березень


26.03.2021

Фіолетовий день або Всесвітній день боротьби з епілепсією.

Щорічно світова спільнота 26 березня відзначає Фіолетовий день. Це міжнародна акція, головне завдання якої розвіяти міфи про епілепсію і допомогти людям, котрі живуть з цим діагнозом.

Фахівці ІРЦ Лохвицької міської ради приєдналися до акції підтримки людей з епілепсією.


Що ж таке епілепсія?

Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються.

Ці напади проявляються у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або ж по всьому тілу та іноді супроводжуються втратою свідомості, а також втратою контролю за функціями кишечника або сечового міхура.

Напади спричинені надлишком електричних імпульсів у групах клітин різних ділянок мозку. Епілептичні напади можуть мати форму як незначних провалів у пам’яті, так і важких тривалих конвульсій, а також різнитись за частотою, трапляючись як менше разу на рік, так і до декількох випадків у день.

Один-єдиний напад іще не свідчить про епілепсію, 5-10% людей мали протягом життя один напад.

Ознаки нападів мінливі та залежать від того, в якій ділянці мозку починаються порушення. Можуть виникати тимчасові симптоми, наприклад, втрата орієнтації або свідомості, порушення рухових функцій, органів відчуття (зір, слух та смак), зміни настрою та інші.

Люди з епілепсією, як правило, частіше мають інші проблеми фізичного характеру – переломи та забої, а також такі психологічні стани як тривожні розлади та депресія.

У 60% випадків епілепсії неможливо встановити причину виникнення, це так звана – первинна або ідіопатична епілепсія.

Причинами вторинної епілепсії (40% випадків) найчастіше є:

Пошкодження мозку у передпологовий та післяпологовий періоди внаслідок травми, гіпоксії (нестачі кисню);

Вроджені відхилення від норми або генетичні стани при наявності вад розвитку головного мозку, які зумовлені цими факторами;

Важка травма голови;

Інсульт, в результаті якого до мозку не надходить достатньо кисню;

Інфекції мозку та мозкових оболонок (менінгіт, енцефаліт, нейроцистицеркоз);

Деякі генетичні синдроми;

Пухлини.

Ідіопатичну епілепсію не можна профілактувати, однак відносно відомих причин вторинної епілепсії можна застосувати заходи профілактики, а саме:

Попередження травмування голови;

Належна перинатальна допомога сприяє зниженню нових випадків епілепсії, зумовлених пологовими травмами;

Застосування лікарських та інших методів зниження температури тіла у дітей з лихоманкою може знизити вірогідність фебрильних нападів.

Статистика

В усьому світі на епілепсію страждає близько 50 мільйонів людей, щороку вперше діагностується у 2,4 млн. людей. В Україні налічується близько 100 тисяч людей з епілепсією, хоча за оцінками фахівців ця цифра є заниженою, оскільки багато випадків є досі недіагностованими.

Чому «Фіолетовий день»?

Історія говорить про 9-річну дівчинку Кессіді Меган, яка страждає від епілепсії, яка одного разу вирішила показати іншим людям, що вона нічим від них не відрізняється. У свій досить дитячий вік дитина вже встигла відчути на собі певне нехтування з боку дорослих і однолітків, які сприймали її захворювання не зовсім адекватно, вважаючи його чимось на зразок легкої форми божевілля. Щоб розвіяти міфи про хворобу, Кессіді в 2008 році придумала «Фіолетовий день». У цей день, 26 березня, всі охочі можуть висловити підтримку людям, які живуть з діагнозом «епілепсія». Ініціативу дівчинки підтримала спочатку Асоціація епілепсії Нової Шотландії, а потім і інші організації світу. Уже в 2009 році до Фіолетового дня приєдналося 100 тисяч студентів, близько 100 громадських об'єднань і понад 100 відомих політиків, а телевізійна вежа в Торонто на один вечір забарвилася в фіолетовий колір.

З того часу, в різних країнах світу 26 березня поширюється інформація про хворобу і про першу допомогу, яку можна надати хворим людям. Крім того, проводяться аукціони, ярмарки, концерти і спортивні змагання, на яких збираються кошти для тих, хто живе з епілепсією.

Онлайн-зустріч "Шляхи співпраці ІРЦ та ЗО".

25.03.2021 року відбулася онлайн-зустріч фахівців ІРЦ Лохвицької міської ради та педагогічних працівників Жданівського НВК "Шляхи співпраці ІРЦ та ЗО".

В ході зустрічі директор - Мельник Л.В. ознайомила педагогічних працівників з закладом, фахівцями та завданнями, які покладені на ІРЦ. Директор надала покрокову інструкцію щодо проведення комплексної оцінки розвитку дитини та запровадження інклюзивного навчання в ЗО.

Практичний психолог Пономаренко Т.А. ознайомила присутніх із стандартизованими адаптованими європейськими методиками, які використовує при проведенні комплексної оцінки розвитку дитини.

Вчитель-логопед Одношевна Т.М. зосередила увагу педагогічних працівників на видах мовленнєвих порушень, на напрями спрямовані на подолання і профілактику розладів мовлення.

Вчитель-дефектолог Панасенко А.М. розповіла про свої основні завдання та напрямки корекційно-розвиткової роботи з дітьми з ООП.

Солонуха С.А., вчитель-реабілітолог, розповіла про роботу з дітьми, що мають порушення опорно-рухового апарату. Ознайомила з корекційним інвентарем, який використовує у своїй роботі.

Окреслені напрямки подальшої співпраці ІРЦ та ЗО.

Дякуємо педагогічним працівникам Жданівського НВК за активну участь у онлайн-зустрічі.

21 березня

відзначається Всесвітній день людей

з синдромом Дауна

21 березня – день особливих і сонячних, яскравих і дуже відкритих людей. Ці люди – частина суспільства, тому належить відкинути міфи і стереотипи та приймати їх такими, як вони є.

Вперше цей день був проведений у 2006 році, його ініціаторами стали Європейська асоціація Даун-синдром (EDSA) та Всесвітня асоціація Даун-синдром (ІDSA). У грудні 2011 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 21 березня Всесвітнім днем людей з синдромом Дауна.

Чому саме 21 березня? Тому що день і місяць символічно відображають природу виникнення патології. Березень обраний тому, що синдром Дауна являє собою трисомію (березень – третій місяць року) за 21 хромосомою (тому і 21 березня).

Синдром Дауна – це генетична випадковість, яка не залежить від способу життя батьків, їхнього здоров’я, шкідливих звичок, харчування, кольору шкіри або національності.

Синдром Дауна – це генетична аномалія, якій притаманна додаткова хромосома 21. Люди з синдромом Дауна мають 47 хромосом у каріотипі замість звичних 46.

Синдром відомий ще з 1866 року й названий за ім’ям англійського лікаря Джона Дауна, який вперше у ХІХ столітті його відкрив і описав, але причини виникнення патології були відкриті вченими-генетиками лише у ХХ столітті. Синдром Дауна розповсюджений в усіх регіонах світу і часто призводить до змін моторики, фізичних характеристик і здоров’я людини. Життєво важливе значення для розвитку таких хворих має адекватний доступ до медичного обслуговування, програмам раннього втручання та інклюзивної освіти, а також проведення відповідних досліджень.

Діти з синдромом Дауна повільніше розвиваються і пізніше своїх ровесників проходять загальні етапи розвитку. Але все компенсується добротою, щирістю і безпосередністю, які вони випромінюють у світ. Тому їх називають «дітьми сонця». Дітям з синдромом Дауна не потрібні ліки та медичне обладнання. Для їх інтелектуального розвитку необхідні лише заняття з педагогами за спеціальними методиками, які враховують особливості їх сприйняття.

Попри те, що діти з синдромом Дауна розвиваються дещо повільніше, ніж звичайні, пізніше починають ходити і розмовляти – вони здатні до навчання, багато з них може освоїти професію, досягти оптимальної якості життя і опікуватися собою без зайвої допомоги. Вони не тільки здібні до навчання, а ще й дуже талановиті: можуть стати художниками, або інженерами, бо вміють концентруватися на одному завданні тривалий час. Багато з них може освоїти професію, досягти оптимальної якості життя і опікуватися собою без зайвої допомоги. Людина з синдромом Дауна може здобути вищу освіту, влаштуватися на роботу, мати сім’ю. Але завдяки помилковим стереотипам вони часто стикаються з ворожістю та нерозумінням і тому вимушені бути в ізоляції. Через відсутність достовірної інформації про синдром тисячі родин змушені боротися за гідне майбутнє своїх дітей, відчуваючи неприховану антипатію оточуючих. Сьогодні в світі народжується від трьох до п’яти тисяч дітей з синдромом Дауна. В Україні – близько 400. Тобто дитина з синдромом Дауна може народитися в будь-якій родині. Хлопчики і дівчатка з синдромом Дауна народжуються з однаковою частотою. Таких малюків називають ще дітьми Сонця, але проблеми, з якими стикаються вони та їхні батьки, зовсім не сонячні. Якщо в Англії 80 відсотків всіх дітей із синдромом Дауна навчаються разом із іншими школярами, то в Україні таких набереться ледве відсоток. Проблемою для таких діток є і відвідування дитячого садка, громадських, культурних закладів. Зазвичай українці з синдромом Дауна майже приречені на ізоляцію і асоціальність.

День обізнаності спрямований на заохочення більшої кількості людей до участі та підвищення обізнаності про стан і допомогти людям зрозуміти потреби людей, що живуть з ним. До цього дня традиційно проводять міжнародний флешмоб (багато шкарпеток), мета якого – привернути увагу суспільства до людей із синдромом Дауна, а також висловити їм свою толерантність і підтримку. Люди у всьому світі одягають шкарпетки з різними узорами та різних кольорів, аби зрозуміти, як це – бути не таким, як усі, та жити під пильними поглядами оточуючих.

21 БЕРЕЗНЯ - ДЕНЬ КОЛЬОРОВИХ ШКАРПЕТОК І СОНЯЧНИХ ЛЮДЕЙ


Лише останнім часом, завдяки титанічним зусиллям батькам сонячних дітей, що об’єднуються для вирішення спільних проблем та волонтерам, ситуація трохи зрушила з мертвої точки.

Ці діти потребують нашої допомоги, любові, розуміння та взаємної поваги.

16.03.2021 Алгоритми вступу до інклюзивного класу

Згідно з Законом України “Про освіту” батьки мають право обирати заклад освіти, освітню програму, вид і форму здобуття освіти для дитини. Школа чи дитячий садок, до яких звернулись батьки дитини з особливими освітніми потребами, зобов'язані створити інклюзивний клас або групу.

ЯК РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ ДИТИНИ В ІНКЛЮЗИВНОМУ КЛАСІ АБО ГРУПІ?

  1. Батьки мають звернутись до інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) за місцем проживання. До ІРЦ можуть звернутись батьки дітей, віком від 2 до 18 років, які відчувають занепокоєння щодо розвитку дитини, незалежно від наявності в дитини інвалідності чи встановленого діагнозу.

  2. Фахівці інклюзивно-ресурсного центру проводять комплексну психологічно-педагогічну оцінку дитини.

  3. Батьки отримують висновок про комплексну оцінку.

  4. Батьки подають висновок про комплексну оцінку дитини разом із заявою про зарахування до навчального закладу.

  5. Школа чи дитячий садок обов’язково мають створити інклюзивний клас або групу, якщо батьки подали висновок про комплексну оцінку дитини.

  6. Наказом директора в закладі освіти створюється команада психолого-педагогічного супроводу, відповідно до Наказу МОН № 609 від 08.06.2018 року, до якої входять: директор закладу чи його заступник, учителі, асистент учителя, практичний психолог, батьки, асистент дитини та всі інші особи, залучені до навчального процесу. Команда супроводу створює індивідуальну програму розвитку (ІПР) дитини.

  7. Батьки в обов'язковому порядку мають ознайомитись з ІПР та підписати її.

  8. В інклюзивному класі чи групі мають створити умови для навчання дитини з особливими освітніми потребами відповідно до індивідуальної програми розвитку з урахуванням потреб і можливостей учня (учениці).

  9. До роботи інклюзивного класу чи групи долучають асистента вчителя чи вихователя. Ця людина не є особистим педагогом дитини, а допомагає вчителю чи вихователю проводити освітній процес.

  10. Якщо фахівці інклюзивно-ресурсного центру у висновку зазначили, що дитина потребує додаткової підтримки, то вона має право на асистента дитини. Роль асистента дитини можуть виконувати батьки, уповноважені ними особи чи соціальні працівники.

Подати заявку на відвідування інклюзивно-ресурсного центру та отримати запрошення на консультацію можна онлайн за допомогою порталу. На цьому порталі https://ircenter.gov.ua/ можна зареєструватись та прийти на прийом у призначений час без черг та очікування.

Зі святом дорогі жінки

Милі жінки, прийміть вітання з 8 Березня від найменших вихованців ІРЦ! Бажаємо вам вічної краси, ніжності і величезної любові. Нехай у вас збуваються мрії, а кожен новий день приносить лише радість та посмішки!

04.03.2021

Підготовка до свята


Ледь відчутним весняним подихом приходить до нас чудове свято – 8 Березня, що втілює пробудження усієї природи від зимового сну. Цей день несе для всіх ніжність і красу. Готуватися до свята в ІРЦ почали заздалегідь. Дітки під вмілим керівництвом вчителя-дефектолога, практичного психолога, вчителя-логопеда, вчителя-реабілітолога виготовляли весняні листівки своїми руками, щоб привітати матусь і бабусь зі святом 8 березня.

Виготовлення виробів своїми руками – відмінний спосіб не тільки весело провести час разом з дитиною, але і допомогти її творчому та розумовому розвитку. Цей вид творчості розвиває у дітей мовлення і такі чудові якості, як уважність, посидючість, акуратність, нестандартне, креативне мислення. Також, створюючи вироби з паперу, дитина тренує дрібну моторику рук, що, як багаторазово доведено як наукою, так і особистим досвідом фахівців, сприяє розвитку інтелекту і кмітливості у дітей.