5. Õnneliku perekonna saladus

5.5 Lahkuminek






Kui suhteid teadlikult ei hoita ega värskendata, partneri käitumine on muutunud väljakannatamatuks ja erimeelsusi ei ole enam võimalik /ei taheta koos lahendada, seisab ees raske valik – kas jätkata suhet või minna lahku. Statistikaameti andmetel sõlmiti Eestis 2017. aastal 6447 ja lahutati 3323 abielu. See teeb umbes ühe lahutuse kahe registreeritud abielu kohta. Abielu lahutamise seadusliku poole kohta saab täpsemat infot https://www.eesti.ee/et/perekond/abielu/abielu-lahutamine/ .

Kõigile pereliikmete on lahutus raskeks kogemuseks. Abielu ametlik lahutamine/ kooselu lõpetamine on vaid üks ja formaalne osa lahkuminekust. Lahkuminek tervikuna on pikem protsess, mille käigus lõpetatakse (abielu)suhe ning mis hõlmab abikaasade/partnerite üksteisest eraldumisega seonduvate sotsiaalsete, juriidiliste, emotsionaalsete ja majanduslike aspektide läbitöötamist, laste olemasolul ka vanemlike funktsioonide täitmise ümberreguleerimist.

Lahkuminekul on 3 faasi:

  1. Rahulolematus suhtega/partneriga ja tülid sagenevad
  2. Emotsionaalne eraldumine partnerist ja ükskõiksus suhte vastu süveneb, lahkhelid muutuvad rängemaks
  3. Kooselu teadlik lõpetamine, lahutuse fikseerimine

Kuigi ametlikult lähevad lahku kaks täiskasvanud inimest, tähendab enamikel juhtudest lahutus kahjuks perekonna lahkuminekut, ehk üle 3000 isa või ema aastas läheb Eestis lahku oma perest.

Kui abikaasad suudavad endale tunnistada suhete ummikseisu, aktsepteerida kaotust ja ratsionaalselt analüüsida oma osa kujunenud olukorras, on kergem lahkuminekuga toime tulla.

Asjatundlik psühholoogiline abi võib oluliselt soodustada nii lahutajate endi kui ka nende laste ja teiste lähedaste emotsionaalse tasakaalu taastumist ning aidata ära hoida laste võimalikke hilisemaid psüühikahäireid ja toimetulekuraskusi suhetes.

Vt edasi Lein