3. Kust ja kuidas tulevad lapsed?

3.4 Sünnitus






Sünnituse faasid

  1. Avanemisperiood: Sünnitus algab reeglina tuhudega. Emakas tõmbub rütmiliselt kokku, emakakael avaneb (kestab u 2–18 tundi). Emaka kokkutõmmetega kaasnevad sünnitusvalud, mida on erinevate meetoditega võimalik leevendada. Tavaliselt puhkeb avanemisperioodi lõpus lootevesi.
  2. Väljutusperiood/sünnitus: Loode surutakse tupe kaudu välja. Väljutusperioodil (kestab u 15 min–2 tundi) aitab naine ise aktiivselt pressides kaasa lapse sünnile. Sünnil tungib õhk lapse kopsudesse ja see sunnib last iseseisvalt hingama hakkama.
  3. Platsenta väljumine/järelsünnitus: u 20 min peale lapse sündi tõmbub emakas uuesti kokku, et väljutada platsenta.

Kui lapse või ema haiguse või seisundi tõttu ei ole võimalik lapse sünd vaginaalsel teel, tuuakse ta ilmale operatsiooni abil, mida nimetatakse keisrilõikeks.

Vaata animatsiooni viljastumisest kuni sündimiseni!

Apgari hindamissüsteem

Pärast sündi hinnatakse vastsündinu seisundit Apgari skaala järgi. Selle skaala võttis kasutusele 1952.aastal Virginia Apgar.

Vastsündinu üldseisundit hinnatakse 10 palli süsteemis 1. ja 5. minutil peale sündi. Jälgitakse südametegevust, hingamist, nahavärvust, lihastoonust ja reaktsiooni välisärritusele. Iga näitaja eest on võimalik saada 0–2 palli. Vastsündinu seisund, keda hinnatakse 7–10 palliga, on hea kuni suurepärane ja nad vajavad üldjuhul ainult tavapärast sünnijärgset hooldust. Need kes on saanud 5–6 palli, vajavad rohkem tähelepanu ja vahel abistamist. Hindega 4 ja vähem sündinud lapsed vajavad abistamist hingamisel, põhjalikumat jälgimist ravipalatis, lisauuringuid ja vajadusel ravi.