16.03.2020
Тема. Буква "Ща", позначення нею звукосполучення "шч". Звуковий аналіз слів. Читання складів слів речень. Письмо букви "Ща". Написання складів, слів, речень.
Мета. Ознайомити учнів з друкованою букваю "Ща", навчити друкувати її та писати. Формувати вміння читати і писати слова з буквою "Ща"
Хід уроку
Презентація (посилання)
Практична частина. Вчитися читати і писати слова з буквою "Ща"
17.03.2020
Тема. Звуки [дз], [дз'], позначення іх буквосполученням "дз".
Звуковий аналіз слів. Читання та письмо складів, слів.
Мета. Ознайомити учнів з буквосполученням "дз", навчити робити звуковий аналіз слів. Формувати вміння читати і писати слова з буквосполученням "дз"
Хід уроку
Повторюємо вивчену літеру "Ща"
Вивчаємо буквосполучення "дз"
Презентація (посилання)
Практична частина. Буквар с.64-65
Письмо. Запишіть слова з буквосполученням "дз"
18.03.2020
Тема. Написання слів з буквосполученням "дз". Вимова і написання слів: дзеркало, дзиґа.
Мета. Вчити правильно поєднувати букви д, з. Закріплювати вміння правильно вимовляти звуки [дз], [дз']. Розвивати спостережливість, уміння порівнювати, аналізувати. Виховувати охайність, уважність.
Хід уроку
Пальчикова гімнастика.
Викладіть із гудзиків буквосполучення "дз".
Вправа «Квест».
— У кожному слові візьміть указані букви і складіть слово. (Дзиґа.)
Малюнковий диктант.
Напишіть назви предметів, які бачите.
Виконайте тренувальні вправи у друкованому зошиті.
20.03.2020
Тема. Звук [дж], позначення його буквосполученням "дж". Звуковий аналіз слів. Читання складів, слів. Письмо буквосполучень дз, слів із ними.
Мета. Ознайомити учнів з буквосполученням «дж»; забезпечити засвоєння злитої вимови звука [дж], продовжувати формувати уявлення учнів про відповідність між звуками і буквами; вчити читати і писати слова з буквосполученням «дж».
Хід уроку
Дивись відео (посилання)
Практична частина.
Виконай завдання від Читалочки:
сидіти - сиджу радити - раджу
ходити- ходжу будити - буджу
їздити - їжджу садити - саджаю
Вивчи, розкажи з пам'яті:
Над джерельцем джміль дзижчить.
Розвивай навички читання за Букварем с.66-67
*Придумай свій заголовок до вірша.
Закріплюй навички письма у зошиті с.59-60
23.03.2020
Тема. Апостроф. Вимова і написання слів з апострофом. Опрацювання вірша, тексту.
Мета. Формувати поняття «апостроф», вміння читати слова з апострофом, розвивати словниковий запас учнів, пізнавальну активність дітей, спостережливість.
Хід уроку
1. Мовленнєва розминка
Дзу - дзу - дзу! - дзвеніла пилка.
Джу - джу - джу! -бриніла бджілка.
2. Утворення і читання слів із буквосполученням дж, дз
дз * вінко дж * міль
дз * віночки дже * рело
дз * ень дж * ем
дз * инь бджо * ла
3. Вивчення нового матеріалу.
Робота за сторінкою букваря с.68
Сьогодні до нас завітав незвичайний знак. На що він схожий? (на кому).
Вірш про апостроф
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не внизу, а вгорі.
Спробуй лиш написати сім'я –
Зразу стану потрібним і я.
Зверніть увагу!
На відміну від коми, апостроф стоїть у словах між буквами вгорі. Він показує, що приголосний звук перед ним вимовляється твердо, а букви Я,Ю,Є,Ї, які стоять після апострофа, позначають два звуки [йа], [йу], [йе], [йі].
Перегляньте відео (посилання)
4. Практична робота.
Робота над віршем Олени Полянської
Прочитайте віршик с.68, придумайте заголовок
Робота над текстом с.69.Прочитайте разом з батьками текст, знайдіть відповіді на запитання:
Як звали дітей у цій сім'ї?
Хто був у сім'ї найстаршим?
Чим займалися бабуся, тато, мама, діти?
Що вони робили за столом?
* Чим займаються члени вашої родини вдома?
5. Тренуйся писати слова з апострофом у друкованому зошиті с.61-62.
24.03.2020
Тема. Читаю і розповідаю. Алфавіт. Опрацювання вірша. Удосконалення вміння писати вивчені букви, слова і речення з ними.
Мета. Ознайомити учнів з українським алфавітом, засвоїти алфавітні назви букв; удосконалювати навичку читання, інтерес до читання; пригадати і закріпити письмо вивчених букв, слів і речень з ними.
Хід уроку
1. Гра "Утвори слово"
Складіть речення з одним із утворених слів.
Повтори правило! Апостроф пишеться перед буквами "Я","Ю", "Є", "Ї" після букв "Б","П","В","М","Ф" та "Р".
2. Спробуй виконати звуковий аналіз слів:
3. Словникова робота
Запам'ятайте, що зазначені слова означають одне і те саме, вони є близькими за значенням.
АЛФАВІТ=АБЕТКА=АЗБУКА
4. Робота за сторінкою букваря с.70
- Які букви подано в алфавіті?
- Що пишуть під кожною буквою?
- Давайте прочитаємо назву кожної букви разом.
- Прочитайте текст.
5. Відпочинь та проспівай пісеньку про абетку відео
6. Робота над віршем с.71
Прочитайте вірш з батьками, дайте відповіді на запитання:
- Коли відбувались події?
- Що робили букви?
- До кого вони вирішили звернутись по допомогу?
- Чому передумали шукати кішку?
*Спробуйте придумати продовження пригоди, описаної у вірші.
7. Повтори написання рукописних літер відео
8. Практична робота.
Пропиши у зошиті слова та речення з вивченими буквами.
25.03.2020
Тема. Читаю і розповідаю. Вправи для розвитку навички читання. Загадка. Л.Голота "Хто в хатці живе?"
Мета. Удосконалювати навичку читання; розвивати вміння відгадувати загадки, відповідати на запитання за змістом прочитаного; виховувати інтерес до природи, спостережливість.
Хід уроку
1. Вчитель:
- Ви вже вивчили всі букви, навчилися читати. Тепер можете самостійно прочитати вірші, загадки, оповідання, казки.
2. Робота за букварем (с. 72). Робота над загадкою.
- Читання і відгадування загадки.
- Словникова робота: теремок (хатинка), власник (той, кому належить хатка).
3. Робота над віршем "Хто в хатці живе?"
- Словникова робота: стріха (солом'яна чи очеретяна покрівля).
- Прочитайте вірш. Про кого в ньому йдеться?
- Де відбувалися події?
- Кого помітила дівчинка?
- Що її зацікавило?
4. Робота за малюнком (с.73)
- Складіть розповідь за малюнком.
- Дайте відповідь на питання.
- Вивчить закличку разом із Щебетунчиком.
5. Перегляньте українську народну казку
" Івасик-Телесик"відео
- Чому вчить казка?
27.03.2020
Тема. Читаю і розповідаю. Загадка. За Л.Борщевською "Папужка".Складання і записування речень.
Мета. Удосконалювати вміння читати правильно, виразно, усвідомлено; розвивати вміння відгадувати загадки, відповідати на запитання за змістом прочитаного; виховувати турботливе ставлення до птахів. Удосконалювати навички письма, вміння складати і записувати речення.
Хід уроку
1. Тренувальні вправи
Гра "Прочитай слова" відео
2. Удосконалення вмінь читати.
Робота за сторінкою букваря с.74-75
- Завдання Читалочки. Відгадування загадки.
- Зроби звуковий аналіз слова відгадки (Папужка)
- Словникова робота: веселка-райдуга.
- Прочитай текст, придумай свій заголовок.
- Дай відповіді на питання по змісту:
Де відбувалися події - на вулиці чи в кімнаті?
Що робив тато?
Про що хлопчик запитав тата?
Як звати хлопчика?
Про які хитрощі розповів синові тато?
Який корм тато насипав папужці?
Як повівся папужка?
Чому нас навчає цей текст?
- Спробуй переказати зміст прочитаного.
3.*Гра-змагання "Хто більше?"
Із букв слова ХИТРОЩІ утворіть і надрукуйте слова
4. Складання і записування речень.
Склади п'ять речень за малюнком с.75
Розвивай навички письма:
спиши слова з букваря с.68;
спиши загадку з букваря с.74
06.04.2020
Тема. Вправи для розвитку навички читання.
І. Олексин "Бачить мати..". Грицько Бойко "Де букварик?" Написання слів із буквою ґ.
Мета. Удосконалювати вміння читати правильно, виразно та усвідомлено; формувати вміння читати за особами;
розвивати вміння відповідати на запитання за змістом прочитаного; виховувати інтерес до навчання.
Пригадати слова з буквою ґ, вправляти учнів у їхньому правильному вимовлянні та написанні, удосконалювати навички письма.
Хід уроку
1. Тренувальні вправи з читання (відео)
2. Робота за сторінкою Букваря с.76 - 77
а) Читання вірша для розминки:
Який настрій спонукав цей вірш ? Чому?
Прочитайте ім'я та прізвище автора цього вірша.
б) Робота над віршем Грицька Бойка "Де букварик?"
Прочитайте віршик
Яка пригода сталася з хлопчиком?
Де був його букварик?
Чому хлопчик не міг дістати букварик із портфеля?
Чому не можна дістати портфель зі столу?
Чому не було ключа?
в) Робота над віршем П. Кралюка "Що разом"
Прочитайте віршик
Доберіть свій заголовок до цього вірша
Що потрібно робити, аби не потрапляти в такі смішні історії?
Дайте відповіді на запитання с.77
3. Робота над скоромовкою.
Вивчи скоромовку, правильно вимовляючи слова з буквою ґ. Позмагайся з батьками чи друзями - хто швидше її розкаже і не зіб'ється.
Ґелґотали гусенята:
"Ґе-ґе-ґе та ґа-ґа-ґа!"
Буква "Ґе", як кочерга.
4. Потренуйся писати букву "Ґе" та слова з нею.
07.04.2020
Тема. Вправи для розвитку навички читання. Й. Курлат "Добрий". О. Мітта "У гостях і вдома". Складання і записування речень. Звуковий аналіз слів.
Мета. Удосконалювати аавички читання та навички письма;
вправляти учнів у правильному вимовлянні та написанні слів з буквосполученнями дж, дз.
Хід уроку
1. Удосконалення умінь читати.
а) Гра "Вибери чемного героя"
б) Робота за сторінкою букваря с. 78
Навчитися виразно читати вірш "Добрий".
Читання тексту О. Мітті "У гостях і вдома"
Дати відповіді на запитання:
- Як звали хлопчиків?
- Хто до кого завітав у гості?
- Як поводився Янек у гостях?
- Що подумала про нього бабуся Стасика?
- Як поводився Янек удома?
Робота за малюнком с. 79
Прочитай текст і спробуй переказати.
2. Написання слів зі звуками [дж],[дз]
3. Склади і запиши чотири речення зі словами: джем, дзиґа, народження, дзвоник.
08.04.2020
Тема. Розвиток зв'язного мовлення (професії)
Мета. Збагачувати мовлення першокласників словами тематичної групи "Професії"; навчити розрізняти значення слів пекар і перукар.
Хід уроку
1. Гра "Назви професію"
- Які професії ви знаєте?
2. Гра "Утвори слово"
Із поданих слів утвори і запиши назви професій:
космос, балет, лікарня, футбол, ферма, літак, музика, магазин
3. Словникова робота
Пекар - це той, хто випікає хліб.
Перукар - це той, хто робить зачіски. Слово перукар утворилось від слова перука, тобто парик.
4. Гра "Продовж речення"
- Що роблять люди цих професій? Запиши.
5. Складання тексту.
- Розкажи, ким працюють твої батьки. Що ти знаєш про їх професії?
10.04.2020
Тема. Вправи для розвитку навички читання.
Л. Вознюк "Татко і матуся". Загадки
Написання слів із буквою щ.
Мета. Удосконалювати навички читання та письма, розвивати вміння відповідати на запитання за змістом прочитаного, вміння складати і записувати речення; виховувати повагу до членів своєї сім'ї.
Хід уроку
1. Розгадай ребус
Яким іншим близьким за значенням словом, можна його замінити?
2. Словникова робота
Сім'я і родина - близькі за значенням слова.
3. Складання сенкану:
Сім'я.
Міцна, щаслива.
Люблять, піклуються, поважають.
Найдорожчі люди на землі.
Родина.
4. Робота за сторінкою букваря с.80
а) Прочитай виразно лічилку;
б) Навчися виразно читати вірш Л.Вознюк "Татко і Матуся"
в) Дай відповіді на запитання:
- Про кого йдеться у вірші?
- Як ставиться дитина до своїх батьків?
- До якого настрою спонукає цей вірш?
5. Розгадай загадки на с.81, у пригоді стануть малюнки-відгадки.
6. Потренуйся писати букву "щ" і слова з нею.
7. Прочитай скоромовку, випиши слова з буквою "щ"
8. Склади і запиши свої два речення зі словами, які мають букву "щ".
13.04.2020
Тема. Вправи для розвитку навички читання.
За Д.Чередніченком "Фокус-мокус"
Правило вживання апострофа
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання: Відео
2. Робота за букварем с.82-83
Прочитай текст, придумай свій заголовок.
3. Дай відповіді на запитання після оповідання
4. Спробуй переказати текст батькам.
5. Робота за малюнком:
- Знайди на малюнку Федька.
- Придумай імена іншим дітям.
- Склади свою розповідь про них.
6. Письмо. Переглянь відео "Правила вживання апострофа" відео
7. Опрацюй сторінку зошита 14
14.04.2020
Тема. Вправи для розвитку навички читання.
В.Бичко "Великий і малий"
Правопис слів із буквосполученням йо.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання.
Починаємо з розминки. Прочитай вірш разом з Читалочкою с.84
2. Читання вірша В.Бичка "Великий і малий"
3. Дай відповіді на запитання с.85
4. Вибери слова які називають добрі справи та склади з ними речення с.85
5. Навчись читати вірші виразно.
6. Письмо.
Переглянь презентацію за посиланням та виконай завдання
15.04.2020
Тема. Позакласне читання. Українські народні казки.
Л. Борщевська "Чужа іграшка"
Хід уроку
1. Переглянь мультфільм, намалюй ілюстрації до казки:
2. Робота за сторінкою букваря с.86-87
Прочитай текст, дай відповіді на запитання.
3. Спробуй переказати батькам.
17.04.2020
Тема. Читаю і розповідаю. Вправи для розвитку навички читання. М.Пригара "Сварка". Написання слів із буквосполученням ьо.
Хід уроку
1. Читай буквар с.88-89
2. Відповідай на питання.
3. Навчись читати вірші виразно.
4. Склади звукову схему до слів імен дітей з вірша, усно склади з ними речення.
5. Письмо.
а) Виконай завдання за зразком:
день - деньок, сім - ... , пень - ... , політ - ...
б) Відгадай загадку, склади і запиши речення зі словом-відгадкою:
Кожна пташка його має
І ним їжу добуває.
в) Запиши речення, встав пропущені слова з буквосполученням ьо:
Неділя - ... день тижня.
... був чудовий ранок.
Довідка: сьогодні, сьомий.
21.04.2020
Тема. Читаю і розповідаю. М. Бабенко "Найкращий день".
Поділ слів на склади.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання.
2. Робота за букварем. Читацька розминка с. 90
- Прочитай вірш декілька разів.
- Вивчи вірш напам'ять.
3. Робота над текстом "Найкращий день".
Прочитай текст, дай відповіді на питання:
- Про чий день народження йдеться?
- Хто прийшов привітати Сергійка?
- Як друзі привітали іменинника?
4. Робота за малюнком.
- Знайди на малюнку Сергійка.
- Назви імена інших дітей.
- Кого немає на малюнку?
5. Спробуй переказати текст.
Письмо.
Правильно перенось слова з рядка в рядок:
Довідка. Слова з рядка в рядок перенось по складах: дру-зі.
Одну букву не можна залишати в рядку і переносити: уро-ки, лі-нія.
Звуки дж, дз при переносі слів не розриваються:
ґу-дзик, бджо-ла.
1. Потренуйся писати букви і їх з'єднання.
2. Спиши назви пташок. Поділи їх для переносу.
Ворона, журавель, орли, павич, шпаки, дятел, горобець, синиця.
3. Відгадай загадку, спиши її. Підкресли слова, які переносити не можна ( вони складаються з одного складу).
У нашій кухні кілька літ
він вуркоче, наче кіт,
і ховає справжню зиму
за надійними дверима.
4.* Склади і запиши речення зі словом - відгадкою.
22.04.2020
Тема. Розвиток зв'язного мовлення.
Поговоримо про транспорт.
Д.Чередниченко "Мурчик і Жмурчик"
Хід уроку
1. Малюнковий диктант.
- Чи знаєш ти цей транспорт?
- Запиши його назви.
- Розкажи, який транспорт ти ще знаєш?
2. Склади і запиши речення з назвами транспорту.
3. Розкажи, яким транспортом ти мрієш скористатися.
4. Робота за сторінками букваря с. 92 - 93
1) Читацька розминка. Вірш "Хто жартує"
- Прочитай вірш виразно.
- Гра "Відшукай пару"( знайди у віршику пару слів, що відрізняються лише буквою л).
5. Робота над текстом.
Прочитай текст з батьками, знайди відповіді на запитання:
- Як називається прочитаний текст?
- Що означають слова Мурчик і Жмурчик?
- Чим займалися котики?
- Чи доводилося вам грати в таку гру?
- Що цікавого в грі котиків?
- Спробуй на малюнку визначити , який з котиків Мурчик, а який - Жмурчик.
6. Спробуй погратися з батьками у віночок із слів
( кавун - носоріг - герой - йод - диня - яблуко ......)
7. Перекажи зміст прочитаного.
24.04.2020
Тема. Читаю і розповідаю. Грицько Бойко "Здоровим будь!"Т.Білецька "Корисна розмова". Утворення нових слів. Багатозначні слова.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку і навички читання.
2. Робота за сторінками букваря с.94 - 95
1) Виразне читання вірша батьками. Словникова робота.
2) Прочитай вірш повільно, потім "ланцюжком" за батьками.
3) Навчись виразно читати вірші.
4) * Вибіркове читання.
- Розглянь малюнки до вірша.
- Знайди і прочитай уривки з вірша до кожної ілюстрації.
3. Робота за сторінками букваря с.96 - 97
1) Прочитай з мамою текст "Корисна розмова".
2) Словникова робота: стрічки, блузочка, тішилася, колосся, незабудки, засоромилася, чепурити (спитай значення у батьків).
3) Знайди відповіді на питання:
- Куди зібралися мама і доня?
- З яким предметом мама порівняла очі, коси, губи, ручки донечки?
- Чому дівчинка засоромилась і побігла до умивальника?
4) Спробуй переказати текст батькам.
Письмо
1. Потренуйся писати букви та їх з'єднання.
2. Гра "Перетвори слова", запиши їх парами.
Лис - ліс, ворона - корона, рак - ..., калина - ...., коза - ....
3. Відгадай загадку. Запиши слова - відгадки. Усно склади з ними речення.
З "п" - папери ховаю,
З "с" - на городі сапаю,
З "л" - по дорозі стрибаю,
З " ш" - голову одягаю.
4. Прочитай текст. Знайди слова з помилками. Запиши текст без помилок.
Ми переїхали в новий дим. Біля нього росте стара лапа. У дуплі лапи живе слова.
5. Запиши парами багатозначні слова. З кожним усно склади речення.
27.04.2020
Тема. Читаю і розповідаю. В. Слєпцов "Днів у тижні рівно сім", С. Жупанин "Хто молодець?"
Слова, протилежні за значенням. Слова, близькі за значенням.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання:
Прочитай повільно, швидко, виразно. Повтори послідовно всі дні тижня від понеділка до неділі.
Днів у тижні рівно сім –
Назви вивчимо усі.
Понеділок – перший день,
А за ним вівторок йде.
Далі середа, четвер –
Твердо знаю я тепер.
Після п’ятниці – субота,
Де кінчається робота. Ну, а сьомий день який?
Та звичайно ж – вихідний.
(В. Слєпцов)
2. Робота за сторінкою букваря с. 98 - 99.
1) Прочитай і відгадай загадку. Назви дні тижня від неділі до понеділка.
2) Послухай вірш, який читає мама, вставляючи за потреби назви днів тижня с.99
3) Прочитай вірш самостійно, намагаючись читати виразно.
4) Надрукуй назви днів тижня.
- Який день починає тиждень? А який закінчує?
Письмо.
1. Вправа "Прочитай та поміркуй".
- Прочитай слова: великий - малий, довгий - короткий.
- Що ви можете сказати про значення цих слів?
- Вони мають протилежні значення.
2. Гра "Скажи навпаки":
- Марійка говорить, а Наталя...
- Лід холодний, а чай .....
- Дорога широка, а стежка....
- Слон великий, а мишка...
3. Запиши слова, протилежні за значенням, скориставшись малюнком.
(малюнок на блозі)
4. Прочитай текст. Зміни виділені слова на протилежні. Запиши утворений текст.
Зима. Холодно. Мовчать пташки. Сумно в садах і лісах.
5 Розглянь малюнки.
(дивись на блозі)
Запам'ятай! Це слова, близькі за значенням.
6. Гра "Знайди близькі за значенням слова". Виконай усно.
злива завірюха
хуртовина крига
лід дощ
розмовляють сміються
регочуть говорять
7. Добери до поданих слів близькі за значенням. Склади і запиши два речення.
Веселка - ........ Пес -...........
28.04.2020
Тема. Ф. Петров"Від зими до зими". Слова - назви предметів. Розрізнення слів - назв предметів запитаннями хто? що?
Хід уроку
1. Розминка. Прочитай і відгадай загадку:
Із дванадцяти братів
Троє землю прикрашали,
Троє сонцем зігрівали,
Троє сипали дощами,
Троє віяли снігами.
Як же звати цих братів?
(Відповідь: Братів звали місяці).
- Пригадайте назви пір року, про які йдеться у загадці.
Весна землю прикрашала, літо зігрівало, осінь сипала дощами, зима віяла снігами.
- Скільки місяців має кожна пора року?
2. Робота за букварем с.100-101
1) Прочитай вірш разом з батьками.
2) Словникова робота. Дізнайся про значення слів у дорослих
Січень - січе, лютий - лютує, березень - плаче, квітень - квітує...
3) Повторіть усі зимові, весняні, літні та осінні місяці. Навчись читати віршик виразно.
4) Розгляньте малюнки до вірша. Визначте яка пора року на кожному з них.
5) Знайдіть і прочитайте рядки вірша, що відповідають малюнкам.
Письмо
1. Каліграфічна розминка.
Повтори написання та з'єднання букв.
(скористайся інформацією на блозі)
2. Гра "Слово називай - питання добирай"
Моряк - хто?
білка - ...
учитель - ...
ведмідь - ...
зайчик - ...
тато - ...
друг -...
- На яке питання відповідали слова - назви людей і тварин?
Запам'ятай!
Назви неживих предметів відповідають на питання що?, а живих - хто?
3. Гра "Добери за зразком"
(дивись на блозі)
5. Гра "Піймай слово".
- Прочитай слова, сплеском долонь "упіймай слова", які відповідають на питання що?
Діти, дідусь, пташки, гриб, шишка, дерево, криниця, кішка, горобець, гніздо, вікно, собака.
6. Виконай завдання письмово. Склади зі словами три речення.
29.04.2020
Тема. Робота з дитячою книжкою. К. Ушинський "Чотири бажання".
Хід уроку
1. Читацька розминка.
Прочитай загадку. Відгадай імена сестриць.
Перша сестриця сніжком посипає. Друга - квітками землю вкриває. Третя дарує тепла насолоду. Четверта приносить дощі і негоду. - Скільки є пір року?
- Яка з них зараз за вікном?
2. Прочитай текст К. Ушинського "Чотири бажання" разом з батьками.
Дмитрик накатався на санчатах з крижаної гори й на ковзанах по замерзлій річці, прибіг додому рум’яний, веселий і каже батькові: — Оце весело взимку! Я хотів би, щоб увесь час була зима! — Запиши своє бажання в кишенькову книжку, — сказав батько. Дмитрик записав.
Прийшла весна. Дмитрик досхочу набігався, ганяючись за барвистими метеликами по зеленій луці, нарвав квітів, прибіг до батька й каже: — Яка краса ця весна! Я хотів би, щоб увесь час була весна! Батько знову вийняв книжечку і звелів Дмитрикові записати своє бажання.
Настало літо. Дмитрик з батьком подалися на сінокіс. Увесь день веселився хлопчик: ловив рибу, збирав ягоди, перекидався в запашному сіні, а ввечері сказав батькові: — От сьогодні я вже повеселився досхочу! Я хотів би, щоб літу кінця-краю не було! І це бажання Дмитрика було записане в ту саму книжечку.
Прийшла осінь. У саду збирали врожай — рум’яні яблука і жовті груші. Дмитрик був у захваті: — Осінь — найкраща пора року! Тоді батько вийняв свою записну книжку і показав хлопчикові; він те саме говорив і про весну, і про зиму, і про літо.
3. Словникова робота:
досхочу, барвисті, сіножать, сіно, розважатися.
4. Дайте відповідь на питання.
- Про кого цей текст?
- Чому хлопчикові сподобалась зима?
- Чому він хотів, щоб завжди була весна?
- За що хлопчик полюбив літо, осінь?
- Яка пора року, на твою думку, найкраща?
(Кожна пора року красива по - своєму).
5. Розвиток зв'язного мовлення.
- Розкажи про ту пору року, що найбільше подобається за зразком (складання сенкану).
Весна.
Прекрасна, гарна.
Надійшла, принесла, розбудила.
Ніби дівчинка у вінку.
Радість.
6. Спробуй переказати текст.
04.05.2020
Тема. В. Карасьова "Чий апельсин більший".
Вживання великої букви в словах.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання.
(інформація на блозі)
2. Робота за буквариком с.102 - 103
1) Навчись читати вірш з різною інтонацією.
2) Прочитай текст разом з батьками "Чий апельсин більший"
та знайди відповіді на запитання:
- Чи правду сказала бабуся?
- Чому бабуся вирішила сказати, що апельсин Михайлика більший?
- Як виглядає апельсин? Який колір має? Якої форми?
- Чи корисний цей фрукт? Чим саме?
3) Добери свій заголовок до тексту.
4) Спробуй переказати текст.
Письмо
1. Пригадай правило написання слів з великої букви.
2. Встав перші букви в імена дітей і клички тварин, запиши їх.
...ергійко, ...аталя, ...етянка, ...митрик, ....урчик, ...ружок.
3. Склади речення про одного з дітей і запиши.
4. Випиши і запиши слова, які потрібно писати з великої букви
СПІВАЧКА, ДІТИ, МАРІЯ, ТАРАСЕНКО, РЕКС, МІСТО, СОБАКА, ПУШОК, ЛЕСИК, АРТЕМКО, ІРИНКА, ПАРИЖ, РІЧКА, ДУНАЙ.
05.05.2020
Тема. Т. Лисенко "Навпакійко". Слова - ознаки предметів.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання.
(дивись на блозі)
2. Робота за буквариком с.104 - 105
1) Навчись читати з різною інтонацією вірш.
2) Прочитай разом з батьками вірш "Навпакійко" та знайди відповіді на питання.
3) Прочитай кілька разів, щоб навчись читати виразно.
Письмо
1. Знайди відповіді на питання:
(матеріали на блозі)
Яблуко
(яке?)
Банан
(який?)
Слива кислі
(яка?) соковита
стиглий
Лимони солодке
(які?)
2. Запиши за зразком, які фрукти на малюнках.
Зразок: Груша (яка?) смачна.
3. Спиши загадку, дай відповідь на питання, підкресли слова, які відповідають на питання яка?
Я руда, низького зросту.
Хитра я і довгохвоста.
До курей я дуже ласа -
В них таке смачненьке м'ясо.
Вовку - брату я сестриця,
А зовуть мене - .....
4. Підбери усно слова, якими можна описати твою улюблену тваринку. Склади з ними речення. Текст.
5. Пограй з батьками в гру - один описує предмет, а інший відгадує його.
6. Запам'ятай! Слова, які відповідають на питання: який? яка?яке? які? означають ознаку предмета.
06.05.2020
Тема. Розвиток зв'язного мовлення.
Поговоримо про рослини.
Хід уроку
1. Бесіда:
- Пригадай, що ти знаєш про рослини?
- Які бувають рослини?
- Де вони ростуть?
- Яку користь приносять рослини?
2. Переглянь відео, знайди відповіді на питання.
(відео на блозі)
3. Запиши назви рослин у три колонки за зразком.
Дерева Кущі Трави
дуб малина ромашка
4. Склади речення і запиши, яка рослина тобі найбільше подобається.
5. Розкажи дорослим, чому ця рослина тобі подобається.
08.05.2020
Тема. Ено Рауд. "Мишка, Кіт і гарбуз".
Слова - назви дії предметів.
Хід уроку
1. Вправи для розвитку навички читання.
(дивись на блозі)
2. Відгадай загадки, дізнайся про кого казка.
(дивись на блозі)
3.Робота за сторінкою букваря с.106 - 107
1) Читацька розминка. Прочитай вірш кілька разів. Навчись читати виразно.
4. Опрацювання казки "Мишка, Кіт і гарбуз".
1) Прочитай казку з рідними.
- Кого з персонажів можна назвати кмітливим?
- Чи можна кота назвати розумним?
2) Словникова робота:
Кмітливий - здатний добре і швидко міркувати.
Нерозважливо - діє нерозумно, без обдумування.
3) Спробуй з мамою прочитати казку за особами, розігруючи сценку.
4) Перекажи зміст казки, як запам'яталось.
Письмо.
1. Каліграфічна розминка.
(на блозі)
2. Розглянь малюнок.
(на блозі)
- Добери за малюнком слова, які відповідають на питання
що робить? що роблять?
3. Запиши дібрані за малюнком слова.
4. Склади і запиши три речення, підкресли слова, які відповідають на ці питання.
5. Усно утвори слова за зразком:
Варення - варити; біг -.....; радісний - ...; сміх - ....; похід - ...6. Робимо висновок:
7. Спиши речення, підкресли слова - назви дій.
(вправа на блозі)
12.05.2020
Тема. Василь Шкляр. "Маленька мураха".
Розпізнавання слів, які відповідають на питання скільки?
Хід уроку
1. Робота за сторінкою букваря с.108 - 109
1) Читацька розминка с. 108
Прочитати вірш кілька разів, навчитися читати виразно.
2. Робота над оповіданням:
- Про що, на твою думку, йтиметься у тексті?
- Перевір свої передбачення.
1) Прочитай оповідання разом з батьками.
2) Словникова робота.
З'ясуй у батьків значення слів: дужі, ледве видно, за вітром летить, холоша.
3) Прочитай текст батькам, дай відповіді на питання:
- Про кого йдеться у тексті?
- Як звати хлопчиків?
- Що їх зацікавило?
- Чому Мишко все заперечував?
- Після якого випадку Петрусь заперечив Мишкові?
4) Спробуй описати мураху.
Мураха (яка?).....сильна, швидка, працьовита, турботлива...
5) Розігрування сценки. Прочитай діалог у парі.
6) Перекажи, що запам'ятав.
3. Прочитай прислів'я, поясни його значення.
Мурашка слабка, але камінь рушить.
Мала мурашка тілом, та велика справою.
4. Знайди і прочитай довідкову інформацію про комах.
Письмо.
1. Гра "Назви кількість предметів"
(дивись на блозі)
- Розглянь малюнки. Скільки фруктів?
- Скільки квітів?
- Скільки пір року? Скільки олівців?
- Якими словами ти відповідав (відповідала) на питання скільки? Шість, три, чотири, п'ять.
2. Запам'ятай! Слова, які відповідають на запитання скільки? називають числа.
3. Поміркуй і запиши слова, які позначають числа.
- Яке із записаних слів найбільше? Склади з ним речення.
4. Прочитай і відгадай загадку. Спиши її.
Знайди і підкресли слова, що відповідають на питання скільки?
Склади і запиши речення із словом відгадкою.
Сперечалися вітри:
- Скільки буде два і три?
Перший аж гуде:
- Чотири.
Другий твердить:
- Тільки шість.
Діти, хто вітри помирить,
скільки буде - відповість?
13.05.2020
Тема. Микола Стеценко "Новий велосипед".
Робота з дитячою книжкою.
Хід уроку
1. Робота за сторінкою букваря с.110 -111
1) Читацька розминка. Прочитай вірш кілька разів, навчись читати виразно.
2) Прочитай оповідання разом з батьками.
Словникова робота:
Відмахнувся - позбувся чого-небудь небажаного;
Закортіло - сильно захотілося;
3) Дай відповіді на запитання:
- Про кого розповідається в тексті?
- Чому діти оточили Левка?
- Що Левко відповів дітям?
- Чому діти потім не звертали на нього уваги?
- Які поради ти б дав Левкові?
4) Прочитай уважно текст, спробуй переказати батькам.
5) * Знайди уривки, що відповідають малюнкам до тексту.
15.05.2020
Тема. М. Бабенко. "Є на світі чарівні слова".
Службові слова. Побудова і записування речень.
Хід уроку.
1. Робота за буквариком: с.112 -113.
1) Читацька розминка. Прочитай вірш кілька разів, навчись читати виразно.
2) Прочитай з батьками текст. Придумай свій заголовок.
- Чому ввічливі слова називають чарівними?
- Чому розлючений Сашко став раптом добрим?
3) Вибіркове читання:
Знайди уривок, що відповідає малюнкові до тексту.
4) Прочитай ще раз, спробуй переказати.
2. Знайди новий текст, перевір з мамою скільки ти читаєш слів за хвилину. Норма кінця 1класу 30 слів.
Бажаю успіхів!
Письмо.
1.Потренуйся писати букви і їх з'єднання.
Дивись відео (матеріал на блозі)
2. Прочитай уважно, запам'ятай службові слова.
3. Усно склади речення, використовуючи службові слова.
4. Устав пропущені службові слова у словосполучення, склади три речення і запиши їх під диктовку мами.
5. Спиши вірш, підкресли службові слова.
По рецепту на базарі
дятел вибрав окуляри.
Натягнув собі на ніс,
полетів трудитись в ліс.
18.05.2020
Тема. Костянтин Ушинський "Умій почекати". Виконання мовних вправ.
Хід уроку
1. Читацька розминка с.114
Прочитай вірш кілька разів, навчись читати виразно.
2. Читання казки "Умій почекати" с.114-115
Словникові слова :
лишенько, лихоманка, шубовсь у воду, тільки і бачили спробуй пояснити їх значення з батьками.
Прослухай уважно казку від мами.
- Про кого ця казка?
- Який настрій був у вас на початку казки і яким він став наприкінці?
- Скільки разів Півник не послухав Курочку?
- Як ви вважаєте, чому так відбувалося?
Прочитай уважно казку сам. Знайди ту частину казки, що відповідає малюнку.
Спробуй переказати зміст прочитаного.
Письмо.
Прочитай уважно вірш, спиши його. Знайди слова, які позначають предмети та ознаки предметів.
Надійшла весна прекрасна,
многоцвітна, тепла, ясна,
наче дівчина в вінку.
Зацвіли луги, діброви,
повно гомону, розмови
і пісень в чагарнику.
Іван Франко
19.05.2020
Тема. В. Моруга "Коник і Сонечко".
Розділові знаки наприкінці речення. Запитальні речення.
Хід уроку
1. Відгадування загадок.
- Відгадай загадки, дізнайся про кого буде казка.
Ця червона намистинка Музикант живе на лузі,
Має крильця у краплинках, Упізнай його, мій друже,
Невеличка, гарна дуже, Спинка, ноги й голова -
Упізнай її, мій друже, Все зелене, як трава.
На твою долонечку Ще й швидкий, як вітерець,
Прилетіло.....(сонечко). Милий....(коник - стрибунець).
2. Знайди фото цих комах в інтернеті, прочитай про них цікаві факти.
3. Прочитай декілька разів віршик про сонечко, навчись читати виразно. Вивчи вірш напам'ять.
4. Спробуй з дорослими прочитати казку "Коник і Сонечко" на швидкість. За хвилину намагайся читати 30 слів.
5. Прочитай текст спокійно і вдумливо,дай відповіді на питання:
- Що спільного в Сонечка і сонця, Коника і коня?
- Що нового ти дізнався (дізналася) з тексту?
- Що здивувало Мурашку, коли вона познайомилася з Коником?
6. Читання тексту за ролями. Спробуй уявити себе артистом.
7. Перекажи зміст прочитаного.
Письмо
1 Бесіда:
- Що тобі відомо про знак питання?
- Що він означає?
- Коли його використовують?
2. Спробуй у рідних про щось спитати.
3. Запиши у зошит два складених запитання.
Не забудь про знак питання у кінці речення!
4. Прочитай вірш. Знайди в ньому запитання. Запиши його.
- Чому це ти подряпаний?
- Юрко Тимка пита.
Тимко йому відказує:
- Та я ж купав кота.
5. Перетвори подане речення на запитання. Запиши його.
Я люблю уроки фізкультури.
20.05.2020
Тема. Розвиток мовлення. Вживання ввічливих слів.
Хід уроку
1. Повтори з батьками, коли потрібно вживати ввічливі слова.
2. Запиши слова, запам'ятай їх написання:
Будь ласка! Дякую! До побачення! Добрий день! На добраніч!
До зустрічі! Перепрошую! Щиро вдячний! Спасибі!
3. Склади речення, використовуючи ці слова.
4.Прочитай вірші, спиши з друкованого тексту той, який сподобався.
ЗДРАСТУЙ!Сонце казковим ключем відчиня
Браму небесну.
«Здрастуй!» —лунає над світом щодня
Слово чудесне.
Хатка, гніздечко, нора чи барліг —
Скрізь неодмінно
«Здрастуй!» стрічає, лише на поріг
Станеш, дитино.
Котик свої нескінченні пісні
Тихо муркоче.
«Здрастуй!» — примруживши очі ясні,
Мовить охоче.
ДО ПОБАЧЕННЯ!Скоро електричка вирушає,
У вагон ведмедик поспішає,
Їде він у гості до бабусі.
— До побачення! — сказав матусі.
Провести прийшла сусідська киця,
Добра господиня й помічниця.
Побажать вона удачі хоче.
— До побачення! — йому муркоче.
МОВА
Сію дитині
В серденько ласку.
Сійся-родися
Ніжне «Будь ласка»,
Вдячне «Спасибі»,
«Вибач» тремтливе —
Слово у серці,
Як зернятко в ниві.
«Доброго ранку!»,
«Світлої днини»,—
Щедро даруй ти
Людям, дитино.
Мова барвиста,
Мова багата,
Рідна і тепла,
Як батьківська хата.
В. Гринько
5. Розкажи, які слова потрібно вживати в таких ситуаціях.
* Зустрічаєшся з друзями.
* Просиш у подружки іграшку.
* Прощаєшся із другом.
* Випадково штовхнув пасажира в транспорті.
* Матуся вкладає тебе спати.
22.05.2020
Тема. Зірка Мензатюк "Іди, іди, дощику!"
Розділові знаки наприкінці речення.
Хід уроку
1. Робота за сторінками букваря с.118 - 119
1) Читацька розминка. Навчись читати виразно вірш.
2) Прочитай текст "Іди, іди, дощику!"Словникова робота:
дощик дрімає - не йде; никає по двору - хлопчик нудьгує;
не квапиться - не поспішає; припустить - густий дощик.
3) Дай відповіді на запитання.- Про кого розповідається в тексті?
- Хто головний персонаж?
- Яка обновка у нього з'явилась?
- Знайдіть рядки, що відповідають кожному з малюнків.
4) Придумайте свій заголовок до тексту.
5) Перекажи зміст прочитаного.
Письмо.
1. Гра "Чарівники". Прочитай речення:
Учень підготував до уроку альбом та олівці.
- Яке це речення? (Розповідне, в кінці ставимо крапку)
- А тепер перетворіться на чарівників: переробіть це речення так, щоб воно стало питальним.
Наприклад: Що підготував до уроку учень?
- Який знак поставимо в кінці цього речення?
- Як називаються такі речення? (Питальні, в кінці ставимо знак питання).
- Що означає знак оклику? Коли його використовують?
- Зробіть наше речення окличним.
Наприклад: Учень, підготуйся до уроку!
Такі речення читають з підвищеною інтонацією, а в кінці ставлять знак оклику.
Повтори!Перше слово в реченні завжди пишеться з великої букви.
В кінці речення став потрібний знак.
2. Прочитай вірш Грицька Бойка та спиши.
- Які види речень тобі зустрілися?
Хто кого зловив?
- Рака витяг я з води!
- То давай його сюди!
- Ой, не можу - не пускає:
пальці клешнями стискає.
- Пальці, кажеш, прищепив?
Хто ж кого тоді зловив?
3. Придумай свої окличні речення. Вимови їх з проханням, з наказом, із запереченням.
4. Допоможи Незнайкові прочитати речення, поставити в кінці потрібний знак.
Діти весело змагалися
Яка цікава гра Хто переміг
Приєднуйся до нас
25.05.2020
Тема. Олег Буцень "Зараз". Складання розповіді.
Хід уроку
1. Контрольне читання. Відкрий буквар на с.120 - 121. Прочитай текст, використовуючи годинник. За хвилину ти маєш читати не менше 30 слів
2. Прочитай весь текст спокійно. Дай відповіді на питання.
- Як думаєш, чому мама не поспішала виконувати прохання Маринки?- Чому тато сказав, що слово зараз означає потім?
- Чому, подаючи сніданок, мама загадково посміхалася?
3. Прочитай приказки. Поясни їх значення.
Не відкладай на завтра те, що можна зробити сьогодні.
Зробив діло - гуляй сміло.
Письмо.1. Розташуй речення так, щоб вийшла розповідь. Запиши її у зошиті.
А Оленка вибрала казки.
Юрко взяв книжку про пригоди.
Діти прийшли в бібліотеку.
Я люблю читати про......
2. Спиши заголовок до розповіді. Поясни,як ти його розумієш:
Книжка допомагає в житті.
26.05.2020
Тема. Марія Солтис-Смирнова "Казка про ґудзик".
Відгадування предметів за їх описом.
Хід уроку
1. Читацька розминка с.123
Навчись виразно читати віршик.
2. Робота над текстом "Казка про ґудзик".
Прочитай уважно текст та виконай завдання для уважного читача.
3. Тест-опитування за змістом прочитаного.
1) У Артемка була сорочечка:
а) зручна, із ґудзиками; б) незручна.
2) Артемко узяв ґудзика, щоб покрутити. Та раптом:
а) ґудзик був міцно пришитий;
б) відірвався і упав на підлогу.
3) Відірваний ґудзик:
а) закотився під диван;
б) закотився під стіл.
4) Пошуки ґудзика почала:
а) бабуся; б) мама; в) Артемко.
5) Артемко зрадів тому, що:
а) приїхала бабуся;
б) всі ґудзики були на місці.
Письмо.
1. Прочитай загадки та відгадай їх, скориставшись підказками. Запиши ту, яка найбільше сподобалася.
* Мов маленький м'ячик,
Висить, а не скаче.
Рум'яне, гладеньке,
На смак солоденьке.
* Триколісний друг у мене,
Має він кермо зелене.
Ще сидіння та педалі.
Певно, ви його впізнали?
* Сонечко в траві зійшло,
Усміхнулось, розцвіло.
Згодом стало біле - біле
І за вітром полетіло.
27.05.2020
Тема. Робота з дитячою книжкою. М. Солтис-Смирнова "Кольоровий дощик"
Хід уроку
1. Робота за сторінками букваря с.125 - 127.
Прочитай віршик разом з Читалочкою.
Прочитай текст. Придумай свій заголовок.
Виконай завдання для уважного читача.
Спробуй переказати прочитане.
Не зупиняйся на досягнутому! Гарного тобі відпочинку влітку!