для батьків

05.05.2023

ДИХАЛЬНІ ВПРАВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ

Почергове дихання ніздрями

Альтернативне дихання ніздрями - це ще один вид дихання, про який ви, можливо, чули на уроках йоги. Цей вид дихання можна робити під час медитації або просто розслабитися.

Зручно сидячи, покладіть ліву руку на ліве коліно, а праву - до носа. Після видиху закрийте праву ніздрю правим великим пальцем. Вдихніть через ліву ніздрю.

Потім вказівним пальцем закрийте ліву ніздрю і відпустіть великий палець правої ніздрі. Видихніть через праву ніздрю.

Після повного видиху вдихніть через праву ніздрю, тримаючи ліву ніздрю закритою. Потім закрийте праву ніздрю правим великим пальцем, відпустіть ліву ніздрю і видихніть через ліву ніздрю.

Як це працює: почергове дихання ніздрями допомагає розслабити розум, зменшити тривогу та відновити рівновагу. Практикуючи цю дихальну вправу вранці, ви зможете контролювати свої щоденні стреси та покращити увагу.

Підбадьорливе дихання

Ця модель дихання зосереджена на вдиху носом і видиху ротом. Вдихання через ніс допомагає організму відфільтрувати пил або алергени і збільшує рівень кисню в легенях. Видих через рот дозволяє більше повітря виходити з вашого тіла і розслаблює щелепу і тіло.

Сядьте зручно, схрестивши ноги. Руки в кулаках, підняті біля грудей, під час видиху піднімайте руки в повітрі. Потім під час вдиху через ніс опустіть руки на рівні грудей.

Як це працює: дихальна вправа прискорює частоту серцевих скорочень.

Баланс

Оскільки цей вид дихання не є найприроднішим, він також допомагає з усвідомленням.

Глибоко вдихніть через ніс. У верхній частині видиху почніть різко видихати ротом сильними ударами, якби виштовхуєте повітря.

Кожен видих повинен бути швидким, випускаючи невеликі шматочки повітря з легенів. Видувайте 10 разів за видих, ніби задуваєте по 10 крихітних свічок окремо.

Як це працює: таке дихання покращує роботу серця і легенів, а також допомагає при травленні та пов'язаних з цим проблемах (запори і газоутворення). Швидкі видихи працюють на черевний прес і допомагають тонізувати ваше серце.

Медитація

Це може здатися найпростішим, але насправді не так. Зосереджувати увагу лише на власному диханні надзвичайно складно, коли в наших головах так багато думок.

Ця вправа вимагає тихого простору без відволікань.

Сядьте в зручну позу і дозвольте собі як можна природніше вдихнути і видихнути носом. Зосередьтеся на повітрі, яке рухається до і з легенів.

Вдихаючи, відчуйте і подумайте про повітря, що рухається всередині вас. Видихаючи, подумайте про виділення застою повітря та енергії.

Як це працює: дихальна медитація знижує частоту серцевих скорочень, знижує кров'яний тиск і навіть знімає втому.

Почніть ранок із медитаційного дихання - надайте вашому тілу новий початок, необхідний для успіху.

Виконання будь-якої з цих коротких дихальних вправ вранці заохочує вас звернути увагу на єдине, що є головним - ваше дихання.


22.04.2021

Йога для дітей

Йога для дітей – це своєрідна гімнастика, яка допомагає опанувати своє тіло, покращує осанку, кровообіг, гармонійно розвиває м’язову й опорно-рухову систему, поліпшує координацію й увагу, заспокоює, вчить концентрації. Йога – це не спорт, в ній відсутні змагання й порівняння, йога вчить любові й співчуттю до всього живого.

З якого віку можна займатись йогою?  Для кожного віку- своя йога.

Для немовлят- «бебі йога»- гімнастика в мамчиних руках.

Залежно від особливостей розвитку дитини групові заняття можна відвідувати з 4-5 років.  В віці 4-7 років формуються звички здорового образу життя, дитина готується до школи, тому треба ретельно попрацювати над фізичним й психічним здоров’ям  дитини. В цей час  у дітей збільшується об’єм легень,  а також об’єм і вага серця. На перший погляд здається, що дитина виросла і схудла, але саме в ці роки діти стають більш рухливими й сильнішими, особливо розвиваються м’язи ніг. Йде формування постави й стопи. Діти дуже  гнучкі, що створює небезпеку формування неправильної постави при довгому  сидінні або «втиканні» в гаджети. В цьому віці переважає тонус м’язів- згиначів спини, тому діти фізично не можуть сидіти довше 15 хвилин з рівною спиною, а як показує практика – і 15 хвилин теж важко!

Процеси збудження перемагають процеси гальмування, це означає, що діти в цьому віці безпосередні й щирі, й не можуть довго концентрувати свою увагу.

Усі ці фактори необхідно враховувати при підготовці до занять з дітками 4-7 років. Статичні пози діти не можуть тримати довго, тому для фіксації треба використовувати гру, в якій треба завмерти: «море хвилюється раз», «чарівний ліс», « фотосесія» та інші. Діти дуже рухливі в цьому віці, тому має бути більше динаміки, ніж статики, але й втомлюються теж дуже швидко. Тому активні частини заняття мають чергуватись з пасивними. А для того, щоб втримати увагу дітей, треба підключити фантазію й перетворити заняття на казкову подорож або пригоду, наприклад: подорож в Африку і знайомство з екзотичними тваринами або космічний політ на Марс і зустріч з фантастичними звірами. В активній частині заняття більше застосовувати голосні звуки –ричання, нявкання, жужання, голосні видохи, діти це люблять. А в паузах можна загадувати загадки або розказувати короткі повчальні казочки. Найважче налаштувати дітей на розслаблення в шавасані, ось тут точно знадобиться вся фантазія: чаклуни й чари, що перетворюють дітей на морозиво, яке тане в теплий день та інше.

Незважаючи на різні сценарії, набір асан бажано давати той самий для кращого запам’ятовування, добавляючи поступово по одній більш складній. Таким чином діти готуються до переходу в наступну групу – від 7 до 10 років.

Йога для дітей 7-10 років суттєво відрізняється від заняття в молодшій групі. Координація рухів в цьому віці набагато краща, продовжується заміна хрящової тканини кістковою, поступово збільшується м’язова сила, тому на зміну короткочасним навантаженням можна давати статичні асани, що добре впливає на формування правильної постави. Треба звернути увагу на те, що в дітей цього віку ребра не можуть опускатись так низько, як у дорослих, тому вони не можуть достатньо глибоко дихати, та й обсяг легень менше, ніж у дорослих, а вентиляція така ж ,як у дорослих: 6 -7 літрів на хвилину. Це характерна особливість дихання в цьому віці. Розширення грудної клітини, яке відбувається під час практики, допомагає розкритися легеням в повному обсязі, нормалізує роботу органів дихання й тренує серце. Абсолютно необхідними в цьому віці є асани, що витягують і скручують хребет! Це не тільки підвищує гнучкість хребта, формує правильну поставу, але й компенсує негативну дію неправильних поз, в яких дитина проводить більшу частину дня. А зміцнення м’язів спини й живота дають хребту необхідну підтримку. Робота з шийним відділом хребта допомагає нормалізувати живлення головного мозку, очей, покращує пам’ять, здатність до концентрації.

І ще один дуже важливий ефект від занять йогою – вона допомагає справитись з гіперактивністю сучасних дітей.  Плавність рухів, статичність в асанах, розслаблення роблять дітей спокійнішими, допомагають зняти фізичне й емоційне напруження!

В побудові занять вже менше необхідність включати ігрові моменти. Фактично сама структура заняття наближається до дорослої, але самі асани адаптовані: силові асани вводяться поступово, фіксації короткі, велика увага приділяється поясненням, які м’язи напружуються, які розслабляються,  а також привчаємо дитину слідкувати за диханням. Заняття має включати в себе такі компоненти:

В цей період найбільше значення має психологічний фактор. Дитина дуже старається відповідати очікуванням, наслідувати дорослих, тому найкращих результатів можна досягнути тільки похвалою. В жодному разі не критикувати!

Замість фрази: «ти робиш невірно», застосовувати «а спробуй так». Не будьте диктатором, більше гумору й підтримки, менше нудних довгих інструкцій і не вимагайте від дітей ідеального виконання!

Хочу підсумувати все сказане: йога для дітей – прекрасний спосіб для всебічного розвитку дитини: фізичного, інтелектуального, емоційного, творчого. Головна умова  – систематичність і послідовність. Найкраще виховувати дітей власним прикладом, тому якщо займаються батьки, діти будуть наслідувати їм з великим задоволенням!

28.01.2021

Напівсфери "Їжачок"

Напівсфери "Їжачок" призначені для сенсорного впливу на біологічно активні зони стопи, тренування вестибулярного апарату і м’язів нижніх кінцівок. Використовується для утримання рівноваги, ходіння по таким “їжачкам” розвиває координацію, масаж рефлексогенних зон ефективно впливає на організм в цілому, стимулює кровообіг і підвищує імунітет, розвиває тактильну і пропріоцептивну чутливість, застосовується також для профілактики і лікування плоскостопості. 

21.01.2021

Про Пропріоцепції ...

Автор Жак Вегьє

Закрийте очі і спробуйте одним з пальців торкнутися кінчика носа. А чи вийде у вас почухати свербляче коліно прямо в потрібному місці з закритими очима? Чи вмієте ви бігати, не дивлячись на свої стопи, бити по тенісному м'ячу, що не дивлячись на ракетку, або робити удар в карате, не бачачи свою ногу? А можете перемикатися з педалі газу на гальмо, не дивлячись на свої стопи, при водінні автомобіля? Чи виходить у вас підносити чашку чаю до рота, не відриваючи очей від екрана комп'ютера? Якщо ви успішно справляєтеся з цими завданнями, значить, ви використовуєте таку людську здатність, як пропріоцепція, також звану «шостим почуттям».

Пропріоцепція - це здатність тіла відчувати, де розташовані всі його частини відносно один одного в будь-який момент часу. Пропріоцепції надають нам інформацію про наш власний внутрішній світ. Кожен раз, коли ви піднімаєтеся по сходах, йдете, сидите, стоїте, нахиляєтеся або тягнетеся, ви використовуєте пропріорецептивні почуття, свою систему пропріорецепції. Людина з нормальною пропріоцепцією здатна рухати пальцями і знати, як далеко він рухається і в якому напрямку. Без пропріорецепцією мозок не зміг би відчувати, що робить палець, і тоді людині довелося б використовувати зір, компенсуючи втрату пропріорецепції.

 Пропріорецептивне почуття допомагає вам керувати рухами, дозволяючи тілу в кожен момент часу знати, де розташована кожна його частина і як вона переміщається, а також дозволяючи вам здійснювати автоматичні рухи для корекції положення тіла. Коли ви йдете, немає необхідності думати або спостерігати за тим, де знаходяться ваші ноги і руки, - ви просто автоматично йдете. За допомогою пропріорецепції  ми  також відчуваємо, чи стоїмо ми на всій стопи всією підошвою або тільки кінчики пальців однієї ноги, коли ви сидите, або де знаходяться ваші руки в просторі, коли ви б'єте по тенісному м'ячу ракеткою або коли сидите і практикуєте медитацію. Навіть із закритими очима ви розумієте, яка кисть розташована під і / або над іншою, і то, піднімаєтеся ви вгору по сходах або спускаєтеся по ній вниз.

Найкраще зрозуміти, як влаштовано пропріорецептивне почуття можна при симуляції відмови роботи сенсорної системи і відчутті того, що відбувається в цьому випадку. Ви коли-небудь намагалися в кабінеті у стоматолога випити води з склянки занімілим після місцевої анестезії ротом? А після тривалого сидіння на нозі або стопі відчували, що вона «заніміла» і ви не можете ставати на неї при ходьбі? Це приблизно те, як відчувається втрата пропріоцепції.

Термін «кінестезія» іноді вживається замість пропріоцепції, а іноді розглядається як одна з її варіацій. Кінестезія, або «кінестетична усвідомленість», вважається свідомий. Термін «кінестезія» іноді вживається замість пропріоцепції, а іноді розглядається як одна з її варіацій. Кінестезія, або «кінестетична усвідомленість», вважається свідомої реакцією на ситуацію, в той час як пропріорецепція є неусвідомленим процесом. Вони працюють спільно: під час спуску з гори на лижах на високій швидкості лижник підсвідомо координує і переміщує свої кінцівки так, щоб залишатися у вертикальному положенні, при цьому свідомо і успішно уникаючи перешкод на шляху, спускаючись вниз по трасі.

Простіше кажучи, пропріоцепція є усвідомленням положення тіла в просторі. У кінестезії же акцент робиться більше на переміщення тіла, на відчуття руху. 

18.01.2021

Вправи на укріплення м’язів спини, рук і ніг з гантелями

Розробка вправ для домашніх занять для  Ю-ка Сергія, З-ка Максима, Г_ тей Тимофія, С- ка Максима, Г-ко Марії, Д-ра Максима та З_ ка Богдана 


Ціль: навчити виконувати вправи з малих навантажень; 

удосконалити м’язи спини; закріпити вправи на роботу рук і ніг.

Мета: формування у дитини правильного відношення до свого здоров’я під час карантину.

Формування правильної постави .

           Хід заняття

Розминка спрямована на розігрів всіх суглобів, які будуть задіяні пізніше, в основному комплексі, і на прогрів м'язів, зв'язок, тому її темп – активний. Спочатку  провести недовгий біг (можна на місці) і серію стрибків, зробити обертання кінцівками. На кожне – близько 3-х хвилин. 

Домашня розминка з гантелями:

Прийняти вертикальне положення; ноги розставлені на ширині плечей, в піднятих горизонтально руках затиснуті гантелі. Виконувати повороти корпуса і одночасні нахили до протилежної ноги. Потрібно доторкнутися до неї снарядом.Енергійно робити кроки вперед (2 рахунки) і назад (2 рахунки), при цьому одночасно утримуються перед грудьми рук з гантелями викидаючи вгору (2 рахунки) і в бік (2 рахунки). Крім загального розігрівання ця вправа покращує координацію.

Базові вправи

На початковій стадії тренування після розминки м'язів потрібно почати звикати до рухів, які вони будуть здійснювати. Для цього підходять такі базові вправи:

Лягти спиною на подушку, ноги нарізно, зігнувши їх. Руки перед грудною кліткою витягнути, тримати в них гантелі. Повільно розкрити, не опускаючи їх повністю на підлогу. В аналогічному темпі повернути назад.Вихідне положення стоячи, ноги нарізно, робити пружні  нахили в бік, витягнувши руки з гантелями над головою.

Види роботи Після виконання легких вправ, націлених на розігрів і підготовку організму до роботи з додатковими вагами, можна пробувати проводити повноцінне силове заняття. Група м'язів, яку ви будете опрацьовувати, вибирається відповідно поставленим цілям – можна торкнутися будь-яку ділянку. Переважно тренування з гантелями  включає в себе:

Бажано вибрати для себе середній або повільний темп, повторів без відпочинку робити не менше 8-ми, щоб отримати результат від занять. Кількість вправ вибирається по самопочуттю. Після такого тренування обов'язково провести легку розтяжку тієї зони, що зазнала навантаженні.

Для рук. Вихідне положення стоячи , руки внизу. Згинання рук по черзі до плеча. Гантелею  торкнутися до плеча, лікоть  вниз і притиснутий до корпуса. Вихідне положення стоячи, руки вгору. Згинаючи в ліктях, заводити за голову, щоб гантеля виявилася на рівні плечей.

Для спини. Вихідне положення стоячи, злегка зігнути коліна. Подати тулуб вперед. Опустити перед собою руки. Видихаючи, підтягнути гантелі до грудей, лікті повинні пройти вздовж корпусу, а лопатки – зійтися. Махи гантелями.

Для ніг. Випади під кожний крок ,гантелі внизу (20 випадів).

22.04.2021                 Йога для дітей
19.11.2020

Вправи для поліпшення зору

Сьогодні майже кожен одинадцятий українець скаржиться на погіршення зору. Попри сумну статистику засмучуватися не варто, адже поліпшити здоров'я очей цілком реально. Розбираємося, як покращити зір за допомогою простої зарядки для очей.

У світі цифрових технологій людині стає все складніше зберегти гостроту зору протягом всього життя. Факторів, що впливають на стан наших очей, безліч. Це і неідеальна екологія, неправильне харчування, робота, пов’язана з постійною напругою очей. Особливо негативно на зорі позначається довга робота за комп’ютером, перегляд телебачення, заняття рукоділлям (вишивання, бісер), читання тощо.

Поширені причини порушення зору

Основною причиною порушення зору є генетика. Проте ми самі можемо спровокувати генетичне погіршення зору або посилити захворювання. Що й вдало робимо, зловживаючи гаджетами. Так, без комп’ютера чи ноутбука сьогодні не уявити жодної офісної роботи. Проте ми часто додаємо очам напруження, проводячи вихідні чи вечори за комп’ютерними іграми, переглядом серіалів чи сидячи в соцмережах. Особливо небезпечно це для тих людей, в кого вже зафіксовано порушення – їхній зір стрімко погіршується.

Пасивний спосіб життя, надмірна вага також є причиною порушення зору, адже це підвищує ризик виникнення хронічних хвороб, які в майбутньому можуть привести до втрати зору.

Стреси, надмірне фізичне навантаження негативно впливають на людський організм і на фоні генетичної схильності теж можуть спровокувати погіршення зору.

Основні проблеми зі здоров’ям очей

Найбільш розповсюдженими проблемами, пов’язаними зі здоров’ям очей, вважають далекозорість та короткозорість (міопія), «ліниве око», астигматизм. У людей старшого віку часто розвивається катаракта.

Короткозорість (міопія) та далекозорість

Далекозорість – це коли предмети вдалечині людина бачить краще, ніж те, що знаходиться прямо перед нею. Далекозорість зазвичай розвивається з віком, але буває і вродженою.

Короткозорість, або міопія, – протилежне явище до далекозорості: зблизька людина бачить зображення чітко, а предмети, котрі розташовані вдалечині – розмито. Саме короткозорість є основним порушенням зору в людей, молодших за 45 років. Вона передається генетично чи розвивається внаслідок надмірного напруження очей.

Розвиток міопії й далекозорості можна попередити чи затримати за допомогою регулярної гімнастики для очей.

 «Ліниве око»

Саме так науковці прозвали цю хворобу внаслідок того, що одне око бачить краще за інше. Хвороба підступна, на ранніх етапах її складно виявити через здатність одного ока компенсувати втрату різкості на іншому. Це захворювання з’являється у дитячому віці. 

Астигматизм

При астигматизмі зображення фокусується перед сітківкою ока або позаду неї. Через це людина бачить зображення не чітко, без фокусу. Хвороба вроджена, але може з’явитися внаслідок травми ока.

Катаракта

Людина втрачає гостроту зору, з’являється помутніння, особливо при поганому освітленні. Ця хвороба вважається набутою, тому тільки регулярні візити до лікаря-офтальмолога зможуть попередити появу або виявити її на ранніх етапах та провести лазерне хірургічне втручання.

Як подбати про зір?

Попередити хворобу або поліпшити загальний стан допоможуть прості поради.

Більше часу надворі

В австралійському місті Сіднеї було проведено дослідження за участю 1700 дітей у віці від 6 до 12 років. Було встановлено, що чим більше часу дитина проводить на вулиці, тим менше ризик розвитку в неї міопії. Автори дослідження вважають, що користь від перебування на вулиці пов’язана не стільки з необхідністю дивитися вдалину, скільки з впливом денного світла на глибину різкості й на здатність чітко фокусувати зір. Вчені навіть припустили, що більш довге перебування на світлі сприяє виробленню допаміну, який може потім вплинути на ріст очного яблука.

Навіть якщо ви більше не дитина, перебування на свіжому повітрі й активний спосіб життя не тільки поліпшить ваше самопочуття, але й попередить виникнення хронічних захворювань, в тому числі й очних. Фізична активність посилює кровообіг, у результаті чого всі необхідні мікроелементи живлять сітківку й очний нерв, що сприяє збереженню зору.

Скажіть «ні» гаджетам — хоча б ненадовго

Проводьте менше часу за гаджетами. Встановіть додаток до свого смартфону, що контролюватиме час, який ви проводите в соціальних мережах. Намагайтеся не дивитися на екран комп’ютера, телевізора або смартфона не менше ніж за 2 години до сну.

Робіть гімнастичні вправи для очей

Гімнастика для очей точно необхідна тим, хто страждає на короткозорість і далекозорість і тим хто має спадкову схильність до втрати зору. Також фізичні вправи для очей варто робити, коли ви відчуєте втому та перенапругу зорового нерву, наприклад, під час тривалої роботи за комп’ютером чи перегляду телевізора.

Вправи для поліпшення зору протипоказано робити після операції на очах; при відшаруванні сітківки; якщо у вас сильна короткозорість.

Топ-5 вправ для покращення зору

Натиски на повіки

Обережно доторкніться кінчиками пальців до повік та злегка притисніть, потримайте до 5 секунд,  відпустіть. Виконуйте вправу від 5 до 10 разів.

Погляд зі сторони в сторону

Сядьте прямо та відведіть погляд вліво, затримайте погляд на декілька секунд, а потім подивіться направо, так само зафіксуйте погляд на декілька секунд. Виконуйте вправу 10 раз. Під час цієї вправи не затримуйте дихання та не забувайте моргати після кожного разу.

Здивування

Спробуйте відтворити здивований погляд. Розкрийте очі максимально широко, як тільки зможете, а потім міцно замружте очі. Повторіть 10 раз.

Малюйте геометричні фігури

Сядьте прямо. Сфокусуйтесь на вправі та почніть очима малювати геометричні фігури справа наліво, зліва направо. Намагайтесь намалювати від 2 до 5 геометричних фігур. Після кожної фігури моргайте. Виконайте вправу 5 разів.

Заминка

Після виконаних вправ необхідно розслабити м’язи ока. Тому сядьте прямо та закрийте очі на декілька хвилин. Під час виконання цієї вправи можна медитувати. Тримайте очі закритими від 5 до 8 хвилин.

Вправи необхідно виконувати від 2 до 4 разів на ден

Вправи для очей під час роботи з комп’ютером

Якщо ви більше 8 годин проводите за монітором комп’ютера, не забувайте про розминку для очей кожні 20-30 хвилин.

Зігрівання очей руками

Ця вправа допоможе відновитися після довготривалої роботи ваших очей. Сядьте так, аби ви мали змогу поставити лікті на тверду поверхню. Потріть долоні, щоб вони стали гарячими, покладіть їх на повіки. Тримайте очі закритими від однієї хвилини до п’яти.

Вправа «20-20-20»

Кожні 20 хвилин дивіться на 20 метрів удалечінь протягом 20 секунд. Ця швидка вправа допоможе зменшити напругу очей.

Кліпайте!

Кліпайте швидко, аби природньо змастити очі та запобігти сухості та почервонінню очей.

А як хочете відновитись кліпайте повільно, а потім зімкніть очі та продовжте вправу.

Виконуйте ці прості вправи, як тільки-но відчуваєте втому очей або під час втрати концентрації. Робіть вправи до 5 разів на день.

12.11.2020

Нейрогімнастика

Нейрогімнастика – це прості та приємні рухи для забезпечення цілісної роботи мозку. Ці вправи покращують розумову діяльність, допомагають полегшити навчання, розвинути мовленнєві функції, засвоєння різноманітних навичок, підвищують розумову працездатність, стійкість уваги, а також сприяють цілісному розвитку мозку, синхронізації роботи півкуль, оптимізації когнітивних та афективних функцій. Нейрогімнастика активує природні механізми роботи мозку за допомогою фізичних вправ та розвиває взаємодію тіла та інтелекту. Під впливом занять з нейрогімнастики в організмі відбуваються позитивні структурні зміни – удосконалюється мозкова  функція регулювання та контролю, зокрема, самоконтролю, розвиваються рухливість, рівновага  та пластичність нервових процесів.

В основі когнітивних процесів знаходяться моторні навички та сенсорна чутливість, отже, для розвитку пізнавальної сфери потрібно розвивати сенсорну сферу. Відповідно, сенсомоторна активність впливає і на пізнавальну активність.Існує прямий зв’язок між тілом та відчуттями, тому мозок розвивається через тіло – фізичні рухи впливають на розвиток інтелекту.Мозок пластичний та розвивається протягом усього життя. Нейропсихологія заснована на східних практиках і допомагає людині незалежно від віку через рухи виявити приховані здібності, розширити межі можливостей, які закладені в її тілі, адже нейрогімнастика активізує нервові центри. 

 Для формування успішного навчального середовища педагоги створюють різноманітні програми, спрямовані на підвищення мотивації, залученості та закріплення навчального матеріалу. Такі програми певною мірою є ефективними, однак, одні учні стають успішними, а інші – ні. Річ у тім, що деякі учні стараються настільки сильно, що ‘відмикають’ механізми інтеграції мозку, які необхідні для повноцінного навчання. Інформація надходить у задні відділи мозку та ‘живе’ там у формі образу. Далі вона проходить в його передні відділи та отримує форму вираження. Однак інформація не завжди може бути доступна переднім відділам мозку, і тоді нездатність виразити те, що було завчено, призводить до синдрому неуспішності. Вирішення цієї проблеми полягає в тому, щоб використати цілісну роботу мозку в процесі навчання. Цього можна досягти тренуваннями за допомогою нейрогімнастики. Ці вправи дають можливість задіяти ті ділянки мозку, які раніше на брали участі у навчанні. Як тільки людина виявляє, яким чином можна одночасно отримувати інформацію та виражати її, дуже швидко відбуваються суттєві зміни в навчанні та поведінці. Нейрогімнастику може застосовувати кожен, хто хоче покращити своє життя, підвищити успішність навчання, адже вона допомагає подолати швидку втомлюваність, покращити засвоюваність інформації, координацію рухів та гармонізувати роботу мозку та тіла. Нейрогімнастика застосовується для налагодження базових координацій сенсорних систем(тактильної, вестибулярної, кістково-м’язової), рухових координацій, координації лівої та правої половин тіла, розвитку рухової, просторової та комунікативної компетенції

01.06.2020

Розвиток дрібної моторики корисний усім

Кінчики пальців рук — це другий мозок.

Йосіро Цуцумі

Маловідомо, але зла мачуха, змішуючи крупи, просто розвивала у Попелюшки дрібну моторику за системою Монтесорі.

Жарт із мережі

Моторика. Види та особливості

Моторика (від лат. motus — рух) — рухова активність організму, або властивість організму виконувати визначений порядок дій для досягнення певної мети.

Науковці поділяють навички моторики на два основні види:

До загальних належать: ходіння, повзання та балансування. Ці навички формуються здебільшого у ранньому дитинстві. Важливо, що їхній загальний рівень розвитку залишається незмінним навіть після тривалого періоду невикористання.

До дрібної моторики належать навички роботи пальців рук та ніг, зокрема: письмо, гра на музичних інструментах, робота із дрібними деталями та ін. Цей важливий вид рухової активності потребує скоординованої роботи значно більшої кількості груп дрібних м’язів та високої точності. У разі тривалого невикористання навички дрібної моторики можуть бути втраченими.

Дрібна моторика

У дрібної моторики є важлива особливість — вона дуже тісно пов’язана із нервовою системою, зором, увагою, мовленням, пам’яттю та сприйняттям людини. Доведено, що розвиток навичок дрібної моторики безпосередньо впливає на розвиток мовлення дитини та зростання рівня інтелекту.

Навички дрібної моторики починають формуватися з перших місяців з моменту народження дитини. Спочатку немовля просто розглядає власні руки, потім намагається доторкнутися та схопити окремі предмети. Пізніше набуває навичок правильного тримання ложки та олівця.

Види діяльності, що допомагають розвивати дрібну моторику

Існує безліч способів, що допомагають розвивати дрібну моторику дитини. Їхнє використання передусім визначається віком дитини, її індивідуальними особливостями розвитку, а також матеріально-технічними можливостями батьків та педагогів. Наведемо найпопулярніші види діяльності, що сприятимуть розвитку дрібної моторики у дітей різного віку.

Пальчикові ігри

Супроводжуються римованими текстами. Для більш дорослих дітей будуть ефективними міні-вистави (5–7 хвилин) пальчикового театру, кола дитині надано окрему роль та чітко прописано дії його героя.

Різноманітні ігри із дрібними предметами

Це ігри з використанням LEGO, ігри-шнурівки, плетіння намиста та плетіння із бісера, сортування предметів та ін.

Ігри із природним матеріалом

Це передусім ігри із піском. Основною перевагою такого матеріалу є необмежена можливість фантазувати під час гри. Також приваблює дітей можливість легко урізноманітнювати свою діяльність: ліплення фігур, будівництво (шляхів, замків тощо), пересипання, малювання на піску та ін.

Малювання та обведення контурів фігур

Можна використовувати заздалегідь заготовлені викладачем контури фігур, лабіринти та ін. Цікаве та ще ефективніше у поєднанні із ліпленням, наприклад: заповнення друкованого контуру букви, або цифри пластиліном та ін.

Цікаве рішення  саме для цього способу розвитку дрібної моторики:

Ліплення (глина, пластилін, тісто та ін.)

Один із найпоширеніших та найулюбленіших видів розвивальної діяльності дітей. На сьогодні різноманіття матеріалів для ліплення вражає. Це, передусім, традиційний пластилін, що дає змогу виконувати роботи комфортно та без зайвого забруднення робочої поверхні; солоне тісто, яке викладач або батьки можуть виготовити самостійно у домашніх умовах та багато інших матеріалів.

Шиття (наприклад, пришивання  ґудзиків)

Фахівці стверджують, що такий вид розвитку дрібної моторики можна застосовувати, починаючи з п’ятирічного віку. Звісно, дитині слід заздалегідь та у доступній формі пояснити головні правила роботи з голкою. Детально прописаний, або представлений у вигляді яскравого малюнка-схеми, алгоритм пришивання ґудзика (та ще із використанням різних способів), стане цікавою та захопливою грою для кожного малюка.

Готові рецепти, або розвиваємо дрібну моторику не виходячи з дому*

«Скільки сірників»

Візьміть сірникову коробку і покладіть у неї два сірники. Потрясіть коробку і запитайте в дитини, як вона вважає, скільки сірників зараз у коробці. Малюк теж може потрясти коробку, потримати її в руках. Але відкривати коробку може тільки ведучий. Отже, тепер ви відкриваєте коробку і пропонуєте дитині порахувати сірники.

Тепер можете ускладнити завдання: відвернувшись від малюка, додайте декілька сірників. Нехай дитина знову спробує відгадати їхню кількість.

«Показ мод»

Перед початком зимового (весняного, літнього, осіннього) сезону влаштуйте з дитиною показ мод. Нехай малюк спробує самостійно застібати ґудзики, кнопки і блискавки. Підготуйте місце для показу, розстеливши червоний рушник, на якому «модель» демонструватиме обновки. Решта членів сім’ї можуть клацати фотоапаратами, зображуючи репортерів модних журналів.

«Сірникові коробки»

Сірникові коробки (чим більше, тим краще) можна використовувати в різних іграх. На чотирьох або шести кришечках, так само як і на внутрішніх коробочках, намалюйте однакові геометричні фігури: квадрат, коло, ромб, трикутник. Перемішайте кришки і коробки. Попросіть малюка знайти і закрити пари.

«Відбитки»

Візьміть аркуш паперу і прикріпіть його краї скотчем до плоскої поверхні. Покладіть під аркуш дрібний плоский предмет — монету, ключ або брелок. Нехай малюк легенько проводить олівцем по паперу, щоб на аркуші з’явився відбиток схованого предмета.

«Намисто зі скріпок»

Дайте дитині пакетик різнокольорових скріпок і покажіть, як з’єднати їх разом, щоб утворилося гарне намисто або браслет.

«Крупи, сiль, кава, макарони»

Стануть у пригоді для «кухонної школи». Дрібну крупу (наприклад, манну) і сіль можна використати для пальчикового малювання. Для цього висипте крупу на піднос рівним шаром. Намалюйте щось самі, покажіть дитині, як це цікаво. Проведіть пальчиком по крупі. Утвориться яскрава контрастна лінія. Потім візьміть пальчик дитини.

Нехай малюк сам намалює декілька хаотичних ліній. Коли дитина спробує сама, можна розпочинати малювання візерунків. Спочатку малює мама, потім малюк. Малювати можна будь-що: хаотичні лінії, будиночки, кола, огорожі, хмари, спіралі, обличчя, букви або цифри. Велику крупу (гречку-ядрицю, горох, квасолю, кавові зерна) можна використати для викладання картин, так само як і з сірників, ґудзиків і ватних паличок. Вона стане в пригоді та для аплікацій. Цікаво пересипати крупу в прозорий посуд, щоб її було видно.

«Сім’я Пробочкіних»

Приготуйте пляшкові пробки, шматочки дроту, ватні кульки, фломастери або маркери. Змайструйте разом із дитиною кумедних персонажів — родину Пробочкіних: маму, тата і дітей

14.04.2020

Лікувальна фізична культура - ЛФК в домашніх умовах

ЛФК – це метод лікування, який включає комплекс вправ, що спрямований на покращення фізичного стану пацієнта після певного захворювання, травми чи операції. 

 Ціль ЛФК:

 Цей метод лікування відрізняється від всіх інших тим, що хворий активно бере участь у процесі лікування. Від нього залежить отриманий результат і подальші успіхи у реабілітації та одужанні. 

Лікувальна фізкультура застосовується у таких випадках:

Існують протипоказання до призначення ЛФК

Вони діляться на постійні та тимчасові. До постійних відносять тяжкі, незворотні захворювання. Тимчасовими причинами можуть бути гострі періоди захворювання, запальні процеси, кровотечі, больові синдроми, важкий стан хворого.

Зазвичай заняття ЛФК проходять під наглядом спеціаліста. Але отримавши необхідні рекомендації та настанови, лікувальною фізкультурою можна займатись в домашніх умовах. Лікар-реабілітолог чи інструктор з ЛФК зможе підібрати найбільш правильні та ефективні вправи. При цьому потрібно враховувати наступні моменти: характер патології, вік, фізичні можливості, особливості організму.

Стандартний комплекс вправ складається із трьох частин: 

Вступна.

Завданням є підготовити організм до навантаження, підібрати відповідні вправи, стимулювати процеси реабілітації. Тут застосовуються елементарні вправи, такі як: дихальна гімнастика, ходьба, розминка для рук і ніг та ін.

   Основна.

На цьому етапі вправи спрямовані на проблемні зони пацієнта. Основним завданням є відновити функції організму. В комплекс вводять спеціальні вправи та долучають необхідні гімнастичні обладнання та тренажери.  Наприклад, для відновлення навичок ходіння буде необхідним поручень, а для відновлення рівноваги, зміцнення м’язів ніг та спини, знадобиться балансуюча дошка.

 Заключна.

Цей період характеризується ліквідацією залишкових функціональних порушень. Використовуються вправи максимального навантаження, зважаючи на вік та можливості пацієнта. 

ЛФК для дітей в домашніх умовах

В теперішній час діти ведуть малорухливий спосіб життя. Тому необхідним є те, щоб фізичні навантаження займали важливе місце у їхньому житті. Це один із найосновніших компонентів у лікуванні та профілактиці. Крім стандартних уроків фізкультури в школі чи дитсадку, діти можуть займатись фізкультурою і вдома. Бажано щоб заняття не були примусовими, вправи повинні викликати у них позитивні емоції та зацікавлення. ЛФК може проводитись в ігровій формі.

У комплекс ЛФК входить ранкова гімнастика. Вона сприятливо впливає на організм дитини, підвищує працездатність, виробляє наполегливість та дисциплінованість. Ранкові вправи включають основні рухи, такі як: повороти голови, махи руками, ногами, ходьба, присідання, підскоки. Також додатково можна використовувати, м’ячики, палиці та інший спортивний інвентар.

Для повноцінних занять ЛФК можна облаштувати вдома спортивний куточок. Це стане одним із улюблених місць для ваших діток. 

Чудовим варіантом для дітей будь-якого віку є  шведська стінка. Це багатофункціональний тренажер, на якому можна виконувати різноманітні вправи для зміцнення всіх груп м’язів, розвитку вестибулярного апарату, профілактики захворювань центральної  нервової системи, розумового розвитку та оздоровлення організму в цілому.

Шведська стінка не займає багато місця в кімнаті, є компактною. Додатково її можна укомплектувати різними цікавими елементами: кільця, мотузкова драбина, гірка, канат та ін. Також для безпеки вашого малюка буде необхідним мат.

Перевагою є те, що стінки витримують великі навантаження, тому без жодних проблем, до занять можуть долучатися і дорослі. Дивлячись на приклад батьків, діти будуть займатись ще з більшою охотою та задоволенням.

Гімнастика для дорослих

Фізичне навантаження повинне відповідати віку та статті людини, а також потрібно зважати на стан здоров’я. 

У чоловіків зазвичай переважають вправи із силовими навантаженнями, до зарядки можна долучати гантелі. У жінок, зростання навантаження повинно відбуватись поступово. Значна увага приділяється вправам для м’язів спини, живота і тазу. Надається перевага динамічним вправам. Особам, які мають проблеми і здоров’ям чи людям похилого віку, перед заняттями слід проконсультуватись з лікарем.

Під час виконання вправ важливим є контролювати своє самопочуття, звертати увагу на дихання. Лікувальна фізкультура немає виснажувати, а навпаки додавати бадьорості, покращувати настрій. Потрібно пам’ятати, що для того щоб отримати позитивні результати від лікувальної фізкультури, заняття мають бути систематичними та регулярними. Займатись варто в прохолодному, добре провітреному приміщенні, в зручному, легкому одязі та взутті. Після заняття будуть доречними водні процедури.

Крім ЛФК в  домашніх умовах, не слід забувати про загартовування, здорове харчування, плавання, прогулянки на свіжому повітрі. Дотримуючись такого способу життя, Ви і Ваші діти будете здоровими і щасливими.

28.04.2020

14 корисних вправ для дітей з розладами аутичного спектру

Дієві практичні підходи в роботі з дітьми, які мають аутичні розлади.

В умовах переходу закладів освіти на інклюзивну форму навчання практично кожен садочок, школа приймає в свою родину дітей, які мають аутичні форми порушень. Досить часто особлива дитина має потенціальні можливості для адаптації в соціумі.

Педагогу важливо розуміти, з якими особливостями дитини доведеться зустрітися та як організувати взаємодію з особливим вихованцем, учнем.

Ми вирішили запропонувати вам комплекс практичних підходів, який має назву секвенційної моделі допомоги дітям з аутизмом. Це комплекс вправ, який виконується системно, послідовно ускладнюючись.

Така модель працює з дітьми будь-якого віку, що мають розлади в роботі сенсорних систем та емоційно-вольові порушення. Саме ці типи порушень характерні, передусім, для дітей з розладами аутичного спектру.

Керує процесом корекційний педагог.

Вправа 1. Масаж всього тіла долонями

Опис вправи: Вибираємо найприємнішу дитині форму для масажу. Починаємо з розігріваючого масажу – погладжування, можна супроводжувати примовками. Переходимо до більш динамічних форм:

Погладжування тіла дитини долонями, здійснюючи кругові руки.

Час виконання: 30 секунд на одну частину тіла

Вправа 2. Масаж долоні

Опис вправи: Під час виконання вправи потрібно називати частину долоні, яку затискаємо:

Час виконання: 30 секунд на долоню

Вправа 3. Вправи для долоні й пальців

Опис вправи: «Закрий – відкрий». Дорослий допомагає дитині стулити кулачок і відкрити його.

Час виконання: 30 секунд на кожну руку

Вправа 4. Масаж стоп

Опис вправи: 

Час виконання: 30 секунд на стопу

Вправа 5. Обстукування стопи

Опис вправи: «Постукування». Обстукуємо стопу з перемінною силою, називаючи частину ноги, з якою взаємодіємо.

Час виконання: 30 секунд на стопу

Вправа 6. Масаж обличчя долонею

Опис вправи: 

Час виконання: Від 15 секунд до 1 хвилини. Час збільшуємо поступово

Вправа 7. Масаж ротової порожнини щіточкою для зубів

Опис вправи: Використовуємо для вправи щіточку для зубів з м’якою щетиною. Перед масажем зволожуємо щіточку теплою водою. Масуємо дуже делікатно зуби, ясна, внутрішню частину ротової порожнини: внутрішню частину щік, піднебіння і язик. Спочатку, якщо дитина не дозволяє вкласти щітку до ротової порожнини, можна масувати легенько губи, поступово просуваючись до масажу в ротовій порожнині (можна почати масаж тильною стороною щітки).

Час виконання: 15-30 секунд. Час збільшуємо поступово

Вправа 8. Виповзання

Опис вправи: Дитина лежить на животі (на підлозі) руки витягнуті вперед. Зверху лягає дорослий навхрест (спираючись на свої руки і коліна) так щоб його живіт був на талії дитини, таким чином створюючи перепону для виповзання. Дитині потрібно виповзти з-під пресу. Якщо у дитини не виходить треба їй допомогти виставляючи ноги та руки в потрібне положення.

Час виконання: Індивідуально

Вправа 9. Перекочування

Опис вправи: Вправу виконуємо на твердій поверхні (твердий килимок, матрац).

Якщо дитина не зможе самостійно виконати цю вправу, то дорослий може сам перекладати руки і ноги дитини. Можна разом з дитиною перекочуватися, тримаючи її на собі. Перекочування можна роботи почергово то в одну, то в другу сторону. Також, можна перекочувати дитину і, одночасно, замотувати її в ковдру або іншу тканину, а потім розмотувати її. Але необхідно все це робити в ігровій формі, не викликаючи спротив дитини і не закривати тканиною її обличчя, голову. Бажано, щоб дорослий, надавав ритм виконання вправи.

Час виконання: Індивідуально

Вправа 10. Підскакування на двох ногах

Опис вправи: «Підскакування на двох ногах». Вправу слід виконувати босоніж для профілактики плоскостопості і додаткової стимуляції.

Вправу починаємо від підстрибування на місці на двох ногах. Спочатку дитині допомагає дорослий, який тримає дитину за руки і підскакує разом з нею в такт. Коли дитина вже підстрибує самостійно, дорослий перестає допомагати. Прагнемо, щоб дитина стрибала самостійно. Під час виконання цієї вправи слідкуємо, щоб дитина тримала спинку рівно.

«Зіскакування». Зіскакування обома ногами на підлогу з предмету. (лава, стільчик; висота 20-30 см.)

Час виконання: Індивідуально

Вправа 11. Вставання

Опис вправи: Дитині необхідно показати, як треба присісти або допомогти їй це зробити (дорослий знаходиться за спиною дитини, тримає її за руки і допомагає їй присісти). Потрібно присісти та обхопити руками коліна. З такого положення дитині потрібно піднятися у повний зріст і підняти руки вгору Стопи при цьому не відриваються від підлоги.

Час виконання: Починати з 2-3 разів

Вправа 12. Водіння очима за предметом

Опис вправи: Саджаємо дитину і сідаємо навпроти неї. У руці дорослого знаходиться іграшка (або інший предмет), який цікавить дитину. Просимо дитину, щоб вона водила поглядом за тою іграшкою. Іграшку рухаємо вниз, вгору, вбік по скошеній лінії, по колу, крутимо нею вісімку.

Час виконання: 30 секунд-1 хвилина. Час збільшуємо поступово

Вправа 13. Слухання шепотіння

Опис вправи: Безпосередньо на вухо дитини шепочемо позитивну інформацію, яка його стосується (я тебе люблю, ти найкращий хлопчик; або нейтральну інформацію чи віршики). Почергово шепочемо то до лівого, то до правого вуха. Вправу можна виконувати або в час відведений для вправи, або ж на впродовж дня декілька разів повторюючи її.

Час виконання: 1 хвилина

Вправа 14. Показ картинок «Кольори»

Опис вправи: У будь-який зручний час посадити дитину перед собою. Показувати картки по черзі і називати колір: «червоний», «жовтий», «зелений», «синій» (без будь-яких інших пояснень, конкретно: «червоний» і т. д.).

Наступний раз показувати картку іншою стороною, де записано назву кольору (друковане слово, напр. «червоний»). Виконання вправи повторюється багаторазово.

Час виконання: Сприймання кожної картинки 3-5 секунд