для педагогічних працівників

10.11.2022

Корекційне заняття

Корекційне заняття на розвиток просторової орієнтації та просторових уявлень. розташування предметів у просторі.

Закріплення вмінь працювати з найпростішою схемою, вмінь словесно коментувати просторове розташування предметів відносно один одного в навколишньому середовищі з одночасним урахуванням орієнтирів і змін напрямків, співвідношення розташування предметів та послідовність подій з схемою.

29.09.2022

Рекомендації корекційним педагогам по роботі з дітьми, що мають функціональні зорові труднощі. Зорова гімнастика для очей.


Наші очі- два віконечка у навколишній світ.

І від того як ці віконечка працюють, залежить бачення дійсності.

Основні функції м'язів ока такі:

Око може обертатися навколо трьох осей: вертикальної (ліворуч, праворуч),та горизонтальної (вниз).

Навколо ока розташовані три пари очно рухових м'язів. Одна пара повертає око ліворуч, праворуч, інша - нагору і вниз, а третя обертає його щодо оптичної осі. Самі очно рухові м'язи керують сигналами, що надходять із мозку.

Перший закон доброго бачення- це рух.

Коли око рухається- значить воно бачить.

Очі відображають наше самопочуття недарма кажуть, що очі - дзеркало душі.

Щоб очі були здорові їх треба любити, їм треба допомагати, коли вони втомилися, дати їм відпочити. Слід піклуватися про них повсякчас, тоді вони слугуватимуть нам довго-довго. В наш час коли діти все більше проводять за комп'ютерами та гаджетами навантаження на очі збільшується, а очі особливо дитячі непристосовані до тривалої роботи з предметами що розташовані на близькій відстані, тому все більше дітей мають проблеми із зором станом на 2015 рік у Полтавській області зафіксовано 7014 дітей з порушеннями зору, кількість дітей, що навчаються на інклюзивному навчанні в 2022-2023 навчальному році в закладах освіти Лохвицького району 44 дитини із них 8 дітей мають порушення зору.

Ми, як фахівці інклюзивної освіти працюємо із такими дітками, які мають функціональні сенсорні (зорові) труднощі та 5 ступенів прояву цих труднощів.

Зараз коротко ознайомимося з особливостями функціонування зорової функції відповідно до рівнів підтримки.

Труднощі першого ступеня прояву: незначні, поодинокі освітні труднощі які виникають. Це уповільнення засвоєння навчального візуального матеріалу зниження працездатності в роботі із візуальною інформацією, швидка втомлюванівсть при роботі із візуальною інформацією.

Труднощі 2 ступеня прояву: наявність індивідуальних особливостей сприйняття, засвоєння та відтворення візуального матеріалу.

Швидка втомлюваність при роботі із візуальною інформацією. Труднощі під час читання та письма, що перешкоджають повноцінному розумінню інформації на уроці чи занятті.

Під час виконання письмових форм домашніх завдань, при сприйнятті інформації із дошки і на відстання. Труднощі під час сприймання відео та презентації а також під час виконання самостійних та контрольних робіт.

Завдання, що вимагають роботу із візуальною інформацією призводять до уповільненого темпу під час їх виконання, підвищеної втомлюваності та швидкого виснаження дитини.

Труднощі 3 ступеня прояву: наявність значних особливостей функціонування тих видів діяльності, які відбуваються під контролем зорового аналізатора.

Часткова відсутність здатності до опанування візуального матеріалу.

Труднощі під час читання та письма, що перешкоджають повноціннолму розумінню інформації на уроці чи заняття. Деяку візуальну інформацію не сприймає взагалі. При зниженні освіилення фактично дитина втрачає можливість бачити.

Труднощі 4 ступеня прояву: значні особливості функціонування тих видів діяльності які мають відбуватися під контролем зорового аналізатора, але відбуваються шляхом діяльності збережених сенсорних систем, що призводить до особливостей функціонування окремих ланок когнітивної с сфери.. Неспроможність сприйняття візуальної інформації, обмежені можливості в орієнтуванні візуальної інформації. Порушення сприйняття та засвоєння інформації. Спостерігається висока втомлюваність та швидке виснаження усакладнене розрізнення кольорів і значне звуження полів зору.

Труднощі 5 ступеня прояву:спостерігаються значні особливості функціонування тих видів діяльності, які мали відбуватися під контролем зорового аналізатора., неспроможність сприйняття візщуальної тінформації , труднощі труднощі в орієнтуванені в мікро та макро просторі, однобічна або двобічна сліпота в ипоєднанні з іншими особливостями функціонування.

Відповідно до рівня підтримки дітей із функціональними зоровими труднощами проводиться корекційно - розвиткова робота.

Корекційно - розвиткова робота - це комплекс заходів із системного психолого - педагогічного супроводу дітей з ООП у процесі навчання, що спрямована на корекцію порушень шляхом розвитку пізнавальної діяльності, емоційно - вольової сфери, мовлення та особистості дитини.

Основні етапи корекційного заняття із дітьми із функціональними (сенсорними) зоровими труднощами.:

1. Гімнастика для очей.

2. Пізнавання й називаннея.

3. Закріплення основни ознак.

4. Рнобота з формою, величинами, кольором.

5. Аналітичне сприймання предмета.

6. Орієнтування у просторі малому, великому, на карті, схемі, аркуші паперу, клітинці.

7. Розвиток зорових функцій відповідно до теми.

Рекомендації до побудови корекційних занять:

- Починати заняття необхідно із зорової гімнастики на розслаблення. А також звернути увагу на поставу дітей (положення ніг, рук, голови, спини).

- Будувати заняття потрібно поступово ускладнюючи завдання (від простого до складного).

- Чергувати завдання так, щоб діти спрямовували погляд то в далину, то на близьку відстань (1 демонстраційне завдання, 1 індивідуальне; або 1 демонстраційне і 2 індивідуальних).

- Закінчувати заняття бажано роботою на розвиток дрібної моторики та зорових функцій (ціле із частин, малювання по крапках, по пересіченому контуру, обводка, трафарети, розфарбовування тощо.)

- Після першої половини заняття необхідно провести фізкультхвилинку (бажано по темі, що вивчається) та зорову гімнастику.

- Кількість завдань на колекційному занятті залежить від класу дітей, якщо:

- 1 клас -3-4 завдання (10-15 хв.)

- 2 клас - 4-5 завдань (15-20 хв.)

- 3-4 клас – 5-6 завдань (20-25 хв.)

Важливо памятати! Розвивальні та корекційні ігри-вправи та завдання для розвитку зорового сприймання-добираються індивідуально для кожної дитини залежно від стану її зору і періоду відновлювальної роботи.

Гімнастика для очей — це одна з ефективих здоров'язбережувальних технологій, поряд і з дихальною гімнастикою, самомасажем,

Зорову гімнастику слід проводити:

У діток 4 — 5 років ( після 5 хвилин роботи)

У діток 6 — 7 років ( після 7 — 8 хвилин роботи).

У дітей старше 10 років (після 10-15 хвилин роботи).

Тривати зорова гімнастика має 1 —2 хв.

Проведення такої гімнастики:

зміцнює очні м'язи;

знижує втомлюваність очей;

знімає напруження;

запобігає виникненню порушень зору;

позитивно впливає на загальну працездатність зорового

аналізатора та всього організму.

При виконанні зорових вправ необхідно дотримуватися певних правил:

діти повинні стояти або сидіти;

тіло розслаблене;

голова займає фіксоване положення (якщо, звичайно, гімнастика не активна – не сполучається з поворотами голови для з міцнення м’язів шиї);

якщо учні носять окуляри, то ї х слід обов’язково зняти;

дитяче дихання повинно бути рівномірним і глибоким;

останньою вправою найкраще зробити моргання, а після закінчення зорової гімнастики учням бажано дуже добре потягнутися.

При виконанні зорових вправ необхідно дотримуватися певних правил:

діти повинні стояти або сидіти;

тіло розслаблене;

голова займає фіксоване положення (якщо, звичайно, гімнастика не активна – не сполучається з поворотами голови для зміцнення м’язів шиї);

якщо учні носять окуляри, то ї х слід обов’язково зняти;

дитяче дихання повинно бути рівномірним і глибоким;

останньою вправою найкраще зробити моргання,

після закінчення зорової гімнастики учням бажано дуже добре потягнутися.

Перш ніж виконувати вправи для корекції зору, потрібно вміти розслабляти скелетні м'язи. Найзручніша поза для цього поза «Кучер»:

Розслабте скелетні м'язи

Сидячи, ноги на ширині плечей

Кисті рук вільно лежать, плечі трохи згорблені

Голова висить на грудях

У такій позі розслабляється максимальна кількість м'язів ( 10-15 сек.)

Одна із найефективніших вправ, при якій можна досягти найбільшого ступеня розслаблення очей є “Пальмінг” це самобіофорез очей (прогрівання зорового тракту енергією руки). Енергією руки можна спрямовано впливати на зорову систему, розслабляти м’язи її, підживлювати їх енергією.

Методика проведення: тремо долоні до тих пір, поки не відчуємо тепло, складаємо їх під кутом одна на одну. Долоні виправляємо так, щоб в середині залишалася ямка, й «одягаємо» їх на очі. Центр долоні має бути над центром очного яблука, основа мізинця на переніссі, як місток окулярів. Долоні повинні щільно закривати очі, щоб наступила цілковита темрява.

Лікті ставте на стіл, сядьте з ручно, спина рівна, голову не схиляйте.

Обов’язково розслабтесь!

Через секунду-дві відчуєте, як приємне тепло проникає з долонь в очі все глибше і глибше. Тепер можна уявити собі що–небудь дуже приємне.Під час «пальмінгу» необхідно добитись бачення абсолютно чорного кольору. Цього досягти лише тоді, коли психіка дитини перебуває у спокої.

Переходимо до виконання зорової гімнастики: для дітей старшого шкільного віку.

Вправа “Пишемо носом”

Сядьте зручно, опустіть руки на коліна. Уявіть собі, що у вас ніс як у Буратіно. З закритими очима уявно напишіть на дошці своє імя. Цим рухом відновлюємо кроовобіг в рухових м'язах ока. Спочатку розписуємо повільно, після цього - швидко. Опустіть голову вниз і швидко - покліпайте очима, подивіться один на одного - усміхніться.

Вправа “Крапочки та хрестики”.

Закрийте очі, прикрийте їх- долонями і уявіть чорне поле. Тепер намалюйте носиком маленьку букву “о”. в середині неї - ще меншу., а в середині цієї - ще меншу і доти поки не вийде крапка. Посеред крапки поставте маленький хрестик, у центрі хрестика - крапку, легенько покліпайте віями.

Вправа “Окотренінг”

Вихідне положення - сидячи прямо, голова нерухома, працюють тільки очі: - вгору - вниз;

- зі сторони в сторону;

- по діагоналі з лівого верхнього кута у правий і назад;

- обвести очима сторони прямокутника;

- роздивляємося веселку зліва направо і справа наліво. Покліпати віями;

- дивитися прямо вдалечінь перед собою 2-3 сек., перенести погляд на кінчик носа на 3-5 сек. (вправа розвиває здатність утримувати прогляд на близьких предметах):;

- голова нерухома, швидко глянути вгору, вниз, вправо, вліво.

Слідуючі наші вправи для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.

Офтальмологічні хвилинки.

1. Розслаблення. Щільнозаплющте очі і постарайтеся розслабитися. Для виконання цієї вправи варто згадати якість приємні моменети життя: плескіт ласкавого моря або лісову прогулянку тощо.

2. Колові рухи. Зробити колові рухи відкритими очима: спочатку за годинниковою стрілкою, потім-проти.

3. Рухи за прямими лініями. Інтенсивно поводити очима по горозонталі: вправо-вліво. І по вертикалі: вгору-вниз.

4. Моргання. Інтенсивно заплющуйте і розплющуйте очі.

5. Діагональ. Направте погляд у лівий нижній кут ніби подивилися на ліве пличе, і зосередьте погляд на цій точці. Після трьох моргань переведіть погляд у правий нижній кут.

6. Дзеркальна діагональ. Аналогічно попередній вправі “скосіть” очі в лівий верхній кут, потім у правий.

7. Кліпання. Не менше як 20 разів легко і швидко покліпайте очима.

При виконанні зорової гімнастики велике значення має наочність. Вона допомагає зацікавити дітей і зробити вправи більш ефективними. Адже у школярів (особливо в молодших школярів) переважає наочно-образне мислення, і багато вправи, особливо такі як обертання очима, повороти очей, їм набагато легше виконувати, маючи перед собою зоровий орієнтир.

Одним із видів наочності є Мультимедійні посібники для зорової гімнастики які учням завжди дуже подобаються. Вони являють собою відеоролики, де на екрані з’являються різні об’єкти: рибки в акваріумі, метелики на лузі, зірочки в небі та ін.

Завдання учнів – стежити за ними очима. Усе це відбувається під приємну музику, викликаючи у дітей виключно позитивні емоції.

Справа на слайді ми бачимо посилання на мультимедійні книги для зорової гімнастики.

Також позитивну динаміку для корекції зору демострують інтерактивні комп'ютерні ігри “Квітка”, “Хрестики”, “Павучок”, “ Контур” та “Ай”.

Для прикладу розглянемо інтерактивну комп'ютерну програму “Квітка” для лікування очей.

Програма складена у вигляді інтерактивної гри, тому вона цікава діткам.

Обов'язково! Діти повинні займатися під наглядом дорослих

Зорова гра складається з 3 рівнів. Залежно від рівня змінюються розміри зображень.

На екрані намальована квітка.

У центрі й на пелюстках розташовані фігури.

Пропонується знайти пару для малюнка, який знаходиться по центру.

Переваги програми «Квітка»:

• колірна гама, яка зменшує стомлення;

• відсутність складних рухових завдань,

немає необхідності поєднувати зображення;

• інтерактивність.

Зараз я вас ознайомлю із особливостями здоров'язберігаючої технологією за методикою Володимира Базального.

Ніякої перешкоди для очей, це один із принципів Володимира Базального”

І ми бачимо на малюнку Офтальмотренажер який створив Базальний – це схема зорових траєкторій, які розташовані на стелі, та спеціальна указка довжиною до двох метрів, на кінці якої закріплено метелика або інший яскравий предмет якою ми показуємо траєкторію руху очей.

Також є сенсорно-координаційні тренажери, сенсорні хрести для розвитку уваги, зорового сприйняття, пам’яті, підвищення ефективності навчально-пізнавального процесу).

Готові спеціальні плакати для зорової гімнастики які є корисною знахідкою як для нас, педагогів, так і для батьків, вони показують, як правильно виконувати зорову гімнастику, тому слід періодично розташовувати в куточку здоров’я або ж у роздягальні звертаючи увагу батьків. Можливо вони і є у вас в класах чи дошкільниг групах.

Ще одним із видів гімнастики для очей є Хатха- йога.

Хатха-йога- гімнастика індійських йогів. Слово «хатха» складається з двох частин: «ха» означає Сонце, символізуючи тепло, зігрівання, порушення; «тха» — Місяць, символохолодження і гальмування. Таким чином, «хатха» — це єдністьі боротьба протилежних початків. Слово «йога» означає союз, зв'язок, з'єднання, рівновагу. Відповідно до навчання йоги тіло людини — єдине ціле, що складається з правої («сонячної») і лівої («місячної») половин,відповідальних за життєдіяльність.

Основний комплекс вправ йоги для очей.

1. Дихаючи рівномірно, погляд спрямувати в перенісся й затримати його на один-три вдихів-видихів. До утоми ока не доводити.

2. Спочатку дивитися прямо, потім при глибокому вдиху направити погляд до кінця вправо й при видиху дивитися прямо, те ж уліво й назад. Виконати 3 рази й відпочити.

3. Дивитися прямо, далі, видихаючи, опустити погляд донизу, потім

зробити повне коло: повільно прямо. Першу половину кола - вдих, другу - видихнув.

Для діток дошкільного та молодшого шкільного віку можна можна виконувати зорову гімнастику у віршиках. потішка “Ми в автобусі ”

Сидимо в автобусі ми,

Дивимось на всі боки

(дивимося праворуч-ліворуч, не повертаючи голови).

Дивимося вгору, дивимось вниз,

А автобус наш стоїть, що ж це він притих? (Замружили оченята)

Внизу річка – глибока

(відкриваємо очі й дивимося вниз, на кінчик носа, не опускаючи голови).

Вгорі пташки – високо

(дивимося вгору, наприклад на певну точку, це може бути точка між бровами).

Двірники – туди-сюди

(швидко моргаємо).

Колеса закрутилися, вперед ми покотилися (здійснюємо кругові рухи очима).

Слідуючу вправу для розвитку зору можна виконувати у класних кімнатах.

Зорова гімнастика «Етикетка на склі», «Мітка на склі»

Хід проведення:

1. Прикріпіть кругову мітку діаметром 3-5 мм на відстані 30-35 см від ока.

2. Підійдіть до прямої видимості, проходячи через цю мітку, знайдіть будь-який віддалений об'єкт (дерево, лава, будинок) і переведіть погляд цієї мітки на цей об'єкт.

3. Слідкуйте за кінчиком носа, потім вдалину. (Повторіть 5 разів)

Користь зорової гімнастики

1. Гарантований відпочинок учнів біля дошки.

2. Підвищення рівня навчального процесу.

3. Психологічний комфорт.

4. Підвищення рівня концентрації уваги.

Ще один із видів розвидку зору є дидактична гра.

Дидактична гра- це гра з правилами, в якій діти уточнюють, поглиблюють, розширюють, систематизують застосовують отримані раніше знання, як на уроках, так і в повсякденному житті.

Дидактичні ігри на розвиток зору:

- сортування насіння, гудзиків

Дидактична гра “Попелюшка”, “Чим відрізняються насінинки”.

“Більший-менший”, “Знайди зайвий гудзик”.

- нанизування жолудів на шнурок

Дидактична гра “ Незвичайне намисто”, “Веселкові макарони”.

- конструктор;

Мозаїка різної величини і форми, мозаїка-пазл

Дидактична гра “Юний архітектор”

- різні види шнурування.

Можливо деякі із них ви використовуєте у своїй роботі.

Сподіваюся, що запропоновані ігри та вправи стануть вам у нагоді і діти із задоволенням будуть їх використовувати.

Рекомендації щодо облаштування просторово - фізичного середовища для дітей зі зниженим зором:

  • Перш за все дитину слід ознайомити з розташуванням всіх меблів та обладнанням у класі;

  • Робоче місце дитини має бути у зоні досяжності вчителя, щоб у разі потреби було зручно допомогти дитині:

Робоче місце має визначатися відповідно до фунціонального стану її зору. Якщо зір краще на правому оці, то слід посадити дитину ліворуч від центральної лінії і навпаки; ближче до вчителя та дошки;

  • Забезпечити доступ до візуальної інформації (збільшений шрифт, тактильна інформація);

  • Освітлення робочого місця має бути достатнім, але слід уникати прямих сонячних променів чи яскравого світла лампи, у деяких випадках порушення зору дитину слід садити у затіненій частині класу або спеціально захистити робочу зону від яскравого освітлення;

  • Слід уникати відблисків глянсових поверхонь столу, паперу, монітора компютера, використовувати матові матеріали, захисний екран;

  • Якщо дитина використовує підставку для книг чи стіл з нахилом, слід налаштовувати їх для найкращого зорового сприйняття;

  • Слід контролювати позу дитини за столом не дозволяючи їй низько нахилятися над зошитом чи книгою, наблизити їх до очей за допомогою підставки.

В період дистанційного навчання діти з ослабленим зором користуються комп'ютером, але вони мають дотримуватися загальних правил нормування зорових навантажень, а саме:

  • П'ятикласникам дозволено проводити за комп'ютером не більше 15 хв. без перерви, учням 6-7класів рекомендується - 20 хв., 8-9 класів - 25 хв., 10-11 кл. - 30 хв. так як очі дуже стомлюються то з метою профілактики втомлюваності очей, обов'язково проводити гімнастику для очей.

11.11.2021

Розвиваємо координацію рухів

Координація – це здатність різних м'язів працювати узгоджено. Ця властивість організму сильно полегшує нам життя. Якщо вона добре розвинена, ми впевнено освоюємо їзду на велосипеді, катання на сноуборді, не падаємо при ожеледі, тримаємо рівновагу в громадському транспорті. У всіх координація розвинена в різному ступені. У більшості дітей з ООП порушена ця властивість організму.

Давайте спробуємо оцінити нашу координацію.

Оцінити себе зовсім не складно, це займе буквально півхвилини. Розберемо найпростіший тест.

Потрібно стати рівно і витягнути прямі руки вперед. Потім потрібно закрити очі і спробувати вказівним пальцем однієї руки дістати до кінчика носа, після цього та ж операція робиться другий рукою.

Ще один простий тест полягає в наступному: ставши на одну ногу, потрібно відвести другу назад і взяти її рукою, а вільну руку витягнути вперед. Простоявши в такому положенні 30 секунд (18 секунд для дітей) потрібно поміняти ноги.

Не варто засмучуватися, якщо у вас нічого не вийшло, спеціальні вправи на координацію рухів допоможуть вам швидко освоїти цю здатність. Головна мета - домогтися незалежності рухів тіла від зорових відчуттів і мозку. Робити вправи на координацію можна як з використанням спеціальних тренажерів, так і сидячи за робочим столом. На заняттях з ЛФК широко використовується гімнастична лава, за допомогою якої розвивається координація рухів, рівновага, формується правильна постава. Також виконуються вправи на розтяжку, рухливість суглобів та зміцнення м'язів спини.

15.04.2021

Фітбол-гімнастика для дітей дошкільного віку

На відміну від фіксованих тренажерів, ця кулька не підтримує стабільне становище, тому майже будь-яку вправу з них змушує до загальної стабілізації м'язів. Сам факт перебування на м'ячі призводить наше тіло в ситуацію дисбалансу і змушує м'язи ніг і живота напружуватися, щоб підтримувати рівновагу. Головною відмінною рисою активних вправ з м'ячем фітбол є те, що вони не тільки створюють свободу пересування, але і значно полегшують процес дихання, стимулюють роботу внутрішніх органів, покращують кровообіг і зменшують навантаження на між хребцеві диски, покращуючи еластичність тканин між ними.

Фітбол-гімнастика – одна з нетрадиційних форм роботи з дітьми. Фітбол (Fitboll) – у перекладі з англійської означає м’яч, що служить для оздоровлювальних цілей (fit – оздоровлення, ball – м’яч). Гімнастика з використанням фітболів належить до одного з видів фітнес-гімнастики. М’яч має певні властивості, застосування яких є доцільним для вирішення оздоровлювальних, корекційних і дидактичних цілей. Це його розмір, колір, запах, а також особлива пружність. Спільна робота рухового, вестибулярного, зорового й тактильного аналізаторів, які включаються при виконанні вправ із м’ячем, підсилює ефект занять. Вібрація, що відчувається при сидінні на м’ячі, за своєю фізичною дією схожа з їздою верхи. Саме слабкі вібраційні хвилі здатні стимулювати функцію кори надниркових залоз, підсилювати перистальтику кишечнику, функції шлунка, печінки, нирок та інших органів. Окрім цього, м’ячі дозволяють індивідуалізувати оздоровлювально-освітній процес у дошкільному навчальному закладі. Заняття з м’ячем зміцнюють м’язи спини й черевного преса, створюють м’язовий корсет, але головне – формують навички правильної постави.

Доведено, що застосування фітбол-гімнастики в роботі з дітьми дошкільного віку є досить ефективними. Науковими дослідженнями О. Сайкіної та Ж. Фірільової доведено, що можливості застосування вправ фітболу є досить широкими та вони абсолютно не шкодять суглобам. Тривалі вправи, навпаки, мають оздоровлювальний ефект. У світлі цих фактів стало зрозуміло, що вправи рівною мірою важливі як для фізичного, так і для психічного здоров’я.

Заняття з використанням фітболів сприяють вирішенню комплексних завдань оздоровлювального й освітнього характеру, які адаптовані до умов ДНЗ.

Проведення фітбол-гімнастики як інноваційної технології пропонується методичними рекомендаціями «Фізичний розвиток дітей в умовах дошкільного навчального закладу» (лист Міністерства освіти і науки України від 16.08.2010 р. № 1/9 - 563). Така гімнастика включає виконання вправ на великих надувних еластичних м’ячах різного розміру (діаметр м’ячів: для дітей 3-4 років - 45 см; для дітей 5-6 років 50 см; для дітей 7-8 років 55 см). При доборі м’ячів варто звернути увагу на їхній колір, оскільки кольорова гама по різному може впливати на психічний стан і фізіологічні функції організму дитини. Теплий колір (червоний, жовтогарячий) підвищує активність, підсилює збудження центральної нервової системи. Холодний колір (синій, фіолетовий) навпаки заспокоює. Жовтий і зелений кольори сприяють прояву витривалості.

Вправи фітбологімнастики можна виконувати з різних вихідних положень:

сидячи на м'ячі, лежачи на м'ячі обличчям униз з опорою на кисті рук і стопи ніг, стоячи і тримаючи м'яч у руках.

Для уникнення перевтоми дітей під час виконання певної вправи важливо зважати на їх фізіологічні особливості розвитку.

Наприклад, дітям складно утримувати рівновагу на великому м'ячі, тому тривалість виконання вправи, сидячи на м'ячі, має бути:

· для дітей 3 - 5-ти років не більше 3 - 4 хвилин;

· для дітей 5 - 7-ми років не більше 5 - 7 хвилин.

Фітбологімнастику можна використовувати в усіх вікових групах. Проводиться вона як з усією групою дітей, так і за підгрупами (5 – 7 дітей) та індивідуально.Підвищує ефективність виконання фізичних вправ на м'ячах використання музичного супроводу, художнього слова та наявність сюжету, яким об'єднані всі рухові дії. Завдяки цьому у дітей підвищується інтерес до виконання фізичних вправ і рухових дій, покращується якість їх виконання та наявність сюжету, яким об'єднані всі рухові дії.

08.04.2021

Вправи з лікувальної фізичної культури при порушеннях постави.

Основні фізичні вправи, які спрямовані на формування правильної постави, можна умовно розділити на три групи: вправи для розвитку рухових навичок і зміцнення м’язового корсета (загальнорозвиваючі вправи); вправи для формування правильної постави; коригувальні вправи, які входять до системи фізичних вправ для профілактики дефектів постави.

Вправи першої групи застосовують для розвитку сили та статичної витривалості м’язів, їх виконують з вихідних положень, лежачи на животі або на спині, на гімнастичній лавці, гімнастичній стінці (принцип розвантаження хребта). Вправи другої групи активізують рухову структуру постави, тобто спрямовані на формування та функціональне застосування (розвиток м’язово-суглобової чутливості) – це вправи з предметами на голові, які розвивають відчуття різних поз, балансування тощо. Вправи третьої групи застосовуються для профілактики негативних впливів середовища на поставу. Розвиток пропріорецептивної чутливості для створення стійких навичок можна забезпечити застосуванням вертикальної і уклінної площини: ходіння на дошці з дотриманням рівноваги, з предметом на голові.

На заняттях слід належну увагу приділяти вихованню у дітей відчуття рівноваги на різних видах опори: ходіння босоніж по вузькій частині гімнастичної лавки, по палиці, що лежить на підлозі

Завданнями лікувальної фізичної культури є формування правильної робочої пози (під час ходьби, сидіння, діяльності); корекція хребта; створення природного м’язового корсета; поліпшення діяльності внутрішніх органів; загальнозміцнювальний вплив на організм; психоемоційний вплив.

Засоби лікувальної фізичної культури при порушеннях постави: коригувальна гімнастика; вправи на рівновагу та в рівновазі; загально розвивальні та порядкові вправи; дихальні вправи; елементи спорту; лікування положенням; лікувальний масаж.

Зразковий комплекс спеціальних вправ при кіфотичній поставі:

1. В. п. – стоячи, ноги разом, кисті рук на потилиці. На вдиху випрямити руки вгору, відводячи їх назад, долонями всередину. Одночасно відставити назад ліву ногу на носок, прогнувшись у верхній частині спини. На видиху повернутися до в. п. Те саме, відставляючи назад праву ногу.

2. В. п. – стоячи на відстані кроку від стіни, притулившись до неї спиною, руки під головою. На вдиху опертися на стіну потилицею та максимально прогнути спину. На видиху повернутися до в. п.

3. В. п. – сидячи на стільці із спинкою, руки за головою. На вдиху випрямити руки вгору і прогнутися, торкаючись лопатками спинки стільця. На видиху повернутися до в. п.

4. В. п. – стоячи на колінах, притиснувшись грудьми до підлоги, руки лежать на підлозі, спину прогнути. Дрібними «кроками» повільно пересуватися вперед, ковзаючи руками по підлозі.

5. В. п. – лежачи на животі біля столу, ноги разом, руки вздовж тулуба. Підвести тулуб, одним помахом перенести прямі руки на край столу та «зачепитися» за нього, пауза – вдих. Повернутися до в. п., пауза – видих.

6. В. п. – стоячи на колінах, сісти на п’яти так, щоб тулуб ліг на стегна, витягнуті вверх руки, голова злегка підведена. Притискаючись грудьми до підлоги і сильно прогинаючи спину, просунутися тулубом уперед і лягти. Потім підвести над підлогою голову, плечі, тулуб, випрямляючи руки. Повернутися до в. п., виконуючи рухи в зворотному порядку.

7. В. п. – лежачи на спині, зігнутими в ліктях руками упертися в підлогу біля голови (долонями вниз, пальці спрямовані до ніг); ноги зігнути в колінах і розставити на ширину плечей. Зробити «міст» з опорою на лоб, руки та ноги – видих, повернутися до в. п. – вдих.

8. Середину гумового шнура закріпити біля стіни, кінці натягнутого шнура взяти в руки. Ноги на ширині плечей, тулуб нахилений вперед. На вдиху, розтягуючи шнур, випрямитися, одночасно піднімаючи руки вгору, та відхилити назад до межі верхню частину тіла. На видиху повернутися до в. п.

9. В. п. – стоячи, ноги ширші за плечі, тулуб нахилити вперед, руки схрещені перед грудьми, в руках гантелі, дивитися вперед. Випрямити тулуб, розвести руки в сторони, прогнути спину та зблизити лопатки – вдих. Повернутися до в. п. – видих.

Зразковий комплекс спеціальних вправ при лордозі хребта:

1. В. п. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. 1–2–3 – підвести голову, подивитися на носки ніг; 4 – повернутися до вихідного положення.

2. В. п. – лежачи на спині, руки вздовж тулуба. Почерговий рух прямими ногами вгору та вниз – «ножиці».

3. В. п. – випад лівою ногою вперед, права – позаду на носок, руки вперед. 1–3 – пружинячі рухи; 4 – змінити положення ніг.

4. В. п. – стоячи в упорі. Поперемінно змахувати прямою ногою назад.

5. В. п. – сидячи на п’ятах, руки на поясі. Підвестися на коліна, руки вперед.

6. В. п. – упор на колінах. Зігнути праву ногу в коліні, ліва нога пряма назад, на носок – потягнутися, руки на поясі.

7. В. п. – лежачи на животі упоперек або на краю гімнастичної лавки, руки закріпити. Піднімати прямі ноги до горизонталі.

8. В. п. – лежачи на спині, ноги закріпити, руки за голову. Перейти у положення сидячи.

9. В. п. – стоячи спиною до гімнастичної стінки, руки вгорі. 1–2 – взятися руками за рейку, зігнути ноги в колінах; 3 – підтягнути ноги до живота; 4 – випрямити ноги й опустити.

10. В. п. – упор на колінах. 1–2 – відвести ліву (праву) руку назад, подивитися на кисть руки; 3–4 – повернутися до вихідного положення. Те саме правою рукою.

11. В. п. – стійка, ноги на ширині плечей, руки з палицею вперед. 1–2 – поворот тулуба вліво (вправо); 3–4 – повернутися до вихідного положення.

12. В. п. – стоячи, м’яч у витягнутих і підведених угору над головою руках. Ноги на ширині плечей. Виконати вдих, на видиху – присідання й одночасне переміщення м’яча перед собою, на вдиху повернутися до вихідного положення, виконати видих.

13. В. п. – стоячи; одна нога випрямлена в колінному суглобі та зігнута у кульшовому суглобі під кутом 90, лежить задньою поверхнею гомілки на м’ячі прямо перед собою, м’якими рухами прикотити фітбол до себе до установки стопою на м’яч. Повторити рух іншою ногою.

14. В. п. – лежачи на фітболі на животі, руки в сторони та вперед, опора на носки прямих ніг. Виконати вдих, на видиху – перекат-відштовхування вперед, опустивши голову, відштовхнувшись ногами до упору кистями рук у підлогу.

15. В. п. – сидячи на фітболі, передпліччя та плечі розслаблені, руки на стегнах або на м’ячі; ноги зігнуті та розведені, таз злегка відхилений назад. У цьому положенні можна виконати нахили голови праворуч і ліворуч, повороти голови вправо і вліво, згинання та розгинання голови вперед і назад з повільними, тривалими рухами, не затримуючи дихання.

Зразковий комплекс лікувальної гімнастики при асиметричній поставі:

1. Перевірка постави, починаючи із стоп; потім крок уперед і крок назад з поверненням до в. п. Послідовно коригувати стопи, положення тазу, живіт, плечовий пояс і положення голови.

2. Сидячи на гімнастичній лавці з мішечком на колінах. 1 – узяти мішечок двома руками за краї;

2 – підняти руки з мішечком угору правильне положення голови; 4 – покласти мішечок на голову.

3. В. п. – те саме, мішечок на голові: 1 – руки до плечей; 2 – руки вгору; 3 –руки до плечей; 4 – повернутися до в. п.

4. В. п. – сидячи на гімнастичній лавці з мішечком на голові. 1 – руки вперед; 2 – встати з лавки; 3 – руки до плечей: 4 – повернутися до в. п.

5. Перехід з положення стоячи в положення лежачи на спину: 1 – присід; 2 – упор сидячи, руки позаду; 3 – упор на передпліччя; 4 – лягти на спину. Лягти на 10 рахунків. Лежачи перевірити положення тазу, ніг, попереку, плечей.

6. Самовитягування. На 10 рахунків – стопи на себе, п’ятами тягнутися в один бік, тім’ям – в інший, до в. п. – лежачи на спині.7. В. п. – лежачи на спині: 1 – руки до плечей (вдих); 2 – підняти голову (видих), руки вперед; 3 – те саме, але руки в сторони; 4 – вернутися до в. п.

8. В. п. – лежачи на спині, руки зігнуті в ліктях, долоні вперед: 1 – зігнути праву ногу у колінному суглобі; 2 – ногу випрямити вгору; 3–4 – опустити пряму ногу.

9. В. п. – те саме. 1–4 – «велосипедні» рухи ногами.

10. З положення лежачи на спині, руки на потилицю. На рахунок 1–4 – сісти, руки вперед.

11. Перехід з положення лежачи на спині в положення лежачи на животі: 1 – підняти руки вгору;

2 – лягти на бік; 3 – лягти на живіт: 4 – виконати самокоригування, поклавши лоб на пальці рук, зігнутих у ліктях.

12. В. п. – лежачи на животі: 1 – руки на потилицю

2–4 – підняти голову і утримувати руки на потилиці.

13. Змінне підняття прямих ніг у положенні лежачи на животі, руки на потилиці.

14. В. п. – лежачи на животі: 1 – завести руки на потилицю; 2–4 – підвести голову, плечі й одну ногу; 5–8 – те саме, але підвести іншу ногу.

15. В. п. – лежачи на животі. 1–4 – плавання стилем «брас» руками.

16. Перехід з положення лежачи на животі в положення стоячи. 1 – упор руками; 2 – колінно-кистьове положення; 3 – упор сидячи; 4 – встати.

17. Гра: передача м’ячів руками в колоні над головою.

18. Ходьба з правильною поставою та перевірка постави біля стіни.

05.11.2020

Обіймально-стискаюча машина «Сквізер»

Обіймально-стискаюча машина «Сквізер» є унікальним обладнанням - це пристрій глибокого тиску, призначений для занять з дітьми з розладами центральної нервової системи (ЦНС). Це тренажер для обіймання, який надає пресинг на тіло людини завдяки м’яким притискним валикам. Це натискання можна регулювати, таким чином, підлаштовуючи машину під індивідуальні переваги користувача.

Мозок людини збирає інформацію за наступними каналами:

• дотиковий

• пропріоцептивний

• вестибулярний (відчуття рівноваги)

• візуальний

• смаковий

При роботі з пошкодженнями ЦНС виникають порушення в вищезазначених відчуттях. Відсутність або поганий розвиток певних нервових зв’язків викликає труднощі у функціонуванні та придбанні нових навичок. Ми спостерігаємо труднощі в диференціації тактильних подразників, тобто гіперчутливість або чутливість до цих подразників. Не менш поширеною проблемою у дітей з ЦНС є слабке відчуття власного тіла, наприклад, відсутність відчуття зміни їх положення в просторі або страх відірвати ноги від землі.

Основне завдання терапії - забезпечити контрольовану кількість сенсорних стимулів таким чином, щоб дитина відповідала адекватною відповіддю на використовуваний стимул.

Розлади аутистичного спектру, діти, які страждають аутизмом, сприймають навколишній світ зовсім інакше, ніж звичайні діти. Їм складно контактувати з оточуючими людьми, але особливо суперечливі почуття викликають у них звичайні обійми. Через те, що їх обіймають, вони можуть відчувати тривогу і страх. Але ж саме обійми, по аналогії з сповиванням немовлят, дарують людині те відчуття спокою, без якого важко уявити своє існування. Сквізер дозволяє імітувати людські обійми - машина для обіймання. Вона дозволяє дітям з аутизмом відчути спокій і комфорт, а також стиснення, яке зазвичай люди отримують від обіймів.

Крім свого прямого призначення - виконання функції обіймання, машина також здатна розвинути моторні функції дитини, зміцнити м’язи, а також заспокоїти і допомогти в досягненні душевної рівноваги. Тренажер можна застосовувати в корекційному процесі для дітей, які мають розлади аутичного спектру. Основним критерієм для рекомендації даного тренажеру є ступінь чутливості дитини, а саме гіпочутливість.

• Тренажер рекомендовано для дітей, які відновлюються після травм опорно-рухового апарату, але за індивідуальним призначенням.

• Устаткування застосовується під час процесу корекції затримки психічного розвитку.

• Під спектр застосування обладнання потрапляють порушення слуху та мовлення.

• Тренажер може бути застосовано у процесі лікувальної фізкультури. Зокрема, це буде актуально при синдромі дефіциту уваги та гіперактивності та мінімальній мозковій дисфункції.

• Застосовувати обладнання можна і для дітей з нормативними показниками розвитку, як спосіб урізноманітнення занять фізкультурою.

ОБІЙМАЛЬНО-СТИСКАЮЧА МАШИНА “СКВІЗЕР” має три ступеня притиску. Починати вправи з дитиною на тренажері потрібно з мінімального притиску, поступово збільшуючи його, за потреби.

Важливо пам’ятати, що розвиток сенсорики дозволяє дитині навчитися краще пізнавати світ і відчувати його, а саме за допомогою цієї методики ми формуємо у дитини необхідні для цього механізми.

Позитивна динаміка може включати:

• скорочення стереотипної поведінки;

• підвищену увагу до завдання;

• зниження тривожності;

• зниження імпульсивності і збільшення самоконтролю.

Дитячий церебральний параліч - причини

ДЦП розвивається внаслідок ураження головного мозку тоді, коли основні його структури, ще не сформувались, тобто до пологів, протягом пологів, або відразу після народження. Зі сторони нервової системи - це недостатній контроль за діяльністю м’язів (порушення координації, регуляції м’язового тонусу, є ймовірність відхилення з боку органів дихання, а також інших систем). Частота захворювання у європейських країнах 4-5 випадків на 1000 дітей, має постійну тенденцію до збільшення.

Реабілітація дітей з ДЦП

Розглянемо методи реабілітації та лікування ДЦП:

1. Фізична реабілітація при дитячому церебральному паралічі – основний засіб. Комплекси вправ для дітей з ДЦП спрямовані на те, щоб не допустити атрофії та ослаблення м’язів внаслідок їх невикористання та уникнути контрактур, коли напружені м’язи стають малорухомими та зафіксовуються в патологічному положенні. Важливо розуміти, що до кожної дитини має використовуватись індивідуальний підхід та складатись індивідуальний комплекс вправ.

2. Медикаментозне лікування.

3.Ортопедичне лікування (використання ортезів, шин і т.д.).

4. Різноманітні види дитячого масажу – класичний, точковий, сегментарно-рефлекторний.

5. Хірургічні методи.

Лікувальна фізкультура (кінезотерапія) при ДЦП

Для досягнення максимально позитивних результатів в лікуванні, щоб зробити тіло гнучким та спритним, підпорядкувати його рухи свідомості, необхідно з раннього віку починати регулярні заняття лікувальною фізкультурою (ЛФК). Також корисними є різні пристосування, що дозволяють в повній мірі оволодіти фізичними навиками: валики, м'ячі, ходунки, спеціальні тренажери.

Вплив правильно поставленої лікувальної фізкультури на організм дитини переоцінити неможливо. Крім оздоровчого ефекту в цілому варто відзначити такі зміни: активізацію роботи м'язів і обмінних процесів, зміцнення тканин і органів, прискорення кровообігу, поліпшення мозкової діяльності. Однак належний ефект буде досягатися лише при дотриманні основних принципів ЛФК для дітей. По-перше, вправи треба виконувати регулярно, не допускаючи тривалих перерв. Другий принцип - поступове збільшення навантаження.

Залежно від важкості стану ми фахівці з лікувальної фізкультури повинні розробити спеціальний комплекс вправ для конкретної дитини, які будуть спрямовані на поліпшення координації рухів, управління групами м'язів тіла це допоможе дитині з ООП краще адаптуватися у світі здорових людей та всупереч хворобі зайняти в ньому своє місце.

Звертайтеся за консультацією якщо у вас у закладі освіти є діти з ДЦП.

03.09.2020

Комплекс вправ з гімнастичною палкою при порушеннях постави

Пам’ятайте!!!

Почити виконувати фізичні навантаження до прийому їжі та не раніше ніж через 2, а краще 4 години після вживання їжі.

Усі фізичні навантаження виконуйте лише при гарному, здоровому самопочутті, та при відсутності підвищеної температури.

Вправи виконуйте в гарно провітреному приміщенні, без протягів, з температурою повітря у приміщенні не вище 20 С та не нижче 16 С, за можливості на свіжому повітрі.

Виконувати основний комплекс вправ починайте лише після розминки, добре розігрівши м’язи та зв’язки для уникнення травматизму.

Лише систематичні заняття дадуть результат.

Розминка.

Вихідне положення (в.п.) – стоячи, ноги на ширині плечей, руки опущені вздовж тулуба, тримають гімнастичну палку. Кожну вправу виконуємо по 1 хвилині, або зазначену у вправі кількість.

Повороти на місці за командами: «Праворуч!», «Ліворуч!», «Кругом!».

Крокування на місці. Гімнастичну палку утримуємо за плечима. Дихання вільне.

Підйом на носочки. Гімнастичну палку утримуємо за плечима. На вдиху - піднімаємося вгору, на видиху – опускаємося на стопи.

Біг на місці (за можливістю по приміщенню) з високим підйомом колін перед собою.

Біг на місці (за можливістю по приміщенню) з закидуванням п’яток назад (торканням п’ятками сідниць).

На вдиху - піднімаємо руки з гімнастичною палкою вгору, трохи заводимо за голову, при цьому руки у ліктьових суглобах не згинаємо та не перерозгинаємо, залишаємо у фізіологічному положенні, одну ногу відставляємо на носочок назад. На видиху- руки опускаємо вниз, ногу повертаємо у в.п. – ставимо на рівні з іншою ногою. При виконанні вправи маківкою голови тягнемося вгору, назад голову не запрокидуємо. Вправу виконуємо чергуючи ноги кількістю 16 раз (по 8 раз на кожну ногу).

В.п. – ноги на ширині плечей, руки опущенні вздовж тулуба, утримують гімнастичну палку. На вдиху - руки піднімаємо на рівні плечей під кутом 90 градусів та утримують гімнастичну палку одночасно з підйомом рук здійснюємо підйоми ніг зігнутих у колінних суглобах під кутом 90 градусів. На видиху повертаємося у в.п.

В.п.- як у вправі №8. Піднімаємо гімнастичну палку на рівні грудної клітини, та утримуємо її на долонях, здійснюємо рухи руками з утримуванням гімнастичної палки в сторони. Рухи в сторони виконуємо на видиху, вдих здійснюємо при знаходженні палки по центру. Кількість виконання 16 раз.

Присідання. Виконуємо на видиху, ноги знаходяться трохи ширше ширини плечей, під час присідання залишаються на стопах, коліна в середину не зводимо. Здійснюємо чергування місця знаходження гімнастичної палки: під час присідання гімнастична палка знаходиться перед вами, під час підняття заводимо гімнастичну палку за плечі. Починаємо виконувати вправу з 10 разів, поступово доводимо до 15-20 разів у одному підході.

Основний копмлекс вправ.

Вихідне положення лежачи на животі.

Всі вправи виконуємо на видиху!!!

Кожну вправу виконуємо 5-10 раз.

Голова торкається лобом підлоги, руки лежать на підлозі, витягнуті вперед. Здійснюємо підйоми рук до відриву нижніх ребер грудної клітини від підлоги, погляд спрямований вниз, маківкою голови тягнемося вперед, куприком (останнім відділом хребта) та п’ятами назад. На вдиху опускаємося на підлогу.

Вправу виконуємо як вправу №1, але додаємо підйом однієї ноги, чергуючи праву з лівою.

На видиху піднімаємо одночасно руки, грудну клітину та наприклад праву ногу, на видиху опускаємо, потім на вдиху піднімаємо руки, грудну клітину та ліву ногу.

Руки опускаємо вниз, вздовж тулуба утримуючи гімнастичну палку, гімнастична палка під час відпочинку торкається сідниць.

На видиху - піднімаємо грудну клітину до відриву нижніх ребер від підлоги, руки максимально, наскільки можете разом з гімнастичною палкою, на видиху опускаємося.

Вправу виконуємо як попередню але додаємо підйом ніг, чергуючи по черзі то праву то ліву.

В.п. – на спині. Ноги п’ятами притиснуті до підлоги, а носками до опори (можна і без опори, носки натягнуті), ноги злегка зігнуті в колінних суглобах, руки лежать на підлозі тримають гімнастичну палку. На видиху піднімаємо корпус та торкаємося гімнастичною палкою до колін, на вдиху опускаємося на підлогу.

Вправу виконуємо аналогічно до попередньої але здійснюємо підйом однієї випрямленої ноги, чергуючи ноги.

В.п. – на спині, руки лежать випрямлені на підлозі за головою та утримують гімнастичну палку. Здійснюємо одночасний підйом рук та ніг торкаючись гімнастичною палкою до ніг.

«Їжачок». В.п. на спині. Зігнути ноги у колінних суглобах та привести до живота «обняти» їх гімнастичною палкою та здійснювати перекати на спині вперед назад. Вправу бажано виконувати на підлозі на килимку, але якщо є неприємні відчуття то можна простелити тонку ковдру, або використовувати карі-мат (мат для йоги).

Виконуємо вправу «Їжачок» але здійснюємо перекачування зі сторони в сторону.

Завершення вправ. Вправа на релаксацію.

Лягти на спину, руки опущені вздовж тулуба, розслабитися, заплющити очі, уявити себе у приємному для вас місці, усміхатися, дихати вільно, вдих, видих, на видиху втягувати живіт. Потім повільно розплющити очі, повільно підняти прямі до рівня плечей руки, спочатку підняти голову та опустити її, потім підняти голову та плечі, опустити, потім підняти повільно голову, плечі і на видиху сісти, випрямити спину, підняти руки вгору та потягнутися руками та маківкою голови вгору на вдиху. Опустити руки та поставити їх випрямленими назад, знову потягнутися головою витягуючи хребет, потім розслабитися і встати.

На цьому комплекс вправ завершений. Виконуйте з задоволенням та будьте здорові.