Krewetki na aiptasie



Lysmata boggessi/wurdemanni

Lysmata vitatta 

Lysmata seticaudata 


AKTUALNY SPIS ORAZ CENY TOWARÓW ZNAJDĄ PAŃSTWO TUTAJ:

https://sites.google.com/site/sexykrewetka/home/spis-towar%C3%B3w-cennik?authuser=0


Lysmata seticaudata

Krewetki mają wielkość około 2 - 2,5 cm i są takiej wielkości jak na zdjęciu lub większe. 

W czasie pakowania wybieram zawsze największe okazy.

Krewetki Lysmata seticaudata

Lysmata boggessi / wurdemanni

Krewetki z mojej hodowli mają wielkość około 2 - 2,5 cm i są takiej wielkości jak na zdjęciu lub większe. 

W czasie pakowania wybieram zawsze największe okazy.

Krewetki Lysmata boggessi

Zamówienia proszę składać na maila:

k.konrad.k@gmail.com

Wysyłka / Odbiór osobisty  w centrum Warszawy lub w Sulejówku

informacje o wysyłce są na stronie:

https://sites.google.com/site/sexykrewetka/home/wysylki-odbior-osobisty---informacje


WALKA Z UKWIAŁAMI AIPTASIA

 Aiptasia to drapieżnik odżywiający się każdym pokarmem, który wpadnie mu "w macki". Ukwiał ten potrafi również czerpać energię ze światła dzięki glonom symbiotycznym. Aiptasie rozwijają się wyjątkowo szybko w oświetlonych i mocno karmionych zbiornikach, w których cyrkulacja jest dość silna żeby dostarczyć pokarm w okolice ukwiału. Aiptasia jest przez większość akwarystów uważana za szkodnika. Są jednak tacy akwaryści, którzy ją hodują i kolekcjonują różne jej odmiany. Jeżeli Aiptasia wyrośnie obok innego zwierzaka to będzie go parzyć i w końcu doprowadzi do jego śmierci - dlatego ukwiały te w akwariach morskich, w których rosną koralowce trzeba zwalczać. Aiptasia w sprzyjających warunkach potrafi bardzo szybko się rozmnażać zarówno przez podział, jak i "płciowo". Nie wystarczy poprostu "rozpaćkać" jej np. za pomocą noża. W ten sposób tylko pomagamy się jej rozmnożyć. Młode ukwiały mogą bowiem wyrosnąć z najmniejszych fragmentów powstałych w czasie mechanicznego usuwania Aiptasi z akwarium.

        Moim zdaniem najbardziej skuteczną metodą walki z Aiptasią jest połączenie zatruwania ukwiałów gorącą wodą lub zwalczania ich za pomocą ostrego narzędzia z pomocą krewetek jedzących Aiptasie. Duże ukwiały zwalczamy przez wstrzyknięcie wrzącej wody w sam środek jamy chłonąco trawiącej lub w wyniku "mechanicznego zniszczenia" całego ukwiału. Małe ukwiały oraz resztki pozostałe po dużych Aiptasiach wyjadają krewetki. Oczywiście krewetki będą też zjadać duże Aiptasie ale robią to raczej niechętnie.

        Do akwarium nie powinniśmy wpuszczać zbyt dużej ilości krewetek. Jeżeli będzie ich za dużo to szybko wytrzebią szkodniki i wyjedzą wszystko co tylko da się zjeść. Mogą też z głodu zabrać się za niektóre koralowce.  Trzeba również pamiętać o tym, że są to zwierzęta, które jedzą nie tylko Aiptasie ale również inne drobne organizmy [jak np. kiełże] i wszelkiego rodzaju padlinę w tym także pokarmy mrożone i suche stosowane w akwarystyce. Czasem krewetki zaczynają jeść Aiptasie dopiero po pewnym czasie od wpuszczenia ich do zbiornika. Może to wynikać z tego, że po wpuszczeniu ich do akwarium przez pewien czas znajdują one pokarm zastępczy na przykład w postaci drobnego życia w akwarium. Z jednej więc strony krewetek nie może być za mało a z drugiej nie może być ich za dużo. Na 100 litrów akwarium moim zdaniem wystarczą 2 - 3 krewetki Lysmata wurdemanni, bogessi seticaudata itp..  Krewetek musi być więcej w mocno karmionych zbiornikach lub w takich w których Aiptasi jest bardzo dużo. W akwarium nie musimy zniszczyć wszystkich aiptasi. Wystarczy, że zostanie zatrzymany ich rozwój i dzięki temu nie staną się plagą.



Krewetki Lysmata boggessi i Lysmata seticaudata vs Aiptasia:

HODOWLA KREWETEK Lysmata sp.

  Krewetki Lysmata sp. rozmnażają się przez przeobrażenie zupełne. Dorosłe krewetki noszą zapłodnione jaja na odnóżach pławnych - pleopodach. Z jajek tych po około 2 tygodniach wylęgają się larwy. Larwy potrzebują do życia specjalnych warunków - odpowiedniej cyrkulacji, dostępności do dużych ilości żywego pokarmu, stabilnych parametrów wody przez co ich hodowla w akwarium ogólnym nie jest możliwa.  Krewetki i ich larwy są bardzo wrażliwe na złe "warunki wodne". Larwy przechodzą przez szereg stadiów larwalnych i w końcu po około 30 - 50 dniach stają się krewetkami. Na rysunku pierwszym i drugim przedstawione zostały larwy i krewetki wyhodowane w czasie jednej z pierwszych udanych prób hodowli, w której wyhodowano większą ilość krewetek. We wcześniejszych eksperymentach uzyskiwano po kilka lub kilkanaście sztuk krewetek z jednego miotu. Larwy krewetek Lysmata z grupy "peppermint", czyli z grupy krewetek żywiących się aiptasią osiągają rozmiary ok 10 mm. Po przemianie w "formę dorosłą" krewetki mają rozmiary ok 5 mm. Cykl larwalny trwa około 30 - 40 dni. Zarówno larwy jak i rosnące krewetki muszą być karmione kilka razy dziennie bogatymi w witaminy, białko i tłuszcze pokarmami. Dobrze karmione larwy są dobrze wybarwione. Jeżeli są źle karmione to najpierw tracą barwy i stają się przezroczyste, a potem przestają rosnąć i w końcu zdychają. Czasami z powodu niewłaściwego karmienia krewetki wpadają w rotację - zamiast pływać "głową" w dół kręcą się dookoła własnej osi. Nieprawidłowo karmione larwy i krewetki zjadają się.

Tygodniowe larwy Lysmata sp. 


 Larwy krewetek Lysmata sp. Jest to jedno z ostatnich stadiów larwalnych. Nowe krewetki będą już niedługo. 

 Mała krewetka Lysmata sp. 

Larwa Lysmata seticaudata:

Małe krewetki - tuż po przemianie w "formy dorosłe"

2 - 3 tygodniowe larwy krewetek Lysmata

2 - 3 tygodniowa larwa krewetki Lysmata

kilkudniowe larwy krewetek Lysmata

Zapraszam i pozdrawiam