листопад

26.11.2020

Вебінар "Інклюзивне навчання - дистанційно".

Фахівцями Лохвицького ІРЦ проведено вебінар для відповідальних осіб за інклюзивне навчання в закладі освіти та асистентів вчителів. В ході вебінару висвітлено такі питання:

1. Інклюзивне навчання – дистанційно (Мельник Л.В.)

2. КРЗ дистанційно (Мельник Л.В.)

3. Зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585 “Про встановлення тривалості здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами” і від 12 липня 2017 р. № 545 “Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр”. (Мельник Л.В.)

4. Робота асистента вчителя в умовах використання технологій дистанційного навчання.(вчитель – дефектолог Панасенко А.М.)

5. Різне. (Запитання - відповіді)


26.11.2020

Нове обладнання

Робота над зміцненням матеріальної бази центру та вдосконаленням форм і методів роботи з дітьми з особливими освітніми потребами продовжується. Сьогодні Лохвицький ІРЦ отримав нове обладнання ВЕРТИКАЛІЗАТОР ОРТОПЕДИЧНИЙ.

Вертикалізатор забезпечує підтримку та фіксацію дитини у напівлежачому положенні з опорою на груди або спину. За рахунок зміни кута нахилу до вертикального досягається поетапне навантажування на нижні кінцівки та хребет.

ПРИЗНАЧЕНИЙ для дітей, що мають спадкоємну атаксію, спинальну м'язову атрофію та схожі синдроми. Захворювання нервово-м'язового синапса та м'язів, церебральний параліч та інші паралітичні синдроми.

25.11.2020

Комплексна оцінка розвитку дитини

25 листопада в Лохвицькому ІРЦ фахівці продовжили прийом батьків з дітьми, що потребують визначення особливих освітніх потреб. Батькам надані рекомендації щодо організації освітнього процесу дитини.

20.11.2020

Щодо тривалості здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами

Кабінет Міністрів України постановляє: Внести до постанов Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585 “Про встановлення тривалості здобуття освіти у закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами” (Офіційний вісник України, 2003 p., № 17, ст. 776; 2016 р., № 87, ст. 2837; 2019 р., № 9, ст. 2404) і від 12 липня 2017 р. № 545 “Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр”

ЗМІНИ,

що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585 і від 12 липня 2017 р. № 545

1. У постанові Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 585:

1) у назві постанови слова “освіти у закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами” замінити словами “повної загальної середньої освіти особами з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти”;

2) пункт 1 викласти в такій редакції:

“1. Відповідно до частини другої статті 4 Закону України “Про повну загальну середню освіту” установити тривалість здобуття повної загальної середньої освіти особами з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти:

1) тривалість здобуття повної загальної середньої освіти особами з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах, може бути продовжена на один рік на рівні початкової освіти та/або на один рік на рівні базової середньої освіти відповідно до індивідуальної освітньої траєкторії.

Потреба щодо продовження тривалості навчання визначається командою психолого-педагогічного супроводу не пізніше ніж за півроку до завершення навчання, що зазначається в протоколі засідання, та є підставою звернення до інклюзивно-ресурсного центру для повторної комплексної оцінки розвитку дитини.

На підставі висновку про повторну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини, виданого інклюзивно-ресурсним центром, та заяви одного з батьків (іншого законного представника) дитини рішення про продовження тривалості навчання приймається педагогічною радою та вводиться в дію наказом керівника закладу освіти;

2) тривалість здобуття початкової та базової середньої освіти в спеціальних закладах освіти та спеціальних класах закладів загальної середньої освіти на рівнях, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 6 березня 2019 р. № 221 “Про затвердження Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр” (Офіційний вісник України, 2019 р., № 24, ст. 853), становить 10 (11) років.”.

2. У Положенні про інклюзивно-ресурсний центр, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2017 р. № 545:

1) у підпункті 3 пункту 8 слово “комісіях” замінити словом “консиліумах”;

2) пункт 13 доповнити абзацом такого змісту:

“копія протоколу засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами із зазначенням потреби щодо продовження тривалості здобуття освіти.”;

3) у пункті 34:

в абзаці третьому слова “психолого-педагогічної комісії” замінити словами “психолого-педагогічного консиліуму”;

доповнити пункт абзацом такого змісту:

“визначення потреби у продовженні тривалості здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами, що здобувають загальну середню освіту.”;

4) пункт 37 викласти в такій редакції:

“37. За результатами повторної комплексної оцінки складається висновок про повторну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини (додаток 6), що є основою для розроблення індивідуальної програми розвитку дитини з особливими освітніми потребами, надання їй психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, у разі потреби продовження тривалості здобуття освіти особами з особливими освітніми потребами, що здобувають загальну середню освіту.”;

5) у додатках до Положення:

у пункті 8 додатка 5 у графі “Рекомендації” слова “(потреба в асистенті дитини, консультація лікаря, соціального працівника тощо)” замінити словами “потреба в асистенті дитини, супроводі під час інклюзивного навчання, консультація лікаря, фахівця із соціальної роботи/соціального працівника тощо)”;

додаток 6 доповнити пунктом 6-1 такого змісту:

“6-1. Потребує продовження тривалості здобуття освіти на __________ рівні освіти на один навчальний рік”.

Корекційно-розвиткові заняття в Лохвицькому ІРЦ

В Лохвицькому інклюзивно-ресурсному центрі продовжують надавати індивідуальні психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття для дітей з ООП. Проводяться індивідуальні консультації з батьками та педагогічними працівниками закладів освіти з інклюзивним навчанням.

19.11.2020

19 листопада – Міжнародний День дефектолога

Дефектолог – фахівець, який працює з дітьми з особливими освітніми потребами.

Сучасний фахівець не тільки безпосередньо працює з дітьми, а й вивчає особливості та закономірності тих чи інших відхилень.

Фахівців у галузі дефектології є кілька:

- учитель-дефектолог (тифлопедагог) – фахівець, який працює з дітьми, що мають проблеми із зором (тотально сліпі, слабозорі, з порушеннями зору);

- учитель-дефектолог (сурдопедагог) – фахівець, який працює з дітьми, що мають проблеми зі слухом (тотально глухі, слабочуючі та з порушеннями слуху);

- учитель-дефектолог (олігофренопедагог) – фахівець, який працює з дітьми з інтелектуальними порушеннями;

- учитель-дефектолог (логопед) – фахівець, який працює з усіма видами мовних порушень;

- учитель-дефектолог (ортопедагог) фахівець, який працює з усіма видами порушень постави та дітьми з вадами опорно-рухового апарату, хворими на дитячий церебральний параліч.

Дефектолог виконує наступні функції:

- проводить глибоке і всебічне обстеження особливостей розвитку кожної дитини, веде роботу, спрямовану на компенсацію і корекцію недоліків розвитку дітей;

- розвиває основні психічні процеси у дітей (сприйняття, увага, пам’ять, мислення та ін.);

- розвиває навички спілкування і мовну діяльність дітей;

- веде консультування батьків, під час якого вони вчаться необхідних прийомів навчання і виховання своєї дитини.

Найголовніше завдання дефектолога – це допомогти дитині з особливими потребами соціалізуватися, навчитися жити зі своєю особливістю, зрозуміти і прийняти себе.

Але яким би талановитим не був вчитель-дефектолог, результат його роботи залежить від бажання батьків допомогти своїй дитині. Адже фахівець не може займатися з дитиною на протязі усього дня, тому основна частина занять і відповідальності за виконання рекомендацій лягає на плечі рідних і близьких дитини, її вихователів. І якщо батьки не будуть старанно виконувати усі рекомендації дефектологів, то всі зусилля фахівця можуть виявитися марними.