16.03.2020
Тема. Водойми України.
Мета. Уточнити та розширити знання учнів про водойми України, про річки та особливості їх будови.
Хід уроку
Презентація (посилання)
Практична частина. Знайдіть на фізичній карті України найбільші водойми.
Переглянувши презентацію, опрацюйте статтю підручника
с. 113-115 і перевірте себе за питаннями с.115
Домашнє завдання
Використовуючи різні джерела інформації, підготуйте розповідь про річку нашого краю.
Пройдіть онлайн-тести (посилання)
19.03.2020
Тема. Природні та штучні водойми. Рівнинні та гірські річки.
Мета. Повторити водойми України, установити відмінності між гірською та рівнинною річкою; формувати вміння учнів працювати з фізичною картою, підручником; розвивати пізнавальний інтерес, уміння логічно мислити.
Хід уроку
Повторення вивченого. Перевірка домашнього завдання за допомогою онлайн-тест
Вивчення нового матеріалу
Дивись відео
Практична частина.
Прочитати підручник с.119 - 127.
* користуючись фізичною картою України з'ясуйте, які річки впадають в Чорне море.
Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника с.119 - 127, дати відповіді на запитання.
*Пройди онлайн-тестування (посилання)
23.03.2020
Тема. Чорне море.
Мета. Продовжити ознайомлювати учнів із водоймами України; розповісти про Чорне море; пояснити господарське значення; сприяти формуванню екологічного мислення учнів; виховувати дбайливе ставлення до природи рідного краю.
Хід уроку
Перевір свої знання з вивченої теми тест-онлайн
Вивчення нового матеріалу
1.Робота з фізичною картою України.
Розгляньте карту України. Яким кольором позначені моря?
Які моря омивають територію України?
За своїми розмірами Чорне море глибше і більше, ніж Азовське. Його найбільша глибина - 2245м. Через значну кількість водоростей Чорне море темніше за інші моря. Можливо, тому його назвали Чорним.
2. Перегляньте відео (посилання)
Як ви думаєте, чому морська вода солона на смак?
Чи можна назвати Україну морською державою?
3. Практична робота
Робота з підручником.
Опрацюйте статтю с.119-123
Які моря омивають територію України? Знайди їх на карті.
Які країни розміщені на узбережжі Чорного моря?
Користуючись картою, скажіть, які річки впадають в Чорне море?
Які рослини та тварини мешкають у водах Чорного моря?
4. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника с.119-123, перевірити себе запитаннями.
*Поясни прислів'я: Хоч море велике, та вода не годиться.
26.03.2020
Тема. Азовське море.
Мета. Розповісти учням про Азовське море; розвивати мислення, комунікативні навички; виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Хід уроку
1.. Актуалізація опорних знань.
Гра «Відповідності»
Озеро частина океану, яка заглибилась у суходіл;
Море великі простори води, що вкривають земну поверхню;
Океан водойма, яка виникла у природних западинах на поверхні землі.
2. Дивись відео посилання
3. Домашнє завдання.
Опрацювати статтю підручника с. 124-127, дати відповіді на питання.
* Яке прислів’я приховане в «алфавітній загадці»?
26,19,28 17,19, 21,7 3,7,16,11,15,7,
23,1 3,19,6,1 18,7 4,19,6,11,23,31,22,33.
06.04.2020
Тема. Використання і охорона природних багатств водойм.
Мета. Ознайомити учнів зі значенням та використанням водойм України; розвивати спостережливість, уяву, пізнавальний інтерес, вміння спостерігати, робити висновки, узагальнювати; виховувати дбайливе ставлення до водойм, необхідність їх оберігати.
Хід уроку
Дивись відео( посилання); (посилання)
Робота з підручником. Читання статті «Охорона водойм»
Відповіді на запитання за прочитаним:
- Яку роль відіграють водойми у житті людини?
- Що є причиною забруднення водойм?
- Як забруднення води в річках, озерах і морях впливає на рослинний та тваринний світ?
- Які водойми України потребують охорони?
Домашнє завдання.
Опрацювати статтю у підручнику с. 116 -119, дати відповіді на запитання.
* Підготувати повідомлення та презентувати його у класі: «Як люди використовують водойми у нашому рідному краї? У якому стані перебувають водойми? Які заходи здійснюються для охорони водойм у нашому рідному краї?»
09.04.2020
Тема. Контрольна робота.
Мета. Контроль, корекція та закріплення знань.
Хід уроку
Виконай контрольну роботу
Пройди тест-онлайн
13.04.2020
Тема. Ґрунти України, їх охорона.
Хід уроку
1. Переглянь корисне відео. відео
2. Опрацюй статтю підручника с.128-130
3. Дай відповіді на запитання після тексту.
4. Домашнє завдання: проведи дослідження за підказками на с.131
16.04.2020
Тема. Природні зони України.
Хід уроку
1. Переглянь корисне відео (посилання).
2. Опрацюй статтю підручника с. 132 - 133.
3. Дай запитання після тексту с. 134.
4. Домашнє завдання:
* Розглянь карту природних зон України на 2-му форзаці підручника. Визнач, у якій природній зоні ти живеш.
Охарактеризуй її за планом.
23.04.2020
Тема. Природні зони України. Карта природних зон.
Хід уроку
1. Пригадай та повтори вивчений матеріал, переглянувши відео. відео
2. Виконай самостійну роботу (на оцінку)
3. Усно охарактеризуй природну зону, в якій живеш, за планом на с. 133 підручника.
27.04.2020
Тема. Мішані ліси (Полісся).
Хід уроку
1. Переглянь корисне відео:
(відео на блозі)
2. Опрацюй статтю підручника с. 134 - 137.
3. Дай відповіді на запитання після тексту с. 137
4. Домашнє завдання:
* Склади кілька ланцюгів живлення, що сформувалися в зоні мішаних лісів.
* Підготуй повідомлення про будь - яку тварину мішаних лісів.
30.04.2020
Тема. Лісостеп. Діяльність людей у зоні лісостепу.
Хід уроку
1. Продовжуй спостерігати за погодою.
2. Повтори і пригадай вивчений матеріал:
(дивись відео на блозі)
3. Вивчення нового матеріалу.
1) Опрацюй статтю підручника с. 139 - 141
2) Перевір себе за питаннями с. 141.
3) Переглянь корисну інформацію.
(дивись відео на блозі)
4. Домашнє завдання:
* Склади кілька ланцюгів живлення, що сформувалися в лісостеповій зоні.
* Використовуючи різні джерела інформації, підготуй повідомлення про будь - яку рослину чи тварину зони лісостепу.
04.05.2020
Тема. Степ. Діяльність людей у зоні степу.
Хід уроку
1. Переглянь цікаве та корисне відео, будь уважним, спробуй знайти відповіді на запитання.
(дивись інформацію на блозі)
2. Опрацюй статтю підручника с. 142 - 146.
3. Дай відповіді на питання с.146
4. Домашнє завдання:
* На карті природних зон України знайди зону степу.
* Знайди найбільші міста України, які розташовані в зоні степу, познач їх на контурній карті.
07.04.2020
Тема. Гори Карпати.
Хід уроку
1. Перевірка домашнього завдання.
Вікторина "Вгадай природну зону".
1) З давніх часів ці землі приваблювали людину неповторною красою своїх краєвидів, багатствами черноземів, зеленими луками і дібровами, садами і виноградниками. На родючих черноземах вирощують різноманітні зернові і технічні культури.
2) Рано навесні, коли ліс ще не вдягнувся у листя, тут з'являються ранньоквітучі трав'янисті рослини: сон-трава, підсніжник, пролісок, медунка. Під охорону взято благородних оленів, козуль, річкових бобрів.
3) Широкі рівнинні простори цієї зони перетинають річки, яри та балки. Літо тут жарке, часто бувають посухи, зима холодна, малосніжна, іноді з сильними вітрами. Іноді вітер переносить верхній родючий шар ґрунту. Найкраще тут навесні, коли землі цієї зони стають схожими на різнобарвний килим.
Перевір себе: лісостеп,мішані ліси, степ.
2. Вивчення нового матеріалу.
- Пригадай, яку форму землі називають горами?
(ділянки земної поверхні високо підняті над рівнинами)
- Які частини має гора?
- Що таке вершина? (найвища точка гори)
- Що таке підніжжя? (найнижча точка гори)
- Як змінюється рослинність від її підніжжя до вершини?
- Чому так відбувається?
- Чи змінюється тваринний світ?
3. Переглянь навчальне відео. Назви рослини і тварини Карпат.
(відео на блозі)
4. Опрацюй статтю підручника с.147 - 150.
Дай відповіді на запитання.
5. Практична робота.
* На фізичній карті України знайди Карпатські гори.
* У якій частині України вони розташовані?
* Які річки беруть початок у Карпатах?
6. Домашнє завдання:
* Використовуючи підручник і додаткові джерела підготуй повідомлення про цікавий природний об'єкт Карпат.
14.05.2020
Тема. Кримські гори.
Хід уроку
1. Перевір свої знання, виконай тест онлайн
2. Запрошую у вертуальну подорож дивовижних краєвидів.
Переглянь навчальне відео, спробуй запам'ятай представників флори і фауни Кримських гір.
(відео на блозі)
- Поміркуй, як змінюється рослинний і тваринний світ від підніжжя до вершини?
- Чому влітку біля підніжжя гір спекотно, а на високих вершинах лежить сніг?
- Що приваблює туристів на вашу думку?
- Що запам'яталось про ці гори?
3. Практична робота.
Розглянь карту України. знайди Карпатські гори. Визнач, у якій частині України вони знаходяться. Яка найвища вершина? Назвіть її висоту.
3. Опрацюй статтю підручника с.151 - 154.
Знайди відповіді на питання.
4. Домашня робота:
* Знайти і позначити на контурній карті України Карпатські гори.
* Намалювати гірські пейзажи (за бажанням).
18.05.2020
Тема. Контрольна робота
Хід уроку
1 Виконай підсумкову контрольну роботу (на оцінку):
Бажаю успіхів!
21.05.2020
Тема. Заповідні теріторії та охорона природи України.
Хід уроку
1. Переглянь навчальне відео
(відео на блозі)
- Пригадай, що призводить до зникнення багатьох видів рослин і тварин? Що тобі відомо про заповідники?
2. Опрацюй статтю с.155 - 160.
3. Перевір себе, дай відповіді на питання.
4. Виконай практичну роботу с.161
5. Прочитай висновки.
25.05.2020
Тема. Навчальний проєкт "Що можна зробити для збереження природи в моєму краї"
Хід уроку
1. Розпитай батьків, рідних про місцеві назви окремих гаїв, струмків, річок. Віднайди пов'язані з ними легенди і перекази.
Поділися інформацією з однокласниками.
2. Використовуючи інформацію місцевих засобів масової інформації, з'ясуй, які є головні причини негативного впливу на живу природу. Яких заходів для усунення цих причин вживають люди? Що можеш зробити ти сам і разом з однокласниками?
3. Підготуй повідомлення про дану проблему та розроби листівку.
4. Придумай, як розповсюдити листівки разом з однокласниками.