир, храм мав свого освіченого монаха-переписувача, котрий протягом багатьох років старанно збирав до Ірмолая мелодії богослужіння. У початковий період поширення музичної грамотності та професіоналізму на Україні важливу роль відіграли братства.

Вони виникли в першій половині XV ст. серед міського населення України і поступово з'явилися в усіх великих  містах України. В кінці XVI ст. існувала досить густа їх мережа. Вони залучали до своїх рядів все нових і нових «братчиків» з міщан, селян, козацтва й окремих представників української шляхти. Піднімаючись на захист православної віри, братства ставили собі за мету заснування шкіл з словяно-руською мовою викладання. Деякі з братських шкіл згодом розширили свою програму й перетворилися на середні школи, так звані колегіуми. При багатьох братствах існували великі церковні хори, що славилися мистецьким співом. Підготовка в братських школах грамотних і музично освічених регентів, учителів співу і навіть композиторів відіграла велику історичну роль у розвитку музичного професіоналізму на Україні.

Паралельно з високопрофесійною культовою музикою – партесним і хоровим концертами, провідними фольклорними жанрами X-XVII століть на Україні сформувався і набув розповсюдження кант, що представляв демократичну культуру широких верств населення.

Кант – це триголосна, куплетної будови хорова акапельна  пісня написана для чоловічого складу. За змістом поетичного тексту і характером музики канти можна розділити на ліричні, гумористичні, сатиричні й урочисті. Їх створювали як музиканти-професіонали, так і любителі музики – учні братських шкіл, мандрівні дяки. Кант став одним з джерел формування сольної пісні-романсу. 

Музична побудова канта має ряд характерних ознак:

- мелодика пов’язана з народнопісенними і народнотанцювальними джерелами;

-фактура гомофонно-гармонічне триголосся, в якому два верхні голоси розвиваються паралельними терціями, а бас утворює гармонічну основу;

-склад виконавців – чоловічий хор а саppella;

-форма симетрична, куплетна.

Партесний спів виник на основі прагнення до більшої яскравості, виразності,гармонічної повноти звучання церковної хорової музики. Він являв собою гомофонно-гармонічне багатоголосся з деякими елементами поліфонії. У багатьох партесних творах, зокрема в їх ритміці і мелодиці виявляється народнопісенний вплив. Слід відзначити, що тексти партесних творів виконувалися й записувалися близькою народові словяно-руською мовою.

Основним жанром професійної музики XVII першої половини – XVIIIст. на Україні був партесний концерт. Це одночастинний, досить великий за обсягом твір. На Україні він з'являється наприкінці XVIст. За характером музики, образним змістом партесні концерти умовно можна поділити на дві групи: перша- урочисті, світлі, друга  лірико-драматичні, скорботні. Характерною рисою партесних концертів є їх багатоголосність (8-12-голосся). Виконавцями партесних концертів були чоловіки і хлопчики. У хорових побудовах переважає гармонічний склад. Партесні концерти писали не тільки на духовні, а й світські сюжети.

Виконання пісні "Од Києва до Лубен" 

31.10.2023

8. Українська хорова музика 

Багатоголо́сся— тип фактурного устрою музики, одночасне поєднання кількох мелодичних ліній у хоровій або ансамблевій вокальній, інструментальній та вокально-інструментальній музиці. 

Традиція багатоголосого співу а капела розвивалася в Україні протягом століть. Кінець XVII — початок XVIII століть вважають періодом розквіту вітчизняного хорового мистецтва. Саме тоді виникає жанр хорового концерту, який знайшов досконале втілення в багатоголосій церковній музиці. Теорію створення таких концертів розробив у XVII столітті Микола Дилецький. Розквітнув цей жанр у XVIII столітті у творчості українських композиторів Максима Березовського, Дмитра Бортнянського та Артемія Beделя.

Музична спадщина Дмитра Бортнянського величезна. Він створив понад сто хорових творів, літургійні співи та багато іншого. Церковно-вокальний стиль композитора є вершиною музичного мистецтва доби бароко.

У своїй творчості Д. Бортнянський спирався на традиції української духовної музики. Твори композитора наповнені інтонаціями народних пісень, мелодіями багатоголосого українського церковного співу та кобзарського мистецтва. Усе це становило неповторний стиль творів Д. Бортнянського, інтерес до яких не згасає і в наш час.

За інтонаційним складом «Ляргетто» — один зі зразків перетворення народних пісенних джерел. Музика сповнена драматизму, звучить широко, протяжно, повільно і наближається до української козацької траурної пісні «Козака несуть».

Перша частина «Херувимської» тиха, спокійна, повільна, із послідовним вступом хорових партій і подальшим розвитком кожної з них. Пронизана яскравим українським мелосом, вона звучить піднесено, із теплим людським почуттям. Друга частина — контрастна — звучить голосно, швидко, переможно. «Многая літа» — урочисте вітання, що виконується тричі.

Яскравим явищем в історії українського хорового мистецтва є творчість Максима Березовського. Він створив новий тип класичного хорового концерту, що поєднав традиції українського хорового мистецтва із західноєвропейськими. Хоровий концерт «Не отвержи мене в пору старості», написаний для чотириголосого хору, є одним із найкращих творів світової духовної музики.

Музика Артемія Веделя — українського композитора, хорового диригента, видатного співака — глибоко національна, емоційно насичена, яскраво образна. Значне місце у творчості композитора посідає духовна й хорова музика, яка вражає щирістю, задушевністю, глибоким ліризмом і близькістю до народних наспівів.

Традиції українського багатоголосся розвивають у наш час славетні хорові колективи, зокрема Національний заслужений академічний народний хор України ім. Г. Верьовки, Національна заслужена академічна капела України «Думка», Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. І. Майбороди та ін.

Українська народна пісня є окрасою репертуару численних сучасних вокальних і вокально-інструментальних колективів, які передають неперевершену чарівність багатоголосого співу.

Українське багатоголосся заворожує, торкаючись найпотаємніших струн нашої душі. Це високе мистецтво, що живе в пам’яті народу на генетичному рівні, є одним із неперевершених його духовних скарбів.

Виконання пісні "Од Києва до Лубен". Виконати тест та прислати мені в особисті повідомлення результат https://naurok.com.ua/test/ukra-nska-horova-muzika-2452249.html 


07.11.2023

9. Опера

О́пера (італ. opera — «дія», «праця», «твір») — музично-драматичний жанр, що ґрунтується на синтезі музики, слова, дії. В опері сценічна дія органічно поєднується з вокалом (солісти, ансамблі, хор), та інструментальною (оркестр) музикою, досить часто — з балетом і пантомімою, образотворчим мистецтвом (гримом, костюмами, декораціями, світловими ефектами, піротехнікою тощо). У більшості випадків опери пишуться за літературними сюжетами. Основою вокальних номерів є текст, який називається лібрето.

Опера може складатися з кількох дій, дії можуть поділятися на сцени. Опери можуть будуватися з окремих вокальних форм, таких як арія, речитатив, вокальний ансамбль, хори, оркестрові номери (увертюра, антракти), або відрізнятися наскрізним розвитком, що не передбачає поділу на такого роду форми.

Опери розраховані на виконання оперними співаками в супроводі оркестру. В багатьох країнах світу існують спеціально обладнані будівлі для виконання опер — оперні театри.

Опера виникла наприкінці XVI сторіччя в Італії, як спроба групи вчених-гуманістів, літераторів і музикантів відродити давньогрецьку трагедію у вигляді dramma per musica. Першим операм передували з одного боку, форми ренесансного театру, в яких музика відігравала поступово все більше значення, з іншого — розвитком сольного співу з інструментальним супроводом. На думку Асаф'єва передвісником опери став «найглибший в історії музики переворот, що змінив якість інтонації, тобто виявлення людським голосом і говіркою внутрішнього змісту, душевності, емоційної налаштованості» 


14.11.2023

10. Опера (продовження)

Українська опера як самостійна національна опера виникла в останній третині XIX століття, спираючись на традиції європейського та народного музичного театру. Основоположником жанру вважається Микола Лисенко, який систематично працював в цьому жанрі.

Першою оперою українського композитора була «Демофонт» Максима Березовського на лібрето італійською мовою, прем'єра якої відбулася у 1773 р.

Розвиток української опери інтенсифікувався після створення перших професійних оперних театрів у 1920 роки, але з 1930 і до розпаду СРСР відбувався в умовах домінування соціалістичного реалізму як офіційного радянського дискурсу.

Сьогодні оперними сценами України є оперні театри Національна опера ім. Т. Шевченка у Києві, Харкові, Одесі, Львові, Донецьку і Дніпро. Опери ставляться в оперних студіях при консерваторіях цих міст. Крім того, опери можуть ставитися в музичних та музично-драматичних театрах інших великих міст України.

Опера з'явилася на території сучасної України у XVIII ст. Це були італійські та французькі опери, які ставилися в маєтках багатої шляхти. Першою відомою оперою українського автора є «Демофонт» Максима Березовського, типова італійська opera seria на лібрето П'єтра Метастазіо, її прем'єра відбулася 1773 року в Ліворно.

У другій половині XVIII ст. також Дмитро Бортнянський написав три опери на італійські та три опери на французькі лібрето.

Перший державний театр на теренах сучасної України було відкрито у Львові, центрі Галичини, що входила тоді до складу монархії Габсбургів (1772). З 1774 року тут ставили німецькі опери (до 1872), а з 1780 i польські (до 1939). Особливою славою львівський театр втішався у 1873—1900 роках, коли на посаді другого, а потім першого капельмейстера працював Генрик Ярецький. 1874—1875 і 1878—1879 тут співав український баритон Гілярій Дилінський.

Будівля театру Скарбека у Львові, 1900 р.

На поневолених російською імперією теренах України перші театри були відкрито у Харкові в 1780 році. У Києві оперні вистави ставлять з 1803 року, а 1810 було побудовано й оперний театр в Одесі (російське оперне товариство тут виникло роком раніше). Початково театри на теренах України не мали власних артистів, натомість приймали іноземних гастролерів, переважно італійські оперні трупи. Важливим центром італійської та французької опери стала Одеса, завдяки важливому міжнародному значенню як торговельного центру. Внесок до італійського репертуару зробили і місцеві композитори (Alexander Katakuzenos: Antonio Foscarini 1860, Jurjevič: Marino Faliero a Pietro di Calabria).і до початку XX століття репертуар обмежувався італійським репертуаром.

Натомість для заснування у містах постійних театрів до останньої третини XIX століття бракувало умов, і насамперед — кваліфікованих кадрів, в той час як шляхта до скасування кріпосного права у 1861 році могла дозволити собі утримувати оркестри й акторські трупи з кріпаків.І лише після скасування кріпосного права, звільнені музиканти отримали можливість працювати в театрах, першим з яких на українських теренах Російської імперії став Київський (після театрів у Петрограді і Москві.27 жовтня 1867 року тут було поставлено оперу «Аскольдова могила» Олексія Верстовського, оркестранти були найняті переважно із числа розпущеного невільницького оркестру графа Петра Лопухіна (1788—1873), тоді як співаків привіз підприємець Фердинанд Бергер з Санкт-Петербурга.З 1874 року опери російською мовою ставили і в Харкові, де організацією справи займався Олександр Раппорт. 1886 року харківський театр занепав, але був відновлений 1890 року.У Тут диригентом працював Вацлав Сук, який презентував і власну оперу Lesův pán (1892). В Одесі російські опери почали ставити в 1873 році, і до 1910 року італійську було витіснено[17]. Після пожежі у 1883, театр було відновлено в 1887 році. репертуар усіх трьох театрів орієнтувався на царську оперу в Петрограді (Марінський театр) і Москві (Великий театр), і лише свої твори могли представити місцеві музиканти, втім жоден з них не проявив яскравої індивідуальності.[На рубежі XIX—XX століть тут ставились і вистави українською мовою, але переважно в міжсезоння, коли приміщення винаймали українські театральні товариства.

Слухання пісні "Будинок під блакитним дахом" https://www.youtube.com/watch?v=HG0RD8z3UnY, пройти тест та надіслати мені результати https://naurok.com.ua/test/m-v-lisenko-opera-taras-bulba-2511669.html 


21.11.2023

11.  Батальні сцени в музиці

Історія кожного народу цікава на різні події, які нерідко відображаються в мистецтві – у музиці, поезії, живописі, кінематографі. Адже в історисному минулому – витоки культурного життя кожної нації.

Історична тематика представлена багатьма жанрами музичного мистецтва – народними піснями й думами, вокальними й інструментальними творами композиторів-професіоналів.

Найяскравіші історичні події та батальні епізоди представленні в хорових і музично-театральних творах: кантатах, ораторіях, операх.

Сьогодні ми з вами розглянемо баталії в музиці і як їх відображали відомі композитори у своїх творах.

Джузе́ппе-Фортуні́но-Франче́ско Ве́рді (італ. Giuseppe Fortunino Francesco Verdi; 10 жовтня 1813, Ронколе27 січня 1901, Мілан) — італійський композитор, диригент.

Творча спадщина композитора дуже велика: 28 опер[1], квартет, реквієм і низка дрібних опусів. Найвидатніші опери Верді — «Бал-маскарад», «Ріголетто», «Травіата», «Трубадур», «Аїда», «Отелло», «Фальстаф». Його опери вважаються одними з найвидатніших всіх часів і досі не сходять зі сцен оперних театрів усього світу.

Попередники Верді, що вплинули на його творчість — Россіні, Белліні, Мейєрбер і, найважливіший — Ґаетано Доніцетті. За можливим винятком «Отелло», Ріхард Вагнер на Верді не мав впливу. Поважаючи Шарля Гуно, якого сучасники вважали найвидатнішим композитором епохи, Верді, проте, не запозичив нічого у великого француза. Деякі пасажі в «Аїді» вказують на знайомство композитора з творами Михайла Глінки, якого Ференц Ліст популяризував у Західній Європі, повернувшись із турне Росією.

Протягом всієї кар'єри Верді відмовлявся використати високе до в тенорових партіях, посилаючись на те, що можливість проспівати саме цю ноту перед повним залом відволікає виконавців до, після, і під час виконання ноти.

Попри те, що часом оркестрування у Верді майстерне, композитор покладався в основному на свій мелодійний дар для вираження емоцій героїв і дії. Справді, дуже часто в операх Верді, особливо під час сольних вокальних номерів, гармонія навмисно аскетична, і весь оркестр звучить, як один акомпаніаторський інструмент — наприклад гітара. Деякі критики стверджують, що Верді приділяв технічному аспекту партитури недостатньо уваги, оскільки йому бракувало школи й витонченості. Сам Верді сказав якось: «Із всіх композиторів я найбільший невіглас». Але поспішив додати: «Я це серйозно говорю, але під „знаннями“ я маю на увазі зовсім не знання музики» (джерело?).

Проте, було б несправедливим стверджувати, що Верді недооцінював виразну силу оркестру й не вмів використати її до кінця, коли йому це було потрібно. Більше того, оркестрове й контрапунктне новаторство (наприклад, струнні, що злітають по хроматичній гамі в сцені Монтероне, в «Ріголетто», щоб підкреслити драматичність ситуації, або, теж в «Ріголетто» — хор, що співає на «ммм..» за лаштунками, досить ефектно передаючи наближення буревію) — характерно для творчості Верді — характерно настільки, що інші композитори не наважилися запозичити в нього деякі сміливі прийоми через їх миттєву впізнаваність.

Верді був першим композитором, який спеціально займався пошуком сюжету для лібрето, що найкраще відповідав особливостям його композиторського дару. Працюючи в тісному співробітництві з лібретистами і знаючи, що саме драматична експресія є головною силою його таланту, він домагався виключити з сюжету «непотрібні» деталі й «зайвих» героїв, залишаючи лише персонажів, у яких клекочуть пристрасті, і сцени, багаті на драматизм.

Д/з перегляд відеоhttps://www.youtube.com/watch?v=QmqHUPLEl1whttps://www.youtube.com/watch?v=pgHo_4x9ixM   Слухання пісні "Будинок під блакитним дахом" https://www.youtube.com/watch?v=HG0RD8z3UnY 

28.11.2023

12. Батальні сцени в музиці

До списку нематеріальної культурної спадщини людства  ЮНЕСКО включена

Пекінська опера. У чому ж полягає її унікальність?

    Вистава поєднує всі складові класичної опери плюс акробатику, елементи бойових

мистецтв (ушу). Серед основних  традиційних амплуа є Воїн (Шен) і Злодій (Цзін), які

задіяні  у військових епізодах. Воїн озброєний довгим списом, повинен  бути

майстерним акробатом, фехтувальником, володіти мечем.  Злодій (Зрадник) — особа з

розфарбованим обличчям, білий  колір його гриму символізує хитрість і підступність.

Батальні  епізоди, як і всі інші складові опери, кардинально відрізняються  від

європейського музичнго театру. Тут панують не масштабні битви, зображені зазвичай

у масових сценах із гучним звучанням хору і оркестру, а акробатичний танець двох

акторів із  віртуозним володінням зброєю.

Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=V-2f5aTQ56c


 Кіномистецтво розкрило нові можливості відображення історичних тем і баталій

музичними засобами. Батальні сцени  у фільмах — вигадані чи реальні — це

можливість втілення найсміливіших ідей і технологій, щоб вразити глядача незабутнім

видовищем. Кіно поповнює арсенал музичних засобів різноманітними спецефектами,

які підсилюють драматизм воєнних подій.  У кінофільмах є чимало батальних сцен з

музикою. Наприклад,  стрічка про війну у В’єтнамі — «Апокаліпсис сьогодні» (1979,

реж. Ф. Коппола) — отримала чимало престижних міжнародних  премій, зокрема за

кращий звук і за кращу музику. У батальних  сценах звучать і сучасні твори, і

фрагмент оперної класики. 

Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=bKdvFumBGm8

Д/з Вивчення пісні "Будинок під блакитним дахом" https://www.youtube.com/watch?v=HG0RD8z3UnY, пройти тест та надіслати мені результати https://naurok.com.ua/test/batalni-sceni-v-muzici-2490856.html 


05.12.2023

13. Побутове музикування, танці.

З давніх-давен музика і танець відігравали важливу роль у повсякденному житті людини.

Танець належить  до найдавніших видів мистецтва, адже  мова тіла — доступний спосіб вираження емоцій людини. У різноманітних формах танець існував у культурі  всіх народів світу. Музикування і виконання танців прикрашали дозвілля  людей, приносили задоволення.


Що відбувається на  картинах?

Як ти думаєш, чи отримують зображені діти й дорослі  емоційне задоволення від своїх занять?  Поясни свою думку.



Фредерик Лейтон. Урок музики. 

Антоніо Ермолао Паолетті.  

На венеціанському балконі 

Існує дуже багато видів і форм танцю, що унеможливлює єдину жанрову класифікацію. За кількістю учасників танці поділяються на сольні, парні й групові. За призначенням — на обрядові, наприклад, хороводи, сценічні (постановочні), соціальні тощо. Виокремлюють такі великі групи танців, як народні, що є результатом вікових традицій народної творчості, класичні, що стали основою балету, бальні, які танцювали на балах аристократів, спортивні, з яких проводять змагання тощо. Художники / художниці й фотографи / фотографині намагаются вхопити красу рухів людини в танці, ніби зупиняючи його на мить… 

Наталія Папірна. Танець. 

Наталія Папірна. 

Український танець. 

Едвар Дега. Українські танцюристи

Едвар Дега. Танцівниці. 

 Бальні танці, що передбачають парне виконання, виникли  як розвага. Чимало з них колись витанцьовували на балах, але згодом вони вийшли з ужитку, наприклад, менует, полонез, мазурка. Зараз їх відносять до історичних. 

Деякі танці, навпаки, вийшли далекоза межі регіону свого  походження.Так, іспанське фламенко, що гармонійно поєднало  спів, танець, гітарний супровід, завдяки вогняній темпераментності завоювало світ, не втрачаючи свого самобутнього етнічного колориту, що сформувався в Андалузії. Оригінальність і  складність ритмічного малюнку фламенко підкреслюється перкусією: плескання в долоні, клацання пальцями, стукіт підборів, гра на кастаньєтах. Яскраві сукні з оборками й воланами, традиційні атрибути (віяло і шаль з китицями) посилюють чари  вогняно пристрастних танцівниць, як і різкі випади й стрімкі  повороти гордовитої експресії танцівників. Стиль фламенко має  понад 50 різновидів.  

Частина бальних танців увійшли до міжнародних спортивних  змагань, де вони були упорядковані й поділені на дві програми  по 5 танців кожна: стандартну (європейську) і латиноамериканську. Склад стандарту: повільний вальс, квікстеп (швидкий фокстрот), танго, фокстрот, віденський вальс. Латина включає: ча-ча-ча, пасодобль, джайв, румба, самба. 


Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=WW4BhC8eTNY 


Змагання з бальних танців проводяться на всіх рівнях, починаючи від початківців (юніорів) і закінчуючи професіоналами.  Конкурси найвищого рівня проходять під егідою Міжнародної  федерації спортивних танців. 



Унікального поширення у світі здобуло аргентинське танго. Воно виконується  в парі, нерідко із супроводом ансамблю, де головна роль відведена бандонеону. Тембр саме цього інструмента надає музиці  самобутню нотку журби. З народної розваги поступово виникло  сценічне танго, яке виконували професіонали, зосереджуючись  на видовищності. Відмінність сценічного і бально-спортивного  танго від аргентинського — обмеження імпровізації (всі рухи відповідають правилам) і водночас використання набагато сміливіших віртуозних хореографічних елементів. Його характерні  ритми й фігури неможливо сплутати з жодним іншим танцем.  Фестивалі й конкурси танго проводять у багатьох країнах, а  починаючи з 2003 року, в столиці Аргентини Буенос-Айресі  відбувається щорічний Всесвітній фестиваль та чемпіонат танго. 

Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=S98-BIpzZuk 

Надвичайний вплив на різні види й форми хореографії мав  танець модерн. Цей вільний танець виник у США на противагу  традиційним балетним формам і набув світового поширення.  Основоположницею нового напряму танцювального мистецтва  стала Айседора Дункан. Вона виконувала технічно складні

імпровізовані рухи босоніж. У кожну нову епоху народжуються нові танці. З появою популярної музики виникли  естрадні танці, які супроводжують виступ зірок естради, а джаз стимулював розвиток свінгу. Усі стилі й жанри сучасних танців, що розвинулися поза  межами шкіл і студій, тобто на вулицях, шкільних подвір’ях,  в клубах, називають вуличними. До них належать брейк- данс,  хіп-хоп, летка-єнка — масовий танець, в якому виконавці розташовуються ланцюжком істрибками пересуваються в такт музичному супроводу.

Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=LXO-jKksQkM 


Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=XTbdnZgVGIU


Музика і танець… Наскільки тісним є цей союз?

У танці відображається емоційно-образний зміст музики, у пластичних рухах

втілюється  її характер.

     Головна ознака танцю — ритм.  Істотними характеристиками танцювальної

мови є темп (швидкість  виконання) і динаміка (напруга і  розмах рухів). Ці

основні елементи  збігаються з елементами музичної  мови. А просторовий

рисунок і поєднання рухів у танцювальній композиції виявляють спорідненість

танцю з візуальними мистецтвами.  Важливе значення належить танцювальній

техніці — майстерності  виконання основних позицій і па,  що надає танцю

гармонійності й довершеності.

 

Перегляд відео https://www.youtube.com/watch?v=7_Gci6pgd3E


Танець — це рух, а рух — це життя.

Вплив музики і танцю  на здоров’я людини доведений дослідженнями вчених. Звук,  темп, ритм і динаміка рухів позитивно впливають на людський  організм. У чому ж полягає оздоровча сила музики й танцю?  Численні експерименти демонструють, що прослуховування класичної музики здатне не тільки знижувати тривожність і покращують настрій, а й активізувати мозок. Танець дає змогу відволікатися від поточних справ і отримати заряд енергії та оптімізму. 

 Надвичайний вплив на різні види й форми хореографії мав  танець модерн. Цей вільний танець виник у США на противагу  традиційним балетним формам і набув світового поширення.  Основоположницею нового напряму танцювального мистецтва  стала Айседора Дункан. Вона виконувала технічно складні імпровізовані рухи босоніж. У кожну нову епоху народжуються нові танці. З появою популярної музики виникли  естрадні танці, які супроводжують виступ зірок естради, а джаз стимулював розвиток свінгу. 

Усі стилі й жанри сучасних танців, що розвинулися поза  межами шкіл і студій, тобто на вулицях, шкільних подвір’ях,  в клубах, називають вуличними. До них належать брейк-данс,  хіп-хоп, летка-єнка — масовий танець, в якому виконавці розташовуються ланцюжком і стрибками пересуваються в такт музичному супроводу.


Музична грамота

    Музика і танець… Наскільки тісним є цей союз?

У танці відображається емоційно-образний зміст музики, у пластичних рухах втілюється  її характер.

     Головна ознака танцю — ритм.  Істотними характеристиками танцювальної мови є темп (швидкість  виконання) і динаміка (напруга і  розмах рухів). Ці основні елементи  збігаються з елементами музичної  мови. А просторовий рисунок і поєднання рухів у танцювальній композиції виявляють спорідненість танцю з візуальними мистецтвами.  Важливе значення належить танцювальній техніці — майстерності  виконання основних позицій і па,  що надає танцю гармонійності й довершеності.


Танець — це рух, а рух — це життя.

Вплив музики і танцю  на здоров’я людини доведений дослідженнями вчених. Звук,  темп, ритм і динаміка рухів позитивно впливають на людський  організм. У чому ж полягає оздоровча сила музики й танцю?  Численні експерименти демонструють, що прослуховування класичної музики здатне не тільки знижувати тривожність і покращують настрій, а й активізувати мозок. Танець дає змогу відволікатися від поточних справ і отримати заряд енергії та оптімізму.

Мистецька скарбничка

Бальні танці (фр. bal, від лат. ballare — танцювати) — парні  танці, що виникли на балах привілейованих верст населення.

Бандонеон — музичний інструмент з родини ручних гармонік.

Летка-єнка (з фінськ. — качатися, похитуватися) — фінський бальний танець для масового виконання, в якому виконавці розташовуються ланцюжком і стрибками пересуваються в такт музичному супроводу.

Перкусія (лат. рercussio — вистукування) — ударні музичні  інструменти, що входять в ударну установу, спосіб звуковидобування шляхом ударів рукою, паличкою тощо.

Танго (ісп. tango) — парний танець, що виник в Аргентині під багатонаціональними впливами (іспанськими, афроамериканськими тощо) і набув поширення у світі.

Фламенко — іспанський музичний, пісенний і танцювальний стиль, який склався в Андалусії; виконання танцю і співу  супроводжується грою на гітарі, кастаньєтах.

Домашнє завдання. Відвідай віртуально музеї танго і фламенко. Переглянь  різні інтерпретації цих танців, визнаних ЮНЕСКО нематеріальною культурною

спадщиною людства.

Музей танцю у Стокгольмі  https://www.youtube.com/watch?v=__mUlnneF_U&ab_channel=READ

Вивчення пісні "Будинок під блакитним дахом" https://www.youtube.com/watch?v=HG0RD8z3UnY 


12.12.2023

Жанр, який дарує оптимізм. Віват. Оперета

Д/з Виконання пісні "Будинок під блакитним дахом" https://www.youtube.com/watch?v=HG0RD8z3UnY

19.12.2023

Перевіряємо свої досягнення

Виконання пісні "Будинок під блакитним дахом" https://www.youtube.com/watch?v=HG0RD8z3UnY

26.12.2023

16

Музичний вернісаж

16.01.2024

Камерно-інструментальні жанри: прелюдія, токата

Слухання пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

23.01.2024

Камерно-інструментальні жанри: прелюдія, токата

Слухання пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

30.01.2024

Карнавал тварин. Сюїта


Д/з Слухання пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/karnaval-tvarin-syu-ta-nush-2663416.html

6.02.2024

Гумор у музиці. Скерцо


Д/з Слухання пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

13.02.2024

Гумор у музиці. Скерцо


Д/з Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/skerco-771164.html

Слухання пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

20.02.2024


Жанр й форми музики: соната

Д/з Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/zhanri-y-formi-muziki-sonata-2696533.html

Вивчення пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

27.02.2024


Інструментальні жанри в оркестрових барвах: ноктюрн

Д/з Вивчення пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

5.03.2024


Інструментальні жанри в оркестрових барвах: ноктюрн

Д/з Вивчення пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/noktyurn-756044.html 

12.03.2024


Інструментальні жанри елегія, рапсодія

Д/з  Виконання пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

19.03.2024


Пори року: концерт

Д/з Вивчення пісні "Три поради" https://www.youtube.com/watch?v=KmqRCw9zsLM&ab_channel=MaxStarepravo

Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/pori-roku-koncert-nush-2758323.html

2.04.2024


Симфонія. Пастораль

Д/з Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/simfoniya-pastoral-nush-2773449.html

9.04.2024


Симфонічні картини й ескізи

Д/з Слухання пісні "Білі кораблі" https://www.youtube.com/watch?v=dYx0NBGVVUc&ab_channel=%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%91%D0%B0%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C

16.04.2024


Фантазії безмежної польоти: симфонічна поема



Д/з Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/simfonichna-fantaziya-poema-948272.html

Слухання пісні "Білі кораблі" https://www.youtube.com/watch?v=dYx0NBGVVUc&ab_channel=%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%91%D0%B0%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C


23.04.2024


Музично-театральні жанри: водевіль, опера-балет

Д/з Вивчення пісні "Білі кораблі" https://www.youtube.com/watch?v=dYx0NBGVVUc&ab_channel=%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%91%D0%B0%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C

30.04.2024


Зустріч жанрів у музиці. Етюд.  


Етюд як музичний жанр сформувався на початку XIX ст.. Його попередниками були жанри (наприклад, сонати Д. Скарлатті), зорієнтовані на формування певних технічних навичок. Педагоги-композитори М. Клименті, К. Черні та інші почали використовувати етюди як самостійні навчальні твори.

Ф. Шопен змінив погляд на етюд, як тільки навчальний твір. Він уперше звернувся до етюду в 10 опусі (1828–1832). У 25 опусі (1832–1837) етюди Шопена досягли своєї досконалості. Вони стали не тільки навчальним матеріалом, але й окремими закінченими творами. Написані в різних тональностях, вони мають в основі різні жанрові підтексти, демонструють величезне багатство музики.

Слово «етюд» має декілька значень:

в образотворчому мистецтві — твір допоміжного характеру, виконаний з натури з метою її вивчення у процесі роботи над картиною, скульптурою тощо;

у літературі — невеликий твір, присвячений якому-небудь окремому питанню; невелика одноактна п'єса, події якої мають драматичний характер;

у музиці — твір віртуозного характеру; п'єса навчального характеру, в якій застосовується певний технічний прийом гри;

у театрі — вправа, яка служить для розвитку та вдосконалення акторської техніки і складається з різних сценічних дій, імпровізованих чи заздалегідь розроблених викладачем;

у фотографії — художній знімок, епізод із життя та ін.

Напевно, ви знаєте, ідо майже всі композитори мали учнів та послідовників, яким передавали свою майстерність. Наприклад, першими вчителями Моцарта і Бетховена були їхні батьки. Згодом обидва композитори стали майстерними наставниками багатьох музикантів.

У родині Бахів мистецтво передавалось із покоління в покоління, а сам композитор створив багато музичних творів навчального характеру для своїх дітей.

Етюд (з фр. вправа) — п ’єса навчального характеру, в якій застосовується певний технічний прийом гри, або невеликий музичний твір віртуозного характеру.

Бувають технічні етюди (в творчості М. Клементі, Р. Крейцера, К. Черні та ін.); високохудожні концертні етюди-п’єси (в творчості Б. Бартока, Й. Брамса, М. Лисенка, Ф. Ліста, Н. ГІаганіні, О. Скрябіна, Ф. Шопена та ін.);

 етюди-картини С. Рахманінова,

симфонічні етюди Р. Шумана та ін.

Український композитор Віктор Степанович Косенко написав сюїту для фортепіано «Одинадцять етюдів у формі старовинних танців». Вона включає в себе п'єси різного характеру і настрою, однак об'єднані єдиним ліричним стилем композитора. Сам задум твору полягає у прагненні автора відродити сюїту з «придворних» танців різних народів, яка була поширена у старовинній європейській музиці. Так, у творі з'являються німецька алеманда, французькі куранта, гавот, менует, іспанська сарабанда, ірландська джига. 

Віктор Степанович Косенко (1895- 1937) — український композитор, піаніст, педагог.

Народився в Петербурзі, у родині офіцера. Невдовзі після народження сина сім’я переїхала до Варшави, де минули дитячі та юнацькі роки композитора. Своє навчання В. Косенко розпочав у 10 років в гімназії, тоді ж брав приватні уроки у професорів Варшавської консерваторії. У 19-річному віці вступає до Петербурзької консерваторії. Тут він навчається одразу за двома напрямами: виконавським (клас фортепіано) та композиторським. Відповідно отримав два дипломи — піаніста і композитора.

Згодом переїхав в Україну, Житомир. Робота була В. Косенку до душі, адже відповідала його педагогічному хисту — він викладав гру на фортепіано в місцевій музичній школі. Окрім того, часто виступав у місті з концертами, і як піаніст-соліст, і як акомпаніатор, супроводжуючи виступи хорів і співаків. Упродовж цього часу він писав музику.

Невдовзі композитор отримав запрошення працювати викладачем Музично-драматичного інституту ім. М. Лисенка (сьогодні — Київська національна музична академія ім. П. Чайковського). Тут викладав різні дисципліни і не полишав своєї виконавської діяльності.

Великий досвід піаніста-педагога спонукав до створення однієї з найкращих дитячих збірок — «24 дитячі п’єси для фортепіано», яку і сьогодні охоче виконують музиканти-початківці. Увесь світ дитини, з її радощами і сумними миттями, зацікавленням навколишнім середовищем, допитливістю, яскраво відображає музика цієї збірки. В. Косенко також писав романси, музику до німого кіно тощо.

Угорський композитор Ференц Ліст був новатором у фортепіанній музиці, його творча діяльність змінила значущість фортепіано, яке перетворилося із салонного інструмента на концертний. Митець вважав, що саме фортепіано може «замінити» увесь оркестр. «У діапазоні своїх семи октав, — писав Ліст, — фортепіано містить обсяг цілого оркестру, і десяти пальців людини достатньо для відтворення гармоній, які звучать за допомогою об'єднання сотень музикантів».

Концертні етюди Ф. Ліста стали зразком віртуозного стилю. Цикл етюдів «За каприсами Паганіні» пов'язаний із захопленням композитора майстерністю виконання італійського скрипаля Шкколо Паганіні. Ліст намагався передати досконалу техніку не перевершеного музиканта, при цьому не копіюючи складних скрипкових прийомів, а відтворюючи їх відповідно до особливостей свого інструмента — фортепіано.

У фортепіанних п'єсах Ф. Ліста часто трапляються авторські вказівки — quasi tromba(нібитруба), quasi flauto (ніби флейта), імітація віолончелі, дзвонів тощо. В етюді «Полювання» композитор імітує сигнальне звучання валторн.

Д/з Пройти тест та надіслати мені результат https://naurok.com.ua/test/6-klas-etyud-785887.html

Виконання пісні "Білі кораблі" https://www.youtube.com/watch?v=dYx0NBGVVUc&ab_channel=%D0%92%D1%96%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%91%D0%B0%D0%B1%D1%96%D0%BD%D0%B5%D1%86%D1%8C

 

22.05.2023

35. Перевіряємо свої досягнення