3. Kuidas ja kust tulevad lapsed?

Rasedus






Tavaliselt on rasedusest teada saamine oodatud ja rõõmus sündmus. Aga see võib olla ka ebameeldiv üllatus. On paare, kes planeerivad uue ilmakodaniku tulekut ja näevad temas ideaalset täiendust oma toimivale harmoonilisele peresuhtele. Teised aga üritavad lapse saamisega parandada kiivakiskuvat paarisuhet. Kolmandal juhul tähendab lapse tulek tema vanematele ainult väga suurt hulka probleeme. Ükskõik, millised on raseduse tagamaad, asjaosaliste elu muudab see kindlasti. Lapse saamine muudab omavahelised suhted keerulisemaks ja lisab pingeid ka hästitoimivas peres.

Mis toimub naisega raseduse ajal?

Rasedusele viitab tavaliselt menstruatsiooni ärajäämine. Iseloomulikeks tunnusteks võivad olla rindade pakitsemine (hullemini kui tavaliselt enne “päevi”), iiveldushood, väsimus. Rasedust saab kindlaks teha lihtsalt kättesaadava rasedustesti abil (näitab juba u 10–14 päevast rasedust). Täpsema kinnituse annab günekoloog.

  1. Trimester – ebakindluse ja kohanemise aeg

Tunnete vastuolulisus, mis on seotud vajadusega muuta isiklikke suhteid ja teha muutusi karjääris. Naise meeleolude kõikumised on tingitud nii hormonaalse tasakaalu muutusest kui psühholoogilise lapseootusega kohanemisest. Ema roll ja sellega kaasnev vastutus võib tunduda hirmutavana. Tundmusi mõjutab partneri suhtumine rasedusse.

Rinnad võivad muutuda täidlasemaks, tundlikumaks ja valulikumaks. Lõhnatundlikkus, süljeeritus võivad suureneda. Võib esineda iiveldust ja oksendamist.

2. Trimester – rahulolu ja tasakaalu aeg

Naine on lapseootusega kohanenud ja tujud pole enam nii heitlikud. Lapse liigutuste tundmine annab kindlust, et ta “on olemas”, ema loob lapsega emotsionaalse sideme. Usalduslik side oma emaga aitab naisel kohaneda emarolliga. Mõtted keerlevad eelkõige tulevase lapse ümber, tegeletakse konkreetsete ettevalmistustega lapse sünniks.

Kõhu keskjoonele võib tekkida tume pigmenteerunud joon, mis kaob pärast lapse sündi.

3. Trimester – sünnituseks valmistumine

Iseloomulik on kõrge ärevus. Aeg-ajalt kogetakse meeleolu mõõdukat alanemist, põhjuseks on emotsioonide küllasus – hirm sünnituse ees, väsimus, mure sündimata lapse pärast. Naise tähelepanu on suunatud tema endaga toimuvale – tunnetele, ootustele, vajadustele, kehalistele muutustele.

Naise füüsiline koormus on nüüd haripunktis. Kõhu kasvamisega võivad kaasneda ebamugavused: käia on raske, väsitakse kiiremini, magades on keeruline leida sobivat asendit. Emakapõhja kõrgus ulatub nüüd rinnaku alla ja võib raskendada hingamist.

Aga mida kogeb mees?

Mehele on rasedus keeruline aeg — ootab ju temagi oma järeltulija sündi, aga ometi on raseduse jooksul laps tema jaoks vähem reaalne kui naisele. Kuna mehe keha ei tee rasedust füüsiliselt läbi, on isaks saamine rohkem sotsiaalne nähtus. Mees võib tunda end kõrvalejäetuna, sest naine keskendub raseduse ajal tema asemel oma tulevasele lapsele ja iseendale. Mehed muretsevad, kuigi nad seda välja ei näita. Nemad tunnevad samuti ebakindlust ja hirmu kõige eesootava suhtes (kuidas kulgeb rasedus ja sünnitus, kas lapsega on kõik korras jne). Iseloomulik on abituse tunne, kuna naine peab füüsiliselt kõigest üksi läbi minema. Muutused seksuaalelus – kuigi seksuaalvahekord ei kahjusta kuidagi loodet, võib mõne inimese jaoks olla kummaline seksida “kolmanda” juuresolekul või arvatakse, et vahekorras olles tehakse lapsele haiget. Suhted oma vanematega, eriti isaga muutuvad. Kujuneb isarolli sisu – mõni mees on unistanud isakssaamisest ja tal on palju praktilisi oskusi selle rolliga toimetulekuks. Teised vaatavad tulevikku hirmuga. Kui mees on lapsena kogenud hülgamist, vägivalda või ärakasutamist oma isa poolt, ei ole ta kindel, kas oskab/suudab olla hea isa oma lapsele.

Vt edasi Sünnitus